Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Fuel trims και υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό ppd » Κυρ 22 Δεκ, 2019 20:10

meletis έγραψε:
ppd έγραψε:Σε sirion 1.3 του 2008, μπήκα έπειτα από 15.000χλμ στο πρόγραμμα του υγραερίου (avance 32) και είδα τα long fuel trims να παίζουν από το -25 έως το -54. Συνεχίζω να κοιτάω τις ρυθμίσεις και παρατηρώ ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί η προστασία βαλβιδων με ψεκασμούς βενζίνης ενώ αρχικά είχε πει ότι το είχε ρυθμίσει έτσι.
Να επισημάνω ότι το αυτοκίνητο το οδηγούν οι γονείς μου και δεν έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα, μόνο το καλοκαίρι που έσβησε από θερμοκρασία και πήγε στον γκαζα και έκανε κάποιες ρυθμίσεις, αυτό έγινε άλλη μια φορά ακομα με κάτι επιπλέον ρυθμίσεις από τον γκαζα. Από τότε δεν έσβησε ξανά απο θερμοκρασία. Οπότε υποθέτω ότι τότε άλλαξε τις ρυθμίσεις και το έκανε πάρα πολύ πλούσιο και έκλεισε τους ψεκασμούς βενζίνης.
Είναι σωστό αυτό?
Τι να κάνω?

Επίσης όταν ζητήθηκε να γίνει έλεγχος στις βαλβίδες είπε μια χαρά είναι, δεν χρειάζεται. Ο πατέρας μου απλά είπε οκ και έφυγε.

Για τό παράλληλο ψεκασμό , εγω θα σου πρότεινα να το ενεργοποιήσεις στο φορτίο του κινητήρα. Μίλησε με τον εγκατάσταση σου.
Πρόβλημα δεν θα σου εμφανίσει στίς 15.000.
Προσωπικά εγω εάν ήμουν στήν θέση σου θα έλεγα στο μηχανικό να κάνει έλεγχο διάκενων βαλβίδων κάθε 25000 - 30000 χιλιόμετρα για να ξέρεις που βρίσκεσαι.
Έλεγχο διάκενο βαλβίδων εγω στο Honda έκανα κάθε 30.000, ωστόσο κάθε κινητήρας διαφέρει στο τρόπο ρύθμισης .



Δεν κατάλαβες, αύριο πρωί θα παω στον γκαζά να τον ρωτήσω γιατί δουλεύει χωρίς ψεκασμους βενζίνης. Εννοείται θα το αφήσω εκεί για να γίνει η ρύθμιση.
Ο γάτος ο γκαζάς δεν ενημέρωσε ότι θα προχωρήσει σε αυτήν την ενέργεια. Μάλλον το έκανε την δεύτερη φορά που πήγε μετά από σβήσιμο λογο θερμοκρασίας.
Δεν μπόρουσε να βρει λύση με άλλο τρόπο και έκανε του κεφαλειου του. Είναι και από τους καλους/γνωστους στην Αττική.
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 23 Δεκ, 2019 02:26

Λίγο περιεργα το όλο θέμα, με Long fuel trim από -25 έως -54 κανονικα θα έπρεπε να σου έβγαζε check engine και καποιο error code να καταγράφονταν στην μνήμη του εγκεφάλου του αυτοκινήτου. Μπας και το πρόγραμμα διαβάζει λάθος τιμές?? Με τέτοια απόκλιση μάλλον θα μπορούσε να αντιληφθεί κάποιος ότι δεν πάει καλά είτε θα παρατηρούσε και μεγάλη διαφορά στη κατανάλωση από την αναμενόμενη.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό ppd » Δευτ 23 Δεκ, 2019 08:13

Δεν ξέρω που οφείλονται οι τιμές αυτές. Το τσέκαρα από το πρόγραμμα του υγραερίου που καταγράφει τις τιμές και μετά έβαλα και την obd σύνδεση να το επιβεβαιώσω και από εκεί.
Προφανώς ήταν τα ίδια.
Να δούμε τι θα πει ο γκαζας.
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό cmax » Δευτ 23 Δεκ, 2019 20:14

ppd έγραψε:Δεν ξέρω που οφείλονται οι τιμές αυτές. Το τσέκαρα από το πρόγραμμα του υγραερίου που καταγράφει τις τιμές και μετά έβαλα και την obd σύνδεση να το επιβεβαιώσω και από εκεί.
Προφανώς ήταν τα ίδια.
Να δούμε τι θα πει ο γκαζας.


Πρεπει να ελενξεις τα fuel trims υγραεριου σε σχεση με της βενζινης αλλιως δεν ξερεις αν οφειλετε μονο στο υγραεριο το προβλημα.
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 12 Μαρ, 2020 13:47

Έχω διαγνωστικό της autel και ήθελα τώρα που έβαλα το Europegas Avance 32 με obd στο mazda 6 να διαβάσω τα τριμς . Όμως είδα ότι στη θύρα obd , έχει καλώδια από το εγκέφαλο υγραέριου για να επικοινωνήσει.
Τώρα τα fuel trims ,μόνο εάν βγάλεις τα καλώδια μπορείς να βάλεις τη θύρα του διαγνωστικού ;ή μπορείς και μέσα από το πρόγραμμα του υγραέριου (περιμένω και καλώδιο επικοινωνίας );
Θα μιλήσω με το εγκατάσταση να ενώσει από πίσω , ώστε να είναι ελεύθερη η obd θύρα κάθε στιγμή .
Δεν το πρόσεξα και εγώ όταν το πήρα .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Σάβ 14 Μαρ, 2020 13:09

Μαθημα που ελαβα προσφατα: τα fuel trims τα συγκρινουμε με αυτα της βενζινης και τελος
Σε ελεγχο σε συστημα φιλου , terrios 2008 με συστημα euroregas που αγορασε προσφατα μτχ, τα long fuel trims επαιζαν πολυ γρηγορα απο 54% εως 18% σε τερμα γκαζι. Ελεγχος απο bluetooth elm 327. Tα πρωτα επιφωνηματα πανικου για την λαθος λειτουργια του συστηματος εφυγαν οταν τα ιδια fuel trims βλεπαμε και στην βενζινη. Προφανως ετσι δουλευει το αυτοκινητο. Λειτουργει τελεια στην βενζινη και στο υγραεριο , απλως εβλεπε μεγαλη καταναλωση στο υγραεριο, αλλα το αυτοματο τετρακινητο terios με αεροδυναμικη φορτηγου δεν καιει και λιγο, ουτε στην βενζινη
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό socratesb » Κυρ 15 Μαρ, 2020 07:09

psilos33 έγραψε:Μαθημα που ελαβα προσφατα: τα fuel trims τα συγκρινουμε με αυτα της βενζινης και τελος
Σε ελεγχο σε συστημα φιλου , terrios 2008 με συστημα euroregas που αγορασε προσφατα μτχ, τα long fuel trims επαιζαν πολυ γρηγορα απο 54% εως 18% σε τερμα γκαζι. Ελεγχος απο bluetooth elm 327. Tα πρωτα επιφωνηματα πανικου για την λαθος λειτουργια του συστηματος εφυγαν οταν τα ιδια fuel trims βλεπαμε και στην βενζινη. Προφανως ετσι δουλευει το αυτοκινητο. Λειτουργει τελεια στην βενζινη και στο υγραεριο , απλως εβλεπε μεγαλη καταναλωση στο υγραεριο, αλλα το αυτοματο τετρακινητο terios με αεροδυναμικη φορτηγου δεν καιει και λιγο, ουτε στην βενζινη


Απλά περί ενδείξεων του obd reader : Μου έτυχε να διαβάζω τον λόγο του μείγματος με περίεργες τιμές, κοντά στο 9, ήταν βέβαια περίεργο γιατί η λειτουργία και η κατανάλωση ήταν φυσιολογική και μετά από καθαρισμό της θύρας obd καθώς και του bluetooth reader με σπραυ επαφών, έδειξαν όλα φυσιολογικά - τιμές κοντά στο 14,7.
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 17 Μαρ, 2020 20:22

psilos33 έγραψε:Μαθημα που ελαβα προσφατα: τα fuel trims τα συγκρινουμε με αυτα της βενζινης και τελος
Σε ελεγχο σε συστημα φιλου , terrios 2008 με συστημα euroregas που αγορασε προσφατα μτχ, τα long fuel trims επαιζαν πολυ γρηγορα απο 54% εως 18% σε τερμα γκαζι. Ελεγχος απο bluetooth elm 327. Tα πρωτα επιφωνηματα πανικου για την λαθος λειτουργια του συστηματος εφυγαν οταν τα ιδια fuel trims βλεπαμε και στην βενζινη. Προφανως ετσι δουλευει το αυτοκινητο. Λειτουργει τελεια στην βενζινη και στο υγραεριο , απλως εβλεπε μεγαλη καταναλωση στο υγραεριο, αλλα το αυτοματο τετρακινητο terios με αεροδυναμικη φορτηγου δεν καιει και λιγο, ουτε στην βενζινη

Εάν και δεν το θυμάμαι απόλυτα σωστά στο τέρμα γκάζι έχουμε open loop και δεν υπολογίζετε ο λ.
Στήν επιτάχυνση τι fuel trims με περίπου στη μέση το γκάζι τι ενδείξεις είδατε .
Ας μας το εξηγήσει κάποιος εγκαταστάτης τεκμηριωμένα , γιατι και εγώ σίγουρος δέν είμαι .
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Σάβ 21 Μαρ, 2020 11:17

.. σε μεσαιο γκαζι, γυρω στο 30%-50% και σε τερμα γκαζι, εδειχνε οντως 18%
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Παρ 31 Μαρ, 2023 21:30

Καλό απόγευμα φοράω σε saab 93 18αρι ατμόσφαιρα brc 32 σύστημα και έχω αγοράσει από eBay elm 327 διαγνωστικό και δείχνει και τα fuel trims.θςλω να ρωτήσω το εξης to long και στα δύο καύσιμα παίζει κοντά στο +5% το short παίζει στο υγραέριο -3.8 %και στην βενζίνη γύρω από το +4% όταν επιταχύνω σε κάποια φάση ας το πούμε πάνω από 3500σαλ περίπου και στα δύο καύσιμα τα short fuel trims πάνε στο 0%.αυτο είναι ναι φυσιολογικό; δηλαδή δεν δείχνει το όργανο; ή η διόρθωση των μειγμάτων είναι σωστή;-ιδανικη;και άρα το αμάξι δουλεύει από μείγματα σωστά;
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 36 επισκέπτες