Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό alxos000 » Τρί 23 Ιούλ, 2019 08:51

Χαίρετε, αγόρασα πριν από ένα μήνα ένα Renault Clio 2008, εργοστασιακό Lpg, της GFI, από το Vcars στο Περιστέρι. Δεν μας έδωσε εγγύηση γιατί όπως μας είπε ήταν εισαγωγής και λίγο μετά αφού το πήραμε διαπιστώσαμε ότι δε δούλευε το αέριο. Το πήγαμε στο Λογοθέτη στο Ήλιον και μας είπε ότι είχε καμμένο εγκέφαλο και ότι ήθελε 250€ για αλλαγή. Εννοείται πως δεν έβγαλα άκρη με αυτόν στο Περιστέρι και πλήρωσα τα 250€ για έναν εγκέφαλο της Lovato. Μετά από 10 μέρες και αφού κατέβασα το αμάξι Τρίπολη, ξεκίνησε έναν ήχο και δεν έμπαινε το γκάζι. Το πήγα στον Γκολέμη και μου είπε ότι έπρεπε να αλλαχτούν τα μπέκ και ότι ήθελε 180€. Επειδή μου φάνηκαν πολλά πήρα και 2η γνώμη από το Σδράλα στην Τρίπολη, ο οποίος μου είπε ότι κακώς μου έβαλε ο Λογοθέτης διαφορετική μάρκα εγκέφαλο κι ότι για αυτό δεν δουλεύει. Εγώ πήρα το Λογοθέτη και μου είπε ότι δε νομίζει ότι είναι τα μπέκ, αλλά σε περίπτωση που είναι θα κοστίσει το πολύ 100€. Έτσι αποφάσισα να το πάω στην Αθήνα μέσα στην εβδομάδα. Εν τω μεταξύ, από την αρχή ήταν αναμμένο το λαμπάκι του Service και του Gaz στο ταμπλό, για τα οποία ο Λογοθέτης μου λέει να το πάω στη Renault και από τη Renault μου λένε να το πάω στο Λογοθέτη γιατί είναι πρόβλημα του αερίου. Παρακαλώ πολύ για τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ!
alxos000
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2019 19:40

Re: Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Τρί 23 Ιούλ, 2019 11:49

Μαμά εγκέφαλο ίσως έπρεπε να βάλεις
Τώρα εάν τα προβλήματα σου οφείλονται εκεί δεν μπορείς να καταλάβεις
Παρακολουθώ στα βίντεο τον Γκολέμη και φαίνεται πολύ γνώστης του αντικειμένου. Θα του είχα μια Α εμπιστοσύνη
Νομίζω όμως πως για πιο σωστά έπρεπε να μπει ο μανισιος εγκέφαλος γιατί άλλο οι μετατροπές που κάνουμε εμείς και άλλο από το εργοστάσιο.
Ίσως είναι παντρεμένος ακριβός με το σύστημα σου και όλα τα λοιπά του αυτοκινήτου

Η αλήθεια είναι ότι έμπλεξες
Μην δίνεις λεφτά και αλλάζεις ότι σου πουν μέχρι να βρεθεί το πρόβλημα
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 23 Ιούλ, 2019 17:24

Αυτό είναι το πρόβλημα με τα εργοστασιακά και περισσότερα με τα εισαγωγής.
Μήπως η πλεξούδα του υγραερίου δεν συμβαδίζει με το εγκέφαλο της Lovato.
Μπεκ ποια έχεις τώρα ;
Εάν δεν βγάλεις με το συγκεκριμένο , πάρε και τη πλεξούδα της μανάδες ελέγχου του Λοβατο αφού τώρα πλήρωσες τον εγκέφαλο.
Ποια μπεκ φοράει τώρα;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό alxos000 » Τρί 23 Ιούλ, 2019 18:35

Φοράει μπέκ της GFI.. Μου έχει αλλάξει καλωδίωση αν αυτό εννοείς και έχει βάλει της Lovato. Ο Γκολέμης από την Τρίπολη μου είπε πως οι εγκέφαλοι της GFI γενικά παρουσιάζουν πρόβλημα, γι αυτό ίσως μου έβαλε της Lovato ο Λογοθέτης... Για το Λογοθέτη στο Ήλιον τι γνώμη έχετε? Δεν είδα πολλά reviews... Μου τον πρότειναν σαν έναν από τους καλύτερους γι αυτό πήγα.
alxos000
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2019 19:40

Re: Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό tripas2 » Τρί 23 Ιούλ, 2019 19:07

Από πότε ο εγκέφαλος της Lovato έχει ρύθμιση για μπεκ gfi? Φίλε έπρεπε να έβαζες gfi μάλλον aeb ecu. Τι εργοστασιακό και πρασινα φούμαρα σας λένε για να πουλήσουν.

Sent from my SM-G390F using Tapatalk
tripas2
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 02 Μάιος, 2019 22:39

Re: Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 23 Ιούλ, 2019 19:09

alxos000 έγραψε:Φοράει μπέκ της GFI.. Μου έχει αλλάξει καλωδίωση αν αυτό εννοείς και έχει βάλει της Lovato. Ο Γκολέμης από την Τρίπολη μου είπε πως οι εγκέφαλοι της GFI γενικά παρουσιάζουν πρόβλημα, γι αυτό ίσως μου έβαλε της Lovato ο Λογοθέτης... Για το Λογοθέτη στο Ήλιον τι γνώμη έχετε? Δεν είδα πολλά reviews... Μου τον πρότειναν σαν έναν από τους καλύτερους γι αυτό πήγα.

Ναι εννοώ τη καλωδίωση του συστήματος υγραερίου.
Για Lovato επικοινώνησε τηλεφωνικά με τη επίσημη αντιπροσωπεία στη Φλώρινα το Σουμπαση και πες του πως έχει το θέμα .
Μίλησε με το Κώστα , εμένα με είχε εξυπηρετήσει σε θέμα με το Λοβατο που είχα.
Για το Λογοθέτη δεν γνωρίζω να σου πω.
Μπεκ της Lovato τα KP τα γρήγορα σου πρότεινε ή τύπου βενζίνης;
Το πιο πιθανόν είναι ο εγκέφαλος να μην μπορεί να υποστηρίξει τα μπεκ της GFI να μην έχει προφίλ να τα διαβάσει.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό alxos000 » Τετ 24 Ιούλ, 2019 17:38

Ωραία, ευχαριστώ...δε μου είπε συγκεκριμένα ποιά μπέκ. Αύριο θα το πάω στο Λογοθέτη πάλι και θα σας πω την κατάληξη!
alxos000
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2019 19:40

Re: Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 24 Ιούλ, 2019 20:39

Ο Λογοθέτης παλιά στα καρμπυρατέρ ηταν πρώτος. Τώρα ειναι άρπα κόλλα ειδικά στο θέμα ρυθμισης. Ενημέρωσε μας τι έγινε τελικά. Μακάρι να βγάλεις άκρη με αυτόν.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό alxos000 » Παρ 26 Ιούλ, 2019 12:29

Πήγα σήμερα, μου άλλαξε το μπεκ που είχε βλάβη με κόστος 10€.…προς το παρόν μια χαρά..!!!!
alxos000
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2019 19:40

Re: Πρόβλημα σε εργοστασιακό Lpg σε Renault Clio

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 26 Ιούλ, 2019 13:16

alxos000 έγραψε:Πήγα σήμερα, μου άλλαξε το μπεκ που είχε βλάβη με κόστος 10€.…προς το παρόν μια χαρά..!!!!
Σου άλλαξε μεμονωμένα το μπεκ .
Δηλαδή έχεις τα μπεκ της Gfi;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 36 επισκέπτες