Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακοπες

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 06 Μάιος, 2018 21:02

billtsouk έγραψε:Καλημερα και παλι....εχω γυρω στις 100.000 με αεριο κανω ολα τα σερβις στην ωρα τους ...κομπιασματα πολλα με αεριο κανει υπο φορτιο σε αποτωμα βιθυσματα γκαζιου και σε υψηλες στροφες.....στην βενζινη εχεις δικιο δν παρατηρω κατι ισως κατι πολυ απαλο μεταξυ 2500-4000 σαλ ....ο εγκαταστασης λεει πως ειναι σιγουρα πνευμονας χανει απο τις μεβρανες και γεμιζει ο χορος καυσης με αεριο απο την υποπιεση που παει στην εισαγωγη και μπερδευεται ο ''λ''
Περιπου 80.000-100.000 θελει επισκευη.
Ρωτησε ποσο παει το κιτ επισκευης το γνησιο και ποσο ενας ιδιος πνευμονας.
Το εχετε παρατηρησει με συνδεδεμενο τον υπολογιστη να δειτε την πιεση του πνευμονα στο ρελαντι , στην επιταχυνση;


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 06 Μάιος, 2018 23:28

αν χανει απο μεμβρανη το ρποβλημα ειναι μονο στο ζεστο..οχι στο κρυο διοτι εχει φυγει το αεριο που το μπουκωνει......
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό billtsouk » Τετ 18 Ιούλ, 2018 19:43

Παιδες γεια σας και παλι . Αρχικα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας . Ακομα τυρρανιεμαι και ψαχνω . Εχω επισκευασει πνευμονα αλλαξα φιλτρα πολλαπλασιαστες. Οταν δουλευει αεριο το αμαξι και το σβησω την αλλη μερα το πρωι παιρνει μπρος κανονικα και μπερδευει για 1-2 λεπτα και στρωνει .....αν κανω 30-40 χιλιομετρα με βενζινη το πρωι ουτε κιχ ....θα τρελαθω παιδια ....παω τους λεω βρε μηπως ειναι λαθως τα μιγματα και αποθηκευει fuel trim υψηλα με κοιτανε σα κινεζοι και λενε δν ειναι αυτο και τι ειναι ρε παιδια ??? Να εγω σου προτεινω να βαλουμε zavoli να το βγαλουμε αυτο ....παμε δλδ στη λογικη ποναει το δαχτυλο ....η λυση το κοβουμε ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΛΟΙ
billtsouk
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Παρ 04 Μάιος, 2018 23:00

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 18 Ιούλ, 2018 19:47

billtsouk έγραψε:Παιδες γεια σας και παλι . Αρχικα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας . Ακομα τυρρανιεμαι και ψαχνω . Εχω επισκευασει πνευμονα αλλαξα φιλτρα πολλαπλασιαστες. Οταν δουλευει αεριο το αμαξι και το σβησω την αλλη μερα το πρωι παιρνει μπρος κανονικα και μπερδευει για 1-2 λεπτα και στρωνει .....αν κανω 30-40 χιλιομετρα με βενζινη το πρωι ουτε κιχ ....θα τρελαθω παιδια ....παω τους λεω βρε μηπως ειναι λαθως τα μιγματα και αποθηκευει fuel trim υψηλα με κοιτανε σα κινεζοι και λενε δν ειναι αυτο και τι ειναι ρε παιδια ??? Να εγω σου προτεινω να βαλουμε zavoli να το βγαλουμε αυτο ....παμε δλδ στη λογικη ποναει το δαχτυλο ....η λυση το κοβουμε ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΛΟΙ
Τα μπεκ βενζίνης του οχήματος σε τι κατάσταση βρίσκεται είναι; Μήπως "κατουραει " κάποιο;

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 18 Ιούλ, 2018 20:38

billtsouk έγραψε:Παιδες γεια σας και παλι . Αρχικα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας . Ακομα τυρρανιεμαι και ψαχνω . Εχω επισκευασει πνευμονα αλλαξα φιλτρα πολλαπλασιαστες. Οταν δουλευει αεριο το αμαξι και το σβησω την αλλη μερα το πρωι παιρνει μπρος κανονικα και μπερδευει για 1-2 λεπτα και στρωνει .....αν κανω 30-40 χιλιομετρα με βενζινη το πρωι ουτε κιχ ....θα τρελαθω παιδια ....παω τους λεω βρε μηπως ειναι λαθως τα μιγματα και αποθηκευει fuel trim υψηλα με κοιτανε σα κινεζοι και λενε δν ειναι αυτο και τι ειναι ρε παιδια ??? Να εγω σου προτεινω να βαλουμε zavoli να το βγαλουμε αυτο ....παμε δλδ στη λογικη ποναει το δαχτυλο ....η λυση το κοβουμε ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΛΟΙ


Πολλές φορές είναι από εκεί που δεν το περιμένουμε.
Και εγώ είχα ρετάρισμα στην πρωινή εκκίνηση με βενζίνη.Στο υγραέριο όλα μια χαρά.
Το έψαξα άλλαξα σταδιακά μπεκ σε τύπου βενζίνης , πνεύμονα αντί να τους κάνω επισκευή.Το πρόβλημα παρέμενε έτσι άλλαξα τον εγκέφαλο με ένα πιο σύγχρονο και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.Ο εγκέφαλος είχε πρόβλημα μπέρδευε τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και δημιουργούσε αυτό το πρόβλημα.

Βέβαια τα λεφτά του τα είχε βγάλει και με το παραπάνω γιατί την αλλαγή την έκανα στις 120.000 χιλιόμετρα.Το καλό είναι ότι πλέον έχω ένα καινούργιο σύστημα που μου κόστισε εγκέφαλος 270 μπεκ 120 και πνεύμονας 80 τα οποία άλλαξα σταδιακά και δεν μου φάνηκαν.
Μπορεί εσένα να φταίει και κάτι άλλο αλλά μην αποκλείεις και τον εγκέφαλο όπως έκανα εγώ και τελικά έφταιγε αυτός.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 18 Ιούλ, 2018 22:36

Εγώ φίλε είχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά ήταν τα μπεκ βενζίνης σε συνδυασμό ότι είχε κρατήσει τα long fuel trims του υγραερίου. Εγώ αυτό που είχα κάνει σαν βήματα ήταν ότι αρχικά μηδενίσαμε (που να δεις γλέντια να είμαι στην Πεζώ και να τους λέω ότι θέλω να κάνετε αυτό στον εγκέφαλο και να μου λένε αυτά που λέτε δεν γίνονται) τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου, και το πρόβλημα Ναι μεν διορθώθηκε για λίγο αλλά παρέμεινε, μέχρι που άλλαξα ένα μπεκ βενζίνης που ήξερα ότι ήταν σε κακη κατάσταση (γιατί είχα κάνει καθαρισμό μπεκ πρόσφατα) κ το πρόβλημα διορθώθηκε αρκετά Αλλά δεν έστρωσε μέχρι που άλλαξα κ τα άλλα 2 μπεκ (Το τέταρτο τα είχε φτύσει και το είχα αλλάξει παλιότερα). Τότε το πρόβλημα διορθώθηκε ως προς την εκκίνηση, ρύθμισα στο δρόμο κ το υγραέριο και τέλος.

Αν το σβήσεις με βενζίνη, μετά στο ξανακάνει; Γιατί αν στο ξανακάνει είναι θέμα βενζίνης. Δεν έχεις και πολλά να δεις. Πεταλούδα γκαζιού, μετά μπουζί, μπεκ βενζίνης, πολλαπλασιαστή και μπουζοκαλώδια πολλαπλασιαστή πολύ βασικό.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 20 Ιούλ, 2018 06:16

Όχι φίλε μου.
Μετά την αλλαγή εγκεφάλου κανένα πρόβλημα τόσο στη βενζίνη όσο και στο υγραέριο.Το αυτοκίνητο απογειώθηκε.
Μάλιστα βελτιώθηκε αφάνταστα και η κατανάλωση στο υγραέριο.Με ένα γέμισμα 42-43 λίτρα ξανακάνω 520-530 χιλιόμετρα μικτό κύκλο που είχα να το δω από τότε που είχα πρωτοβάλλει το υγραέριο.
Το έχω μετρήσει 2 φορές και δεν το πιστεύω.Μάλιστα τώρα μετράω τρίτη.Έχω ήδη κάνει 500 χιλιόμετρα με 43 λίτρα και περιμένω να σφυρίξει να δω που θα φτάσει.

Και να φανταστείς δεν είναι κανένα κουβαδάκι. Ολόκληρη μαούνα είναι το opel vectra 1600 και αφάνταστα βαρύ αυτοκίνητο , με το οποίο συνήθως μετακινούμαστα 4 άτομα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό billtsouk » Σάβ 21 Ιούλ, 2018 15:02

Τι να πω ρε παιδια καθε φορα που παω σε καποιον του λεω το προβλημα και δεν κανει τον κοπο καν να δει το χαρτη του υγραεριου.....να φταει ο εγγεφαλος?? Και αν φταιει πιο πολυ μ συμφερει να αλλαξω ολο το κιτ ....εγκεφαλο πνευμονα και μπεκ παρα να παρω μονο brc εγκεφαλο....κατι αλλο π δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινεται παντου να διαβαζω γι αυτο το προβλημα και ολα ειναι με συστημα brc.........τριτη θα καθαρισω και μπεκ βενζινης αλλα χαμενα χρηματα και αυτα πιστευω......μου εχει καρφωθει για τον λ σε ενα διαγνωστηκο που το συνδεσαμε σε ριλαντι τρεμοπαιζαν σαν τρελες οι τιμες λεει φυσιολογικο ειναι
billtsouk
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Παρ 04 Μάιος, 2018 23:00

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 21 Ιούλ, 2018 21:08

Εμένα zanardi απλό και φτηνιάρικο ήταν που πλέον δεν το ξέρει και δεν το δουλεύει κανείς.Ήταν και αυτό μία αιτία που τον άλλαξα γιατί κανείς δεν αναλάμβανε και δεν ήξερε να τον ρυθμίσει.
Βέβαια θα μου πεις μήπως ξέρουν να ρυθμίσουν και τους άλλους οι περισσότεροι;;;;
Απλά τώρα σε όποιον θέλει να βάλει υγραέριο του λέω μην πας κάπου να πεις βάλε μου το τάδε σύστημα.Να βάζεις το σύστημα που δουλεύει ο εγκαταστάτης γιατί το ξέρει λίγο καλύτερα επειδή το δουλεύει συνέχεια.
Αν θέλεις συγκεκριμένο να ρωτήσεις ποιος το δουλεύει και να πας σε εκεί.

Και εγώ τώρα του το άλλαξα έτσι έκανα.Έβαλα το emmegas που δουλεύει κυρίως ο εγκαταστάτης και όπως αποδεικνύεται μετά από 6.000 χιλιόμετρα έκανα πολύ καλά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Brc lpg προβλημα πρωινης εκκινησης κομπιασματα και διακο

Δημοσίευσηαπό nickL » Κυρ 22 Ιούλ, 2018 10:46

billtsouk έγραψε:Τι να πω ρε παιδια καθε φορα που παω σε καποιον του λεω το προβλημα και δεν κανει τον κοπο καν να δει το χαρτη του υγραεριου.....να φταει ο εγγεφαλος?? Και αν φταιει πιο πολυ μ συμφερει να αλλαξω ολο το κιτ ....εγκεφαλο πνευμονα και μπεκ παρα να παρω μονο brc εγκεφαλο....κατι αλλο π δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινεται παντου να διαβαζω γι αυτο το προβλημα και ολα ειναι με συστημα brc.........τριτη θα καθαρισω και μπεκ βενζινης αλλα χαμενα χρηματα και αυτα πιστευω......μου εχει καρφωθει για τον λ σε ενα διαγνωστηκο που το συνδεσαμε σε ριλαντι τρεμοπαιζαν σαν τρελες οι τιμες λεει φυσιολογικο ειναι


Για αρχή σιγουρέψου ότι το αυτοκίνητο δουλεύει σωστά στη βενζίνη. Μη σκέφτεσαι αμέσως την αλλαγή του συστήματος υγραερίου. Αν έχει κάποιο θέμα στη βενζίνη σε κάποιο από αυτά που είπαμε πιο πάνω δεν θα δουλέψει ΠΟΤΕ σωστά στο υγραέριο

Ως.προς τον καθαρισμό μπεκ βενζίνης, το κακό είναι ότι είναι ο μόνος τρόπος για να δεις αν κάποιο είναι προβληματικό γιατί πρέπει να μπει σε μηχάνημα. 60 ευρώ κόστος εχει. Εγώ έκανα 2 φόρες καθαρισμό μπεκ άρα 120 ευρώ κόστος ενώ το ένα μπεκ καινούργιο κόστιζε από 35 ευρώ και τελικά έξω με 140 άλλαζαν όλα, πέταξα στο δρόμο και 120 ευρώ.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 85 επισκέπτες