Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ενδειξεις κακης λειτουργιας των μπεκ υγραεριου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Ενδειξεις κακης λειτουργιας των μπεκ υγραεριου

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Σάβ 03 Φεβ, 2018 18:00

οταν τα μπεκ υγραεριου δε λειτουργουν σωστα πχ ψεκαζουν λιγοτερο ή περισσοτερο, ποια ειναι τα συμπτωματα στο αυτοκινητο μας? πως θα το καταλαβουμε εμεις? αναβει λαμπακι για το μιγμα?λογικα ναι... ρεταρει? πτωση ιπποδυναμης?αναβει το τσεκ και για αλλες βλαβες που τυχον θα παρασερνει η κακη λειτουργια τους? το καταλαβαινουμε εμεις ευκολα ή πρεπει να μπει σε υπολογιστη να δουμε τιμες? διαβαζω στο φορουμ οτι καποια στιγμη μετα απο χλμ πρεπει να αλλαχτουν και θελω να ξερω αν θα το καταλαβουμε ευκολα ή οχι.
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ενδειξεις κακης λειτουργιας των μπεκ υγραεριου

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 03 Φεβ, 2018 18:43

Τι συστημα εχεις;
Μπεκ τυπου ηλεκτροβαλβιδες εχεις τωρα;
Θα δεις καπως 1 κοψιμο στο αμαξι.
Το σωστο ειναι να συνδεθει στον υπολογιστη με το προγραμμα επικοινωνιας.
Ποσα χιλιομετρα εχεις με το υγραεριο;
Σου αναβει το λαμπακι μηχανης , εαν ναι τι κωδικο βλαβης βγαζει;


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ενδειξεις κακης λειτουργιας των μπεκ υγραεριου

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Σάβ 03 Φεβ, 2018 18:55

γενικα αναφερομαι κι οχι για μενα προσωπικα, απλως θελω να ξερω αν γινεται ευκολα αντιληπτο στο οχημα. εμενα εχει περιπου 60000χλμ σε landirenzo αμμεσου ψεκασμου δεν εχω καποιο θεμα γενικα απλα βλεπω οτι ειναι καπως σαν μπουκωμενο στο αεριο σε σχεση με βενζινη. που και που αναβει κανα τσεκ για πλουσιο μιγμα. απλα θελω να ξερω πως θα καταλαβω οτι θελουν αλλαγη τα μπεκ οταν χρειαστει...δεν εχω καποιο προβλημα τωρα που το ψαχνω δλδ
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ενδειξεις κακης λειτουργιας των μπεκ υγραεριου

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 03 Φεβ, 2018 19:26

Μπορει να μην ειναι απο τα μπεκ , το καλυτερο θα ειναι εαν βλεπουμε διαφορες, -> επισκεψη στο εγκαταστατη και ελεγχο χαρτογραφησης στο δρομο.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ενδειξεις κακης λειτουργιας των μπεκ υγραεριου

Δημοσίευσηαπό mhtsos34 » Σάβ 03 Φεβ, 2018 19:53

Το υγραέριο θέλει καλή χαρτογράφιση και μόνο στον δρόμο σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης και εφόσον είναι σωστά ρυθμισμένο τότε βλέπεις για περεταίρω διεργασίες.
mhtsos34
 
Δημοσιευσεις: 69
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2013 18:09

Re: ενδειξεις κακης λειτουργιας των μπεκ υγραεριου

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Σάβ 03 Φεβ, 2018 21:30

ξαναλεω ΔΕΝ εχω καποιο προβλημα και εγραψα το θεμα... το μπουκωμα μου μπορει να οφειλεται και σε κανα φιλτρο ή να ειναι και λογω ποιοτητας καυσιμου. απλα δεν εχω βγαλει ακρη με το ποτε γινεται αλλαγη στα μπεκ ή ρυθμιση τους αν ρυθμιζονται, ηθελα να ξερω τι παρουσιαζει το αμαξι σε τετοια περιπτωση οταν ερθει η ωρα.
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ενδειξεις κακης λειτουργιας των μπεκ υγραεριου

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 03 Φεβ, 2018 22:27

xarisbluegolfv έγραψε:ξαναλεω ΔΕΝ εχω καποιο προβλημα και εγραψα το θεμα... το μπουκωμα μου μπορει να οφειλεται και σε κανα φιλτρο ή να ειναι και λογω ποιοτητας καυσιμου. απλα δεν εχω βγαλει ακρη με το ποτε γινεται αλλαγη στα μπεκ ή ρυθμιση τους αν ρυθμιζονται, ηθελα να ξερω τι παρουσιαζει το αμαξι σε τετοια περιπτωση οταν ερθει η ωρα.

το προγραμμα εχει εξωμειωση απενεργοποιησης 1 1 τα μπκε αεριου αν καποιο δεν δουλευει σωστα θα το καταλαβεις...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: ενδειξεις κακης λειτουργιας των μπεκ υγραεριου

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 04 Φεβ, 2018 03:49

manoliss έγραψε:
xarisbluegolfv έγραψε:ξαναλεω ΔΕΝ εχω καποιο προβλημα και εγραψα το θεμα... το μπουκωμα μου μπορει να οφειλεται και σε κανα φιλτρο ή να ειναι και λογω ποιοτητας καυσιμου. απλα δεν εχω βγαλει ακρη με το ποτε γινεται αλλαγη στα μπεκ ή ρυθμιση τους αν ρυθμιζονται, ηθελα να ξερω τι παρουσιαζει το αμαξι σε τετοια περιπτωση οταν ερθει η ωρα.

το προγραμμα εχει εξωμειωση απενεργοποιησης 1 1 τα μπκε αεριου αν καποιο δεν δουλευει σωστα θα το καταλαβεις...
Ακριβως οπως το εγραψες.
Στη καρτελα της διαγνωσης.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 78 επισκέπτες