Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αρνηση Εγγύησης

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό mitsikoulis » Δευτ 02 Ιούλ, 2018 22:37

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το σύστημα υγραεριοκίνησης Lovato που έχω τοποθετήσει στο αυτοκινητό μου και συγκεκριμένα με κάποιο/α από τα τέσσερα μπεκ τύπου ηλεκτροβαλβίδας. Μέχρι χθες περίμενα την αντικατάσταση των μπεκ στα πλαίσια της διετούς εγγύησης που έρχεται με το σύστημα.

Το σύστημα έχει αγοραστεί και τοποθετηθεί τον Αύγουστο του 2016, έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα σέρβις (και έλεγχοι με σφραγίδες, εντούτοις ο αντιπρόσωπος αρνείται να μας περάσει τα μπεκ σε εγγύηση διότι λέει ότι έχουν ημερομηνία κατασκευής το τελευταίο τρίμηνο του 2015 και ως εκ τούτου έχουν παρέλθει τα δύο έτη τα οποία καλύπτει!!! Προηγουμένως είχε φαγωθεί με το βιβλίο σέρβις και τα χιλιόμετρα που έχει διανύσει το αυτοκίνητο από την τοποθέτηση και μετά, δυστυχώς όμως τίποτα από τα παραπάνω δεν δικαιολογούσε την βλάβη στα μπεκ.

Παρ' όλα αυτά εμένα σήμερα μου ζητάνε να προχωρήσω σε αντικατάσταση με το κόστος να με βαραίνει πλήρως, και αυτό διότι όπως έμαθα ο αργότερα ο αντιπρόσωπος της Lovato στην Ελλάδα έχει αλλάξει και επειδή δεν έχει στα χέρια του "αρχείο" από τους προηγούμενους χρησιμοποιεί απλά τις ημερομηνίες παραγωγής των εξαρτημάτων και όχι τις ημερομηνίες αγοράς - εγκατάστασης.

Τι γίνεται τώρα; Απλά πληρώνω και το κάνω γαργάρα; (Live your myth in Greece)

ΥΓ: Η μητρική εταιρεία με παρέπεμψε στον Έλληνα αντιπρόσωπο, ο οποιος με τη σειρά του μου είπε ότι δεν έχω καμία αρμοδιότητα ώστε να μιλήσω μαζί του και θα πρέπει να απευθυνθώ στον εγκαταστάτη μου ή εάν δεν υφίσταται πλέον, να απευθυνθώ σε κάποιον άλλον που εμπορεύεται τα συστήματα Lovato.
mitsikoulis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ, 2016 10:31

Re: Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 03 Ιούλ, 2018 02:25

mitsikoulis έγραψε:Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το σύστημα υγραεριοκίνησης Lovato που έχω τοποθετήσει στο αυτοκινητό μου και συγκεκριμένα με κάποιο/α από τα τέσσερα μπεκ τύπου ηλεκτροβαλβίδας. Μέχρι χθες περίμενα την αντικατάσταση των μπεκ στα πλαίσια της διετούς εγγύησης που έρχεται με το σύστημα.

Το σύστημα έχει αγοραστεί και τοποθετηθεί τον Αύγουστο του 2016, έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα σέρβις (και έλεγχοι με σφραγίδες, εντούτοις ο αντιπρόσωπος αρνείται να μας περάσει τα μπεκ σε εγγύηση διότι λέει ότι έχουν ημερομηνία κατασκευής το τελευταίο τρίμηνο του 2015 και ως εκ τούτου έχουν παρέλθει τα δύο έτη τα οποία καλύπτει!!! Προηγουμένως είχε φαγωθεί με το βιβλίο σέρβις και τα χιλιόμετρα που έχει διανύσει το αυτοκίνητο από την τοποθέτηση και μετά, δυστυχώς όμως τίποτα από τα παραπάνω δεν δικαιολογούσε την βλάβη στα μπεκ.

Παρ' όλα αυτά εμένα σήμερα μου ζητάνε να προχωρήσω σε αντικατάσταση με το κόστος να με βαραίνει πλήρως, και αυτό διότι όπως έμαθα ο αργότερα ο αντιπρόσωπος της Lovato στην Ελλάδα έχει αλλάξει και επειδή δεν έχει στα χέρια του "αρχείο" από τους προηγούμενους χρησιμοποιεί απλά τις ημερομηνίες παραγωγής των εξαρτημάτων και όχι τις ημερομηνίες αγοράς - εγκατάστασης.

Τι γίνεται τώρα; Απλά πληρώνω και το κάνω γαργάρα; (Live your myth in Greece)

ΥΓ: Η μητρική εταιρεία με παρέπεμψε στον Έλληνα αντιπρόσωπο, ο οποιος με τη σειρά του μου είπε ότι δεν έχω καμία αρμοδιότητα ώστε να μιλήσω μαζί του και θα πρέπει να απευθυνθώ στον εγκαταστάτη μου ή εάν δεν υφίσταται πλέον, να απευθυνθώ σε κάποιον άλλον που εμπορεύεται τα συστήματα Lovato.
Και εγω ιδιο προβλημα ειχα.Σύστημα Ιανουάριος 2016 και μετα από 100.000 ειχα προβλημα στον εγκέφαλο και στις 50.000 άλλαξα μπεκ.
Ειχα ηλεκτρονικόβαλβιδέα τα τετράγωνα.
Ο επισημος να ξέρεις ειναι μονο ο Σουμπάσης στη Φλωρινα. Και όντως έχει 1 χρόνο που το έχει αναλάβει.Ελλάδα ειμάστε.
Ποιο εγκέφαλο έχεις εσυ της Haha δν τα υποστηριζουν αποκλειστικά.Να βαλέις τα γρήγορα της Lovato.
Εγω εχω της Hana κ αι κόλλησε ο εγκέφαλος λόγω μη υποστήριξης της ωμικης αντιστασης.
Το είδες εσυ στο PC που έχει διάγνωση για τους χρόνους ψεκασμούς?



Στάλθηκε από το ME173X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 03 Ιούλ, 2018 17:18

Απόδειξη δεν είχες πάρει οταν έγινε η εγκατάσταση?? Η ισχύς της εγγύησης ξεκίνα από την ημερομηνία αγοράς και αποδεικνύεται από την αποδειξη αγοράς.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 03 Ιούλ, 2018 19:08

meletis έγραψε:

Ο επισημος να ξέρεις ειναι μονο ο Σουμπάσης στη Φλωρινα. Και όντως έχει 1 χρόνο που το έχει αναλάβει.Ελλάδα ειμάστε.


Δεν ισχύει αυτό, μην παραιτείστε των δικαιωμάτων σας. Η εγγύηση από τον πωλητή/εγκαταστάτη είναι διετής (ή προαιρετικά περισσότερη αν τη δώσει ο ίδιος) και υποχρεωτική εκ του νόμου. Η κάθε Lovato μπορεί να δίνει και ένα χρόνο και να είναι νόμιμη, ο πωλητής όμως είτε θέλει είτε όχι, υποχρεούται να επισκευάσει/αντικαταστήσει/αποζημιώσει τον πελάτη του για 2 έτη από την ημερομηνία αγοράς.

Η απόδειξη αγοράς δύναται να αποδείξει την αγορά, εάν αποδειχθεί όμως και με άλλους τρόπους, ισχύει κανονικά η όποια εγγύηση.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό hightmare » Τετ 04 Ιούλ, 2018 00:40

στείλε μήνυμα στον συνήγορο του καταναλωτή εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση βρέθηκε αμέσως λύση

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
hightmare
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 16 Νοέμ, 2011 00:54

Re: Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 04 Ιούλ, 2018 00:41

Πολύ σωστός ο από πάνω
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Τετ 04 Ιούλ, 2018 14:57

nickL έγραψε:
meletis έγραψε:

Ο επισημος να ξέρεις ειναι μονο ο Σουμπάσης στη Φλωρινα. Και όντως έχει 1 χρόνο που το έχει αναλάβει.Ελλάδα ειμάστε.


Δεν ισχύει αυτό, μην παραιτείστε των δικαιωμάτων σας. Η εγγύηση από τον πωλητή/εγκαταστάτη είναι διετής (ή προαιρετικά περισσότερη αν τη δώσει ο ίδιος) και υποχρεωτική εκ του νόμου. Η κάθε Lovato μπορεί να δίνει και ένα χρόνο και να είναι νόμιμη, ο πωλητής όμως είτε θέλει είτε όχι, υποχρεούται να επισκευάσει/αντικαταστήσει/αποζημιώσει τον πελάτη του για 2 έτη από την ημερομηνία αγοράς.

Η απόδειξη αγοράς δύναται να αποδείξει την αγορά, εάν αποδειχθεί όμως και με άλλους τρόπους, ισχύει κανονικά η όποια εγγύηση.


Ο Μελέτης αναφέρει ότι 1 χρόνο έχει αλλάξει η αντιπροσωπεία της Lovato, όχι ότι έχουν 1 χρόνο εγγύηση. Κατά τα άλλα, σωστό το ποστ.

Και υπεύθυνος για την τήρηση της εγγύησης είναι το κατάστημα/συνεργείο πώλησης/εγκατάστασης. Το αν τον καλύπτει ο αντιπρόσωπος ή όχι είναι δικό τους πρόβλημα και δε θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει, ο νόμος είναι ξεκάθαρος και σε καλύπτει. Επειδή φαντάζομαι το θές άμεσα επισκευασμένο, οι νόμιμες διαδικασίες θέλουν αρκετό χρόνο. Ίσως ένα φτηνό εξώδικο να επιτάχυνε τα πράγματα...
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό mitsikoulis » Τετ 04 Ιούλ, 2018 20:05

Να προσθέσω μερικές πληροφορίες που σίγουρα ξέχασα και να πω ότι συνεχίζω να κινούμαι αποκλειστικά με βενζίνη διότι πλέον η λειτουργία με αέριο είναι ανυπόφορη.

Το κατάστημα στο οποίο έχει γίνει η εγκατάσταση πλέον δεν υφίσταται, τα μάζεψε και έφυγε, άλλαξε σταδιαδρομία δεν ξέρω, όπως και να έχει δεν υπάρχει πουθενά. Η απόδειξη της τότε αγοράς βρέθηκε μέσω του Υπουργείου όταν δηλώθηκε η εγκατάσταση, και αναγράφει την ημερομηνία της εγκατάστασης καθώς και τα εξαρτήματα. Είναι χειρόγραφη απόδειξη λιανικής σφραγισμένη από το κατάστημα εκείνο. Φυσικά η ημερομηνία είναι αυτή που έγραψα πιο πάνω.

Από την άλλη εκεί που πήγα τελικά το αυτοκίνητο, είναι κατάστημα που εμπορεύεται λοβάτο, και μου είπε επί λέξη: Δεν είναι δική μου εγκατάσταση και δεν μπορώ να κυνηγήσω να σε καλύψει ο αντιπρόσωπος γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να μου γυρίσει εμένα μπούμεραγκ το κόστος. Υπό άλλες συνθήκες, δηλαδή εάν τα εξαρτήματα βρίσκονταν "μέσα" στα χρονικά περιθώρια και όχι σε θολό τοπίο θα με εξυπηρετούσε ευχαρίστως! Παρ όλα αυτά το ίδιο το κατάστημα αυτό είχε αναλάβει όλα τα σέρβις μου και μου έλεγε ότι εάν υπάρξει πρόβλημα, θα μπορούσε να με καλύψει με εγγύηση κανονικά, γιατί η λοβάτο υποστηρίζει ή υποστήριζε όλα τα συστήματά της μέσω οποιουδήποτε επίσημου μεταπωλητή. Αυτά τα λόγια ήταν του καταστήματος, όχι δικά μου, δεν έλεγξα ποτέ εάν ίσχυαν οι συλλογισμοί, ή εάν απλώς κυνηγούσαν να με πιάσουν για πελάτη.


Προτεινόμενες λύσεις από το κατάστημα μέχρι τώρα:

- Βάζω άλλα μπεκ ηλεκτροβαλβίδας λοβάτο με το κόστος δικό μου. (Τα οποία δεν θέλω ούτε να τα ξαναδώ μπροστά μου μετά από το όλο σκηνικό)
- Βάζω άλλα μπεκ τύπου βενζίνης με το κόστος δικό μου (σχεδόν 200 ευρώ ΜΕ τον προγραμματισμό)
- Το ξηλώνω όλο και πάω σε άλλη φίρμα που να υποστηρίζει την εγγύηση σωστά πάλι με κόστος δικό μου. (κρατάω δηλαδή πνεύμονα, δεξαμενή και αλλάζω το ηλεκτρικό μέρος)

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση διατεθειμένος να το αφήσω έτσι το ζήτημα, αν και μέσα μου πραγματικά θέλω να δώσω ότι είναι να δώσω να πάρω το αμάξι μου και να κάνω τη δουλειά μου. Δυστυχώς είμαι στη μέση, δεν ξέρω ποιος φταίει περισσότερο, ούτε ξέρω προς τα που να αρχίσω να "κυνηγάω" με εξώδικα και συνηγόρους καταναλωτή. Είμαι όμως πρόθυμος να το κάνω, για το γαμώτο της όλης υπόθεσης.
mitsikoulis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 11 Νοέμ, 2016 10:31

Re: Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 04 Ιούλ, 2018 20:32

[quote="mitsikoulis"]
- Το ξηλώνω όλο και πάω σε άλλη φίρμα που να υποστηρίζει την εγγύηση σωστά πάλι με κόστος δικό μου. (κρατάω δηλαδή πνεύμονα, δεξαμενή και αλλάζω το ηλεκτρικό μέρος)

/quote]
Η φρονιμοτερη κινηση.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αρνηση Εγγύησης

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Τετ 04 Ιούλ, 2018 20:42

Λοιπόν, με αυτά τα νέα δεδομένα, ίσως δεν είναι παράλογες οι απαντήσεις που πήρες.

Αν έχει κλείσει ο εγκαταστάτης σου, ο μόνος τρόπος να δεί ο αντιπρόσωπος πότε του πούλησε αρχικά το σύστημα είναι το τιμολόγιο, αν έχει κρατήσει τα serial numbers. Αντίστοιχα, η Lovato μπορεί να δεί την ημερομηνία κατασκευής και να σε κάλυπτε αν ήσουν εντός χρονικού ορίου, ακόμα και χωρίς απόδειξη.

Στο δια ταύτα, ίσως έβγαζες άκρη δωρεάν, αν ο μάστορας έχει άκρες/φιλική σχέση με τον αντιπρόσωπο και ήθελε να σε εξυπηρετήσει. Αφού αυτός δε θέλει να ασχοληθεί, μήπως να έβρισκες κάποιον άλλο και να του εξηγούσες την κατάσταση πλήρως, μήπως μπορούσε/ήθελε να ασχοληθεί αυτός (+ να σε κρατήσει σαν πελάτη και για τα service);

Άν δε βρείς άκρη με το παραπάνω, από τις προτάσεις σου εγώ θα άλλαζα μόνο τα μπέκ, ΑΡΚΕΙ το υπόλοιπο σύστημα να λειτουργεί σωστά. Σε άλλον μάστορα εννοείται.

Για τι αμάξι πρόκειται και πόσα χλμ έχεις με υγραέριο; Απόσβεση του συστήματος έχει γίνει;
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 42 επισκέπτες