Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό Pkos76 » Τετ 19 Ιουν, 2019 14:30

Ενδιαφερομαι να βαλω στο αμαξι γκαζι.ο μηχανικος μου μου λεει να μην βαλω γιατι μακροπροθεσμα θα εχω προβλημα το ρισκαρω πολυ.ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια ακομα και με λιπανση και τα λιωνει ολα εσεις τι λετε;
Pkos76
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 18 Ιουν, 2019 08:36

Re: Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 19 Ιουν, 2019 14:56

Pkos76 έγραψε:Ενδιαφερομαι να βαλω στο αμαξι γκαζι.ο μηχανικος μου μου λεει να μην βαλω γιατι μακροπροθεσμα θα εχω προβλημα το ρισκαρω πολυ.ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια ακομα και με λιπανση και τα λιωνει ολα εσεις τι λετε;
Τι αμάξι είναι ; Είναι μερικά που είναι ευαίσθητα.
Εάν γίνει σωστή ρύθμιση και λίπανση με μικροψεκασμους όπως και ποιοτικό Κιτ δεν θα έχεις προβλημα.
Πόσα χιλιόμετρα κάνεις ετηισως;
Υπ όψιν έχω υγραεριο σε Honda Accord και σε 3 χρόνια έχω κάνει με υγραεριο 140.000 χιλιόμετρα.
Το μόνο πρόβλημα ήταν τα μπεκ υγραεριου επειδή είχε τα απλά στις 50000 χιλιόμετρα αντικατάσταση.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό Pkos76 » Τετ 19 Ιουν, 2019 16:03

Ενα Citroen c4 του 2007 1.4 δεν κανω πολλα χιλιομετρα αμα βαλω γκαζι θα κανω
Pkos76
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 18 Ιουν, 2019 08:36

Re: Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 19 Ιουν, 2019 17:11

Pkos76 έγραψε:Ενα Citroen c4 του 2007 1.4 δεν κανω πολλα χιλιομετρα αμα βαλω γκαζι θα κανω
Δεν έχω ακουσει προβλήματα.
Αρκεί το αμάξι να δουλεύει σωστά στη βενζίνη πριν την οποιαδήποτε επεμβαση σε υγραέριο.
Εάν γίνει σωστή εγκατάσταση και ρύθμιση του Κιτ στο δρόμο δεν έχεις πρόβλημα.
Εστίασε στον άνθρωπο που θα το περασει και να δεις τι σύστημα θα σου προτείνουν γιατί και τα Κιτ έχουν κατηγορίες αναλόγως πόσα μπορείς να διαθέσεις.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό referravag » Κυρ 23 Ιουν, 2019 10:27

Το C4 είναι από τα πιο συμβατά αυτοκίνητα για μετατροπή σε υγραέριο. Διάβασε και το αντίστοιχο θέμα στο Citroen club. Εμείς μετατρέψαμε το C4 των γονιών μου μοντέλο του 2010 πριν 2 βδομάδες περίπου. Όλα άψογα και πηγαίνει κάλυτερα από πριν και στα δύο καύσιμα λες και του έχουν περάσει το κιτ από το εργοστάσιο και έχουν κάνει επαναπρογραμματισμό στα πάντα. Το δε Peugeot της υπογραφής με τον BMW κινητήρα κοντεύει 4 χρόνια πλέον με υγραέριο και έχει συνολικά ~200.000χλμ αυτή τη στιγμή τα 75.000 με υγραέριο. BRC ή MTM Plug n Drive και τα δύο αυτοκίνητα. Έχουν μετονομαστεί τα περισσότερα εξαρτήματα σε MTM πλέον, ακόμη και το αυτοκόλλητο του εγκέφαλου γράφει MTM όπως και η πολυβαλβίδα που έχει και διαφορετικό οργανάκι σε σχέση με αυτό που είχε μπει στο Peugeot πριν 4 χρόνια. Είναι η μαμά εταιρεία απ´όσο κατάλαβα. Αυτή που κατασκευάζει και όλα τα εξαρτήματα για την BRC.

http://www.greekcitroenclub.gr/viewtopi ... 77277d0815

Δες και αυτό το βίντεο από τον Τριπολιτσιότη τον εγκαταστάτη. Θα σου λυθούν πολλές απορίες.

https://youtu.be/CnEDY-4CLB8
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 18 Ιούλ, 2019 12:45

Με σωστή εγκατάσταση και μικροψεκασμους βενζίνης από κάποιες στροφές και πάνω, λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια να ξέρεις, ότι σε οτιδήποτε συμβεί, ακόμη και σε προβλήματα που έτσι και αλλιώς μπορεί να έβγαζε το αυτοκίνητο, ο μηχανικός θα τα ρίχνει στο υγραέριο και από την άλλη ο εγκαστατατης υγραερίου θα τα ρίχνει στον μηχανικό. Είναι κοινή πρακτική... Για ο,τι συμβαίνει πάντα να φταίει το υγραέριο. Γι'αυτό έιναι σημαντικό και ο εγκαταστατης lpg και ο μηχανικός να μην είναι παπατζηδες και να ξέρουν καλά τη δουλειά τους.
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 18 Ιούλ, 2019 13:04

vayio έγραψε:Με σωστή εγκατάσταση και μικροψεκασμους βενζίνης από κάποιες στροφές και πάνω, λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια να ξέρεις, ότι σε οτιδήποτε συμβεί, ακόμη και σε προβλήματα που έτσι και αλλιώς μπορεί να έβγαζε το αυτοκίνητο, ο μηχανικός θα τα ρίχνει στο υγραέριο και από την άλλη ο εγκαστατατης υγραερίου θα τα ρίχνει στον μηχανικό. Είναι κοινή πρακτική... Για ο,τι συμβαίνει πάντα να φταίει το υγραέριο. Γι'αυτό έιναι σημαντικό και ο εγκαταστατης lpg και ο μηχανικός να μην είναι παπατζηδες και να ξέρουν καλά τη δουλειά τους.
Έγκατασταση εάν γνωρίζεις κάνεις και εσύ που λέει ο λόγος ακολουθώντας το σχεδιάγραμμα .
Όλο το παιχνίδι είναι στη ρύθμιση μέσω του software και οι παράμετροι του

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 18 Ιούλ, 2019 14:24

Οχι Μελετη, εγκατασταση δεν ειναι μονο το κοψε ραψε στα καλωδια, ειναι το που και πως θα τρυπησεις, που και πως θα μπει το καθε εξαρτημα για να εχει τη μεγιστη αποδοση, αυτα τα μαθαινεις απο την τριβη και οχι απο τα ηλεκτρολογικα σχεδιαγραμματα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 18 Ιούλ, 2019 22:47

hlias έγραψε:Οχι Μελετη, εγκατασταση δεν ειναι μονο το κοψε ραψε στα καλωδια, ειναι το που και πως θα τρυπησεις, που και πως θα μπει το καθε εξαρτημα για να εχει τη μεγιστη αποδοση, αυτα τα μαθαινεις απο την τριβη και οχι απο τα ηλεκτρολογικα σχεδιαγραμματα.
Στο θέμα του υγραεριου δυστυχώς αρκετοί ήταν ημιμαθείς .
Είχαν ξεμείνει από δουλειά πήγαιναν στα σεμινάρια κάποιες ώρες παίρναν άδεια και άρχιζαν να βάζουν
Ελάχιστο ποσοστό εγκαταστατων ήξερε τη δουλειά και πρόσεχε το πελάτη.
Παράδειγμα έχω το Honda .
Στο αρχικό εγκατάστατη , τη εισαγωγή όπως φάνηκε δεν την τρυπήσει στο πάγκο, τη ρύθμιση του συστήματος την έκανε μόνο στο ρελαντί.
Για τη μέγιστη απόδοση πρέπει να γίνει συνδυασμός της θέσης των εξαρτημάτων όπως και καλή χρήση υπολογιστή και του λογισμικού και να ξέρεις τις ιδιαιτερότητες του κάθε οχηματος.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ερωτηση για αποφυγη προβληματων

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 19 Ιούλ, 2019 21:40

vayio έγραψε:Με σωστή εγκατάσταση και μικροψεκασμους βενζίνης από κάποιες στροφές και πάνω, λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια να ξέρεις, ότι σε οτιδήποτε συμβεί, ακόμη και σε προβλήματα που έτσι και αλλιώς μπορεί να έβγαζε το αυτοκίνητο, ο μηχανικός θα τα ρίχνει στο υγραέριο και από την άλλη ο εγκαστατατης υγραερίου θα τα ρίχνει στον μηχανικό. Είναι κοινή πρακτική... Για ο,τι συμβαίνει πάντα να φταίει το υγραέριο. Γι'αυτό έιναι σημαντικό και ο εγκαταστατης lpg και ο μηχανικός να μην είναι παπατζηδες και να ξέρουν καλά τη δουλειά τους.



Η καραμέλα των μικροψεκασμων για πάσα νόσο πιο καλά να λες σωστά συντηρημένο ένα μοτέρ βασικό για μηδέν πρόβλημα με το αέριο λίπανση με βενζίνη δεν κάνεις με 2-3 %

Στον αέριο ψεκασμό το σωστό μείγμα υγραέριου μέχρι τις 2500-3000 στροφές έχει 118 οκτανια μετά κατεβαίνει στα 100 και πιο κάτω .. με 10 μοίρες πιο αργή καύση .. στον υγρό ψεκασμό τα οκτανια παραμένουν στο ίδιο επίπεδο σε όλες τις στροφές !! Η βενζίνη πρόσθετει γρηγορότερη ανάφλεξη και επιπλέον οκτανια στα ψηλά !! Πάντα με σωστη αναλογία ρύθμιση
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 18 επισκέπτες