Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με βαλβιδες

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα με βαλβιδες

Δημοσίευσηαπό Nik416 » Κυρ 10 Νοέμ, 2019 20:16

Καλησπέρα. Έχω ένα Daewoo lanos μον 2000 1350cc σε ελέγχω βαλβίδες μου βρήκαν προβλημα στο 3 κύλινδρο, λάδια νερά Δεν καίω. Ο μηχανικός μου είπε να αλλάξουμε τη μια βαλβίδα που έχει πρόβλημα. Εγώ λέω μια που ανοιχτή η κεφαλι να βάλω βάλβιδες εισαγωγής εξαγωγής υγραερίου καθώς και καινούργια ελατήρια. Έλεγα και για ενυσχημενες έδρες αλλά μου είπαν ότι επήδει είναι πρεσαριστες αν δε πατήσουν σωστά θα γίνει ζημιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ρυθμίζονται υδραυλικά ή βαλβίδες στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ή χειροκίνητα? Υπάρχει κάποια μάρκα συγκεκριμένη που θεώρητε πιο καλή να βγαζει βαλβίδες για υγραέριο?και τέλος υσχυει ότι οι βαλβίδες υγραέριου είναι καλύτερες από την απλές ή είναι κάποιο εμπορικό τρικ?
Nik416
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 10 Νοέμ, 2019 20:02

Re: Πρόβλημα με βαλβιδες

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 10 Νοέμ, 2019 20:22

Nik416 έγραψε:Καλησπέρα. Έχω ένα Daewoo lanos μον 2000 1350cc σε ελέγχω βαλβίδες μου βρήκαν προβλημα στο 3 κύλινδρο, λάδια νερά Δεν καίω. Ο μηχανικός μου είπε να αλλάξουμε τη μια βαλβίδα που έχει πρόβλημα. Εγώ λέω μια που ανοιχτή η κεφαλι να βάλω βάλβιδες εισαγωγής εξαγωγής υγραερίου καθώς και καινούργια ελατήρια. Έλεγα και για ενυσχημενες έδρες αλλά μου είπαν ότι επήδει είναι πρεσαριστες αν δε πατήσουν σωστά θα γίνει ζημιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ρυθμίζονται υδραυλικά ή βαλβίδες στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ή χειροκίνητα? Υπάρχει κάποια μάρκα συγκεκριμένη που θεώρητε πιο καλή να βγαζει βαλβίδες για υγραέριο?και τέλος υσχυει ότι οι βαλβίδες υγραέριου είναι καλύτερες από την απλές ή είναι κάποιο εμπορικό τρικ?
Πρώτα από όλα πόσα χιλιόμετρα έχεις συνολικά και πόσα με υγραεριο;
Το αμάξι στο υγραεριο (δηλαδή ο χάρτης ) είχε ρυθμιστεί εν κινήσει φορτίο;


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα με βαλβιδες

Δημοσίευσηαπό Nik416 » Κυρ 10 Νοέμ, 2019 20:29

Δεν έχω ακόμα υγραέριο προσανατολίζομαι σε brc sykuent32 η στο Europe gas 126000xil έχω. Γιαυτό το πήγα για ελέγχω γιατί ξέρω ότι για να βάλεις υγραέριο πρεπει το αμάξι να δουλεύει τέλεια. Το θέμα ότι έχει υδραυλικός βαλβίδες οπότε αυτές δεν ρυθμίζονται από όσο ξέρω.
Nik416
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 10 Νοέμ, 2019 20:02

Re: Πρόβλημα με βαλβιδες

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 10 Νοέμ, 2019 20:40

Nik416 έγραψε:Δεν έχω ακόμα υγραέριο προσανατολίζομαι σε brc sykuent32 η στο Europe gas 126000xil έχω. Γιαυτό το πήγα για ελέγχω γιατί ξέρω ότι για να βάλεις υγραέριο πρεπει το αμάξι να δουλεύει τέλεια. Το θέμα ότι έχει υδραυλικός βαλβίδες οπότε αυτές δεν ρυθμίζονται από όσο ξέρω.


Αυτό θα το επιβεβαιώσεις με το αριθμό κινητήρα .
Όλα τα συνεργεία έχουν είτε πρόγραμμα στο Η/Υ ή βιβλίο που βλέπουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά .
Επιλεντρωσου στον εγκατάστατη παρά στο σύστημα.
Εάν έχεις υδραυλικές βαλβίδες θα βγάλεις αρκετά χιλιόμετρα αρκεί να ρυθμιστεί σωστά και να ρίχνει λίγο βενζινη.
Ξέρω ότι όσοι κινητήρες έχουν υδραυλικά ωστηρια δεν ρυθμίζονται.



Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα με βαλβιδες

Δημοσίευσηαπό Nik416 » Κυρ 10 Νοέμ, 2019 21:31

Τελικά έχω υδραυλικός βαλβίδες. Κάποια γνώμη -αποψη για βαλβίδες υγραερίου? Κάποια καλή μαρκα ?είναι καλύτερες από τις άλλες ή είναι κάποιο εμπορικό τρικ?να φαντάστηται για βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής υγραεριου μου είπαν 10ευρ το σετ φοράει 8 άρα 80.το θέμα είναι μου φενενται πολύ λίγα σα λεφτά. Και λέω μην είναι τίποτα κινέζικες.
Nik416
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 10 Νοέμ, 2019 20:02


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 37 επισκέπτες