Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα στο ξεκίνημα...

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα στο ξεκίνημα...

Δημοσίευσηαπό Konv » Τρί 04 Φεβ, 2020 13:49

Καταρχήν θα ήθελα να εξηγήσω όσο πιο καλά γίνεται το πρόβλημα που έχω.

Το αυτοκίνητο είναι Volkswagen Golf και έχει σύστημα landi renzo. Με το συγκεκριμένο σύστημα όταν βάζω μπρος τον κινητήρα ξεκινάει πάντα με βενζίνη και στους 41 βαθμούς Κελσίου αυτόματα γυρνάει μόνο του σε υγραέριο.

Το τελευταίο διάστημα την ώρα που πάει να συνδεθεί το υγραέριο μου κάνει εγκοπές και το κουμπί που έχω μέσα στην καμπίνα για εναλλαγή λειτουργίας βενζίνης υγραερίου, μου βγάζει έναν συνεχόμενο ήχο beep που το κάνει όταν έχει αδειάσει η δεξαμενή του υγραερίου ενώ στην πραγματικότητα αυτό δεν έχει τελειώσει.

Μετά από χρήση μόνο με βενζίνη όταν η θερμοκρασία θα φτάσει γύρω στους 50 βαθμούς όταν το γυρίσω στο υγραέριο συνδέεται κανονικά.

Μπορεί κάποιος να καταλάβει τι φταίει;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Konv

Δημοσιευσεις: 16

Re: Πρόβλημα στο ξεκίνημα...

Δημοσίευσηαπό karamazof53 » Τρί 04 Φεβ, 2020 13:54

Konv έγραψε:Καταρχήν θα ήθελα να εξηγήσω όσο πιο καλά γίνεται το πρόβλημα που έχω.

Το αυτοκίνητο είναι Volkswagen Golf και έχει σύστημα landi renzo. Με το συγκεκριμένο σύστημα όταν βάζω μπρος τον κινητήρα ξεκινάει πάντα με βενζίνη και στους 41 βαθμούς Κελσίου αυτόματα γυρνάει μόνο του σε υγραέριο.

Το τελευταίο διάστημα την ώρα που πάει να συνδεθεί το υγραέριο μου κάνει εγκοπές και το κουμπί που έχω μέσα στην καμπίνα για εναλλαγή λειτουργίας βενζίνης υγραερίου, μου βγάζει έναν συνεχόμενο ήχο beep που το κάνει όταν έχει αδειάσει η δεξαμενή του υγραερίου ενώ στην πραγματικότητα αυτό δεν έχει τελειώσει.

Μετά από χρήση μόνο με βενζίνη όταν η θερμοκρασία θα φτάσει γύρω στους 50 βαθμούς όταν το γυρίσω στο υγραέριο συνδέεται κανονικά.

Μπορεί κάποιος να καταλάβει τι φταίει;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χωρίς να είμαι ειδικός ,απλά έχω το ίδιο αυτοκίνητο με σένα αλλά με brc και το έχω ψάξει αρκετά νομίζω ότι είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας που δίνει εντολή στο υγραέριο ότι έχουν φτάσει τα νερά στη σωστή θερμοκρασία. Μετά αφού ζεσταθεί δουλεύει κανονικά ή σε πετάει στη βενζίνη που και που;

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
karamazof53

Δημοσιευσεις: 6

Δημοσίευσηαπό Konv » Τρί 04 Φεβ, 2020 23:23

Δουλεύει κανονικά. Ποιον αισθητήρα εννοείς;
Konv

Δημοσίευσηαπό karamazof53 » Τρί 04 Φεβ, 2020 23:49

Konv έγραψε:Δουλεύει κανονικά. Ποιον αισθητήρα εννοείς;
Υπάρχει ένας αισθητήρας θερμοκρασίας κοντά στον πνεύμονα.αυτος διαβάζει την θερμοκρασία των νερών βλέπει ότι έχουν φτάσει στην σωστή θερμοκρασία και ξεκινάει η διαδικασία για να γυρίσει σε υγραέριο

karamazof53

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 05 Φεβ, 2020 01:11

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι πανω στο πνεύμονα. Πρέπει να συνδεθεί με το λάπτοπ να δει αν ο σενσορας δίνει σωστές τιμές, και να τσεκαρει όλες τις παραμετρους (πιέσεις, υποπιεσεις, θερμοκρασία αερίου και άλλα πολλά ) ότι είναι οκ

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias

Δημοσιευσεις: 1454

Δημοσίευσηαπό Konv » Τετ 05 Φεβ, 2020 13:34

Ο αισθητήρας που αναφέρεις προφανώς δουλεύει κανονικά διότι στην σωστή θερμοκρασία που έχει οριστεί προσπαθεί να συνδέσει το υγραέριο και αμέσως αρχίζει να κάνει τον ήχο στην καμπίνα ότι τελείωσε το υγραέριο. Τότε το κλείνω και το ξανανοίγω αλλά μου κάνει τα ίδια. Μόνο όταν ζεσταθεί πάνω από 50 βαθμούς Κελσίου δουλεύει κανονικά.
Konv

Δημοσίευσηαπό karamazof53 » Τετ 05 Φεβ, 2020 13:47

Konv έγραψε:Ο αισθητήρας που αναφέρεις προφανώς δουλεύει κανονικά διότι στην σωστή θερμοκρασία που έχει οριστεί προσπαθεί να συνδέσει το υγραέριο και αμέσως αρχίζει να κάνει τον ήχο στην καμπίνα ότι τελείωσε το υγραέριο. Τότε το κλείνω και το ξανανοίγω αλλά μου κάνει τα ίδια. Μόνο όταν ζεσταθεί πάνω από 50 βαθμούς Κελσίου δουλεύει κανονικά.
Τα ενδεχόμενα για τις εναλλαγές σε βενζίνη είναι τα εξής: 1.να μη δουλεύει σωστά κάποια από τις 2 βαλβίδες του υγραερίου. Μάλλον δεν παίζει αυτό σε σένα αφού δουλεύει μετά όπως λες. 2. Πνεύμονας , μάλλον όχι θέμα και εκεί. 3. Αισθητήρας θερμοκρασίας και αισθητήρας πίεσης που είναι 2 εξαρτήματα που χαλάνε πολλές φορές εύκολα. Όλα αυτά είναι τα πιο συνηθισμένα . τελευταίο και σπανιότερο όλων είναι να έχει χαλάσει ο εγκέφαλος του υγραερίου ,το οποίο συνέβη σε μένα που ειχα εναλλαγές σε βενζίνη συνεχώς. Αυτό όμως είναι εξαιρετικά σπάνιο . Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ελέγξεις κάτι από αυτά είναι. Τα λέω σύμφωνα με τα λεγόμενα όλων των συνεργείων που έχω επισκεφτεί,και είναι πολλά....

Σε πρώτη φάση αυτό που πρέπει να κάνεις είναι όπως λέει ο φίλος πάνω να πας να το συνδέσουν στο λάπτοπ και να δουν όλες τις παραμέτρους
karamazof53

Δημοσίευσηαπό Konv » Πέμ 06 Φεβ, 2020 10:34

Ευχαριστώ πολύ. Ενα τηλέφωνο που έκανα σε αυτόν που το εγκατέστησε μου είπε για βαλβίδες. Δεν κατάλαβα για να πω την αλήθεια, αλλά όταν έρθει η ώρα να το πάω για service θα το δούμε και στο laptop.
Konv

Δημοσίευσηαπό Konv » Πέμ 06 Φεβ, 2020 16:55

https://youtu.be/mDP54ymxSe0

Να και 1 βίντεο που τράβηξα.
Konv

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 17 επισκέπτες