Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επιλογή Μπεκ Hana

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Επιλογή Μπεκ Hana

Δημοσίευσηαπό antykaps » Τρί 03 Μαρ, 2020 19:06

Λογω δικής μου απροσεξίας η μπεκιερα ΗΑΝΑ 2002 Gold που ειχα στο αυτοκινητό μου εχει διαροή και πρέπει να την αντικαταστήσω (ειχε και 130.000χλμ)
Προσανατολίζομε παλι σε Hana . Ειμαι σε διλημα ομως ποιο τυπο απο τους δυο να επιλέξω
Με μπεκιέρα η με σωλήνες και διανομέα
Συνημμένα
hana2001goldhose1.png
hana2001goldhose1.png (194.24 KiB) 4979 προβολές
hana2001goldrail1.png
hana2001goldrail1.png (214.58 KiB) 4979 προβολές
antykaps
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Δευτ 27 Αύγ, 2012 14:31

Re: Επιλογή Μπεκ Hana

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 03 Μαρ, 2020 19:21

antykaps έγραψε:Λογω δικής μου απροσεξίας η μπεκιερα ΗΑΝΑ 2002 Gold που ειχα στο αυτοκινητό μου εχει διαροή και πρέπει να την αντικαταστήσω (ειχε και 130.000χλμ)
Προσανατολίζομε παλι σε Hana . Ειμαι σε διλημα ομως ποιο τυπο απο τους δυο να επιλέξω
Με μπεκιέρα η με σωλήνες και διανομέα
Αύριο που θα κάνω εγκατάσταση υγραερίου θα βάλω τα παρακάτω Hana. Το καθένα ξεχωριστά ήταν σε εμένα .
Εικόνα

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Επιλογή Μπεκ Hana

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Τρί 03 Μαρ, 2020 20:05

βασικα ειναι θεμα χωροταξιας κινητηρα, αλλα εφοσον εχεις μπεκιερα νομιζω οτι αλλαζεις την μπεκιερα και κρατας τα ιδια μπεκ, διαφορετικά πρεπει να βρεις συνδεσμους - σωληνακια-σφιγκτηρες να ενωσεις τα μπεκ κατι που δινει πολλες πιθανοτητες για διαρροη. Η λυση που δειχνεις στην φωτογραφια δεν ειναι εφικτη, τα μπεκ που ηδη εχεις δεν κουμπωνουν σε αυτην την μπεκιερα
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: Επιλογή Μπεκ Hana

Δημοσίευσηαπό antykaps » Τρί 03 Μαρ, 2020 21:56

Η μπεκιερα που εχω ειναι η HANA 2002 GOLD ειναι fix και τα μπέκ που εχει δεν ταιριάζουν με καμια άλλη μπεκιερα

Οπτε πάω σε λυση πλήρης αγορά νεας μπεκιερας και αγορα νεών μπεκ

Χωροταξικα και οι δυο λυσεις μπορουν να εφαρμοστούν

Απλά ρωτάω αν απο τεχνικής πλευρας ποια είναι η καλυτερη λυση
Εχω ακουσει οτι η λυση με τα μπεκ με τα σωληνάκια ειναι καλυτερη διοτι τα μπεκ ειναι πιο κοντα στην πολαπλή
antykaps
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Δευτ 27 Αύγ, 2012 14:31

Re: Επιλογή Μπεκ Hana

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 04 Μαρ, 2020 10:11

antykaps έγραψε:Η μπεκιερα που εχω ειναι η HANA 2002 GOLD ειναι fix και τα μπέκ που εχει δεν ταιριάζουν με καμια άλλη μπεκιερα

Οπτε πάω σε λυση πλήρης αγορά νεας μπεκιερας και αγορα νεών μπεκ

Χωροταξικα και οι δυο λυσεις μπορουν να εφαρμοστούν

Απλά ρωτάω αν απο τεχνικής πλευρας ποια είναι η καλυτερη λυση
Εχω ακουσει οτι η λυση με τα μπεκ με τα σωληνάκια ειναι καλυτερη διοτι τα μπεκ ειναι πιο κοντα στην πολαπλή


Πήγαινε στη λύση με τα ξεχωριστά σωληνάκια κρατώντας τα ίδια μπεκ εφόσον δεν έχουν πρόβλημα. Είναι πολύ πιο οικονομικό. Σκέψου ότι κάθε καινούργιο hana έχει 40 ευρώ τουλάχιστον.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Επιλογή Μπεκ Hana

Δημοσίευσηαπό antykaps » Τετ 04 Μαρ, 2020 20:26

labros έγραψε:
antykaps έγραψε:Η μπεκιερα που εχω ειναι η HANA 2002 GOLD ειναι fix και τα μπέκ που εχει δεν ταιριάζουν με καμια άλλη μπεκιερα

Οπτε πάω σε λυση πλήρης αγορά νεας μπεκιερας και αγορα νεών μπεκ

Χωροταξικα και οι δυο λυσεις μπορουν να εφαρμοστούν

Απλά ρωτάω αν απο τεχνικής πλευρας ποια είναι η καλυτερη λυση
Εχω ακουσει οτι η λυση με τα μπεκ με τα σωληνάκια ειναι καλυτερη διοτι τα μπεκ ειναι πιο κοντα στην πολαπλή


Πήγαινε στη λύση με τα ξεχωριστά σωληνάκια κρατώντας τα ίδια μπεκ εφόσον δεν έχουν πρόβλημα. Είναι πολύ πιο οικονομικό. Σκέψου ότι κάθε καινούργιο hana έχει 40 ευρώ τουλάχιστον.


Τα μπεκ-μπεκιερα Hana2002Gold που εχω δεν μπορουν να συνδεθουν σε καμια αλλη μπεκιερα ουτε σε σωληνακια . Αναγκαστικά θα πρεπει να παω σε νεα λυση.
Απλά δεν ξερω ποια απο τις δύο ειναι καλύτερη (οικονομικα ειναι το ιδιο)
antykaps
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Δευτ 27 Αύγ, 2012 14:31

Re: Επιλογή Μπεκ Hana

Δημοσίευσηαπό antykaps » Κυρ 08 Μαρ, 2020 15:47

Τελικά βρήκα απο φίλο μια μπεκιερα Rail Hana 2001 Black μεταχειρισμένη .


Ειναι διαφορετικών διαστάσεων απο την Hana 2002 που έιχα και θα πρέπει να κανω πατεντα για να την βάλω.
Πριν κανω οτιδήποτε εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι υπάρχουν adaptors που μπορεις να βάλεις τα μπεκ ενα ενα στον σωλήνα.
Γνωρίζει καποιος αν μπορω να προμηθευτω απο καποιον απο Ελλαδα?
Συνημμένα
baracuda_hana_adapter.png
baracuda_hana_adapter.png (77.08 KiB) 4724 προβολές
antykaps
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Δευτ 27 Αύγ, 2012 14:31

Re: Επιλογή Μπεκ Hana

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 08 Μαρ, 2020 16:01

antykaps έγραψε:Τελικά βρήκα απο φίλο μια μπεκιερα Rail Hana 2001 Black μεταχειρισμένη .


Ειναι διαφορετικών διαστάσεων απο την Hana 2002 που έιχα και θα πρέπει να κανω πατεντα για να την βάλω.
Πριν κανω οτιδήποτε εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι υπάρχουν adaptors που μπορεις να βάλεις τα μπεκ ενα ενα στον σωλήνα.
Γνωρίζει καποιος αν μπορω να προμηθευτω απο καποιον απο Ελλαδα?
Ανταπτορες στα μπεκ εάν μπορείς να αποφύγεις . Είχα βάλει εγώ στο προηγούμενο αμάξι γιατί ο αρχικός εγκαταστατης είχε τρυπήσει όπως να είναι είναι τη εισαγωγή.
Όσο μπορείς να είναι πιο κοντά . Επίσης κάνε και ένα καθαρισμό στα μπεκ του υγραέριου πριν τα βάλεις .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Επιλογή Μπεκ Hana

Δημοσίευσηαπό antykaps » Κυρ 08 Μαρ, 2020 16:50

meletis έγραψε:
antykaps έγραψε:Τελικά βρήκα απο φίλο μια μπεκιερα Rail Hana 2001 Black μεταχειρισμένη .


Ειναι διαφορετικών διαστάσεων απο την Hana 2002 που έιχα και θα πρέπει να κανω πατεντα για να την βάλω.
Πριν κανω οτιδήποτε εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι υπάρχουν adaptors που μπορεις να βάλεις τα μπεκ ενα ενα στον σωλήνα.
Γνωρίζει καποιος αν μπορω να προμηθευτω απο καποιον απο Ελλαδα?
Ανταπτορες στα μπεκ εάν μπορείς να αποφύγεις . Είχα βάλει εγώ στο προηγούμενο αμάξι γιατί ο αρχικός εγκαταστατης είχε τρυπήσει όπως να είναι είναι τη εισαγωγή.
Όσο μπορείς να είναι πιο κοντά . Επίσης κάνε και ένα καθαρισμό στα μπεκ του υγραέριου πριν τα βάλεις .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ειναι ανταπτορες που μπαινουν πριν τα μπεκ και μπορείς να συνδεσεις ενα μπεκ rail κατευθειαν σε σωληνακι ..
Ετσι μπορείς να το πας πολυ κοντα στην εισαγωγή
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρώ στην ελλαδα..
Γιαυτο ρωταω μηπως και ξερει καποιος να μπορω να βρω ελλάδα
antykaps
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Δευτ 27 Αύγ, 2012 14:31


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 37 επισκέπτες