Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πώς καταλαβαίνετε ότι έχετε σωστή ρύθμιση στο υγραέριο;;

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Πώς καταλαβαίνετε ότι έχετε σωστή ρύθμιση στο υγραέριο;;

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 01 Ιουν, 2018 03:43

To λαμπάκι θα ανάψει εάν τα short term fuel trim είναι πάνω απο 20% ανα περιοχές (φορτιο-στροφες) ή εκτος εαν εχει τοποθετησει κλεφτη ή αποστατη σρο λαμδα
Η σωστή ρύθμιση θα γίνει στο δρόμο με πλήρη φορτίο.
Στην ουσία φέρνεις το χάρτη του υγραερίου όσο πιο κοντά στο χάρτη της βενζίνης.
Πάρε ένα obd scanner, σε εμένα τα elm327 ποτε δέν δούλεψαν
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πώς καταλαβαίνετε ότι έχετε σωστή ρύθμιση στο υγραέριο;;

Δημοσίευσηαπό EvanTalos » Σάβ 02 Ιουν, 2018 17:42

Για σου μελετη. Μπορεις να δωσεις περισοτερες πληροφοριες για τον κλεφτη στον αισθητηρα λαμδα; Που τον αγοραζω και τι ρυθμιση χρειαζεται;
EvanTalos
 
Δημοσιευσεις: 44
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν, 2018 22:25

Re: Πώς καταλαβαίνετε ότι έχετε σωστή ρύθμιση στο υγραέριο;;

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 02 Ιουν, 2018 17:45

EvanTalos έγραψε:Για σου μελετη. Μπορεις να δωσεις περισοτερες πληροφοριες για τον κλεφτη στον αισθητηρα λαμδα; Που τον αγοραζω και τι ρυθμιση χρειαζεται;
Αυτο το βαζουν για να μην αναβει ο αισθητηρας λαμδα -> λαμπακι . Αυτοι που δεν γνωριζουν να ρυθμιζουν ωστε να μην αναψει το λαμπακι και να το παρει ειδηση ο ιδιοκτητης.
Ευτυχως εγω δεν ειχα.
Να δεις το πρωτο αισθητηρα λαμδα.Στη ουσια με το αποστατη τραβας το λαμδα εξω.Το σωστο ειναι ρυθμιση στο δρομο και να μην υπαρχει αποστατης.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πώς καταλαβαίνετε ότι έχετε σωστή ρύθμιση στο υγραέριο;;

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 03 Ιουν, 2018 02:10

meletis έγραψε:
EvanTalos έγραψε:Για σου μελετη. Μπορεις να δωσεις περισοτερες πληροφοριες για τον κλεφτη στον αισθητηρα λαμδα; Που τον αγοραζω και τι ρυθμιση χρειαζεται;
Αυτο το βαζουν για να μην αναβει ο αισθητηρας λαμδα -> λαμπακι . Αυτοι που δεν γνωριζουν να ρυθμιζουν ωστε να μην αναψει το λαμπακι και να το παρει ειδηση ο ιδιοκτητης.
Ευτυχως εγω δεν ειχα.
Να δεις το πρωτο αισθητηρα λαμδα.Στη ουσια με το αποστατη τραβας το λαμδα εξω.Το σωστο ειναι ρυθμιση στο δρομο και να μην υπαρχει αποστατης.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κατ εμε
για να κανεις σωστη ρυθμιση πρεπει ο εγκαταταστατης πριν κανει την μετατροπη να τσεκαρει το αμαξι εξονυχιστικα
να ελεγξει παραμετρους καυσιμου βενζινας πριν το βαλει και οτι αλλες παραμετρους χρειαζετε ετσι ωστε να κανει τον ελεγχο μετα το υγραεριο φυσικα να ξερει να διαβαζει τις παραμετρους και να αποφανθει αν υπαρχει προβλημα....αλλα δε νομιζω οτι το κανει κανεις λογω χρονου κλπ κλπ και εφοσον εχεις μετρο συγκρισης μπορεις και πιθναο προβλημα να εντοπισεις και το αμαξι να ρυθμισεις σωστα....προυποθετει ομως και χρονο τον οποιο δεν ξερω κατα ποσο ο μαστορας μπορει να ανταποκριθει....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Πώς καταλαβαίνετε ότι έχετε σωστή ρύθμιση στο υγραέριο;;

Δημοσίευσηαπό sso » Κυρ 05 Αύγ, 2018 13:52

meletis έγραψε:..Πάρε ένα obd scanner, σε εμένα τα elm327 ποτε δέν δούλεψαν

Είχα πάρει ένα elm327 v2.1, το οπόιο για μερικά χρόνια δούλευε μια χαρά.Πριν από λίγους μήνες σταμάτησε να δουλεύει. Δεν συνδεόταν με την ECU. Το δοκίμασα και σε δεύτερο αυτ/το για να σιγουρευτώ, ούτε σ' αυτό δούλεψε. Οπότε αποφάσισα και πήρα άλλο. Έψαξα και βρήκα κάποιο που να είναι v1.5, που όπως διάβασα εδώ στο φόρουμ δουλεύει καλύτερα.
Όντως μέχρι τώρα δουλεύει μια χαρά.
Το τελυταίο φουλάρσμα το έκανα σε μια Aegean (που έχει υγραέριο Πετρογκαζ). Είχα δοκιμάσει κι άλλες φορές στο συγκεκριμένο πρατήριο. Κάποιες φορές μου είχε βγάλει περισσότερα χιλ. Αυτή τη φορά έχω την εντύπωση ότι το αυτ/το πάει καλύτερα. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Μάλιστα σήμερα σύνδεσα και το elm327 να δω που παίζουν τα Fuel Trims. Έκανα μια διαδρομή περίπου 30 χλμ και τα LTFT ήταν σταθερά στο 0. Ποτέ δεν μου έχει ξανατύχει αυτό. Πάντα κατά διαστήματα μεταβαλλόταν, μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια κατά κανόνα. Αλλά "κολλημένα" στο 0 για 30 χιλ (περίπου 30 λεπτά) ποτέ....
Εικόνα
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πώς καταλαβαίνετε ότι έχετε σωστή ρύθμιση στο υγραέριο;;

Δημοσίευσηαπό sso » Κυρ 05 Αύγ, 2018 13:56

sso έγραψε:
meletis έγραψε:..Πάρε ένα obd scanner, σε εμένα τα elm327 ποτε δέν δούλεψαν

Είχα πάρει ένα elm327 v2.1, το οπόιο για μερικά χρόνια δούλευε μια χαρά.Πριν από λίγους μήνες σταμάτησε να δουλεύει. Δεν συνδεόταν με την ECU. Το δοκίμασα και σε δεύτερο αυτ/το για να σιγουρευτώ, ούτε σ' αυτό δούλεψε. Οπότε αποφάσισα και πήρα άλλο. Έψαξα και βρήκα κάποιο που να είναι v1.5, https://www.aliexpress.com/item/ELM327- ... 4c4dA1F0V5 που όπως διάβασα εδώ στο φόρουμ δουλεύει καλύτερα.
Όντως μέχρι τώρα δουλεύει μια χαρά.
Το τελυταίο φουλάρσμα το έκανα σε μια Aegean (που έχει υγραέριο Πετρογκαζ). Είχα δοκιμάσει κι άλλες φορές στο συγκεκριμένο πρατήριο. Κάποιες φορές μου είχε βγάλει περισσότερα χιλ. Αυτή τη φορά έχω την εντύπωση ότι το αυτ/το πάει καλύτερα. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Μάλιστα σήμερα σύνδεσα και το elm327 να δω που παίζουν τα Fuel Trims. Έκανα μια διαδρομή περίπου 30 χλμ και τα LTFT ήταν σταθερά στο 0. Ποτέ δεν μου έχει ξανατύχει αυτό. Πάντα κατά διαστήματα μεταβαλλόταν, μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια κατά κανόνα. Αλλά "κολλημένα" στο 0 για 30 χιλ (περίπου 30 λεπτά) ποτέ....
Εικόνα
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 57 επισκέπτες