Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά !

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά !

Δημοσίευσηαπό Yianniskan » Κυρ 28 Ιούλ, 2019 11:11

Ακούστε την ιστορία μου και πειτε μου τι θα μπορούσα να κανω.

Ηρθε η ωρα για να περάσω εκ νέου το ΚΤΕΟ με υγραεριοκινηση.
Συμφωνα με τη νεα νομοθεσία εάν τους δωσεις την υπεύθυνη δήλωση αρχικής εγκατάστασής
δεν χρειαζεται να πληρώσεις.

Δεν την έχω, δεν μου την είχαν δώσει ποτέ….

Το ΙΚΤΕΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ που πήγα να το περάσω, παίρνει τηλέφωνο το αρχικό ιδιωτικό ΚΤΕΟ το Αuteco Πειραιά, για να τη βρει.
Τους απαντάνε: «Δεν την έχουμε γιατι δεν είμασταν υποχρεωμένοι να κρατάμε αρχεία το 2013 που έγινε η εγκατάσταση».

Λέω οκ πάρτε μια και την LPGAS στον Πειραιά που μου έκανε την εγκατάσταση.
Παίρνουν τήλ… Απάντηση: «Δεν την έχουμε γιατι δεν κρατάμε αρχεία, πάρτε το Auteco Πειραιά».
Αυτό που είχαμε πάρει ήδη….

Τους ρωτάω τι να κάνω τώρα ρε παιδιά; Απάντηση : «Δοκιμάστε λεει να πατε στο υπουργείο θα σας την δωσουν αυτοι, αλλιως με 25 ευρω σε συνεργάτη μας». Σταματάω την διαδικασία και λεω οκ θα πάω στο υπουργείο, δεν είναι δυνατόν να δίνω 25άρια τσάμπα…

Μένω Λυκόβρυση και την επόμενη ξεκινάω να παω Άλιμο….Πάω στέκομαι ουρά, φτάνει η σειρά μου και μου λέει ο υπάλληλος "ωχ το γνωστό θέμα" (ωχ λέω και εγώ από μέσα μου) και φωνάζει την προϊσταμένη. Της εξηγώ….Απάντηση εν ολίγης : “ Δεν μπορούμε να σας δώσουμε τίποτα, οι φάκελοι δεν ανοίγονται, Τα ΚΤΕΟ ειναι υποχρεωμένα να κρατάνε αρχεία και δεν ξέρουν την νομοθεσία, οι φάκελοι δεν είναι εδώ είναι στον Ασπρόπυργο σε ένα υπόγειο, να κανει αίτηση το ΚΤΕΟ σας για να να τον βρούμε αλλα 99% δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε άκρη.»

Ελεος….Οι γνωστές ιστοριες γραφειοκρατικής τρέλας αλλα με ιδιώτες μαζι αυτή τι φορα....Και έφυγα σαν μ…..ς.

Τι άλλο μπορώ να κάνω παιδιά ;
Γιάννης
Yianniskan
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 30 Ιούλ, 2013 15:40

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 28 Ιούλ, 2019 11:16

Yianniskan έγραψε:Ακούστε την ιστορία μου και πειτε μου τι θα μπορούσα να κανω.

Ηρθε η ωρα για να περάσω εκ νέου το ΚΤΕΟ με υγραεριοκινηση.
Συμφωνα με τη νεα νομοθεσία εάν τους δωσεις την υπεύθυνη δήλωση αρχικής εγκατάστασής
δεν χρειαζεται να πληρώσεις.

Δεν την έχω, δεν μου την είχαν δώσει ποτέ….

Το ΙΚΤΕΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ που πήγα να το περάσω, παίρνει τηλέφωνο το αρχικό ιδιωτικό ΚΤΕΟ το Αuteco Πειραιά, για να τη βρει.
Τους απαντάνε: «Δεν την έχουμε γιατι δεν είμασταν υποχρεωμένοι να κρατάμε αρχεία το 2013 που έγινε η εγκατάσταση».

Λέω οκ πάρτε μια και την LPGAS στον Πειραιά που μου έκανε την εγκατάσταση.
Παίρνουν τήλ… Απάντηση: «Δεν την έχουμε γιατι δεν κρατάμε αρχεία, πάρτε το Auteco Πειραιά».
Αυτό που είχαμε πάρει ήδη….

Τους ρωτάω τι να κάνω τώρα ρε παιδιά; Απάντηση : «Δοκιμάστε λεει να πατε στο υπουργείο θα σας την δωσουν αυτοι, αλλιως με 25 ευρω σε συνεργάτη μας». Σταματάω την διαδικασία και λεω οκ θα πάω στο υπουργείο, δεν είναι δυνατόν να δίνω 25άρια τσάμπα…

Μένω Λυκόβρυση και την επόμενη ξεκινάω να παω Άλιμο….Πάω στέκομαι ουρά, φτάνει η σειρά μου και μου λέει ο υπάλληλος "ωχ το γνωστό θέμα" (ωχ λέω και εγώ από μέσα μου) και φωνάζει την προϊσταμένη. Της εξηγώ….Απάντηση εν ολίγης : “ Δεν μπορούμε να σας δώσουμε τίποτα, οι φάκελοι δεν ανοίγονται, Τα ΚΤΕΟ ειναι υποχρεωμένα να κρατάνε αρχεία και δεν ξέρουν την νομοθεσία, οι φάκελοι δεν είναι εδώ είναι στον Ασπρόπυργο σε ένα υπόγειο, να κανει αίτηση το ΚΤΕΟ σας για να να τον βρούμε αλλα 99% δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε άκρη.»

Ελεος….Οι γνωστές ιστοριες γραφειοκρατικής τρέλας αλλα με ιδιώτες μαζι αυτή τι φορα....Και έφυγα σαν μ…..ς.

Τι άλλο μπορώ να κάνω παιδιά ;
Γιάννης
Στη πενταετία μου φαίνεται κάνουν εκκαθάριση από τα αρχεία.
Πάντως εγώ που έβαλα υγραεριο το 2016 , και πήγα το 2018 σε διαφορετικό ΚΤΕΟ από όταν έγινε ο έλεγχος της εγκατάστασης.
Επικοινώνησαν μεταξύ τους και βρήκαν τη δήλωση και δεν πλήρωσα.
Στο υπουργείο έχουν ύφος χιλίων καρδυναλλιων .
Κάνε αίτηση , δεν μπορεί να μην υπάρχει ούτε στο φάκελο.
Ας ψάξουν να το βρουν.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 28 Ιούλ, 2019 17:31

Yianniskan έγραψε:Ακούστε την ιστορία μου και πειτε μου τι θα μπορούσα να κανω.

Ηρθε η ωρα για να περάσω εκ νέου το ΚΤΕΟ με υγραεριοκινηση.
Συμφωνα με τη νεα νομοθεσία εάν τους δωσεις την υπεύθυνη δήλωση αρχικής εγκατάστασής
δεν χρειαζεται να πληρώσεις.

Δεν την έχω, δεν μου την είχαν δώσει ποτέ….

Το ΙΚΤΕΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ που πήγα να το περάσω, παίρνει τηλέφωνο το αρχικό ιδιωτικό ΚΤΕΟ το Αuteco Πειραιά, για να τη βρει.
Τους απαντάνε: «Δεν την έχουμε γιατι δεν είμασταν υποχρεωμένοι να κρατάμε αρχεία το 2013 που έγινε η εγκατάσταση».

Λέω οκ πάρτε μια και την LPGAS στον Πειραιά που μου έκανε την εγκατάσταση.
Παίρνουν τήλ… Απάντηση: «Δεν την έχουμε γιατι δεν κρατάμε αρχεία, πάρτε το Auteco Πειραιά».
Αυτό που είχαμε πάρει ήδη….

Τους ρωτάω τι να κάνω τώρα ρε παιδιά; Απάντηση : «Δοκιμάστε λεει να πατε στο υπουργείο θα σας την δωσουν αυτοι, αλλιως με 25 ευρω σε συνεργάτη μας». Σταματάω την διαδικασία και λεω οκ θα πάω στο υπουργείο, δεν είναι δυνατόν να δίνω 25άρια τσάμπα…

Μένω Λυκόβρυση και την επόμενη ξεκινάω να παω Άλιμο….Πάω στέκομαι ουρά, φτάνει η σειρά μου και μου λέει ο υπάλληλος "ωχ το γνωστό θέμα" (ωχ λέω και εγώ από μέσα μου) και φωνάζει την προϊσταμένη. Της εξηγώ….Απάντηση εν ολίγης : “ Δεν μπορούμε να σας δώσουμε τίποτα, οι φάκελοι δεν ανοίγονται, Τα ΚΤΕΟ ειναι υποχρεωμένα να κρατάνε αρχεία και δεν ξέρουν την νομοθεσία, οι φάκελοι δεν είναι εδώ είναι στον Ασπρόπυργο σε ένα υπόγειο, να κανει αίτηση το ΚΤΕΟ σας για να να τον βρούμε αλλα 99% δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε άκρη.»

Ελεος….Οι γνωστές ιστοριες γραφειοκρατικής τρέλας αλλα με ιδιώτες μαζι αυτή τι φορα....Και έφυγα σαν μ…..ς.

Τι άλλο μπορώ να κάνω παιδιά ;
Γιάννης



Αφού ξέρεις το αρχικό ΚΤΕΟ πας και περνάς εκεί λογικό είναι να μη θέλει το ένα ΚΤΕΟ να δώσει τη δήλωση στο άλλο όταν έχει παρέλθει πενταετία φυσικά εδώ παίζει θέμα ότι δεν είναι οργανωμένος εγκαταστάτης σου που θα μπορούσε να έχει την αρχική δήλωση αλλά πάλι θα ήθελες χαρτί οπότε μονόδρομος να πας στην AUTECO
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 28 Ιούλ, 2019 17:34

Τα ΚΤΕΟ είναι υποχρεωμένα να κρατάνε τις δηλώσεις απλά κανείς δεν το κάνει λόγω μιας υπουργικής απόφασης για την πενταετία στα δελτία που δεν αναφέρει για το υγραέριο κάτι , κανονικά θα μπορούσατε να κινηθείτε νομικά κατά των ΚΤΕΟ για την αρχική εγκατάσταση αν σας έχουν χάσει την δήλωση. Δεν είναι όμως υποχρεωμένα να σας την δώσουν για χρήση σε άλλο ΚΤΕΟ
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 29 Ιούλ, 2019 00:01

kala κανω και κρατω αντιγραφο εγρψμη φωτοτυπια οποτε αν την εχουν χασει παιδια την εχω πιστο εγχρωμο φωτοαντιγραφο την θελετε?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 30 Ιούλ, 2019 09:28

Tι εννοείς ότι αν δώσεις την δήλωση αρχικής εγκαταστασης δεν χρειάζεται να πληρώσεις?? Που να μην πληρώσεις?? Στο ΚΤΕΟ; εξει είτε έτσι είτε αλλιώς θα πρέπει να δώσεις το 50αρι που χρεώνουν σε όλα τα επιβατικά αυτοκίνητα με ή χωρίς υγραεριο.
Με την δήλωση αρχικής εγκαταστασης αυτό που γλιτώνεις είναι να μην χρειάζεται να πας στο εγκατάσταση υγραεριου να σου δώσει δήλωση καλής λειτουργίας την οποία κάποιοι αν το κάνεις σερβίς σε αυτούς στην δίνουν τζάμπα χωρίς έξτρα χρέωση.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό Yianniskan » Τετ 31 Ιούλ, 2019 10:00

manoliss έγραψε:kala κανω και κρατω αντιγραφο εγρψμη φωτοτυπια οποτε αν την εχουν χασει παιδια την εχω πιστο εγχρωμο φωτοαντιγραφο την θελετε?


Ευχαριστώ για την προταση αλλα θελει τα στοιχεια του εκαστοτε αμαξιου !
Yianniskan
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 30 Ιούλ, 2013 15:40

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό Yianniskan » Τετ 31 Ιούλ, 2019 10:01

Qgas έγραψε:Τα ΚΤΕΟ είναι υποχρεωμένα να κρατάνε τις δηλώσεις απλά κανείς δεν το κάνει λόγω μιας υπουργικής απόφασης για την πενταετία στα δελτία που δεν αναφέρει για το υγραέριο κάτι , κανονικά θα μπορούσατε να κινηθείτε νομικά κατά των ΚΤΕΟ για την αρχική εγκατάσταση αν σας έχουν χάσει την δήλωση. Δεν είναι όμως υποχρεωμένα να σας την δώσουν για χρήση σε άλλο ΚΤΕΟ



Σε ευχαριστω για την βοηθεια-προταση, πηγα στο αρχικο ΚΤΕΟ και ως δια μαγειας βρεθηκαν ολα. Ειχες δικιο !
Yianniskan
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 30 Ιούλ, 2013 15:40

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό Yianniskan » Τετ 31 Ιούλ, 2019 10:05

tedd έγραψε:Tι εννοείς ότι αν δώσεις την δήλωση αρχικής εγκαταστασης δεν χρειάζεται να πληρώσεις?? Που να μην πληρώσεις?? Στο ΚΤΕΟ; εξει είτε έτσι είτε αλλιώς θα πρέπει να δώσεις το 50αρι που χρεώνουν σε όλα τα επιβατικά αυτοκίνητα με ή χωρίς υγραεριο.
Με την δήλωση αρχικής εγκαταστασης αυτό που γλιτώνεις είναι να μην χρειάζεται να πας στο εγκατάσταση υγραεριου να σου δώσει δήλωση καλής λειτουργίας την οποία κάποιοι αν το κάνεις σερβίς σε αυτούς στην δίνουν τζάμπα χωρίς έξτρα χρέωση.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


ΜΙλαω για την χρεωση που κανουν οι εγκαταστατες κτλ για να σου δωσουν νεα δηλωση του "καλως εχει η εγκατασταση". Το ΚΤΕΟ που ειχα παει αρχικα ζητουσε για συνεργατες του 25 ευρω.

Το αλλο που λες δεν το ηξερα οτι σου δινουν αμα κανεις σερβις εκει δωρεαν την δηλωση.

Βρηκα ομως τελικα ακρη παιρνωντας το αμαξι ΚΤΕΟ στο αρχικο ΚΤΕΟ και τελικα βρηκαν και την δηλωση αρχικης εγκαταστασης. Ηταν το Θεμα ποιος θα παρει τα λεφτα τελικα...

Ευχαριστω..
Yianniskan
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 30 Ιούλ, 2013 15:40

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 28 Αύγ, 2019 00:48

Πριν από ένα μήνα περίπου πέρασα κτεο ένα honda civic για πρώτη φορά (τετραετία).
Το πέρασα σε ένα ΚΤΕΟ που πήγα για πρώτη φορά. Μου άρεσε πολύ από κάθε άποψη, οπότε την περασμένη εβδομάδα είπα να περάσω εκεί και το corolla με το υγραέριο.
Τους πήρα κατ' αρχήν τηλ. να ρωτήσω αν χρειάζεται Βεβαίωση εγκαταστάτη. Με ρώτησαν σε ποιο Κτεο πέρασε για πρώτη φορά με το υγραέριο, αλλά δυστυχώς δεν μπορέσαμε να βγάλουμε άκρη έτσι. Οπότε μου λέει "άστο θα το τακτοποιήσω εγώ. Θα πάω στο Υπουργείο (Επαρχία) όπου βγήκε η νέα άδεια για το υγραέριο και θα βρω εκεί την αρχική Βεβαίωση εγκαταστάτη. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο."
Όντως την άλλη μέρα με πήρε τηλ. ότι την βρήκε και πήγα και το πέρασα χωρίς τίποτα άλλο.
Κόστος 40€ (ΚΤΕΟ + Κάρτα Καυσαερίων).
Μου είπε ότι από πέρυσι έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Δεν χρειάζεται πλέον σε κάθε ΚΤΕΟ νέα βεβαίωση (30-40€)!!!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Επόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 41 επισκέπτες