Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 28 Μαρ, 2018 06:28

meletis έγραψε:Εγω που το εψαξα , τα Πολωνικα εχουν περισσοτερες δυνατοτητες απο το δικο μου το Lovato που εχω τωρα.
Πιστευω αξιζει να βαλετε και με obd υποστηριξη.Τι μοντελο ειναι το δικο σας αμαξι;
Ο εγκαταστατης που πηγαινετε τωρα τι συστηματα δουλευει.Εννοειται υποστηριζουν και βενζινη
Εγω ειχα κοιταξει της EuropeGas (Avance 32)και της Stag (Qbox).
Ο 2ος εγκαταστατης που μου διορθωσε το Lovato, ηταν επισημος συνεργατης της EuropeGas.
Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Θα ρωτήσω και για Πολωνικό.Δε νομίζω να μη δουλεύει.Από τότε που έκλεισε αυτός που το είχα βάλει το πάω στον Καλογρίτσα στα Γλυκά Νερά γιατί κανένας άλλος από όσους είχα ρωτήσει δεν ήξερε και δεν αναλάμβανε να ρυθμίσει το zanardi.Μπορεί να μην το έκαναν επειδή δεν το είχα τοποθετήσει και σε αυτούς.Δεν ξέρω.
Επίσης είναι στη γειτονιά μου και λόγω ειδικής γνωριμίας μου κάνει πολύ καλές τιμές.
Θα ρωτήσω και αλλού αλλά τόσο στα μπεκ όσο και στον πνεύμονα ήταν ο πιο οικονομικός από όσους ρώτησα.

Για το αυτοκίνητο το λέω και στην υπογραφή. Είναι το opel vectra 1600 μοντέλο 2005 και φοράει τον κινητήρα ΧΕ ο οποίος έχει αποδειχθεί πολύ φιλικός και ανθεκτικός με το υγραέριο.Είναι 16βάλβιδος με 100 ίππους.Απλός για αυτό δουλεύει με τα πιο φτηνά συστήματα.Πολλές φορές οι απλοί όπως ο δικός μου, αποδεικνύεται ότι είναι πιο κατάλληλοι για υγραέριο.Του είχα βάλει και λαδιέρα αλλά έχει αδειάσει και δεν την έξω ξαναγεμίσει ποτέ.Ο XER που φοράνε κάποια άλλα μοντέλα λένε ότι βγάζει πρόβλημα με τις βαλβίδες.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 28 Μαρ, 2018 06:57

papoys έγραψε:
meletis έγραψε:Εγω που το εψαξα , τα Πολωνικα εχουν περισσοτερες δυνατοτητες απο το δικο μου το Lovato που εχω τωρα.
Πιστευω αξιζει να βαλετε και με obd υποστηριξη.Τι μοντελο ειναι το δικο σας αμαξι;
Ο εγκαταστατης που πηγαινετε τωρα τι συστηματα δουλευει.Εννοειται υποστηριζουν και βενζινη
Εγω ειχα κοιταξει της EuropeGas (Avance 32)και της Stag (Qbox).
Ο 2ος εγκαταστατης που μου διορθωσε το Lovato, ηταν επισημος συνεργατης της EuropeGas.
Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Θα ρωτήσω και για Πολωνικό.Δε νομίζω να μη δουλεύει.Από τότε που έκλεισε αυτός που το είχα βάλει το πάω στον Καλογρίτσα στα Γλυκά Νερά γιατί κανένας άλλος από όσους είχα ρωτήσει δεν ήξερε και δεν αναλάμβανε να ρυθμίσει το zanardi.Μπορεί να μην το έκαναν επειδή δεν το είχα τοποθετήσει και σε αυτούς.Δεν ξέρω.
Επίσης είναι στη γειτονιά μου και λόγω ειδικής γνωριμίας μου κάνει πολύ καλές τιμές.
Θα ρωτήσω και αλλού αλλά τόσο στα μπεκ όσο και στον πνεύμονα ήταν ο πιο οικονομικός από όσους ρώτησα.

Για το αυτοκίνητο το λέω και στην υπογραφή. Είναι το opel vectra 1600 μοντέλο 2005 και φοράει τον κινητήρα ΧΕ ο οποίος έχει αποδειχθεί πολύ φιλικός και ανθεκτικός με το υγραέριο.Είναι 16βάλβιδος με 100 ίππους.Απλός για αυτό δουλεύει με τα πιο φτηνά συστήματα.Πολλές φορές οι απλοί όπως ο δικός μου, αποδεικνύεται ότι είναι πιο κατάλληλοι για υγραέριο.Του είχα βάλει και λαδιέρα αλλά έχει αδειάσει και δεν την έξω ξαναγεμίσει ποτέ.Ο XER που φοράνε κάποια άλλα μοντέλα λένε ότι βγάζει πρόβλημα με τις βαλβίδες.

Για τα Lovato, να ξέρετε έχουν άριστη εξηπερέτηση απο την επίσημη αντιπροσωπεία στήν Φλώρινα (Σούμπασης).
Ήρθα σε επικοινωνία και ίδιοι έλυσαν το θέμα με το Honda παρόλο που είχε λήξει η εγγύηση.
Εγώ εχω το Lovato Easy&Fast. Εξίσου καλό είναι και το EXR που σαφώς είναι πιο καινούργιο απο το δικό μου.
Αφού θα βάλετε πιο εξελιγμένο σύστημα , βγάλτε και την λαδιέρα τελείως.
Εγώ στο δικό μου δεν έβαλα από την αρχή, και έχω κάνει >80000 σε 2 χρόνια.
Αναμένουμε ενημέρωση.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 28 Μαρ, 2018 20:54

Παππου.
με ολο το θαρρος....

Σε τρωει??? να δωσεις λεφτά? δε τ' αφηνεις ν' αδειασει κι εισαι τζετ......

Ταπεινή μου αποψη.....
και ξαναρωταω
ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ εγκεφαλος ή ο αισθητηρας πιεσης δε..... γρικαει.....????
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 28 Μαρ, 2018 21:08

Φωκίωνα δε λέω ότι θα το βάλω σίγουρα.Θα το κοιτάξουμε πρώτα μήπως είναι αυτό που λες ή κάτι άλλο.

Δεν με απασχολεί που δε γυρίζει.Έτσι κι αλλιώς δεν το αφήνω να αδειάσει.Πάντα όταν βάζω υγραέριο επειδή και τα λαμπάκια είναι οφ μηδενίζω τον προσωρινό χιλιομετρητή και ξέρω που περίπου θα πάω,οπότε πριν αδειάσει φουλάρω.
Το μόνο που με κάνει να σκέφτομαι την αλλαγή είναι αυτό που είπα.Αν βρω κάτι σε καλή τιμή που να ψεκάζει και ένα ποσοστό π.χ. 10-15% ενδεχομένως να πάω στην αλλαγή για παράταση ζωής κινητήρα-βαλβίδων και όχι γιατί δεν γυρίζει σε βενζίνη.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Τετ 28 Μαρ, 2018 22:42

Στη θέση σου, θα κρατούσα τα χρήματα για ενδεχόμενη επισκευή των βαλβίδων. Έτσι κι αλλιώς, φαίνεται ότι το μοτέρ σου είναι ανθεκτικό στο γκάζι. Θα είχε πάθει ήδη ζημιά αν δεν ήταν.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 28 Μαρ, 2018 23:29

Για αρχη δειτε το αισθητηρα πιεσης .
Μετα ως τελευταια δοκιμη καντε φορματ στον εγκεφαλο του υγραεριου και να ξαναπερασετε το Firmware.
Εμενα με το 2ο τροπο λυθηκε το προβλημα στο Lovato.
Αλλα αλλαξα και το αισθητηρα πιεσης.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 01 Απρ, 2018 16:12

Dimsabas έγραψε:Στη θέση σου, θα κρατούσα τα χρήματα για ενδεχόμενη επισκευή των βαλβίδων. Έτσι κι αλλιώς, φαίνεται ότι το μοτέρ σου είναι ανθεκτικό στο γκάζι. Θα είχε πάθει ήδη ζημιά αν δεν ήταν.


Έχεις δίκιο αλλά θα σου πω το σκεπτικό μου.
Πριν 5 χρόνια απελπισμένος επειδή κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για αγγελία πώλησης του αυτοκινήτου μου το οποίο είχα φτάσει στο ποσό 3.900 ευρώ προκειμένου να πάρω κάποιο πιο οικονομικό στα καύσιμα αποφάσισα να το μετατρέψω σε υγραέριο.
Του έβαλα το πιο φτηνό και απλό σύστημα που βρήκα με 650 ευρώ με το σκεπτικό ότι θα ήμουν ευχαριστημένος αν έκανα 60.000 -70.000 χιλιόμετρα χωρίς προβλήματα.
Μετά από 5 χρόνια και 120.000 χιλιόμετρα με υγραέριο το opel όχι μόνο άντεξε αλλά σε αντίθεση με αυτά που πίστευα βγάζοντας κέρδος πάνω από 5.000 ευρώ συν τα έξοδα εγκατάστασης και κάποιων επισκευών,συνεχίζει και άγνωστο που μπορεί να φτάσει..
Μετά από αυτό αποφάσισα ότι και αν συμβεί να το κρατήσω αλλά με το σκεπτικό να το αναβαθμίσω.Έτσι αν ο εγκαταστάτης μου δώσει μία καλή τιμή θα αλλάξω τον εγκέφαλο με ένα πιο σύγχρονο να ψεκάζει και βενζίνη.
Αν (χτύπα ξύλο) κάποια στιγμή μου βγάλει πρόβλημα με τις βαλβίδες θα τις επισκευάσω και θα συνεχίσω.
Έτσι κι αλλιώς τον πιο φτηνό κουβά να πάρω θέλω 12.000 ευρώ το οποίο δεν θα μου έρχεται και πιο φτηνά στα καύσιμα από το opel.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 22 Απρ, 2018 16:03

papoys έγραψε:Τελευταία έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Μόλις τελειώσει το αέριο δεν γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη.Το καταλαβαίνω γιατί σχεδόν μένει το αυτοκίνητο στο δρόμο.Το γυρνάω χειροκίνητα στη βενζίνη και συνεχίζω.Μόλις βάλω υγραέριο όλα εντάξει.
Επίτηδες το άφησα να αδειάσει και μου το έκανε και τις τρεις φορές που άδειασε.Το πήγα για έλεγχο στον εγκαταστάτη μου είπε ότι το ρύθμισε 2-3 φορές αλλά δεν δέχεται την εντολή ο εγκέφαλος ο οποίος ενδεχομένως έχει πρόβλημα.
Γνωρίζει κανείς αν το πρόβλημά μου είναι καθαρά θέμα εγκεφάλου υγραερίου ή συμβαίνει κάτι άλλο;;; Επίσης το πιο πιθανό αν αλλάξουμε εγκέφαλο πρέπει να αλλαχτεί και η καλωδίωση γιατί ο εγκέφαλος είναι παλιός και πιθανώς δεν θα βρούμε ίδιο για αντικατάσταση.

Βέβαια από εδώ και πέρα δεν το αφήνω να αδειάσει μέχρι να δω τι θα κάνω.


Συνέχεια του παραπάνω μηνύματός μου σήμερα όπως μαστόρευα στο αυτοκίνητο είδα ένα καλώδιο με ένα φισάκι στην άκρη και κάτι σαν ασφαλειοθήκη στη μέση.
Το καλώδιο αυτό ήταν κουλουρίδα και χωμένο πίσω από τα μπεκ του υγραερίου και κάτω από τα σωληνάκια που φεύγουν από αυτά να μεταφέρουν υγραέριο στον κινητήρα και δεν φαινόταν καλά,απλά το παρατήρησα επειδή είδα το χρυσαφί φισάκι.
Θα τρελαθώ αν αυτό είναι αισθητήρας πάει κάπου στον πνεύμονα και ξέχασαν να το βάλουν όταν αντικατέστησα τον πνεύμονα για αυτό δε γυρίζει σε βενζίνη όταν τελειώσει το υγραέριο;;;;

Στη φωτογραφία το έχω απλώσει πάνω από τον πολλαπλασιαστή.

Εικόνα
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 22 Απρ, 2018 17:19

Το καπακι πισω στη δεξαμενη το εχετε ανοιξει να δειτε μηπως δεν εχει κουμπωσει καποιο καλωδιο ή ειναι φθαρμενο στη πολυβαλβιδα;

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δε γυρνάει σε βενζίνη μόλις τελειώσει το υγραέριο

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 22 Απρ, 2018 17:31

Παππου αυτο ειναι αισθητηρας θερμοκρασιας νερου πνευμονα, αν θυμαμαι σωστα ειχες βαλει μπεκ hanna αυτα δεν ειναι hanna ομως.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 16 επισκέπτες





cron