Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nickL » Κυρ 06 Οκτ, 2019 16:07

Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει ιδιοκτήτη, στο fuel.gr Χριστάκης λέει και πριν την ανακαίνιση και μετά.
Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει αυτό, με νοιάζει να βγάζω χιλιόμετρα, εκεί φαίνεται η αξία του μαγαζιού. Για παράδειγμα, σε αυτά τα Silk, ΕΤΕΚΑ αρχή Λαυρίου που λες ότι δεν έχεις πρόβλημα, είναι από τα πιο προβληματικά μου γεμίσματα, 50-60 χλμ λιγότερα από όσα μου βγάζουν εκείνα που βάζω συνήθως. Χώρια που στη Silk τελευταία φορά, έβαλα 46,4 λίτρα, ξεπεράσαμε τους κανόνες της φυσικής.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 07 Οκτ, 2019 05:21

Δεν ξέρω για ιδιοκτήτη αλλά μιλάω για ονόματα.Επειδή είμαι παλαιός μόνιμος κάτοικος της περιοχής ,θυμάμαι παλιά ήταν ΕΚΟ , μετά έγινε dragoil ,στη συνέχεια νομίζω revoil , για ένα μικρό διάστημα avin και τώρα νομίζω και πάλι revoil.

Πιθανώς να μην έχει σημασία αυτό αλλά το είπα σαν δική μου παρατήρηση.Μία φορά στο παρελθόν που ήταν avin έβαλα και από αυτό αλλά δεν παρατήρησα καμία διαφορά σε ποιότητα - χιλιόμετρα από τα υπόλοιπα οπότε για πιο λόγο να ξαναβάλω αφού βρίσκω αλλού φθηνότερα;;;;;;

Επίσης να προσθέσω ότι παλαιότερα σαν ΕΚΟ και dragoil έβαζα για 2-3 χρόνια σταθερά από αυτό πετρέλαιο θέρμανσης γιατί ήταν ο καλύτερος σε τιμές και εξυπηρέτηση. Δεν είμαι από αυτούς που κολάνε σε κάποιον αλλά πάντα κοιτάζω το συμφέρον μου και την ποιότητα φυσικά και αν βρίσκω κάπου αλλού καλύτερα δεν διστάζω να αλλάξω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 12 Οκτ, 2019 12:14

Καλημέρα παιδιά,

Παππού έχεις δίκιο σε αυτό, ο καταναλωτής θεωρώ πρέπει πάντα να βάζει την καλή ποιότητα που βγάζει χιλιόμετρα.

Τώρα για τα ονόματα που λες, δεν έχω καταλάβει και εγώ γιατί κάποιοι αλλάζουν συνέχεια, τι να πω, όχι τίποτα άλλο είναι και δαπανηρή η κάθε ανακαίνιση - αλλαγή ονόματος.

Εν τω μεταξύ σκέφτομαι πριν κάνω εγκατάσταση που σκεφτόμουν αν τελικά διαλύεται ο κινητήρας ή όχι με το υγραέριο και είχα φτάσει στο σημείο να πω άντε θα το βάλω και ό,τι γίνει έγινε και τώρα κοιτάμε που θα βάλουμε καλύτερο και φθηνότερο, :)

@gazakias Το gs gas είχε ίσως το καλύτερο μείγμα που έχω βάλει ποτέ, πατούσες γκάζι με 5η και 100 χλμ, ac, ανηφόρα που στο δικό μου 1400αράκι 75 άλογα ζορίζεται και το αυτοκίνητο πετούσε. Από χλμ 42,5 λίτρα, 520 χλμ, δεν είναι και το καλύτερο γέμισμα σε χιλιόμετρα, με την ΕΚΟ είχα βγάλει 560 (45 λίτρα), αλλά σε συμπεριφορά ένιωθες τη διαφορά αμέσως.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 12 Οκτ, 2019 15:05

Νίκο τελικά δεν είναι revoil.
Σήμερα πέρασα και πρόσεξα ότι είναι Mobil με τιμή 0,645 και αυτός.Στην ίδια με το Silk και το ΕΤΕΚΑ.Τώρα μάρκα υγραερίου δεν έγραφε πουθενά ή δεν είδα.Ένα λουλουδάκι πολύχρωμο πρόσεξα αλλά μάλλον αυτό είναι γενικό σήμα του καθαρού καυσίμου.
Mobil δεν υπάρχουν και πολλά.Είναι το πρώτο που βλέπω στην περιοχή.Τι να πω πάντως ωραίο το έχει φτιάξει σε καλό σημείο είναι αν είναι σωστός και σε ποιότητα μακάρι να δουλέψει και αυτός.
Ο καλός και υγιής ανταγωνισμός από πολλούς καλό μας κάνει και όχι σαν παλιά που ήταν τρεις και λειτουργούσαν ως καρτέλ , αναγκάζοντάς μας να τρέχουμε στη Φάωνος για καλύτερη τιμή.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 12 Οκτ, 2019 15:30

NicL σχεδόν ίδια κατανάλωση μου λες αν κάνεις την διαίρεση. 42.5 λίτρα με 520 χλμ (gs)και 45 λίτρα με 560 χλμ (eko)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nickL » Κυρ 13 Οκτ, 2019 12:49

gkazakias έγραψε:NicL σχεδόν ίδια κατανάλωση μου λες αν κάνεις την διαίρεση. 42.5 λίτρα με 520 χλμ (gs)και 45 λίτρα με 560 χλμ (eko)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όντως, χαχα, μετά το υπολόγισα κ εγώ, πάνω κάτω τα ίδια
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό montarxos » Πέμ 17 Οκτ, 2019 13:35

Καλησπέρα παιδιά. Έχει κάνεις γνώμη για την Avin στο Γέρακα που είναι στο ύψος του Σταυρού απέναντι? Γέμισα χθες αλλά νομίζω πέφτει γρήγορα η στάθμη(αν και ο δείκτης της ποσότητας στο ρεζερβουάρ είναι στο περίπου).
montarxos
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 28 Σεπ, 2019 08:52

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 17 Οκτ, 2019 16:42

montarxos έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Έχει κάνεις γνώμη για την Avin στο Γέρακα που είναι στο ύψος του Σταυρού απέναντι? Γέμισα χθες αλλά νομίζω πέφτει γρήγορα η στάθμη(αν και ο δείκτης της ποσότητας στο ρεζερβουάρ είναι στο περίπου).
Μη δίνεις καμία σημασία στο δεικτη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 17 Οκτ, 2019 20:20

Πρόσεξα ότι όλοι σήμερα κινούνται από 0.655 και πάνω ενώ το νέο Mobil στην Κλεισθένους είναι στα 0,645

Αύριο θα γεμίσω από εκεί να το δοκιμάσω κιόλας γιατί έχουν ακουστεί και καλά λόγια από κάποιους.Όσο για το γρήγορο άδειασμα παρατήρησα και εγώ τελευταία μία μικρή τάση για λιγότερα χιλιόμετρα από όποιο και αν έχω βάλει.
Ενδεχομένως είναι το μίγμα γενικά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nickL » Παρ 18 Οκτ, 2019 19:48

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το λεει ΑΠ στο fuel.gr το ίδιο πρέπει να λέμε Κλεισθένους 130, θα παω κ εγω να γεμισω Κυριακη εκεί για να ειμαι ετοιμος για τη βδομαδα, και το ΕΚΟ στη Σπατων ήταν καλό πάντως, το έχει 0,654 βλεπω.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 115 επισκέπτες