Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 03 Μάιος, 2018 20:31

Καλησπερα σε ολους. Φοραω συστημα Εuropegas Avance 32, εδω και 20000 χλμ. και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος χωρις ιδιαιτερα προβληματα. Εδω και 3-4 μηνες ομως αρχισα να 'πιανω' μια περιαστασιακη και οχι ιδιαιτερα εντονη μυρωδια μεσα στην καμπινα κατα τη λειτουργια του καλοριφερ ή του A/C, συνηθως σε σταση (ρελαντι στροφες) μετα απο κινηση του αυτοκινητου. Καποιες φορες η μυρωδια ηταν αντιληπτη και καθως σηκωνα το καπω. Το περιεργο ειναι οτι το θεμα ξεκινησε αφου αλλαξα μπουζι και μετα (ή ειναι ιδεα μου...). Υπο τη σκεψη μηπως κουνησα κατι, εκανα ελεγχο ολων των συνδεσεων, εσφιξα τα παντα, αλλα εκει που πισευα οτι ολα ηταν καλα ξαναεμφανιζοταν. Σε 3 εγκαταστατες που το πηγα, διαρροη δεν βρηκαν. Σχεδον χαζο με βγαλανε. Και ομως και παλι η μυρωδια εμφανιζεται και μετα χανεται... Γινεται κατι με τη βαλβιδα εκτονωσης? Παιζει ρολο το μιγμα που ισως διαφερει απο πρατηριο σε πρατηριο? Να κοιταξω κατι αλλο που δε παει το μυαλο μου? Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια...
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 03 Μάιος, 2018 22:54

το πιο απλο.....
αγορασε σφιχτηρες καινουργιους αν εχουν οι σωληνες του αεριου περιθωριο κοψτες 1 ποντο και ξαναβαλτες στις υποδοχες με νεους σφιχτηρες
πχ εκει που μπαινει το φιλτρο αεριας φασης κοψε το σωληνα 1 ποντο και ξαναβλτο στο φιλτρο με νεους σφιχτηρες
απλα καποιος σωληνας κουνιετε και εχεις διαρροη κατα το κουνημα που προερχετε απο την μηχανη....99% στις συνδεσεις στα λαστιχα οφειλετε το προβλημα
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 04 Μάιος, 2018 05:35

Δεν δικαιολογείται να έχεις μυρωδιά.
Κάπου έχεις διαρροή.Να πας και να ξαναπάς στον εγκαταστάτη και να του πεις να ελέγξει σωστά και μία μία τις ενώσεις από το σημείο που φτάνει το υγραέριο στην πρώτη σύνδεση από το σωληνάκι της δεξαμενής μέχρι τα μπεκ.

Και μένα στην αρχή μύριζε μετά το πρώτο σέρβις του το είπα μία δύο φορές το έλεγξε και τελικά διαπιστώθηκε ότι είχε αφήσει ένα σφικτήρα χαλαρό χωρίς να τον σφίξει καν.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό vayio » Παρ 04 Μάιος, 2018 09:46

Έχουν ελεγχθεί οι συνδέσεις 10 φορες. Έχω την αίσθηση οτι η μικρή έστω αυτή διαρροή έρχεται απο τα μπεκ, των οποίων οι συνδέσεις έχουν και αυτές ελεγχθεί. Και όμως η μύτη μου με οδηγει στα μπεκ. Υπάρχει περιπτωση να χάνουν απο αλλου εκτών των συνδέσεων ? Για την ιστορία, barracuda παλμικά ειναι...
Και γιατι όλη αυτή η ιστορία ξεκίνησε μετα την αλλαγη μπουζι... Σπάω το κεφάλι μου, τι σχέση μπορεί να έχει...
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό vayio » Παρ 04 Μάιος, 2018 10:01

Και κάτι που ξέχασα... Στο ρελαντί με νεκρη ταχυτητα έχω διαπιστώσει οτι συχνα η μυρωδιά εμφανιζεται όταν κάνω 1-2 αποτομες γκαζιες... Τι μπορεί να σημαίνει?
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Παρ 04 Μάιος, 2018 13:18

Πέρα τα παραπάνω για τη διαρροή, υπάρχει κα η περίπτωση ο πνεύμονας να ανεβάζει αρκετή πίεση και να γίνεται εκτόνωση.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό vayio » Παρ 04 Μάιος, 2018 13:51

apagogeas έγραψε:Πέρα τα παραπάνω για τη διαρροή, υπάρχει κα η περίπτωση ο πνεύμονας να ανεβάζει αρκετή πίεση και να γίνεται εκτόνωση.


Μου περασε απο το μυαλό, αλλά γιατι να αρχίσει να το κανει μετα απο 1,5 χρονο ξαφνικα? Απο το λογισμικό του εγκεφάλου φαίνεται αυτό? Το έχω 'καταβασει' απο το, site της εταιριας, αλλά το χρησιμοποιώ μονο για μικροπραγματα...
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 05 Μάιος, 2018 00:05

vayio έγραψε:
apagogeas έγραψε:Πέρα τα παραπάνω για τη διαρροή, υπάρχει κα η περίπτωση ο πνεύμονας να ανεβάζει αρκετή πίεση και να γίνεται εκτόνωση.


Μου περασε απο το μυαλό, αλλά γιατι να αρχίσει να το κανει μετα απο 1,5 χρονο ξαφνικα? Απο το λογισμικό του εγκεφάλου φαίνεται αυτό? Το έχω 'καταβασει' απο το, site της εταιριας, αλλά το χρησιμοποιώ μονο για μικροπραγματα...

η εχεις προβληματικη μεμβρανη στο πνευμωνα και περναει αεριο απο την υποπιεση....αν το σβησεις παιρνει ευκιλα μπροστα αμεσως το πολυ μετα απο 1 λεπτο?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό vayio » Σάβ 05 Μάιος, 2018 11:36

manoliss έγραψε:
vayio έγραψε:
apagogeas έγραψε:Πέρα τα παραπάνω για τη διαρροή, υπάρχει κα η περίπτωση ο πνεύμονας να ανεβάζει αρκετή πίεση και να γίνεται εκτόνωση.


Μου περασε απο το μυαλό, αλλά γιατι να αρχίσει να το κανει μετα απο 1,5 χρονο ξαφνικα? Απο το λογισμικό του εγκεφάλου φαίνεται αυτό? Το έχω 'καταβασει' απο το, site της εταιριας, αλλά το χρησιμοποιώ μονο για μικροπραγματα...

η εχεις προβληματικη μεμβρανη στο πνευμωνα και περναει αεριο απο την υποπιεση....αν το σβησεις παιρνει ευκιλα μπροστα αμεσως το πολυ μετα απο 1 λεπτο?


Παιρνει κανονικά... Δεν έχω πρόβλημα σε αυτό. Έτσι και αλλιώς θα παω στον εγκαταστατη για χαρτί ΚΤΕΟ και θα τον στριμωξω να κανει φύλλο και φτερό το σύστημα. Το να σε βγάζουν τρελό οτι μονο εσύ το μυριζεις, ενω ολα ειναι καλά με εξοργίζει...
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Περιστασιακη μυρωδιά αεριου στο ρελαντι.

Δημοσίευσηαπό vayio » Δευτ 07 Μάιος, 2018 15:18

Παιδιά μια ερώτηση... Εστω οτι όλες οι συνδέσεις ειναι εντάξει, ο πνεύμονας δεν εκτονώνει, υπάρχει περιπτωση να χάνουν τα μπεκ από κάπου (εκτός των συνδέσεων)? Ολα φαίνονται καλά και η μυρωδιά (περιστασιακή πάντα) με οδηγεί στα μπεκ (barracuda).
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: manos16 και 118 επισκέπτες