Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 22 Απρ, 2018 17:53

hlias έγραψε:Παππου αυτο ειναι αισθητηρας θερμοκρασιας νερου πνευμονα, αν θυμαμαι σωστα ειχες βαλει μπεκ hanna αυτα δεν ειναι hanna ομως.


Ηλία όχι hanna τύπου βενζίνας είπαμε.Μη μου πεις ότι δεν είναι;;;;;;;;;;;;;;;
Αυτός ο αισθητήρας έχει κάποιο πρόβλημα που δεν είναι βαλμένος ή δεν χρειάζεται;;;;;;
Μελέτη θα πάω από βδομάδα στον εγκαταστάτη να δω τι παίζει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 22 Απρ, 2018 18:10

Καποια συστηματα μπορουν να λειτουργησουν και χωρις τη θερμοκρασια πνευμονα συνδεδεμενη με την αλλαγη σε αεριο να γινετε με χρονικη διαρκεια απο τη στιγμη που βαζεις μπροστα τον κινητηρα.
Τελευταία επεξεργασία από hlias και Κυρ 22 Απρ, 2018 19:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 22 Απρ, 2018 19:16

papoys έγραψε:
papoys έγραψε:Τελευταία έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Μόλις τελειώσει το αέριο δεν γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη.Το καταλαβαίνω γιατί σχεδόν μένει το αυτοκίνητο στο δρόμο.Το γυρνάω χειροκίνητα στη βενζίνη και συνεχίζω.Μόλις βάλω υγραέριο όλα εντάξει.
Επίτηδες το άφησα να αδειάσει και μου το έκανε και τις τρεις φορές που άδειασε.Το πήγα για έλεγχο στον εγκαταστάτη μου είπε ότι το ρύθμισε 2-3 φορές αλλά δεν δέχεται την εντολή ο εγκέφαλος ο οποίος ενδεχομένως έχει πρόβλημα.
Γνωρίζει κανείς αν το πρόβλημά μου είναι καθαρά θέμα εγκεφάλου υγραερίου ή συμβαίνει κάτι άλλο;;; Επίσης το πιο πιθανό αν αλλάξουμε εγκέφαλο πρέπει να αλλαχτεί και η καλωδίωση γιατί ο εγκέφαλος είναι παλιός και πιθανώς δεν θα βρούμε ίδιο για αντικατάσταση.

Βέβαια από εδώ και πέρα δεν το αφήνω να αδειάσει μέχρι να δω τι θα κάνω.


Συνέχεια του παραπάνω μηνύματός μου σήμερα όπως μαστόρευα στο αυτοκίνητο είδα ένα καλώδιο με ένα φισάκι στην άκρη και κάτι σαν ασφαλειοθήκη στη μέση.
Το καλώδιο αυτό ήταν κουλουρίδα και χωμένο πίσω από τα μπεκ του υγραερίου και κάτω από τα σωληνάκια που φεύγουν από αυτά να μεταφέρουν υγραέριο στον κινητήρα και δεν φαινόταν καλά,απλά το παρατήρησα επειδή είδα το χρυσαφί φισάκι.
Θα τρελαθώ αν αυτό είναι αισθητήρας πάει κάπου στον πνεύμονα και ξέχασαν να το βάλουν όταν αντικατέστησα τον πνεύμονα για αυτό δε γυρίζει σε βενζίνη όταν τελειώσει το υγραέριο;;;;

Στη φωτογραφία το έχω απλώσει πάνω από τον πολλαπλασιαστή.

Εικόνα

Επειδή το είχα ψάξει για το δικό μου σύστημα το Lovato.
Βάσει εικόνας τα μπέκ που έχετε είναι τα KP της Lovato.
Εμένα επειδή ήταν το πιο παλιό σύστημα(easy & fast) είχα τα τετράγωνα μπέκ, τα οποία άλλαξα με μπέκ τύπου βενζίνης Hana 2001
To σύστημα Smart Exr είναι το πιο αναβαθμισμένο απο το δικό μου.
Δείτε εδώ για περισσότερες πληροφορίες:http://lovatohellas.gr/smartexr/
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 22 Απρ, 2018 20:16

Ναι ο Καλογρίτσας που σκέφτομαι να πάω δουλεύει το LOVATO και σε όποιον πάω θα βάλω σύστημα που το δουλεύει και θα ξέρει να το ρυθμίσει να μην την πατήσω όπως το zanardi που έχω τώρα και στην ουσία κανείς δεν ξέρει να το ρυθμίσει σωστά γιατί όσοι το δούλευαν παλαιότερα το παράτησαν.

Το lovato όπου και να πας θα βρεις ειδικό να το ρυθμίσει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 35 επισκέπτες