Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λογισμικο zanardi ,πρόβλημα ,δεν βλέπει τοκ εγκέφαλο

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Λογισμικο zanardi ,πρόβλημα ,δεν βλέπει τοκ εγκέφαλο

Δημοσίευσηαπό potis324 » Δευτ 23 Σεπ, 2019 19:34

εια σου φίλε μου
Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια σου
Στο παλιό μου αμάξι Volvo s40,2007 είχα κιτ Aeb,και αφού βρήκα το πρόγραμμα έκανα ένα τέλειο χαρτί ,το αμάξι πετάει

Πριν μια εβδομάδα αγόρασα ένα Mercedes c200,2001,έχει επάνω ένα κιτ zanardi
Κατάφερα να βρω δυο προγράμματα ,αλλά δυστυχωσ Κανένα δεν ανοίγει
Τα προγράμματα βρίσκουν την θύρα που συνδέω ,πχ com 8
Αλλά δεν συμβαδίζουν με τον εγκέφαλο
Από την aeb έχει πολλές εκδόσεις ,και γενικά στης άλλες μάρκες ,πολλα προγράμματα ,,,στο zanardi βρήκα 2,ένα απλό και ένα με obd..κανένα δεν δουλεύει
Το καλώδιο είμαι κομπλέ ,ανάβει το λαμπάκι ,η θύρα φενεται στο πρόγραμμα ,αλλά δεν ανοίγει

Μπορείς να βοηθήσεις ;
Υπάρχουν αλλη θυγατρική της zanardi ,η κάποιο universal?
potis324
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 23 Μάιος, 2015 12:53

Re: Λογισμικο zanardi ,πρόβλημα ,δεν βλέπει τοκ εγκέφαλο

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 23 Σεπ, 2019 22:54

potis324 έγραψε:εια σου φίλε μου
Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια σου
Στο παλιό μου αμάξι Volvo s40,2007 είχα κιτ Aeb,και αφού βρήκα το πρόγραμμα έκανα ένα τέλειο χαρτί ,το αμάξι πετάει

Πριν μια εβδομάδα αγόρασα ένα Mercedes c200,2001,έχει επάνω ένα κιτ zanardi
Κατάφερα να βρω δυο προγράμματα ,αλλά δυστυχωσ Κανένα δεν ανοίγει
Τα προγράμματα βρίσκουν την θύρα που συνδέω ,πχ com 8
Αλλά δεν συμβαδίζουν με τον εγκέφαλο
Από την aeb έχει πολλές εκδόσεις ,και γενικά στης άλλες μάρκες ,πολλα προγράμματα ,,,στο zanardi βρήκα 2,ένα απλό και ένα με obd..κανένα δεν δουλεύει
Το καλώδιο είμαι κομπλέ ,ανάβει το λαμπάκι ,η θύρα φενεται στο πρόγραμμα ,αλλά δεν ανοίγει

Μπορείς να βοηθήσεις ;
Υπάρχουν αλλη θυγατρική της zanardi ,η κάποιο universal?
Εάν γνωρίζεις από υπολογιστές δοκίμασε εάν διαβάζει τη συσκευή , δηλαδή να έχει περαστεί σωστά ο driver στη διαχείριση συσκευών .
Έπειτα σε παρόμοιο θέμα σε Lovato Easy Fast μου έχανε τις ρυθμίσεις του εγκεφάλου, δοκίμασα και έβαλα πιο νεότερη έκδοση firmware , ωστόσο έγινε από αρχής ρύθμιση κάθε φορά που άλλαζα έκδοση λογισμικού στο εγκεφαλο

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Λογισμικο zanardi ,πρόβλημα ,δεν βλέπει τοκ εγκέφαλο

Δημοσίευσηαπό potis324 » Τετ 25 Σεπ, 2019 02:05

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,Όσον αφορά τον υπολογιστή έβαλα ότι drivers απαιτούνται ,για να δουλέψει ,στο aeb στο άλλο αμάξι μπαίνω κανονικά ,τον καλώδιο το πρόγραμμα ο υπολογιστής ολα δουλεύουν ρολόι
Κάτι Μου λέει ότι το πρόγραμμα δεν ταιριάζει με τον Εγκέφαλο του zanardi ,βρήκα μόνο 2 προγράμματα zanardi στο Ίντερνετ ,,,μήπως μπορεί να δώσει κανείς τα φώτα του ;
Με σώζετε παίδες ..
potis324
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 23 Μάιος, 2015 12:53

Re: Λογισμικο zanardi ,πρόβλημα ,δεν βλέπει τοκ εγκέφαλο

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 25 Σεπ, 2019 05:50

Το είχα το zanardi για 120.000 χιλιόμετρα περίπου.
Μέχρι τα 80-90 χιλ. χιλιόμετρα άψογο.Κάπου εκεί άρχισε να μη συνεργάζεται σωστά με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να μου δημιουργεί συχνά προβλήματα στην εκκίνηση με βενζίνα.
Το δούλευα βενζίνα έστρωνε μετά από λίγο πάλι τα ίδια.Στο υγραέριο μια χαρά μόλις γύριζα βενζίνη προβλήματα στην εκκίνηση.Προσπάθησα μήπως βρουν ρυθμίσεις δεν έστρωνε και έτσι κάπου στις 120.00 χιλιόμετρα έγινε αλλαγή εγκεφάλου.Έχω φτάσει και ξεπεράσει αισίως τις 160.000 χιλιόμετρα και όλα άψογα πλέον.

Είπαμε δεν έχω παράπονα από το zanardi το λεφτά του τα έβγαλε και με το παραπάνω αλλά πρώτον δεν υπήρχε εγκαταστάτης να το δούλευε και να ήξερε να το ρυθμίσει σωστά και δεύτερον είχε κλείσει τον κύκλο του πήγε για ανακύκλωση.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Λογισμικο zanardi ,πρόβλημα ,δεν βλέπει τοκ εγκέφαλο

Δημοσίευσηαπό potis324 » Τετ 25 Σεπ, 2019 23:30

50.000 εχει κανει το δικο μου,κλαα ανταποκρινεται για αμαξι με 190 αλογα.....απλα δεν μπορω να βρω προγραμμα που να διαβαζει τον εγκεφαλο....αν υπαρχει καποιοσ να το εχει..με σωζει..το αγοραζω φυσικα...αν το πουλαει
potis324
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 23 Μάιος, 2015 12:53

Re: Λογισμικο zanardi ,πρόβλημα ,δεν βλέπει τοκ εγκέφαλο

Δημοσίευσηαπό kwnssk » Παρ 03 Σεπ, 2021 10:35

papoys έγραψε:Το είχα το zanardi για 120.000 χιλιόμετρα περίπου.
Μέχρι τα 80-90 χιλ. χιλιόμετρα άψογο.Κάπου εκεί άρχισε να μη συνεργάζεται σωστά με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να μου δημιουργεί συχνά προβλήματα στην εκκίνηση με βενζίνα.
Το δούλευα βενζίνα έστρωνε μετά από λίγο πάλι τα ίδια.Στο υγραέριο μια χαρά μόλις γύριζα βενζίνη προβλήματα στην εκκίνηση.Προσπάθησα μήπως βρουν ρυθμίσεις δεν έστρωνε και έτσι κάπου στις 120.00 χιλιόμετρα έγινε αλλαγή εγκεφάλου.Έχω φτάσει και ξεπεράσει αισίως τις 160.000 χιλιόμετρα και όλα άψογα πλέον.

Είπαμε δεν έχω παράπονα από το zanardi το λεφτά του τα έβγαλε και με το παραπάνω αλλά πρώτον δεν υπήρχε εγκαταστάτης να το δούλευε και να ήξερε να το ρυθμίσει σωστά και δεύτερον είχε κλείσει τον κύκλο του πήγε για ανακύκλωση.



Ποιόν εγκέφαλο Zanardi είχες; Επίσης με ποιον το αντικατέστησες και με τι κόστος;
kwnssk
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 27 Αύγ, 2021 11:34

Re: Λογισμικο zanardi ,πρόβλημα ,δεν βλέπει τοκ εγκέφαλο

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Σάβ 04 Σεπ, 2021 15:52

Τα zanardi εχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα και καλωδιο που δουλεύει μόνο στα zanardi συστήματα.
Οποιος ενδιαφερεται εχω καινουριο καλωδιο συνδεσης με τον εγκεφαλο υγραεριου zanardi μαζι με το προγραμμα.
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 75 επισκέπτες