Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 11 Φεβ, 2020 03:11

Επειδή βάζω συχνά διαφορά στα χιλιόμετρα δεν έχω δει.
Παρατήρησα μόνο ότι παίρνει μικρότερη ποσότητα από ΕΤΕΚΑ στη Λαυρίου π.χ. ενδεχομένως γιατί έχει μικρότερη πίεση στην αντλία.Στα χιλιόμετρα πάνω κάτω στα ίδια κυμαίνονται.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 14 Φεβ, 2020 23:21

Παππου + 20 στο 20ευρο.....
Κανε μου μια χαρι και τσεκαρισε το κι εσυ......
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 18 Φεβ, 2020 21:09

Θα βάλω στο επόμενο για να τσεκάρω.Σήμερα φούλαρα Silk.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 26 Φεβ, 2020 22:22

EvanTalos έγραψε:Με την Silk-Oil έχετε κανένα πρόβλημα τώρα τελευταία; Μου βγάζει λιγότερα χλμ από τα φυσιολογικά από τον ίδιο


Δεν έκανα ακριβή μέτρηση αλλά μου φάνηκαν και μένα λίγα τα χιλιόμετρα τις τελευταίες δύο φορές από Silk. Έτσι σήμερα που τελείωσε λέω ας πάω στην Κλεισθένους
στην πρώην revoil που είπε και ο fokion.Πέρασα κατά τις 6.30 το απόγευμα και είδα αλυσίδες.Δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο και για πιο λόγο είναι και πάλι κλειστό.Αλλάζει ιδιοκτήτες και φίρμες σαν τα πουκάμισα.Μάλλον δεν θα ξαναβάλω από το συγκεκριμένο.
Έτσι έφυγα και έβαλα από ΕΤΕΚΑ στη Λαυρίου (0,692) και δοκιμασμένο κατά το παρελθόν για ποσότητα - ποιότητα.Ένα πράγμα που μου αρέσει στη Λαυρίου στο ρεύμα προς Γλυκά Νερά είναι ότι πάντα παίρνω μεγαλύτερη ποσότητα και φυσικά περισσότερα χιλιόμετρα.Και σήμερα όπως συνήθως όταν είναι άδειο 42 λίτρα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό EvanTalos » Παρ 28 Φεβ, 2020 21:13

papoys έγραψε:
EvanTalos έγραψε:Με την Silk-Oil έχετε κανένα πρόβλημα τώρα τελευταία; Μου βγάζει λιγότερα χλμ από τα φυσιολογικά από τον ίδιο


Δεν έκανα ακριβή μέτρηση αλλά μου φάνηκαν και μένα λίγα τα χιλιόμετρα τις τελευταίες δύο φορές από Silk. Έτσι σήμερα που τελείωσε λέω ας πάω στην Κλεισθένους
στην πρώην revoil που είπε και ο fokion.Πέρασα κατά τις 6.30 το απόγευμα και είδα αλυσίδες.Δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο και για πιο λόγο είναι και πάλι κλειστό.Αλλάζει ιδιοκτήτες και φίρμες σαν τα πουκάμισα.Μάλλον δεν θα ξαναβάλω από το συγκεκριμένο.
Έτσι έφυγα και έβαλα από ΕΤΕΚΑ στη Λαυρίου (0,692) και δοκιμασμένο κατά το παρελθόν για ποσότητα - ποιότητα.Ένα πράγμα που μου αρέσει στη Λαυρίου στο ρεύμα προς Γλυκά Νερά είναι ότι πάντα παίρνω μεγαλύτερη ποσότητα και φυσικά περισσότερα χιλιόμετρα.Και σήμερα όπως συνήθως όταν είναι άδειο 42 λίτρα.
Σε εμενα η διαφορα ηταν 1,5lt/100Km.
Αυτο σε συγκριση του μιγματος που εχει η ΕΤΕΚΑ αυτη την στιγμη.

Στην ΕΤΕΚΑ και σε εμενα 41.6lt σε δεξαμενη 40lt (συνηθως φουλαρο) 50lt ονομαστικα
Τελευταία επεξεργασία από EvanTalos και Σάβ 29 Φεβ, 2020 00:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
EvanTalos
 
Δημοσιευσεις: 44
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν, 2018 22:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 28 Φεβ, 2020 21:41

EvanTalos έγραψε:...
Στην ΕΤΕΚΑ και σε εμενα 41.6lt σε δεξαμενη 40lt


Πώς γίνεται αυτό;;; :shock:
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 29 Φεβ, 2020 08:51

sso έγραψε:
EvanTalos έγραψε:...
Στην ΕΤΕΚΑ και σε εμενα 41.6lt σε δεξαμενη 40lt


Πώς γίνεται αυτό;;; :shock:


:lol: :D :D Έλα λάθος θα έκανε.Μάλλον αρχική 48 λίτρα όπως και η δική μου θα ήθελε να πει που και σε μένα στην ΕΤΕΚΑ παίρνει 42 όταν είμαι τελείως άδειο.

Πάντως το άλλο στην Κλεισθένους για τρίτη μέρα κλειστό.Αμαρτία είναι αυτό το πρατήριο ρε παιδιά από παλιά.Συνεχής αλλαγή ιδιοκτητών και ονομάτων.Τώρα έχει βάλει περιμετρικά και ύφασμα ύψους 2 μέτρων και δεν μπορείς να δεις τι γίνεται μέσα.Προσωπικά με αυτά που βλέπω δεν πρόκειται να ξαναβάλω από εκεί και 10 λεπτά φτηνότερος να είναι.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό panorano » Σάβ 29 Φεβ, 2020 17:47

Επειδή διαβαζω τα σχόλια σας και ακούω περί μίγματος ετεκα και μίγματος silk και λοιπά σας ενημερώνω το εξής...
Στην Ελλάδα υπάρχουν δύο μίγματα ένα με μοριακό ιχνηθετη της coral το οποίο παράγεται στην μοτορ οιλ και ένα των ΕΛΠΕ που προμηθεύονται όλοι οι υπόλοιποι GS,έντεκα,silk,ελιν,revoil,petrogas κτλ κτλ...
Αυτό με το μοριακό ιχνηθετη είναι εγγυημένο και ανιχνεύσιμο σε όλα τα στάδια εμπορίας από το διυλιστήριο ως το αυτοκίνητο μας..
Το άλλο μπορεί να είναι κίνησης,μπορεί θέρμανσης μπορεί και τα δύο γιατί δεν υπάρχει τρόπος να ανιχνευθεί παρά μόνο με τα τιμολόγια τα οποία "μαγειρεύονται"όπως θέλει ο καθένας.
Κάποια στιγμή κάποιοι προμηθευτές έκαναν εισαγωγή lpg από Βουλγαρία και Αλβανία (fgas πχ)αλλά πλέον αυτό κρίνεται ασύμφορο.. εκτός αν παίζει αλλού είδουςαγειρεμα (πχ το εκτελωνιζουν ως θέρμανσης το τιμολογουν ως θέρμανσης με χαμηλό ΕΦΚ και το πουλάνε κίνησης χωρίς παραστατικά...
panorano
 
Δημοσιευσεις: 291
Εγγραφή: Κυρ 25 Δεκ, 2011 22:29

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 05 Μαρ, 2020 18:41

Όπως τα λες αλλά καλό είναι να τσεκάρουμε και το κάθε πρατήριο
Από ΕΤΕΚΑ πάντως που έβαλα στη Λαυρίου άψογο.Χτες τελείωσε και σφύριξε.42 λίτρα 530 χιλιόμετρα από τα οποία 300 εκτός αλλά φορτωμένο με 4 άτομα και μπαγκάζια και τα 230 εντός Αττικής. Από τα καλύτερα ρεκόρ.
Ξαναέβαλα από το ίδιο 41,5 λίτρα 29 ευρώ.Μου αρέσει ότι στο συγκεκριμένο πρατήριο συνήθως παίρνει τα ίδια λίτρα όταν είναι άδειο.Να διευκρινήσω μιλάω για αυτό στο ρεύμα προς Γλυκά Νερά και όχι το απέναντι το οποίο μάλλον ο ίδιος το έχει αλλά έβαλα μία φορά και δεν έμεινα ευχαριστημένος.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Lagos Autogas since 1981 μέσα στο bp, Λ.μαρκοπ17 παιανια

Δημοσίευσηαπό LagosAutogas » Σάβ 11 Απρ, 2020 09:54

Ένα πρατήριο που έχει ποιότητα στα καύσιμα πραγματική και εντός του πρατηρίου υπάρχει και ένα συνεργείο που είναι από το 1981 και λύνει κάθε πρόβλημα πάνω στην υγραεριοκίνηση και το φυσικό αέριο
LagosAutogas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 11 Απρ, 2020 09:42

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 97 επισκέπτες