Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 09 Σεπ, 2018 06:47

Όντως είναι του ίδιου.Αν δεις κάτω κάτω στη μεγάλη πινακίδα λέει όμιλος ΜΗΤΣΟΥ. Έχει και το άλλο στη Λ.Σπατών εργατικές κατοικίες ακριβώς μετά τη γέφυρα της Αττικής οδού προς Σπάτα.Έβαζα από εκεί μόνιμα πάνω από χρόνο αλλά τελευταία δεν τα πήγαινα καλά με τα λίτρα και πήγα ΕΤΕΚΑ στη Λαυρίου.Ενθουσιασμένος με λίτρα - ποιότητα.
Και ναι πολύ καλή τιμή.

Το ΒΡ δεν το βλέπω καλά.Κλειστό για δεύτερη φορά.Παλιά έβλεπες και κάποιο φως αναμμένο το βράδυ.Τώρα είναι τελείως σκοτάδι σαν να τους έκοψε κάποιος το ρεύμα.Κρίμα ήταν από τα 2-3 παλαιότερα στην Αττική με υγραέριο αλλά τελευταία δεν πρέπει να πήγαινε καλά.Πιθανώς είχε οικονομικά προβλήματα γιατί πότε δεν είχε βενζίνη πότε πετρέλαιο,είχαν γίνει και πολλοί οι συνέταιροι - κουμανταδόροι , στα ύψη οι τιμές ελάχιστη πελατεία φυσικό επακόλουθο.
Αν έχουν και προβλήματα με τον ιδιοκτήτη (ανήκει σε κάποιο μεγαλογιατρό από όσα έχω ακούσει) μπορεί σύντομα να δούμε νέο αφεντικό.

Πολλά βλέπω να βολοδέρνουν με τις τιμές στα ύψη προσπαθούν να επιζήσουν κλέβοντας στα λίτρα,για αυτό προσοχή.Συνεχή τσεκάρισμα τουλάχιστον στο αέριο που έχουμε τη δυνατότητα να φουλάρουμε γιατί στη βενζίνη δεν το γλυτώνουμε με τίποτε.Εκεί κλέβουν με την άνεσή τους γιατί κανείς και ποτέ δεν φουλάρει.Απλά συμπληρώνει και ποτέ δεν θα μάθει αν αντί για 30 του έβαλε 25 λίτρα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 09 Σεπ, 2018 07:59

Δεν ειχα - και δεν εχω ποτε προβληματα ποσοτητας....
βεβαια με 12-13 μεση υγραεριο το 1-2 λιτρα πιθανο κλεψιμο δε "φαινεται" με τιποτα
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 09 Σεπ, 2018 12:04

Φωκίωνα μην το λες.Από πρατήριο σε πρατήριο με τα ίδια ακριβώς λίτρα το να βγάζεις αλλού 485 αλλού 500 και αλλού σχεδόν 550 δεν το λες και το ίδιο.

Λείπουν από από 1 έως 4-5 λίτρα.Στην πρώτη περίπτωση για 15 χιλιόμετρα οκ δικαιολογείται αλλά 485 έως 545 δεν το λες και το ίδιο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 14 Σεπ, 2018 08:03

δεν εχω δει ποτέ διαφορά πανω απο 10-20 χλμ. οποτε και προφανως το θεωρω δικαιολογημενο γιατι δεν ειμαστε εργαστηριο, αλλες φορες εχουμε διαδρομες με 5 αλλες μονο με 1 ατομο...

Ασχετο
τη χασαμε την ΒΡ απο οτι φαινεται..... ακομα κλειστή...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 15 Σεπ, 2018 09:19

Οι συνθήκες όσο και αν μας φαίνονται οι ίδιες διαφέρουν κάθε φορά, βάλε καμμία αναμονή σε φανάρια παραπάνω, κανένα μποτιλιάρισματακι, λίγο πάτημα το γκάζι παραπάνω, λίγο φορτομενος, κανένα ac, κάποια μικροδρομολογια που δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί ο κινητήρας και να 'σου και η παραπάνω καταναλωση. Αυτές οι διαφορές υπήρχαν και πριν με βενζίνη αλλά δεν τις παρατηρούσαμε γιατί δεν μετρούσαμε ποσό βάλαμε και ποσα χλμ κάναμε. Σε εμένα μέχρι πριν ένα χρόνο επειδή έκανα ως επί τω πλείστον πολλές μικροδιαδρομες έβγαζα με ένα τεποζιτο γύρω στα 440 το πολύ στα 450 γυρνούσε σε βενζίνη. Τωρα λόγω ότι η εργασια είναι μακριουτσικα, 20χλμ, και ένα μεγάλο μέρος της απόστασης το διανύω στον περιφερειακο, επειδή προλαβαίνει ο κινητήρας και τα λάδια να ζεσταθούν, υπάρχει αύξηση της απόδοσης του κινητήρα και γεμίζω γυρω στα 520χλμ και ακόμη δεν έχει γυρίσει σε βενζινη.
Οπως ειπώθηκε αν γεμισεις με μισογεματο το τεποζιτο τότε πολλες γεμίζει λιγοτερο από οτι αν γεμίσεις από άδειος, επίσης στο πόσο αεριο θα πάρει η δεξαμενη επιρεαζει σε μεγάλο βαθμό και η ύπαρξη έστω και μιας μικρής κρίσης στο έδαφος. Έτσι από γεμισμα σε γέμισμα μπορεί να έχουμε μια διαφορά 2-3 λίτρα και σε συνδυασμό με τα παραπάνω να βγάζουμε καμμία 30-40-50 χλμ επιπλεον και έτσι να μας δημιουργείτε η εντύπωση ότι ο Χ μας κλέβει και ο Ψ έχει καλό καύσιμο.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 15 Σεπ, 2018 09:52

Παρόλο που βάζω στα πιο φτηνά δεν παρατήρησα ποτέ κάποιος να με κλέβει από άποψη ποσότητας καυσίμου. όσο πάνω-κάτω περιμένω να πάρει τόσο παίρνει και γεμίζοντας άδειος όλοι μου βάζουν γύρω στα 45-46 λίτρα όσο λογικά γεμίζει η 56αρα δεξαμενή που έχω. Αυτό που βασικά θα πρέπει να μας απασχολεί είναι η ποιότητα μη τυχόν μας βάζουν τιποτα βιομηχανικο και όχι κίνησης , κάτι που δεν μπορούμε να το ελέγξουμε και να το καταλάβουμε. Σε κάποια αλλαγή των φίλτρων του αερίου, το φίλτρο υγρής φάσης είχε βγει απίστευτα βρώμικο είχε πιάσει μακα σαν πετρα ανάμεσα στις φτερωτές. Αλλάζοντας πρατήρια που γέμιζα στη νεα αλλαγή φιλτρων που έκανα ήταν πολύ καθαρά χωρίς ίχνος μακαρόνια όπως την προηγούμενη φορά. Οπότε καλό είναι να βάζουμε όσο το δυνατόν από συγκεκριμένα πρατήρια και όταν κανουμε σέρβις να ζητάμε να δούμε την κατάσταση των φίλτρων που αλλάζουμε. Τουλάχιστον έτσι να επιλέγουμε πρατήρια με καθαρό αέριο. Τώρα αν το μείγμα που μας βάζουν είναι 70-30 ή βιομηχανικό 80-20 μάλλον είναι δύσκολο να το καταλάβουμε και η αίσθηση αν "τραβάει" καλα το αυτοκίνητο δεν νομίζω να είναι ασφαλής τρόπος καθώς και στο ίδιο γέμισμα κάποιες φορές που έδινε την εντύπωση ότι το αυτοκίνητο "πετουσε" και την αλλη μερα ότι ήταν πιο νωχελικο.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 05 Οκτ, 2018 20:51

Κάτι παίζει με Ασμάτογλου.
83 λεπτά είδα το lpg στην Κλεισθένους και φυσικά άδειος από οχήματα στις αντλίες,όταν κοντινοί ανταγωνιστές είναι στα 73,5.Λέτε να έχουμε καινούργια δράματα σαν το BP στη Μαραθώνος;;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Παρ 05 Οκτ, 2018 23:50

Την τελευταία βδομάδα έχει πάει στο θεό η τιμή...
papoys έγραψε:Κάτι παίζει με Ασμάτογλου.
83 λεπτά είδα το lpg στην Κλεισθένους και φυσικά άδειος από οχήματα στις αντλίες,όταν κοντινοί ανταγωνιστές είναι στα 73,5.Λέτε να έχουμε καινούργια δράματα σαν το BP στη Μαραθώνος;;;;;
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 06 Οκτ, 2018 06:58

Πράγματι τώρα κοίταζα στο fuel.gr τις τιμές και είδα Ελευσίνα στα 92 λεπτά. Ανέβηκαν τόσο στην πηγή ή έχουμε έκρηξη κερδοσκοπίας.

Άρα το 0,735 το δικό μας και 0,765 να γίνει να είμαστε ευχαριστημένοι.Απλά με παραξένεψε 10 λεπτά διαφορά στα 1000 μέτρα είναι υπερβολική.Τιμές πολλών ταχυτήτων σε πολύ μικρές αποστάσεις.

Edit,Εγώ πριν λίγο φούλαρα με 0,735 .Για την επόμενη βλέπουμε. :mrgreen:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Κυρ 07 Οκτ, 2018 00:31

Με την τιμή διυλιστηριου στα 670+€ μου φαίνεται πολύ περίεργο η τιμή του υγραερίου σε κάποια πρατήρια να είναι ακόμη και πιο κάτω απο τα 0,75€
Αν δείτε τις τιμές που δίνει η σελίδα κάποιας Ένωσης βενζινοπωλων, αυτή, https://www.popek.gr/index.php/el/times-kafsimon/home η τιμή χονδρικής με όλα τα κοστη ειναι ανά λίτρο 0,64€ και με τον ΦΠΑ πάει στα 0,79€. Πώς γίνεται να πωλούν κάποιοι κάτω από αυτή την τιμη? Κλέβουν στην αντλία; Βάζουν βιομηχανικό υγραέριο αντί κίνησης; Κάνουν λαθρεμπόριο; Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω αλλά σιγουρα κάποιο λάκο έχει η φάβα. Θα με προβληματιζε πολύ να εφοδιάζομαι από τέτοια πρατήρια όχι βέβαια οτι στα αλλά , τα ακριβά, δεν παίζει να κανουν και αυτοί μαμουνιες αλλά στα φτηνά σίγουρα κάτι παίζει


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες