Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Διαρροή γκαζιού

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό aplos » Σάβ 18 Μάιος, 2019 00:41

έβαλα σύστημα υγραεροκινησης στο τσοπελογιαννη και έχω έντονη μυρωδιά από υγραέριο όταν μπω σε στάση με το κινητήρα αναμμενο.
έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?
aplos
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 14 Μάιος, 2019 11:34

Re: διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 18 Μάιος, 2019 13:24

Να ξαναπάς στον εγκαταστάτη και να γίνει έλεγχος
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό megaloup » Σάβ 18 Μάιος, 2019 21:40

Άνοιξε το καπό αν θέλεις και δοκίμασε να ακούσεις. Ετσι βρήκα εγώ (μετά από αντίστοιχη αίσθηση μυρωδιάς γκαζιού) ότι είχα μια μικροδιαρροη σε ένα μπεκ, ενώ στον μάστορα που πήγα, επέμενε ότι ήταν από την κεντρική παροχή πριν τα μπεκ επειδή δεν ήταν σφιγμένο καλά το σωληνάκι. Ακόμα και με σαπουνάδα δεν φάνηκε εύκολα.
megaloup
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 14 Μάιος, 2019 00:44

Re: διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Δευτ 20 Μάιος, 2019 13:19

aplos έγραψε:έβαλα σύστημα υγραεροκινησης στο τσοπελογιαννη και έχω έντονη μυρωδιά από υγραέριο όταν μπω σε στάση με το κινητήρα αναμμενο.
έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?


Όσο έντονη και να είναι, όταν σβήνεις το αμάξι κλείνουν και οι δύο ηλεκτροβαλβιδες. Πίσω στην δεξαμενή και μπροστά στον πνεύμονα.
Άρα ότι χάσει θα είναι αυτό που υπάρχει μέσα στα σωληνάκια

Ψάξε μέσα στο χώρο της μηχανής αρχικά. Κουνα λίγο λίγο τις συνδεσμολογίας στα σωληνάκια και θα το βρεις
Εάν δεν είναι εκεί ίσως τότε είναι κάτω από το αμάξι ή πίσω στην πολυβαλβιδα το θέμα

Συνήθως οι εγκαταστάτες έχουν μηχάνημα με αισθητήρα που το περνάνε από όλες τις συνδέσεις και βλέπουμε για διαρροές
Επίσης και το ΚΤΕΟ έχει ένα τέτοιο μηχάνημα χειρός. Εαν έχεις κανέναν γνωστό μπορεί κι αυτός να το βρει πολύ εύκολα
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό Candyman » Δευτ 20 Μάιος, 2019 14:23

Εφόσον το κάνει μόνο αναμμένο, μπορεί απλά να είναι κακορυθμισμένο και να πετάει άκαφτες ή να έχει πολύ μεγάλη πίεση και να πετάει αέριο απο βαλβίδα εκτόνωσης.

Υ.Γ. Η καλύτερη μέθοδος για να βρεις διαρροές: αφρός ξυρίσματος. Βάζεις λίγο στις ενώσεις και θα φανεί αμέσως. Τα πιθανά σημεία διαρροής είναι οι συνδέσεις.
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Δευτ 20 Μάιος, 2019 17:28

aplos έγραψε:έβαλα σύστημα υγραεροκινησης στο τσοπελογιαννη και έχω έντονη μυρωδιά από υγραέριο όταν μπω σε στάση με το κινητήρα αναμμενο.
έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?


Τι εννοείς όταν μπεις σε στάση;

Πρέπει να δεις εάν είναι από διαρροή η από κακό μιγμα και στο πετάει ακαυτο
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό Candyman » Δευτ 20 Μάιος, 2019 21:10

Tasos19s έγραψε:
aplos έγραψε:έβαλα σύστημα υγραεροκινησης στο τσοπελογιαννη και έχω έντονη μυρωδιά από υγραέριο όταν μπω σε στάση με το κινητήρα αναμμενο.
έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?


Τι εννοείς όταν μπεις σε στάση;

Πρέπει να δεις εάν είναι από διαρροή η από κακό μιγμα και στο πετάει ακαυτο


Φίλε Τάσο (επειδή μου έχει τύχει και εμένα το λέω) συνήθως όταν είναι π.χ. πλούσιο μίγμα, σου μυρίζει πιο εύκολα η άκαφτη σε στάση παρά εν κινήσει. Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να του συμβαίνει.
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Δευτ 20 Μάιος, 2019 21:36

Candyman έγραψε:
Tasos19s έγραψε:
aplos έγραψε:έβαλα σύστημα υγραεροκινησης στο τσοπελογιαννη και έχω έντονη μυρωδιά από υγραέριο όταν μπω σε στάση με το κινητήρα αναμμενο.
έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?


Τι εννοείς όταν μπεις σε στάση;

Πρέπει να δεις εάν είναι από διαρροή η από κακό μιγμα και στο πετάει ακαυτο


Φίλε Τάσο (επειδή μου έχει τύχει και εμένα το λέω) συνήθως όταν είναι π.χ. πλούσιο μίγμα, σου μυρίζει πιο εύκολα η άκαφτη σε στάση παρά εν κινήσει. Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να του συμβαίνει.


Μάλιστα τώρα κατάλαβα το Σε στάση
Έχει τύχει να περάσει από μπροστά μου αυτοκίνητο και να μυρίζει έτσι αέριο ακαυτο από την εξάτμιση

Εγώ επειδή έχω γκαράζ εάν το αφήσω μέσα και πάω την άλλη μέρα να το βγάλω απευθείας μου μυρίζει εαν έχει καμία ψιλό διαρροή

Εάν μυρίζει στο δρόμο πάει να πει ότι το πρόβλημα είναι σοβαρότερο
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: Διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 23 Μάιος, 2019 00:52

Πέρα από το μηχάνημα ανίχνευσης , υπάρχει και σπρέι για τη διαρροή .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Διαρροή γκαζιού

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Πέμ 23 Μάιος, 2019 10:17

Άκαυστο μείγμα πως μπορεί να περνά από καταλύτη και να παραμένει άκαυστο;
Αν είναι τόσο πλούσιο το μείγμα που αδυνατεί να το "κάψει" ο καταλύτης, θα συνοδεύεται με "μπουκώματα" και με δυσλειτουργία του κινητήρα και πολύ σύντομα θα πάθει βλάβη ο καταλύτης.
Υπάρχει παρουσία τέτοιων προβλημάτων που δείχνουν προς πλούσιο μείγμα, στο εν λόγω αμάξι;
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 130 επισκέπτες