Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντλία βενζίνης

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 10 Δεκ, 2013 02:24

το φαγαμε και περνει μπροστα τσακμακι το ατιμο
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Τρί 10 Δεκ, 2013 20:21

Qgas έγραψε:το φαγαμε και περνει μπροστα τσακμακι το ατιμο

Μπράβο σε εσάς και στην Prins , μετά από καιρό το έφτιαξε και αυτό !!!!!!!!Διότι από δικιά σας παρατήρηση και άλλον επίσημων εγκαταστατών Prins , βγαίνουν κάθε φορά και νέα update :thumbup: :thumbup: :thumbup:
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 11 Δεκ, 2013 00:28

Ρε τι παθαμε με το υγραεριο,φυσικο ηταν με το τοσο κραξιμο που το εχω ριξει λογο της τιμης του ηρθε και το κερασακι στην τουρτα και για μενα ,πριν λιγο γυρναω το κλειδι και δεν ακουω τον συνηθη ηχο της αντλιας,προσπαθησα ανεπητυχος καμια 10ρια φορες να βαλω μπρος και τα παρατησα μην φαμε και την μπαταρια!
Αντε με το καλο στο 1,10 το λιτρο το υγραεριο και αποσβεση το 2045!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Απ: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό black92s » Τετ 11 Δεκ, 2013 00:50

Τα παραλες λίγο και μόνο σύγχυση δημιουργείς χωρίς να χρειάζεται.

Στάλθηκε από το ST25i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
black92s
 
Δημοσιευσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 18:34

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τετ 11 Δεκ, 2013 01:46

valsam έγραψε:Ρε τι παθαμε...πριν λιγο γυρναω το κλειδι και δεν ακουω τον συνηθη ηχο της αντλιας,προσπαθησα ανεπητυχος καμια 10ρια φορες να βαλω μπρος και τα παρατησα μην φαμε και την μπαταρια!
...

Πριν το ρίξεις στο υγραέριο, δοκίμασε να βγάλεις την ασφάλεια της αντλίας και να τη ξύσεις λίγο. Το έπαθα πριν 2 μήνες (1 μήνα μετά το πραγματικό κάψιμο της αντλίας!) και έλεγα έλεος, πάλι τα ίδια. Έβγαλα την ασφάλεια και την καθάρισα και δούλεψε. Πάντως η πραγματική προστασία για την αντλία είναι να μη μένει η ίδια βενζίνη μήνες, ότι και να γίνεται πρέπει 1 φορά το μήνα να μπαίνει φρέσκια έστω και 10 λίτρα για να μη γίνει γλίτσα.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 11 Δεκ, 2013 10:36

Δεν νομιζω ουτε ασφαλεια ουτε ρελε να ειναι γιατι ακουγετε το "τακ" στο τελος (οταν δηλ. θα επρεπε να ειχε τραβηξει βενζινη)αλλα δεν ακουγετε το ζουζουνισμα που κανει οταν τραβαει βενζινη(περιμενω την οδικη να ερθει σε κανα μισαωρο).
Βενζινη παντα εχω μεσα κοντα στο τεταρτο του ντεποζιτου και καιω κι'ολας μπολικη τωρα εκει που πηγε το υγραεριο.
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 11 Δεκ, 2013 11:06

αν τελικα το προβλημα ειναι αντλια και δεις οτι η βενζινα που εχεις στο ρεζερβουαρ δεν εχει διαυγη χρωμα αλλα θολο, τοτε πετα ολη την βενζινα καθαριστε οσο μπορειτε το ρεζερβουαρ και βαλτε φρεσκια βενζινα.
προσπαθηστε να ξεκολλησετε την αντλια ριξτε αντισκουρικο μεσα της και βαλτε την να δουλεψει εχω απο την δεξαμενηριχνοντας αντισκουριακο μεσα της, μπορει να τα καταφερεις και να την γλυτωσεις ετσι.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 11 Δεκ, 2013 21:13

Σορρυ σε ολους παιδια τελικα δεν ηταν η αντλια βενζινης!
Απο τις 10 το πρωι που το πιασανε το αυτοκινητο τελειωσαμε πριν απο λιγο στις 6:30,8 ολοκληρες ωρες το εψαχνε ο μαστορας το αυτοκινητο και τελικα ειχαν ξεκολησει 2 κολησεις απο τον κεντρικο ρελε του εγκεφαλου που εδινε εντολη στα μπεκ αλλα και στα μπουζι και στην αντλια αλλα και στην φησα του διαγνοωτικου και ετσι δεν λειτουρουσε ουτε το διαγνωστικο!
Με λιγα λογια ουτε ρευμα επαιρνε το μοτερ αλλα ουτε καυσιμο(βενζινη-υγραεριο!).
Καλα που ηταν ενας νεος υπαλληλος στο συνεργειο που το παιδι μπραβο του εχει τρομερες γνωσεις αν δεν ηταν ο πιτσιρικας και το επιανε το αυτοκινητο ο μηχανικος μου(προεδρος των μηχανικων)ουτε σε χιλια χρονια δεν θα την βρισκαμε την ζημια,το παιδι επιασε μια μια τις περιπτωσεις και με το λαπτοπ κοιταξε ολες τις διαταξεις των καλωδιων του εγκεφαλου,εβγαλε τον εγκεφαλο το ανοιξε ,τον τσεκαρε και τελικα απο εκει βρηκε το προβλημα,τελικα η εμπειρια δεν ειναι το παν στο μαστοριλικη,η νεα γενια εχει πιο καλη καταρτηση και μεθοδολογια απο τις παλαιοτερες γενιες οπου εκει ισχυει πολλες φορες το"ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι"!
Και σορρυ ξανα για το αχρειαστο χρεομα που εκανα στο υγραεριο!
Επισης ξεχασα να πω και κατι που ειδα σημερα,τις βαλβιδες στα Ηοnda τις ρυθμιζει μονο το αφεντικο και κανενας αλλος και μιας και ημουν εκει πολλες ωρες σημερα ειχα την τυχη να παρακολουθησω 2 ρυθμισεις και στα 2 CRV δευτερης γενιας και οι βαλβιδες και στα 2 αυτοκινητα ηταν κλειστες και ειδικα περισσοτερο του πρωτου κυλινδρου,το ενα ειχε να κανει ρυθμιση 30.000 χλμ και το δευτερο 40.000,μου ειπε ο μαστορας οτι το ενα αυτοκινητο δεν εχει αλλο περιθωρειο να ρυθμιστουν οι βαλβιδες αλλα ουτε και να παει για εδρες(αυτο δεν το πολυκαταλαβα για να πω την αληθεια)και θα χρειαστει λιαν συντομος καινουργια κεφαλι,αν μου λεει ερχεσε καθε 10-15 χιλιαδες χλμ για ρυθμιση δεν προκειτε να παθει τιποτα το αυτοκινητο,Ηλια ισχυει αυτο?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 11 Δεκ, 2013 21:40

δεν εχω λυσει κυλινδροκεφαλη απο crv 2ης γενιας για να γνωριζω τον τροπο κατασκευης των εδρων, οποτε δεν ξερω να σου πω, αν ειναι σαν καποια toyota celica που δεν εχουν εδρες αλλα σκληρυνση μεταλλου στην περιοχη των εδρων υπαρχει ενα θεμα.
στο 2ο σκελος ξεκινας με τσεκαρισμα-ρυθμιση βαλβιδων καθε 15000km και αναλογα με την κατασταση τους θα σου προτεινει ο τεχνικος σου καθε ποτε θα ρυθμιζεις ( το αργοτερο θα ελεγα καθε 25000km)



valsam σημερα μιλησα με το ρεκτιφιε μου, ο κινητηρας σου εχει κανονικες εδρες βαλαβιδων και δεν υπαρχει προβλημα σε περιπτωση που χρειαστουν αντικατασταση.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό dimlar » Πέμ 28 Ιαν, 2016 21:09

καλησπερα παιδια.. τι πρεπει να κανουμε για να μην μας καει η αντλια βενζινης? εμενα μου καηκε μια φορα και δεν θελω να την ξαναπαθω
ford fiesta 1.4 2002 LOVATO
dimlar
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ, 2015 21:41

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες