Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Lovato Easy Fast τέλος λειτουργίας του

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Lovato Easy Fast τέλος λειτουργίας του

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 23 Δεκ, 2017 00:24

Η ιστορία μου ξεκινάει τον Ιανουάριο του 2016.
Αποφασίζω να τοποθετήσω σύστημα υγραερίου στο όχημα μου (Honda Accord 2003)
Βρίσκω 1 εγκαταστάτη στην περιοχή της Θηβας , και συμφώνησα να βάλω το υγραέριο.
Ήταν το μεγάλο λάθος!.
Το εγκατέστησα , και απο τίς πρώτες ημέρες είχα θέματα με κοψίματα και να μήν κρατάει το αμάξι ρελαντί.
Ο άνθρωπος όπως φανηκε δέν είχε ιδέα τι σημαίνει ρύθμιση στο δρόμο .
Άφου το έψαξα μετά απο πολύ καιρό, και έχοντας διανύσει 40.000 χλμ βρίσκω 2ο εγκαταστάτη και με τον άνθρωπο μπορέσαμε και συννενοηθήκαμε.
Το αμάξι φορούσε μπέκ υγραερίου ηλεκτροβαλβιδες , χαλάσαν οι 2 απο τις 4 στις 45000.
Το κυριότερο το αμάξι ρυθμιστηκε στο δρόμο , σε όλα τα φορτία και στροφές και αμέσως φάνηκε η διαφορά.
Αλλάχτηκε η μπεκιέρα με μπέκ τύπου βενζίνης της Hana.
Έρχομαι τώρα μετά απο 1 χρόνο και 10 μηνες και 75000 χιλιομετρα με υγραεριο και να μην εχω υγραεριο.
Πρίν 1 μηνα το αμάξι όταν ηταν σε λειτουργια υγραεριου σε πέταγε σε βενζινη και έκανε κοψιματα σαν να έμενε απο παροχή καυσιμου.
Εχω 2 ημέρες τωρα που ασχοληθηκαμε με το 2ο εγκαταστατη.
Λοιπόν αλλάχτηκε ο Map Fsu με γνήσιο.
Το βγάζουμε στο δρόμο για έλεγχο και μικροδιορθωσεις στο χάρτη και ξανα το ίδιο πρόβλημα.
Στο διαγνωστικό της Lovato κανενα καταγεγραμενο σφάλμα.
Είμαι σε πορεία με υγραέριο πατάω γκάζι ανεβαίνει η πιέση του πνεύμονα κοντα στο 1.5 , το αφήνω στο ρελαντί κανονικη πίεση.
Πηγαινω πορεία , αφήνω απότομα το γκάζι η πίεση του πνεύμονα πέφτει στο 0.9-1.0 με αποτέλεσμα να αλλάζει καύσιμο , και να πετάει σφάλμα Map Sensor.
Ανοιχτηκε ο πνεύμονας αλλάχτηκε η μεμβράνη , το βγάζουμε στο δρόμο ξανά τα ίδια.
Δοκιμάσαμε 5 αλλους εγκεφάλους το ιδιο πρόβλημα.
Είναι πολυ πιθανόν να εχει βραχυκυκλωσει η πλεξουδα του συστηματος.
Εν τω μεταξυ πολλές φορές ο εγκέφαλος χανει την επικοινωνία και πετάει σφάλμα στον υπολογιστη.
Έρχομαι τώρα στο ερώτημα , τι κάνω σε αυτη τη περιπτωση αφού η εγγυήση της Lovato δεν με καλύπτει λόγω χιλιομέτρων που εχω κάνει, το σύστημα το έχω 1 χρόνο και 10 μήνες.
Συμφέρει να αγοράστει νέα πλεξούδα, εγκέφαλο, πνεύμονα ή να το ξηλώσω και να βάλω πιο καλό σύστημα , εννοείται τα μπέκ της Hana δουλευουν μια χαρα και εχουν διανυσει μονο 20.000χλμ, και δουλευουν μια χαρα.
Περιμένω μια απάντηση και απο τους εγκαταστάτες της κοινότητας.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Lovato Easy Fast Τέλος λιτουργίας του

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 23 Δεκ, 2017 00:39

Μελέτη ξηλωσε το και βάλε ενα omvl να ηρεμησεις.
Εγκέφαλο, πλεξούδα μονο
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Lovato Easy Fast Τέλος λιτουργίας του

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 23 Δεκ, 2017 00:59

Έχω ψάξει και για το Stag, πάντως και το Omvl είναι καλό.
Όποιο και να βάλω θα είναι με σύνδεση Obd.
Θα έχω περισσότερες λεπτομέρειες τη Τετάρτη.
Θα ξανα πάω στον εγκαταστάτη, θα δοκιμάσουμε και 1 πνεύμονα μεταχερισμένο. Εάν δεν ξανα δουλέψει θα πάει για ξήλωμα.
Πρέπει να αποφασισω γιατι δεν με συμφερει με βενζινη καθημερινα κανω 120-150 χιλιομετρα
Σκεφτόμουν να πετάξω και το πνευμονα, εχει κάνει ηδη 75000 χλμ , να είμαι σε 25000 ξανα να δωσω λεφτά για το υγραέριο
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Lovato Easy Fast Τέλος λιτουργίας του

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 23 Δεκ, 2017 01:13

Ηταν δίπλα 1 Honda Accord ίδια χρονολογια με το δικό μου.
Ο εγκαταστάτης του ξηλωνε το συστημα, είχε 1 τουρκικο συστημα χωρίς ψεκασμους βενζίνης.
Του έβαλε σύστημα της Stag με πνεύμονα της Stag τον R01 , μπέκ τύπου βενζίνης της Hana, και εγκέφαλο με σύνδεση Obd.
Μου πρότεινε επίσης και σύστημα της EuropeGas το Avance 32 (o εγκέφαλος)
Αναμενω τη δοκιμη τη Τεταρτη, θα ενημερωσω.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Lovato Easy Fast Τέλος λιτουργίας του

Δημοσίευσηαπό anikologr » Σάβ 23 Δεκ, 2017 05:29

Πες μας τιμές.. Πάντως όσες φορές έχεις πάει συνεργείο από την στιγμή που ασχολήθηκες με υγραέριο δεν θα πήγαινε το Honda ακόμα και να είχε φτάσει τα 1.000.000 χιλιόμετρα... Μακάρι να σε πάει καλύτερα το νέο σύστημα..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Lovato Easy Fast Τέλος λιτουργίας του

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 23 Δεκ, 2017 06:48

EuropeGas ή Stag βαλε κατα την αποψη μου (μεγαλη δουλεια να εχεις τη δυνατοτητα να τσεκαρεις τη ρυθμιση απλα με το που θα κουμπωσεις τον υπολογιστη χωρις νς θελεις ασκοπες βολτες στο δρομο) το omvl εχει aeb λογισμικο αν δε με απαταει η μνημη μου, δηλαδη μια απο τα ιδια (στο κυριως κομματι του) με το lovato.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Lovato Easy Fast Τέλος λιτουργίας του

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 23 Δεκ, 2017 10:01

anikologr έγραψε:Πες μας τιμές.. Πάντως όσες φορές έχεις πάει συνεργείο από την στιγμή που ασχολήθηκες με υγραέριο δεν θα πήγαινε το Honda ακόμα και να είχε φτάσει τα 1.000.000 χιλιόμετρα... Μακάρι να σε πάει καλύτερα το νέο σύστημα..
Τιμες θα μαθω τη Τεταρτη, παντως θα αφαιρεθει ο Map Sensor που πληρωσα πριν 2 ημερες .
Εαν δεν ειχα ασχοληθει εγω ο ιδιος το αμαξι με το υγραεριο δεν θα υπηρχε.
Που να γνωριζει ο πατερας μου περι προγραμματισμου και για λαμπακια μηχανης.
Δεν φτανει ολα τα αλλα , αλλα ο 1ος εγκαταστατης μου κατεστρεψε και το αισθητηρα λαμδα.
Πιθανον εχει κοψει τα καλωδια απο τη μεσα μερια και ειτε εχει καει ή εχει αφαιρεθει το λαμπακι μηχανης και δεν αναβε επειτα τη εγκατασταση.
Οριστε η αποδειξη:
Εικόνα

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από meletis και Σάβ 23 Δεκ, 2017 10:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Lovato Easy Fast Τέλος λιτουργίας του

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 23 Δεκ, 2017 10:04

hlias έγραψε:EuropeGas ή Stag βαλε κατα την αποψη μου (μεγαλη δουλεια να εχεις τη δυνατοτητα να τσεκαρεις τη ρυθμιση απλα με το που θα κουμπωσεις τον υπολογιστη χωρις νς θελεις ασκοπες βολτες στο δρομο) το omvl εχει aeb λογισμικο αν δε με απαταει η μνημη μου, δηλαδη μια απο τα ιδια (στο κυριως κομματι του) με το lovato.
Στο λογισμικο νομιζω και τα Omvl ειναι ΑΕΒ.
Αυτο μου ειπε και ο ιδιος ειναι μεγαλη υποθεση, κουμπωνεις το υπολογιστη βγαζεις το αμαξι 4-10 χλμ και ειναι ειναι ετοιμο.
Μπορεις να σβηνεις τις βλαβες , και θα το διορθωνει μονο.
Και το τζιμανι ο προηγουμενος εχει βαλει το πνευμονα σε θεση που δεν σου δινει καθολου χερι.
Θα τον αλλαξουμε ,και θα το βαλουμε οπως κοιτας το κινητηρα κατω απο τη εισαγωγη αερα, θα βγαζεις το κολαρο αερα (φιλτροκουτι-πεταλουδας) και θα μπορεις να εργαστεις.
Καμια σχεση με το Lovato.
Θα επανελθω τη Τεταρτη, να μαθω τιμες , και ποσο εγγυηση εχουν EuropeGas ή Stag σε πνευμονα, πλεξουδα ,εγκεφαλο.
Ευχαριστω

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Lovato Easy Fast Τέλος λιτουργίας του

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 24 Δεκ, 2017 18:28

το προβλημα σου δε ειναι ουτε εγκεφαλος ουτε πλεξουδα....
δοκιμασε αλλο πνευμονα....αν δεν δεις φως ξαναβαλε το δικο σου και
δες τι frimware εχεις εγκατεστημενο...
μετα δες μια ρυθμιση που εχει αν δεν καμω λαθος στο φ5 που η πρεπει να εχει μια μπαρα και ναλεει σε τι τιμη πιεσης γυριζει το συστημα σε βενζινα αν η πιεση πχ πεσει κατω απο 1.0 μπαρ οποτε χαμηλωστε την τιμη αυτη
δες και απο πιο σημει της εισαγωγης εχει παρει υποπιεση.....
δε μπορω να φανταστω κατι αλλο...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Lovato Easy Fast Τέλος λιτουργίας του

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 24 Δεκ, 2017 18:38

Θα ενημερωσω απο Πεμπτη.
Θα δοκιμαστει και αλλος πνευμονας.
Θα δω και τι λογισμικο φοράει ο εγκέφαλος του Lovato

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 131 επισκέπτες