Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό GeorgeFo » Σάβ 01 Αύγ, 2020 17:09

Καλησπέρα σε όλους!

Σε Fiat grande Punto 1.2 (12/2009) έχω εγκαταστήσει σύστημα υγραεριοκίνησης Lovato E-Go και έχω κάνει 50.000 χλμ. Τον τελευταίο μήνα παρατηρώ ότι πολλές φορές στις διασταυρώσεις ή σε στοπ, όταν σταματάω ή λίγο πριν, οι στροφές πέφτουν γύρω στις 500 και σβήνει η μηχανή. Ειδικά, όταν έχω αναμμένο το κλιματιστικό, σβήνει πάντα. Πήγα στον εγκατάσταση του συστήματος και μου είπε ότι φταίει ο τρόπος οδήγησης μου, επειδή βγάζω νεκρή ταχύτητα πριν σταματήσω και γι αυτό σβήνει. Δοκίμασα να σταματάω με φρένο και να βγάζω νεκρή ταχύτητα ελάχιστα πριν ακινητοποιηθεί το όχημα και οι στροφές πάλι πέφτουν στις 500 και συνήθως σβήνει η μηχανή. Τι πρόβλημα υπάρχει;

Σημείωση: Αυτό δεν το κάνει όταν λειτουργεί με βενζίνη.
GeorgeFo
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Παρ 11 Ιαν, 2019 13:49

Re: Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 01 Αύγ, 2020 19:15

GeorgeFo έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!

Σε Fiat grande Punto 1.2 (12/2009) έχω εγκαταστήσει σύστημα υγραεριοκίνησης Lovato E-Go και έχω κάνει 50.000 χλμ. Τον τελευταίο μήνα παρατηρώ ότι πολλές φορές στις διασταυρώσεις ή σε στοπ, όταν σταματάω ή λίγο πριν, οι στροφές πέφτουν γύρω στις 500 και σβήνει η μηχανή. Ειδικά, όταν έχω αναμμένο το κλιματιστικό, σβήνει πάντα. Πήγα στον εγκατάσταση του συστήματος και μου είπε ότι φταίει ο τρόπος οδήγησης μου, επειδή βγάζω νεκρή ταχύτητα πριν σταματήσω και γι αυτό σβήνει. Δοκίμασα να σταματάω με φρένο και να βγάζω νεκρή ταχύτητα ελάχιστα πριν ακινητοποιηθεί το όχημα και οι στροφές πάλι πέφτουν στις 500 και συνήθως σβήνει η μηχανή. Τι πρόβλημα υπάρχει;

Σημείωση: Αυτό δεν το κάνει όταν λειτουργεί με βενζίνη.
Αυτό δεν ισχύει που σου είπε.
Κάνε ένα καθαρισμό αρχικά της πεταλούδας γκαζιού , και εάν δεν βγάζεις άκρη με το εγκαταστατη σου , επικοινώνησε με το επίσημο αντιπρόσωπο να δείτε εξ αρχής το σύστημα όλες τις ρυθμίσεις εν κινήσει με το όχημα.
Ακριβώς ίδιο θέμα είχα και ήταν ημιμαθης ο εγκαταστατης. Αφού στη βενζίνη δουλεύει μια χαρά όπως γράφεις , ψάξε το υγραέριο. Επίσης κάνε και έλεγχο μήπως έχει σκιστεί κάτι και παίρνει αέρα .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό GeorgeFo » Σάβ 01 Αύγ, 2020 20:30

Αυτός που έκανε την εγκατάσταση είναι κ επίσημος αντιπρόσωπος της lovato. Μ είπε κάτι για την πεταλούδα γκαζιού αλλά όχι για καθαρισμό! Κλείνει νωρίτερα λόγω του ότι έχει περισσότερο οξυγόνο με το υγραέριο απ όσο θυμάμαι. Θα πάω σε μηχανικό να δει την πεταλούδα γκαζιού και έπειτα στον εγκαταστάτη αν δεν λυθεί το πρόβλημα, το οποίο εμφανίστηκε ξαφνικά (άρα δεν ευθύνεται ο τρόπος οδήγησης μου).

Παράλληλα μίλησα και με μηχανικό που ασχολείται με ρύθμιση βαλβίδων και μ είπε ότι αν δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα και κατά την οδήγηση με βενζίνη, ευθύνεται το υγραέριο. Με την ευκαιρία, να το πάω να ρίξει μια μάτια στις βαλβίδες; Χρειάζονται ρύθμιση;
GeorgeFo
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Παρ 11 Ιαν, 2019 13:49

Re: Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 01 Αύγ, 2020 20:46

GeorgeFo έγραψε:Αυτός που έκανε την εγκατάσταση είναι κ επίσημος αντιπρόσωπος της lovato. Μ είπε κάτι για την πεταλούδα γκαζιού αλλά όχι για καθαρισμό! Κλείνει νωρίτερα λόγω του ότι έχει περισσότερο οξυγόνο με το υγραέριο απ όσο θυμάμαι. Θα πάω σε μηχανικό να δει την πεταλούδα γκαζιού και έπειτα στον εγκαταστάτη αν δεν λυθεί το πρόβλημα, το οποίο εμφανίστηκε ξαφνικά (άρα δεν ευθύνεται ο τρόπος οδήγησης μου).

Παράλληλα μίλησα και με μηχανικό που ασχολείται με ρύθμιση βαλβίδων και μ είπε ότι αν δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα και κατά την οδήγηση με βενζίνη, ευθύνεται το υγραέριο. Με την ευκαιρία, να το πάω να ρίξει μια μάτια στις βαλβίδες; Χρειάζονται ρύθμιση;
Για το εάν χρειάζονται ρύθμιση δεν το γνωρίζω . Μπορείς εύκολα να το μάθεις με το κωδικό μοτέρ όπως και επίσης να μάθεις εάν είναι υδραυλικές ή μηχανικές .
Το αμάξι το έχετε κάνει βόλτα στο δρόμο να δείτε το υγραέριο του .
Έκανε έλεγχο σε όλο το σύστημα , πρώτη φορά ακούω να φταίει ο τρόπος οδήγησης .
Εκτός εάν έχει θέμα το αμάξι. Αυτό πρέπει να ψάχτει.
Δούλεψε το βενζίνη 2-3 ημέρες και παρακολούθησε το

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό theeo » Σάβ 01 Αύγ, 2020 23:24

αν γίνεται μόνο στο αέριο πιθανως ΄μένεις΄ από καύσιμο, να σου προσθέσει από τις 1000 στροφές και κάτω 3% καύσιμο
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό GeorgeFo » Κυρ 02 Αύγ, 2020 09:00

Το δοκίμασα με τη βενζίνη για 3 μέρες και δεν παρουσίασε πότε αυτό το πρόβλημα. Από Δευτέρα θα το πάω να το κάνουμε μαζί βόλτα και να δει πως δουλεύει το όχημα. Ίσως να σκίστηκε και κάτι κ να παίρνει αέρα όπως είπες διότι το παρουσίασε εντελώς ξαφνικά .
GeorgeFo
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Παρ 11 Ιαν, 2019 13:49

Re: Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Κυρ 02 Αύγ, 2020 11:57

απο τη στιγμη που δεν το κανει στη βενζινη αλλα το κανει στο υγραεριο....ευθυνεται το υγραεριο ειναι θεμα ρυθμισης
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 02 Αύγ, 2020 12:23

GeorgeFo έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!

.................. Πήγα στον εγκατάσταση του συστήματος και μου είπε ότι φταίει ο τρόπος οδήγησης μου, επειδή βγάζω νεκρή ταχύτητα πριν σταματήσω και γι αυτό σβήνει............................




Μπουρδες μην πω τιποτα χειροτερο, να κατσει να στο ρυθμισει σωστα και με το a/c ενεργοποιημενο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 02 Αύγ, 2020 19:38

hlias έγραψε:
GeorgeFo έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!

.................. Πήγα στον εγκατάσταση του συστήματος και μου είπε ότι φταίει ο τρόπος οδήγησης μου, επειδή βγάζω νεκρή ταχύτητα πριν σταματήσω και γι αυτό σβήνει............................




Μπουρδες μην πω τιποτα χειροτερο, να κατσει να στο ρυθμισει σωστα και με το a/c ενεργοποιημενο.
Αφού δεν γνωρίζει, τι να ρυθμίσει??

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Υγραέριο και σβήσιμο μηχανής

Δημοσίευσηαπό kopernikus » Παρ 18 Σεπ, 2020 13:19

Γεια χαρά
Ακριβώς τι ιδιο πρόβλημα και σε μένα σε Suzuki Swift.
Πηγα σε διαφορα συνεργεία αλλά τίποτα. Σε κάποιο μου καθαρίσανε τα μπέκ, είδα βελτίωση αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια.
Τελικά το πήγα συνεργείο Suzuki και αυτοί με την μία το καταλάβανε το πρόβλημα .
Βαλβίδες ! Δεν κλείνανε και μαλιστα 3 είναι σε οριακό σημείο. Την επόμενη φορά μου είπαν ότι θα χρειαστεί αλλαγή "καπακιού"
διοτι είμαι σε οριακο σημείο που σηαμίνει 2.000€ ζημιά. Που πρότεινε να σταματήσω το υγραέριο .
Προς το παρόν αυτό θα κάνω . Το αμάξι από τότε πάει μια χαρά!.
Το υγραέριο το έχω περίπου 9 χρόνια με 100.000 Km περίπου.
kopernikus
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 18 Σεπ, 2020 13:09

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες