Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ford fiesta 1.6 2009 Υγραεριοκίνηση

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Ford fiesta 1.6 2009 Υγραεριοκίνηση

Δημοσίευσηαπό socratesb » Κυρ 23 Φεβ, 2020 09:33

sso έγραψε:Ποιος υπολογισμός είναι λάθος;;;

1. Η κατανάλωση βενζίνης δεν είναι σταθερή. Η βενζίνη χρησιμοποιείται αποκλειστικά στην εκκίνηση μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία στους 40 βαθμούς περίπου και κατά την οδήγηση η μικτή χρήση βενζίνης εξαρτάται από το φορτίο που θα κινηθεί το αυτοκίνητο, εάν το πας χαλαρά δεν θα κάψει καθόλου! Επομένως το καλοκαίρι η βενζίνη κατά την εκκίνηση σπάνια καταναλώνεται για ένα ολόκληρο λεπτό. Προσωπικά Ιουλ Αύγουστο κάνω 3000 χλμ + και η βενζίνη δεν ξεπερνά τα 10λίτρα.
2. Κόστος lpg. Στην περιοχή που με εξυπηρετεί και ανεφοδιάζομαι (Χαλάνδρι - Γέρακας) η τιμή του lpg είναι σήμερα από 0695 - 0715 με αντίστοιχη βενζίνης στα 1,545 με 1,570 (κοιτάξτε τιμές με την εφαρμογή fuel.gr) για 10 λίτρα ανά 100 χλμ βενζίνης θέλουμε €15,7 και για 11,5 λίτρα lpg €8,22.

Μπορεί να υπάρχουν διαφορές σίγουρα ανάλογα με το αυτοκίνητο, τις ρυθμίσεις και τον τρόπο οδήγησης. Η προσωπική μου εντύπωση και από όλους τους γνωστούς που έχουν τοποθετήσει υγραέριο είναι ότι αλλάζει η ψυχολογία στην μετακίνηση 100%. "ΓΕΜΙΣΕ ΤΟ" λες και ευχαριστιέσαι μετακίνηση και βόλτες!

Αυτό που έχει όμως σημασία είναι να σου ταιριάξει η τοποθέτηση. Αξιόπιστο συνεργείο και προϊόντα με απόλυτη επιτυχία στον τύπο του αυτοκινήτου που ενδιαφέρει.
Golf MK4 GTi AUM - AEB lpg kit
socratesb

Δημοσιευσεις: 33

Δημοσίευσηαπό sso » Κυρ 23 Φεβ, 2020 10:00

socratesb έγραψε:
1. Η κατανάλωση βενζίνης δεν είναι σταθερή. Η βενζίνη χρησιμοποιείται αποκλειστικά στην εκκίνηση μέχρι να ανέβει η θερμοκρασία στους 40 βαθμούς περίπου ...
2. Κόστος lpg. ....

... "ΓΕΜΙΣΕ ΤΟ" λες και ευχαριστιέσαι μετακίνηση και βόλτες!

Αυτό που έχει όμως σημασία είναι να σου ταιριάξει η τοποθέτηση. Αξιόπιστο συνεργείο και προϊόντα με απόλυτη επιτυχία στον τύπο του αυτοκινήτου που ενδιαφέρει.

1. Μέση κατανάλωση βενζίνης (με αναλυτικά στοιχεία με την εφαρμογή fuelio) εγώ έχω 0,63 lit/100 km, με οδήγηση που σπάνια φτάνει 3500-4000 στροφές και ρύθμιση να ψεκάζει βενζίνη από τις 2000 στροφές υπό φορτίο. Πολλοί όμως έχουν αναφέρει ότι έχουν κατανάλωση βενζίνης πάνω από 1 λιτ/100 χλμ.
2. Μα το διευκρίνισα και εγώ ότι οι υπολογισμοί έγιναν με τις τιμές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην περιοχή μου. Στον Γέρακα το έχει αναφέρει πολλές φορές ο pappoys ότι οι τιμές είναι "χώμα".... Ο φίλος έγραψε ότι στην περιοχή του η τιμή είναι 0,78€/λίτρο. Γι αυτό του έγραψα εξ αρχής να κάνει τους υπολογισμούς του με τα δικά του δεδομένα (κατανάλωση/τιμές).

Για την ψυχολογία και το "ΓΕΜΙΣΕ ΤΟ" συμφωνώ απόλυτα. Όπως και ότι με βενζίνη δεν θα έκανα τις βόλτες και τις διαδρομές που κάνω με το υγραέριο. Με βενζίνη δεν έκανα πάνω από 15,000 χλμ/χρόνο και με το υγραέριο ξεπέρασα τα 22,000 χλμ/χρόνο.

Σε κάθε περίπτωση γράφει ο καθένας την άποψή του και την εμπειρία του για να βοηθηθεί ο φίλος να πάρει την σωστή απόφαση!!! :)
Τελευταία επεξεργασία από sso και Τρί 25 Φεβ, 2020 09:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso

Δημοσιευσεις: 278

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 25 Φεβ, 2020 07:34

Αν το πάρουμε από την άλλη το αμάξι του φίλου είναι του 2009 άρα 11 χρονών λίγο πολύ έχει κάνει τον κύκλο του βρίσκεται στην κατηφόρα με χαμηλή τιμή πώλησης.
Εάν αυτό το 10.000 χιλιόμετρα το χρόνο θα μπορούσε να γίνει 15-18 θα του έλεγα κάντο με κλειστά μάτια γιατί μετά θα ανέβαζε και το μέσο όρο όπως έγινε με μένα που από 17-18 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο πλησίασα τα 25 χιλιάδες.

Θυμάμαι τότε είχα τους ενδοιασμούς μου σήμερα μετά από 6-7 χρόνια και 170.000 χιλιόμετρα με υγραέριο λέω ευτυχώς που το έκανα και είμαι διπλά τυχερός γιατί όπως είπε και ο sso μένω και στο Γέρακα με τιμή 0,695 αυτή τη στιγμή.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 172.000 χιλ. με lpg και 300.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys

Δημοσιευσεις: 1863

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 25 Φεβ, 2020 09:39

Εάν έχεις σκοπό να το κρατήσεις το αμάξι ακόμη 3-4 χρόνια για εμένα προχώρησε. Αλλά κάνε με τη ησυχία σου τη έρευνα . Να γίνει έλεγχος στο αμάξι πριν τη οποιαδήποτε μετατροπή (πρέπει να δουλεύει σωστά τόσο στη βενζίνη όσο και στα ρεύματα) .
Με σωστό Κιτ με μπεκ τύπου βενζινης και παράλληλο ψεκασμό στα φορτία δεν θα έχεις πρόβλημα.
Εάν μπορείς να διαθέσεις παραπάνω χρήματα βάλε vialle ή Prins .
Σίγουρα θα αυξήσεις τα ετήσια χιλιόμετρα λόγω υγραέριου.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Honda Accord 2003
Lovato easy&fast
160.000+ km
Mazda 6 2005
meletis

Δημοσιευσεις: 1125

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες