Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσαλονί

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 01 Ιουν, 2019 00:25

georget έγραψε:Το prins μπαίνει σε αυτό το αυτοκίνητο ;Κόστος;Να μας πει η QGAS.



Μπαίνει αερίου με πολύ μικρή κατανάλωση βενζίνης στη μιξη 5 % σε σχέση με το 15-20% του ανταγωνισμού
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό georget » Κυρ 02 Ιουν, 2019 10:06

Ωραία η QGAS μας είπε ότι μπαίνει με πολύ μικρή μίξη βενζίνης 5%.Γιατί στα άλλα συστήματα πόσο είναι η μίξη βενζίνης; Αξίζει τον κόπο να δώσω άλλα 400 με 500 ευρώ από τα υπόλοιπα παραπάνω για εγκατάσταση; Και γιατί QGAS δεν ρίχνετε το κόστος του συστήματος και εσείς και οι εγκαταστάτες στα επίπεδα του ανταγωνισμού και ώστε να είναι πιο διαδεδομένο το σύστημά σας και να το εγκαθιστούν και ποιο πολλοί εγκαταστάτες; Λίγοι το βάζουνε εδώ που ρώτησα.
georget
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 29 Μάιος, 2019 12:51

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 07 Ιουν, 2019 01:10

Είναι θέμα υλικού το ένα φορά εγκέφαλο 100 € το άλλο 400 € το ένα έχει μπεκ keihin Ιαπωνίας το άλλο εχει μπεκ .....δεν γίνεται ίδιο κόστος στη γερμανια έχει 2500 το prins εδώ ... Δεν υπάρχει σύγκριση
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό georget » Δευτ 10 Ιουν, 2019 18:23

Βέβαια εγώ σκεφτομουνα να εγκαταστησω συστημα φυσικου αεριου αλλά το κοστος ειναι περισσότερο από την εγκατασταση ενός συστηματος υγραεριου.Επίσης εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν τους βλέπω και αρκετά εκπαιδευμένους στην εγκατάσταση αυτών των συστηματων ,δεν τα πολύεγκαθιστούν και δεν τα προωθούν καθώς επίσης οι δεξαμενες στο αυτοκίνητο πιάνουν πολυ χώρο στο πορτ παγκάζ και δεν έχουν μεγάλη αυτονομία.Με την εγκατάσταση του υγραέριου βέβαια μου είπαν ότι θα μπω σε μπελάδες καθώς θα πρεπει να κάνω πιο επιμελημενη συντήρηση στο αυτοκινητό μου δηλαδή πιο καλά λαδια και πιο συχνή αλλαγή των αναλωσιμων.Το κτεο επισης θα είναι περισσότερο σε κοστος σε σχεση με τη βενζινη.Στις πρώτες 15000 χλμ μου ειπαν θα βγει αισθητηρας λ και καταλυτης προφανώς.Ολα αυτά συναθροιζόμενα καθως και άλλες βλάβες που πιθανώς θα προκυψουν οδηγουν στο συμπερασμα οτι δεν θα κανουν οικονομια στο αυτοκινητο μου.Η καλύτερη επιλογή ήταν ένα καινουριο octavia που εχει εγκατεστημενο εργοστασιακό το συστημα αεριου αλλά θα δώσουμε κανα 10.000€ και παραπανω επιπλέον για την απόκτησή του.
georget
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 29 Μάιος, 2019 12:51

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 11 Ιουν, 2019 00:19

georget έγραψε:Βέβαια εγώ σκεφτομουνα να εγκαταστησω συστημα φυσικου αεριου αλλά το κοστος ειναι περισσότερο από την εγκατασταση ενός συστηματος υγραεριου.Επίσης εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν τους βλέπω και αρκετά εκπαιδευμένους στην εγκατάσταση αυτών των συστηματων ,δεν τα πολύεγκαθιστούν και δεν τα προωθούν καθώς επίσης οι δεξαμενες στο αυτοκίνητο πιάνουν πολυ χώρο στο πορτ παγκάζ και δεν έχουν μεγάλη αυτονομία.Με την εγκατάσταση του υγραέριου βέβαια μου είπαν ότι θα μπω σε μπελάδες καθώς θα πρεπει να κάνω πιο επιμελημενη συντήρηση στο αυτοκινητό μου δηλαδή πιο καλά λαδια και πιο συχνή αλλαγή των αναλωσιμων.Το κτεο επισης θα είναι περισσότερο σε κοστος σε σχεση με τη βενζινη.Στις πρώτες 15000 χλμ μου ειπαν θα βγει αισθητηρας λ και καταλυτης προφανώς.Ολα αυτά συναθροιζόμενα καθως και άλλες βλάβες που πιθανώς θα προκυψουν οδηγουν στο συμπερασμα οτι δεν θα κανουν οικονομια στο αυτοκινητο μου.Η καλύτερη επιλογή ήταν ένα καινουριο octavia που εχει εγκατεστημενο εργοστασιακό το συστημα αεριου αλλά θα δώσουμε κανα 10.000€ και παραπανω επιπλέον για την απόκτησή του.


Υγραέριο εδώ και 140.000 χιλιόμετρα.
Ποιος σου είπε αυτές τις ανακρίβειες ότι θα χαλάσει ο αισθητήρας οξυγόνου ή ο καταλύτης.
ΚΤΕΟ θα περαστεί όταν βάλεις το σύστημα ( εάν θυμάμαι είναι 30+άδεια κυκλοφορίας ~150€).
Ως επιπρόσθετη συντήρηση θα έχεις τα φίλτρα του συστήματος που θα κάνεις αλλαγές ανά 20000-25000.
Ας πούμε ως επιπλέον έξοδο εάν θες είναι η επιλογή μπουζί για υγραεριο, αλλά θα βγάζεις περισσότερα χιλιόμετρα .
Όποιο συστήμα και να βάλεις εάν γίνει σωστή εγκατάσταση και ρύθμιση αλλά και να είναι σωστά συντηρημένο το αμάξι από προηγουμένως , πίστεψέ με δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Ζύγισε τα , δες τα ετήσια χιλιόμετρα σου , τα έξοδα κίνησης και το σκέφτεσαι.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Τρί 11 Ιουν, 2019 12:30

Ποιος τις είπε αυτές τις ανακρίβειες, για να το πω ευγενικά;
Αν έχει γίνει σωστή συντήρηση στον κινητήρα και σωστή εγκατάσταση και ρύθμιση του συστήματος υγραερίου, σε πολύ συγκεκριμένα μοντέλα θα εμφανιστούν βλάβες σχετιζόμενες με το αέριο και σε μεγάλο βάθος χρόνου (δλδ 50-60.000 χλμ) μετά την εγκατάσταση.
Στο Οκτάβια δεν νομίζω να υπάρχει ζήτημα από το αέριο.

georget έγραψε: [...] Με την εγκατάσταση του υγραέριου βέβαια μου είπαν ότι θα μπω σε μπελάδες καθώς θα πρεπει να κάνω πιο επιμελημενη συντήρηση στο αυτοκινητό μου δηλαδή πιο καλά λαδια και πιο συχνή αλλαγή των αναλωσιμων.Το κτεο επισης θα είναι περισσότερο σε κοστος σε σχεση με τη βενζινη.Στις πρώτες 15000 χλμ μου ειπαν θα βγει αισθητηρας λ και καταλυτης προφανώς.Ολα αυτά συναθροιζόμενα καθως και άλλες βλάβες που πιθανώς θα προκυψουν οδηγουν στο συμπερασμα οτι δεν θα κανουν οικονομια στο αυτοκινητο μου [...]
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τρί 11 Ιουν, 2019 12:40

georget έγραψε:Βέβαια εγώ σκεφτομουνα να εγκαταστησω συστημα φυσικου αεριου αλλά το κοστος ειναι περισσότερο από την εγκατασταση ενός συστηματος υγραεριου.Επίσης εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν τους βλέπω και αρκετά εκπαιδευμένους στην εγκατάσταση αυτών των συστηματων ,δεν τα πολύεγκαθιστούν και δεν τα προωθούν καθώς επίσης οι δεξαμενες στο αυτοκίνητο πιάνουν πολυ χώρο στο πορτ παγκάζ και δεν έχουν μεγάλη αυτονομία.Με την εγκατάσταση του υγραέριου βέβαια μου είπαν ότι θα μπω σε μπελάδες καθώς θα πρεπει να κάνω πιο επιμελημενη συντήρηση στο αυτοκινητό μου δηλαδή πιο καλά λαδια και πιο συχνή αλλαγή των αναλωσιμων.Το κτεο επισης θα είναι περισσότερο σε κοστος σε σχεση με τη βενζινη.Στις πρώτες 15000 χλμ μου ειπαν θα βγει αισθητηρας λ και καταλυτης προφανώς.Ολα αυτά συναθροιζόμενα καθως και άλλες βλάβες που πιθανώς θα προκυψουν οδηγουν στο συμπερασμα οτι δεν θα κανουν οικονομια στο αυτοκινητο μου.Η καλύτερη επιλογή ήταν ένα καινουριο octavia που εχει εγκατεστημενο εργοστασιακό το συστημα αεριου αλλά θα δώσουμε κανα 10.000€ και παραπανω επιπλέον για την απόκτησή του.
Μην βάλεις φίλος το παλιό υγραέριο πλήρωνε μπεζινες να αισθάνεσαι ωραίος!!!!


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό georget » Τετ 12 Ιουν, 2019 01:11

Το κτεο μετά την εγκατάσταση του υγραερίου είναι + 80€ .Μετά ανά δύο χρόνια δεν ξέρω πόσο διαφοροποιείται η τιμή του κτέο εάν έχεις και υγραέριο τοποθετημένο.Π.Χ σκέτο το όχημα με το βενζινοκινητήρα είναι 45 με 50 €.Επίσης κάθε χρ'ονο ή ανά 15.000 ΧΛΜ ,όποιο δηλαδή έρθει πρώτο οι εγκαταστάτες υγραερίου λένε 40€ για το service του συστήματος υγραερίου αλλάζοντας κάποια φίλτρα και έλεγχος.Άρα μέσα στο χρόνο προκύπτει σίγουρα κανά 60 με 70 ευρώ. Για εγκατάσταση συστήματος φυσικού αερίου τι γνώμες έχετε;
georget
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 29 Μάιος, 2019 12:51

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό montechristo » Τετ 12 Ιουν, 2019 09:15

Στο ΚΤΕΟ, μετά το ΚΤΕΟ της εγκατάστασης, δεν υπάρχει πλέον επιπλέον κόστος για υγραεριοκινητα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
montechristo
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 27 Σεπ, 2013 02:02

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε Scoda Octavia 1.4 tsi στη Θεσσα

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τετ 12 Ιουν, 2019 14:34

georget έγραψε:Το κτεο μετά την εγκατάσταση του υγραερίου είναι + 80€ .Μετά ανά δύο χρόνια δεν ξέρω πόσο διαφοροποιείται η τιμή του κτέο εάν έχεις και υγραέριο τοποθετημένο.Π.Χ σκέτο το όχημα με το βενζινοκινητήρα είναι 45 με 50 €.Επίσης κάθε χρ'ονο ή ανά 15.000 ΧΛΜ ,όποιο δηλαδή έρθει πρώτο οι εγκαταστάτες υγραερίου λένε 40€ για το service του συστήματος υγραερίου αλλάζοντας κάποια φίλτρα και έλεγχος.Άρα μέσα στο χρόνο προκύπτει σίγουρα κανά 60 με 70 ευρώ. Για εγκατάσταση συστήματος φυσικού αερίου τι γνώμες έχετε;
Αδερφέ άστο μην ασχολείσαι.Παρε μια παγωμένη μπύρα και βάζε βενζινουλα

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Skoda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες