Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 01 Αύγ, 2019 02:30

Από αυτά που περιγράφεις δείχνει ότι ο εγκαταστάτης δεν γνωρίζει αρκετά πράγματα. Η προσθήκη βενζινης γίνεται για να επιταχυνθεί η καυση του υγραερίου καθότι θέλει άλλο αβάνς σαν καύσιμο . Είναι απαραίτητη στα φορτία δηλαδή στα βαθειά πατήματα γκαζιού για να μην καίγονται οι βαλβίδες εξαγωγής οι οποίες ανοίγουν πριν ολοκληρωθεί η καύση του υγραερίου. Με ένα σωστό χάρτη ψεκασμού υγραερίου + προσθήκη βενζινης ο κινητήρας είναι πραγματικά άτρωτος.
Για την προσθήκη βενζινης υπάρχουν πολλές στρατηγικές και επιλογές στο πρόγραμμα του υγραερίου αλλά ανάθεμα και γνωρίζει να τις κάνει. Εδώ δεν θέλει να το ενεργοποιήσει καν.

Το ότι δεν τραβάει το αμάξι δεν σχετιζεται με την μη προσθήκη βενζινης ούτε με την μη χρήση obd. Θέλει λεπτομερή ψάξιμο σε μεγεθη μπεκ ,πίεση πνεύμονα , χάρτη υγραερίου, μη τραβαει πουθενά αέρα η εισαγωγη, δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες καθότι δεν γνωρίζεις και τίποτα τεχνικό , απλά πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον άλλο τεχνικό. Ποιος δουλεύει το lpg tech όμως δεν έχω ιδέα ώστε να σου προτείνω.

Παντως με 1100 ευρώ έβαζες κιτ κλάσεις καλυτερο , και με σύνδεση obd . Η επιλογή εγκαταστατη όμως είναι το παν καθώς ούτε το πιο κορυφαίο σύστημα δεν λειτουργεί σωστά με λάθος τοποθέτηση ή λάθος ρυθμίσεις.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό corsa2009 » Πέμ 01 Αύγ, 2019 02:54

gkazakias έγραψε:Από αυτά που περιγράφεις δείχνει ότι ο εγκαταστάτης δεν γνωρίζει αρκετά πράγματα. Η προσθήκη βενζινης γίνεται για να επιταχυνθεί η καυση του υγραερίου καθότι θέλει άλλο αβάνς σαν καύσιμο . Είναι απαραίτητη στα φορτία δηλαδή στα βαθειά πατήματα γκαζιού για να μην καίγονται οι βαλβίδες εξαγωγής οι οποίες ανοίγουν πριν ολοκληρωθεί η καύση του υγραερίου. Με ένα σωστό χάρτη ψεκασμού υγραερίου + προσθήκη βενζινης ο κινητήρας είναι πραγματικά άτρωτος.
Για την προσθήκη βενζινης υπάρχουν πολλές στρατηγικές και επιλογές στο πρόγραμμα του υγραερίου αλλά ανάθεμα και γνωρίζει να τις κάνει. Εδώ δεν θέλει να το ενεργοποιήσει καν.

Το ότι δεν τραβάει το αμάξι δεν σχετιζεται με την μη προσθήκη βενζινης ούτε με την μη χρήση obd. Θέλει λεπτομερή ψάξιμο σε μεγεθη μπεκ ,πίεση πνεύμονα , χάρτη υγραερίου, μη τραβαει πουθενά αέρα η εισαγωγη, δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες καθότι δεν γνωρίζεις και τίποτα τεχνικό , απλά πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον άλλο τεχνικό. Ποιος δουλεύει το lpg tech όμως δεν έχω ιδέα ώστε να σου προτείνω.

Παντως με 1100 ευρώ έβαζες κιτ κλάσεις καλυτερο , και με σύνδεση obd . Η επιλογή εγκαταστατη όμως είναι το παν καθώς ούτε το πιο κορυφαίο σύστημα δεν λειτουργεί σωστά με λάθος τοποθέτηση ή λάθος ρυθμίσεις.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όπως μου τα λες αν το αμάξι μείνει ως έχει δεν γλυτώνω την επισκευή και το θέμα είναι τι κάνω και που να βρω λύση.
corsa2009
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 31 Ιούλ, 2019 00:34

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 01 Αύγ, 2019 03:14

Σε ποια περιοχή είσαι ? Κάνε μια έρευνα στη περιοχή σου η και λίγο πιο μακρυά να δεις ποιοι δουλεύουν το συγκεκριμένο Κιτ να πας για ελεγχο και διορθώσεις. Το πρόβλημα το κύριο είναι ότι το αμάξι καίει πολύ και έχει γονατίσει από δύναμη .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό corsa2009 » Πέμ 01 Αύγ, 2019 03:27

gkazakias έγραψε:Σε ποια περιοχή είσαι ? Κάνε μια έρευνα στη περιοχή σου η και λίγο πιο μακρυά να δεις ποιοι δουλεύουν το συγκεκριμένο Κιτ να πας για ελεγχο και διορθώσεις. Το πρόβλημα το κύριο είναι ότι το αμάξι καίει πολύ και έχει γονατίσει από δύναμη .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι Καρδίτσα και εδώ γύρο δεν γνωρίζω κάποιον που να περνάει αυτό το σύστημα. Η εγκατάσταση έγινε σε άλλη πόλη.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, έψαξα και είδα το corsa που είναι εργοστασιακό lpg και η κατανάλωση του είναι γύρο στο 25-28% πάνω από την βενζίνη, και αναρωτιέμαι μήπως 10-15% που πρέπει να έχουν είναι λάθος? και γίνετε φτωχό το μιγμα?
corsa2009
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 31 Ιούλ, 2019 00:34

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 01 Αύγ, 2019 03:42

corsa2009 έγραψε:
gkazakias έγραψε:Σε ποια περιοχή είσαι ? Κάνε μια έρευνα στη περιοχή σου η και λίγο πιο μακρυά να δεις ποιοι δουλεύουν το συγκεκριμένο Κιτ να πας για ελεγχο και διορθώσεις. Το πρόβλημα το κύριο είναι ότι το αμάξι καίει πολύ και έχει γονατίσει από δύναμη .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι Καρδίτσα και εδώ γύρο δεν γνωρίζω κάποιον που να περνάει αυτό το σύστημα. Η εγκατάσταση έγινε σε άλλη πόλη.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, έψαξα και είδα το corsa που είναι εργοστασιακό lpg και η κατανάλωση του είναι γύρο στο 25-28% πάνω από την βενζίνη, και αναρωτιέμαι μήπως 10-15% που πρέπει να έχουν είναι λάθος? και γίνετε φτωχό το μιγμα?
Το ξέρω αυτό. Δίνουν μεγάλη κατανάλωση στα εργοστασιακά συστήματα . Στις μετατροπες όμως έχει δείξει η πράξη ότι με 10 έως 20% έχεις σωστά fuel trims, δύναμη ίση με βενζίνη ή και μερικες φορές καλύτερη σε κάποιες στροφές. Αν ήσουν σε αυτή τη κατανάλωση αλλά το αμαξι πέταγε δεν θα το συζηταγαμε.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 01 Αύγ, 2019 03:44

corsa2009 έγραψε:
gkazakias έγραψε:Σε ποια περιοχή είσαι ? Κάνε μια έρευνα στη περιοχή σου η και λίγο πιο μακρυά να δεις ποιοι δουλεύουν το συγκεκριμένο Κιτ να πας για ελεγχο και διορθώσεις. Το πρόβλημα το κύριο είναι ότι το αμάξι καίει πολύ και έχει γονατίσει από δύναμη .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι Καρδίτσα και εδώ γύρο δεν γνωρίζω κάποιον που να περνάει αυτό το σύστημα. Η εγκατάσταση έγινε σε άλλη πόλη.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, έψαξα και είδα το corsa που είναι εργοστασιακό lpg και η κατανάλωση του είναι γύρο στο 25-28% πάνω από την βενζίνη, και αναρωτιέμαι μήπως 10-15% που πρέπει να έχουν είναι λάθος? και γίνετε φτωχό το μιγμα?
Ξεκινά με ένα τηλέφωνο στο κεντρικό αντιπρόσωπο της και ρώτησε τον για τη περιοχή σου.
Δουλεψε το βενζίνη μέχρι να βρεις άκρη με το σύστημα υγραερίου.
Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει έτσι με το δισταγμό του κινητήρα;
Στη βενζίνη όταν το δουλεύεις πως πηγαίνει;

ΣΤΑΘΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - Αντιπρόσωπος
LPGTECH Εγκαταστάσεις υγραερίου
Χρυσαυγή, Λαγκαδάς ΤΚ 57200
Θεσσαλονίκη
Τηλ. 2394025477





Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό corsa2009 » Πέμ 01 Αύγ, 2019 03:57

gkazakias έγραψε:
corsa2009 έγραψε:
gkazakias έγραψε:Σε ποια περιοχή είσαι ? Κάνε μια έρευνα στη περιοχή σου η και λίγο πιο μακρυά να δεις ποιοι δουλεύουν το συγκεκριμένο Κιτ να πας για ελεγχο και διορθώσεις. Το πρόβλημα το κύριο είναι ότι το αμάξι καίει πολύ και έχει γονατίσει από δύναμη .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι Καρδίτσα και εδώ γύρο δεν γνωρίζω κάποιον που να περνάει αυτό το σύστημα. Η εγκατάσταση έγινε σε άλλη πόλη.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, έψαξα και είδα το corsa που είναι εργοστασιακό lpg και η κατανάλωση του είναι γύρο στο 25-28% πάνω από την βενζίνη, και αναρωτιέμαι μήπως 10-15% που πρέπει να έχουν είναι λάθος? και γίνετε φτωχό το μιγμα?
Το ξέρω αυτό. Δίνουν μεγάλη κατανάλωση στα εργοστασιακά συστήματα . Στις μετατροπες όμως έχει δείξει η πράξη ότι με 10 έως 20% έχεις σωστά fuel trims, δύναμη ίση με βενζίνη ή και μερικες φορές καλύτερη σε κάποιες στροφές. Αν ήσουν σε αυτή τη κατανάλωση αλλά το αμαξι πέταγε δεν θα το συζηταγαμε.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κάτι ακόμη που θέλω να ρωτήσω και ξέχασα να το αναφέρω. Όταν τον επέμενα πως το αμάξι αργεί να στροφραρει και τι μπορούμε να κάνουμε, εκεί μου ανέφερε για ένα εγκεφαλακι που φτιάχνει το avanc ώστε να έχουμε γρηγορότερη καύση με αποτέλεσμα να έχουμε γρηγορότερη επιτάχυνση, όμως δεν μου εγγυατε ότι θα δω αποτέλεσμα.
Το ερώτημα μου λοιπόν είναι: αν μπει αυτό το εγκεφαλακι θα κάνει δουλειά ? εκεί μετά πάλι θα χρειάζεται ψεκασμός βενζίνης?
Τελευταία επεξεργασία από corsa2009 και Πέμ 01 Αύγ, 2019 04:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
corsa2009
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 31 Ιούλ, 2019 00:34

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό corsa2009 » Πέμ 01 Αύγ, 2019 04:03

meletis έγραψε:
corsa2009 έγραψε:
gkazakias έγραψε:Σε ποια περιοχή είσαι ? Κάνε μια έρευνα στη περιοχή σου η και λίγο πιο μακρυά να δεις ποιοι δουλεύουν το συγκεκριμένο Κιτ να πας για ελεγχο και διορθώσεις. Το πρόβλημα το κύριο είναι ότι το αμάξι καίει πολύ και έχει γονατίσει από δύναμη .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι Καρδίτσα και εδώ γύρο δεν γνωρίζω κάποιον που να περνάει αυτό το σύστημα. Η εγκατάσταση έγινε σε άλλη πόλη.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, έψαξα και είδα το corsa που είναι εργοστασιακό lpg και η κατανάλωση του είναι γύρο στο 25-28% πάνω από την βενζίνη, και αναρωτιέμαι μήπως 10-15% που πρέπει να έχουν είναι λάθος? και γίνετε φτωχό το μιγμα?
Ξεκινά με ένα τηλέφωνο στο κεντρικό αντιπρόσωπο της και ρώτησε τον για τη περιοχή σου.
Δουλεψε το βενζίνη μέχρι να βρεις άκρη με το σύστημα υγραερίου.
Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει έτσι με το δισταγμό του κινητήρα;
Στη βενζίνη όταν το δουλεύεις πως πηγαίνει;

ΣΤΑΘΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - Αντιπρόσωπος
LPGTECH Εγκαταστάσεις υγραερίου
Χρυσαυγή, Λαγκαδάς ΤΚ 57200
Θεσσαλονίκη
Τηλ. 2394025477





Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με υγραέριο έχω κάνει κοντά της 3000 χιλ
Στην βενζίνη πάει σαφώς πιο άμεσα στα απότομα γκάζια, αν και μετά την εγκατάσταση του υγραερίου σαν να μου φαίνεται λίγο πιο αδύναμο αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά αυτό γιατί λογικά δεν έχει καμία σχέση η εγκατάσταση με την λειτουργιά βενζίνης, όποτε θέλω να πιστεύω πως είναι η ιδέα μου.
corsa2009
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 31 Ιούλ, 2019 00:34

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 01 Αύγ, 2019 04:15

corsa2009 έγραψε:
gkazakias έγραψε:
corsa2009 έγραψε:
gkazakias έγραψε:Σε ποια περιοχή είσαι ? Κάνε μια έρευνα στη περιοχή σου η και λίγο πιο μακρυά να δεις ποιοι δουλεύουν το συγκεκριμένο Κιτ να πας για ελεγχο και διορθώσεις. Το πρόβλημα το κύριο είναι ότι το αμάξι καίει πολύ και έχει γονατίσει από δύναμη .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είμαι Καρδίτσα και εδώ γύρο δεν γνωρίζω κάποιον που να περνάει αυτό το σύστημα. Η εγκατάσταση έγινε σε άλλη πόλη.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, έψαξα και είδα το corsa που είναι εργοστασιακό lpg και η κατανάλωση του είναι γύρο στο 25-28% πάνω από την βενζίνη, και αναρωτιέμαι μήπως 10-15% που πρέπει να έχουν είναι λάθος? και γίνετε φτωχό το μιγμα?
Το ξέρω αυτό. Δίνουν μεγάλη κατανάλωση στα εργοστασιακά συστήματα . Στις μετατροπες όμως έχει δείξει η πράξη ότι με 10 έως 20% έχεις σωστά fuel trims, δύναμη ίση με βενζίνη ή και μερικες φορές καλύτερη σε κάποιες στροφές. Αν ήσουν σε αυτή τη κατανάλωση αλλά το αμαξι πέταγε δεν θα το συζηταγαμε.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κάτι ακόμη που θέλω να ρωτήσω και ξέχασα να το αναφέρω. Όταν τον επέμενα πως το αμάξι αργεί να στροφραρει και τι μπορούμε να κάνουμε, εκεί μου ανέφερε για ένα εγκεφαλακι που φτιάχνει το avanc ώστε να έχουμε γρηγορότερη καύση με αποτέλεσμα να έχουμε γρηγορότερη επιτάχυνση, όμως δεν μου εγγυατε ότι θα δω αποτέλεσμα.
Το ερώτημα μου λοιπόν είναι: αν μπει αυτό το εγκεφαλακι θα κάνει δουλειά ? εκεί μετά πάλι θα χρειάζεται ψεκασμός βενζίνης?
Σίγουρα λύνει προβλήματα αλλά είναι πολύπλοκο στη τοποθέτηση. Το αποφεύγουν όλοι οι εγκαταστάτες. Έχουν βρει την ησυχία τους με τον ψεκασμό βενζινης.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 01 Αύγ, 2019 09:50

Για τον Φορντ Στάθη ακούγονται πολύ καλά λόγια ως εγκατάσταση. Μίλα μαζί του και αν είναι κανόνισε μαζί του ένα ραντεβού να το δει. 200χλμ είναι, δεν είναι απαγορευτική η απόσταση αλλά θα ησυχάσει το κεφάλι σου και δεν αγωνίας μη τυχόν πάθεις ζημιά η οποία θα είναι πολύ πιο ακριβη.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 112 επισκέπτες