Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απεγκατάσταση ή αγορα τεπόζιτου υγραερίου;

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Απεγκατάσταση ή αγορα τεπόζιτου υγραερίου;

Δημοσίευσηαπό karaap » Κυρ 10 Μάιος, 2020 13:11

Καλημέρα

Πριν 10 χρόνια έβαλα υγραέριο στο Yaris 1300 2005, γιατί έκανα 140 χιλ ημερησίως .

Το σύστημα δούλεψε καλά μου έκανε μεγάλη οικονομία .
Τελευταία το Yaris άρχισε να καίει λάδια , να βράζουν τα νερά και να πετιούνται έξω.
Άλλαξα θερμοστάτη ,καδένα , ένα αισθητήρα που δεν θυμάμαι για ποια δουλεία ήταν,διόρθωσα τις βαλβίδες.
Τίποτε .
Τελικά διαπίστωσα ότι όταν έκλεινα το υγραέριο από τον διακόπτη σταματούσαν τα νερά και η απώλεια λαδιών.
Σταμάτησα το υγραέριο και το δούλευα με την βενζίνα .
Μέχρι που το πέρασα ΚΤΕΟ και μου είπαν πρέπει να αλλάξω ντεπόζιτο υγραερίου λόγω 10ετιας.

Το ερώτημα είναι τη συμφέρει να το βγάλω όλο το σύστημα ή να πληρώσω καινούργιο ντεπόζιτο χωρίς να το χρησιμοποιώ;

Ευχαριστώ


Πήρα σύνταξη και τώρα δεν κάνω τα χιλιόμετρα
karaap
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 14 Ιαν, 2018 20:32

Re: Απεγκατάσταση ή αγορα τεπόζιτου υγραερίου;

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Κυρ 10 Μάιος, 2020 13:53

Από τη στιγμή που σου δημιουργεί προβλήματα και που δεν κάνεις τα χιλιόμετρα, μπελάδες και έξοδα θα βάλεις στο κεφάλι σου. Δε θα κάνεις απόσβεση.
Ξήλωσε το, και νομίζω το δηλώνεις και στο υπουργείο.



Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Απεγκατάσταση ή αγορα τεπόζιτου υγραερίου;

Δημοσίευσηαπό karaap » Κυρ 10 Μάιος, 2020 16:13

Ευχαριστώ

Ο προβληματισμός μου είναι γενικά αν αλλάξω το ντεπόζιτο πληρώνω 150-300 ευρώ το δηλώνω και ο τεχνίτης απλώς αλλάζει το ντεπόζιτο χωρίς να επέμβει στη μηχανή . Δεν ξαναχρησιμοποιώ το υγραέριο
Αν απεγκαταστήσω όλο το σύστημα θα πληρώσω 100-150 εργατικά , μεγαλύτερη γραφειοκρατεία αλλαγής άδειας, επέμβαση στην μηχανή -εγκέφαλο και ζημιές ή απαραίτητες επισκευές (πολλαπλή , τρύπα στο δάπεδο για την παροχή του ντεπόζιτου ,αφαίρεση καλωδίων και σωληνώσεων , αστοχίες βεβιασμένων χειρισμών του τεχνίτη) .
Όσο λιγότερο βάζουν το χέρι τους τόσο καλύτερο. Όταν άλλαξα την καδένα στην αντιπροσωπεία άλλαξαν την καδένα και από τότε στάζουν λάδια από τον "καθρέπτη"του κάρτερ

Το δίλημμα δεν είναι μόνο το οικονομικό αλλά η φασαρία και οι μετέπειτα συνέπειες που πιθανόν να είναι περισσότερο δαπανηρές και αγχωτικές.
karaap
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 14 Ιαν, 2018 20:32

Re: Απεγκατάσταση ή αγορα τεπόζιτου υγραερίου;

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 10 Μάιος, 2020 16:58

karaap έγραψε:Ευχαριστώ

Ο προβληματισμός μου είναι γενικά αν αλλάξω το ντεπόζιτο πληρώνω 150-300 ευρώ το δηλώνω και ο τεχνίτης απλώς αλλάζει το ντεπόζιτο χωρίς να επέμβει στη μηχανή . Δεν ξαναχρησιμοποιώ το υγραέριο
Αν απεγκαταστήσω όλο το σύστημα θα πληρώσω 100-150 εργατικά , μεγαλύτερη γραφειοκρατεία αλλαγής άδειας, επέμβαση στην μηχανή -εγκέφαλο και ζημιές ή απαραίτητες επισκευές (πολλαπλή , τρύπα στο δάπεδο για την παροχή του ντεπόζιτου ,αφαίρεση καλωδίων και σωληνώσεων , αστοχίες βεβιασμένων χειρισμών του τεχνίτη) .
Όσο λιγότερο βάζουν το χέρι τους τόσο καλύτερο. Όταν άλλαξα την καδένα στην αντιπροσωπεία άλλαξαν την καδένα και από τότε στάζουν λάδια από τον "καθρέπτη"του κάρτερ

Το δίλημμα δεν είναι μόνο το οικονομικό αλλά η φασαρία και οι μετέπειτα συνέπειες που πιθανόν να είναι περισσότερο δαπανηρές και αγχωτικές.
Εάν βρεις κάποιον εγκαταστατη υγραεριου που να ασχοληθεί και να σου βρει το πρόβλημα , χωρίς να αρχίζει να λέει άλλαξε το άλλαξε το άλλο , τότε άλλαξε δεξαμενη μαζί με πολυβαλβιδα και πέρασε ΚΤΕΟ

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Απεγκατάσταση ή αγορα τεπόζιτου υγραερίου;

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Κυρ 10 Μάιος, 2020 17:23

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο με το ότι όσο λιγότερο επεμβαίνεις στο αμάξι τόσο το καλύτερο.
Λαμβάνοντας υπόψη τα κόστη ίσως να είναι καλύτερο να κρατήσεις το αέριο και ποτέ δε ξέρεις, τελικά ίσως βρεθεί από μόνο του το πρόβλημα με τα νερά και τα λάδια και να μην είναι απλά και μόνο από τη χρήση αερίου. Ίσως απλά το επιδεινώνει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Απεγκατάσταση ή αγορα τεπόζιτου υγραερίου;

Δημοσίευσηαπό karaap » Κυρ 10 Μάιος, 2020 17:31

Συμφωνώ μαζί σου dimitrisnd1

Θα αλλάξω το ντεπόζιτο
karaap
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 14 Ιαν, 2018 20:32

Re: Απεγκατάσταση ή αγορα τεπόζιτου υγραερίου;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 13 Μάιος, 2020 23:14

Ευκαιρία να αλλάξεις δεξαμενή και σύστημα επιλέγοντας ένα υγρου ψεκασμού όπως της Τογιότα χωρίς πνεύμονα και με εργοστασιακό πρόγραμμα για yiaris
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 99 επισκέπτες