Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πιθανή διαρροή μπεκ?

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 21 Νοέμ, 2019 18:03

Εδώ και αρκετό χρονικό διάστημα, το αμάξι το πρωί και μετά από αρκετές ώρες ακινησίας παίρνει πάντα μετά από 2 ή 3 μιζιες, κάνει κάποια ρεταρισματα και τα καυσαέρια μυρίζουν πολύ άσχημα. Άλλαξα τα μπουζι και έβαλα ιρίδιου για πρώτη φορά, αλλά το πρόβλημα ίσως και να επιδεινώθηκε. Ο μάστορας μου είπε να κοιτάξω μήπως κάποιο μπεκ μένει το βράδυ ανοιχτό, υπάρχει διαρροή στον θάλαμο καυσης και το πρωί υπάρχει πολύ πλούσιο μείγμα καυσίμου. Από την άλλη ο εγκατάστασης αερίου μου είχε πει ότι εάν συνέβαινε αυτό θα το έβλεπε από το πρόγραμμα του αερίου. Τί απ'ολα ισχύει? Το πρόγραμμα του αερίου το έχω... Μπορώ από εκεί να δω κάτι? Άλλες πιθανές αιτίες?
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Πέμ 21 Νοέμ, 2019 18:08

Ποιάς εταιρείας είναι το σύστημα σου;

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 21 Νοέμ, 2019 18:37

EuropeGas Avance 32 με παλμικά μπεκ Barracuda.
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 21 Νοέμ, 2019 19:48

vayio έγραψε:Εδώ και αρκετό χρονικό διάστημα, το αμάξι το πρωί και μετά από αρκετές ώρες ακινησίας παίρνει πάντα μετά από 2 ή 3 μιζιες, κάνει κάποια ρεταρισματα και τα καυσαέρια μυρίζουν πολύ άσχημα. Άλλαξα τα μπουζι και έβαλα ιρίδιου για πρώτη φορά, αλλά το πρόβλημα ίσως και να επιδεινώθηκε. Ο μάστορας μου είπε να κοιτάξω μήπως κάποιο μπεκ μένει το βράδυ ανοιχτό, υπάρχει διαρροή στον θάλαμο καυσης και το πρωί υπάρχει πολύ πλούσιο μείγμα καυσίμου. Από την άλλη ο εγκατάστασης αερίου μου είχε πει ότι εάν συνέβαινε αυτό θα το έβλεπε από το πρόγραμμα του αερίου. Τί απ'ολα ισχύει? Το πρόγραμμα του αερίου το έχω... Μπορώ από εκεί να δω κάτι? Άλλες πιθανές αιτίες?
Πόσα χιλιόμετρα έχεις με το υγραέριο;
Πολύ απλά κλείνεις τη βαλβίδα παροχής πίσω από τη μπουκάλα τι γυρίζεις βενζινη , δουλεύεις το αμάξι βενζίνη 1-2 ημέρες και το παρακολουθεις.
Το ίδιο έκανα και στο δικό μου και όντως είχα θέμα με τα μπεκ υγραεριου τα 2/4 σε Lovato συστήμα όμως
Μπορεί να ευθύνεται και κάποιο μπεκ βενζίνης από τα 4. Ρίξε και ένα επώνυμο καθαριστικό μπεκ βενζινης μέσα .
Πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι ;
Επίσης πίεση αντλίας καυσίμου έχετε μετρήσει ;
Πέρα από τα μπεκ ίσως ευθύνεται και ο πνεύμονας.
Αλλά όλα αυτά παρουσιάζονται μετά τις 80.000 με 90.000 χιλιομετρα με υγραεριο.
Πέρα από τη πρωινή εκκίνηση έχεις δει κάποιο άλλο θέμα .



Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 21 Νοέμ, 2019 20:26

Μελέτη, ευχαριστώ για την απάντηση. Το αμάξι έχει 140000 χλμ. (Fiat Bravo II 2007) και με υγραέριο περίπου 35000. Άλλα προβλήματα δεν είχα ποτέ. Πάντα είχα θέματα στην εκκίνηση... εδώ και πολύ καιρό. Αντλία βενζίνης άλλαξα πριν 1 μήνα. Όσες φορές δούλεψα μόνο βενζίνη, πάλι το πρωί έπαιρνε με τη 2η και 3η μιζιά. Βέβαια δεν έκλεισα την παροχή αερίου. Ούτε καν έχω δει που βρίσκεται... Υποθέτω θα την εντοπίσω εύκολα στη δεξαμενή, έτσι? Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ρευμάτων και πολλαπλασιαστών? Και τη γίνεται αν όντως υπάρχει διαρροή... Αλλάζει όλη η μπεκιέρα?
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 21 Νοέμ, 2019 20:31

vayio έγραψε:Μελέτη, ευχαριστώ για την απάντηση. Το αμάξι έχει 140000 χλμ. (Fiat Bravo II 2007) και με υγραέριο περίπου 35000. Προβλήματα άλλα δεν είχα ποτέ. Πάντα είχα θέματα στην εκκίνηση... Αντλία βενζίνης άλλαξα πριν 1 μήνα. Όσες φορές δούλεψα μόνο βενζίνη, πάλι το πρωί έπαιρνε με τη 2η και 3η μιζιά. Βέβαια δεν έκλεισα την παροχή αερίου. Ούτε καν έχω δει που βρίσκεται... Υποθέτω θα την εντοπίσω εύκολα στη δεξαμενή, έτσι? Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ρευμάτων και πολλαπλασιαστών?
Τα χιλιόμετρα είναι λίγα για να σου έχει θέματα το υγραέριο , και αφού στο επιβεβαίωσε και ο άνθρωπος που το έχει περάσει.
Άλλαξες όλο το στέλεχος αντλίας καυσίμου ή μόνο το μοτέρ της αντλίας ;
Ρίξε μέσα ένα καθαριστικό βενζίνης επώνυμο με πάνω από τη μέση με βενζίνη .
Συνήθως όταν έχεις θέμα με τα ρεύματα (διαρροή) σου κάνει διακοπές όταν έχεις μεγάλη σχέση και πατάς απότομα το γκάζι και είναι εντονότερο στη χρήση υγραεριου.
Δεν ξέρω εάν έχει ευπάθεια το δικό σου μοντέλο.
Αναλώσιμα είναι βέβαια τα μπουζοκαλωδια και πολλαπλασιαστες
Η Βάνα είναι στη δεξαμενή όταν ανοίγεις το καπάκι με τις δύο βίδες.(Να το κλείσεις ξανά εξίσου σωστά και σφιχτά) , εάν έχεις αμφιβολία πέρασε από το εγκατάστατη σου να το κλείσει και να του πεις ότι θες να κάνεις δοκιμή μερικές ημέρες
Πριν βαρεσεις μίζα περιμένεις να σβήσουν τα λαμπάκια ; ακούς τη αντλία καυσίμου; Φίλτρο καυσίμου αλλάζει στο δικό σου ή είναι μαζί με αντλία;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 21 Νοέμ, 2019 21:23

Η αντλία αλλαχτηκε ολόκληρη (φίλτρο καυσίμου δεν έχω ξεχωριστό) , ο μαστορας έριξε και καθαριστικό. Πάντα περιμένω στην εκκίνηση να σβήσουν τα λαμπάκια, την αντλία την ακούω. Όλα κανονικά. Διακοπές με απότομο γκάζι δεν μου κάνει ποτέ... Άρα αποκλείω τα ρεύματα. Η πλάκα είναι ότι το πρόβλημα
δημιουργήθηκε πολύ καιρό πριν και συνήθισα ... Πίστευα ότι ηταν από την αντλία βενζίνης και περίμενα στωικά να καεί και να την αλλάξω. Η απογοήτευση μου στην πρωτη εκκίνηση μετά την αντικατάσταση της αντλίας ήταν μεγάλη. Ο μάστορας μου είπε να το πάρει το αμάξι κάνα 2 μέρες να το κάνει φύλλο και φτερό να δει τί φταίει. Μετά να το πάω και μια βόλτα από τον εγκαταστατη αερίου να το περάσει ένα χεράκι. Κοινώς... πάω για χοντρό ξήλωμα...
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Κυρ 24 Νοέμ, 2019 17:34

Ίσως έχει πρόβλημα η μεμβράνη του πνεύμονα
Εάν χαλάσει τότε δεν σφραγίζει και όταν είναι σβηστό πάλι φεύγει αέριο προς τα μπεκ και τον θάλαμο καύσης
Το συγκεκριμένο πρόβλημα που έχεις εσύ το έχω κι εγώ αλλά δεν ξέρω τι φταίει
Πολλά πράγματα μπορεί να είναι και δεν μπορείς εύκολα να το βρεις οπότε το έχω αφήσει έτσι. Απλά κάποιες φορές το καταλαβαίνω ότι ζοριζεται να πάρει και αν πατήσω λίγο γκάζι είναι εντάξει
Ίσως κρατάει και ο εγκέφαλος τα trim λάθος. Δεν ξέρω τι φταίει
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Κυρ 24 Νοέμ, 2019 21:49

Το εχω ακούσει κάπου εκτός forum , αλλα μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με το μειγμα που εχει ρυθμιστει το υγραεριο. Αν δουλευει πολύ φτωχό σε καυσιμο, ο εγκεφαλος της βενζινης το βλέπει μεσω αισθητηρα λ και μπορεί να διορθώνει τα fuel trims δινοντας εντολη να προσθετει βενζινη, ασχετα που αυτο δεν γίνεται μιας και δουλευει ...σε υγραεριο. Αλλα αυτο ο εγκεφαλος της βενζινης..δεν το ξερει!
Την επόμενη μερα που ξεκινας με βενζίνη, το διορθωμένο μείγμα ειναι τοσο πλούσιο που το αυτοκίνητο μπουκώνει και δεν παιρνει!
Πιθανον το αναποδο να συμβαινει αν το μειγμα στο υγραέριο ειναι πολύ πλούσιο, με αποτέλεσμα στην εκκινηση με βενζίνη να ειναι αντίστοιχα πολύ φτωχό με το ιδιο τελικά αποτέλεσμα, δηλαδη δυσκολία εκκίνησης..
Ο εγκεφαλος ειναι ο avance 32 και αν δεν κανω λαθος ειναι συνδεδεμενος με obd δηλαδή μπορεί να δει fuel trims
Ο εγκαταστάτης τον εχει συνδέσει με obd? εχει ρυθμίσει τον εγκέφαλο να διορθώνει τα fuel trims που βλέπει η να τα αγνοεί? Επίσης τα φιατ διαβάζουν τα fuel trims ανάποδα, το εχει τσεκάρει στις ρυθμίσεις? διαφορετικά βλέπει πχ φτωχό και αντι να το εμπλουτίζει το φτωχαινει κι αλλο...
Μια και δεν ειμαι σχετικός με ρυθμισεις εγκεφάλου, αλλα απλώς ψαχνομαι και διαβάζω, τα παραπάνω που γράφω δεν θα τα παρεις ως δεδομένα, αλλα ως σημεία που πρέπει να ψαχτεί καποιος...
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Κυρ 24 Νοέμ, 2019 22:02

Ενας τροπος να αποκλείσεις η να υποπτευθεις τα παραπάνω ειναι να σταματησεις να δουλέυεις υγραεριο. Δουλεψε βενζίνη μονο και κανε αρκετα χιλιομετρα (δεν ξερω ποσο γρηγορα διορθωνει fuel trims ta fiat) σε διαφορες συνθηκες οδηγησης για να διορθωσει fuel trims. Την επομενη μερα που θα βαλεις μπρος κρυο με βενζινη, αν ΔΕΝ σου το κανει τοτε εχεις πολυ σοβαρη ενδειξη οτι κατι απο τα παραπανω συμβαινει, στην ρυθμιση του υγραεριου. Αν στο ξανακανει τοτε...αλλο κεφαλαιο
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 59 επισκέπτες