Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό pegasakos » Παρ 25 Οκτ, 2019 20:21

Καλησπέρα
Εχω στο αυτοκίνητο ενα ICOM jtg 5 gen και ε΄δω και λιγες μερες οταν παταω ελαχιστα το γκαζι σε λειτουργία με υγραεριο το αμαξι σβηνει. Αν το πατησω αποτομα και περάσω τις 1000 στροφές ολα καλα. πηγα στομ Μπιμπο και καθαρισε τα μπέκ και ειδε και πιεση αντλιας αλλα δεν ειδα διαφορά.
Αν εχει κανεις καμια ιδέα τι να ψάξω θα το εκτιμουσα δεοντος

Ευχαριστώ πολυ
pegasakos
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 25 Οκτ, 2019 20:13

Re: ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό tgi » Παρ 25 Οκτ, 2019 22:46

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω κι ας είχα icom

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 25 Οκτ, 2019 23:41

pegasakos έγραψε:Καλησπέρα
Εχω στο αυτοκίνητο ενα ICOM jtg 5 gen και ε΄δω και λιγες μερες οταν παταω ελαχιστα το γκαζι σε λειτουργία με υγραεριο το αμαξι σβηνει. Αν το πατησω αποτομα και περάσω τις 1000 στροφές ολα καλα. πηγα στομ Μπιμπο και καθαρισε τα μπέκ και ειδε και πιεση αντλιας αλλα δεν ειδα διαφορά.
Αν εχει κανεις καμια ιδέα τι να ψάξω θα το εκτιμουσα δεοντος

Ευχαριστώ πολυ


Τι αμάξι είναι ; Η πεταλούδα γκαζιού σε τι κατάσταση είναι ;
Στη βενζίνη πως δουλεύει γενικά;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό pegasakos » Σάβ 26 Οκτ, 2019 07:52

Το αμάξι είναι renault kango 1.6 του 2003.
Στην βενζίνη δεν έχω κανένα πρόβλημα σε όλο το φάσμα στροφών. Και στο αέριο αν εξαιρέσω το πρόβλημα που αναφέρω δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα. Ο Μπίμπος μου είπε ότι τραβάει αέρα από την εισαγωγή αλλά έχω κάνει έλεγχο παντού και έχω αλλάξει σωληνάκια σε όλους τους αισθητήρες. Αν τράβαγε αέρα θα είχα και ασταθές ρελαντί αλλά το ρελαντί είναι σταθερά 700 στροφές και στα δύο καύσιμα.
Αν έχετε καμία ιδέα πείτε την να το ψάξω. Σήμερα θα ανοίξω να δω την πεταλούδα του γκαζιού και θα ενημερώσω.
pegasakos
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 25 Οκτ, 2019 20:13

Re: ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 26 Οκτ, 2019 09:23

pegasakos έγραψε:Το αμάξι είναι renault kango 1.6 του 2003.
Στην βενζίνη δεν έχω κανένα πρόβλημα σε όλο το φάσμα στροφών. Και στο αέριο αν εξαιρέσω το πρόβλημα που αναφέρω δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα. Ο Μπίμπος μου είπε ότι τραβάει αέρα από την εισαγωγή αλλά έχω κάνει έλεγχο παντού και έχω αλλάξει σωληνάκια σε όλους τους αισθητήρες. Αν τράβαγε αέρα θα είχα και ασταθές ρελαντί αλλά το ρελαντί είναι σταθερά 700 στροφές και στα δύο καύσιμα.
Αν έχετε καμία ιδέα πείτε την να το ψάξω. Σήμερα θα ανοίξω να δω την πεταλούδα του γκαζιού και θα ενημερώσω.
Κάνε και δοκιμή με σπρέι για αναρρόφηση.
Το ρίχνεις όταν είναι στο ρελαντί (αυστηρά) και βλέπεις πως συμπεριφέρεται ο κινητήρας .
Εάν σβήσει τότε κάπου τραβάει αέρα.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό pegasakos » Σάβ 26 Οκτ, 2019 09:37

Λοιπόν πήρα ένα σπρέι και έριξα στην πεταλούδα και ως δια μαγείας το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Να πω και την κακία μου τώρα;; Και αφορά τον Μπίμπο που όταν πήγα την πρώτη φορά μου έκλεισε ραντεβού μετά από 15 μέρες και το αμάξι δούλευε έτσι για τόσο καιρό και όταν πήγα στο ραντεβού έκανε όλα τα άλλα εκτός από το αυτονόητο τον καθαρισμό της πεταλούδας έτσι για τα μάτια. 5 λεπτά υπόθεση και 5 ευρώ κόστος και ας μου έπαιρνε 100 ευρώ φτάνει να έφευγα και το αμάξι να δούλευε σωστά. Μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω αισθητήρες και σωληνάκια και να σφίξω κάθε βίδα στην πολλαπλή χωρίς λόγο γιατί διεγνωσε ότι τραβάει αέρα. Μακάρι να μην χρειαστεί να ξαναπάω ποτέ.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον από όλους σας. Να είστε καλα
pegasakos
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 25 Οκτ, 2019 20:13

Re: ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 26 Οκτ, 2019 09:40

pegasakos έγραψε:Λοιπόν πήρα ένα σπρέι και έριξα στην πεταλούδα και ως δια μαγείας το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Να πω και την κακία μου τώρα;; Και αφορά τον Μπίμπο που όταν πήγα την πρώτη φορά μου έκλεισε ραντεβού μετά από 15 μέρες και το αμάξι δούλευε έτσι για τόσο καιρό και όταν πήγα στο ραντεβού έκανε όλα τα άλλα εκτός από το αυτονόητο τον καθαρισμό της πεταλούδας έτσι για τα μάτια. 5 λεπτά υπόθεση και 5 ευρώ κόστος και ας μου έπαιρνε 100 ευρώ φτάνει να έφευγα και το αμάξι να δούλευε σωστά. Μπήκα στην διαδικασία να αλλάξω αισθητήρες και σωληνάκια και να σφίξω κάθε βίδα στην πολλαπλή χωρίς λόγο γιατί διεγνωσε ότι τραβάει αέρα. Μακάρι να μην χρειαστεί να ξαναπάω ποτέ.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον από όλους σας. Να είστε καλα
Πιο σωστό καθαρισμό της πεταλούδας θα ήταν να τη βγάλεις σε πάγκο εργασίας , και εάν είναι ηλεκτρονική ίσως χρειαστεί διαγνωστικό.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό pegasakos » Σάβ 26 Οκτ, 2019 09:59

Σωστό και αυτό και θα γίνει αύριο. Να κάνω ακόμα μια ερώτηση. Έχω 4 μπεκ hana από ένα σύστημα Lovato που είχα σε άλλο αυτοκίνητο μπορούν να μπουν στο ICOM;; Τα Hana είναι 1.3 ωμ αν θυμάμαι καλά. Του icom πόσο είναι; Αξίζει τον κόπο η αλλαγή;;
pegasakos
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 25 Οκτ, 2019 20:13

Re: ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 27 Οκτ, 2019 11:41

Μην ασχολείσαι με το icom. Με την πρωτη ευκαιρία (με το πρώτο σοβαρό πρόβλημα εννοώ) ξηλώσε το και βάλε ένα καλό Κιτ αερίου ψεκασμού σε ένα καλό μάστορα.. Δεν κατηγορώ το σύστημα αλλά την υποστήριξη αυτού. Τα πρώτα δείγματα τα έζησες για ένα προβλημα πολύ απλό.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: ICOM jtg προβλημα ρελαντι

Δημοσίευσηαπό cmax » Κυρ 27 Οκτ, 2019 20:30

gkazakias έγραψε:Μην ασχολείσαι με το icom. Με την πρωτη ευκαιρία (με το πρώτο σοβαρό πρόβλημα εννοώ) ξηλώσε το και βάλε ένα καλό Κιτ αερίου ψεκασμού σε ένα καλό μάστορα.. Δεν κατηγορώ το σύστημα αλλά την υποστήριξη αυτού. Τα πρώτα δείγματα τα έζησες για ένα προβλημα πολύ απλό.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συμφωνω, ποτε ποια συστημα μονοπωλιακο.
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 92 επισκέπτες