Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό shakespeare » Δευτ 01 Ιουν, 2015 19:03

Καλώς σας βρήκα!
Καθώς σκοπεύω να αγοράσω το εν λόγω αυτοκίνητο με αέριο (μεταχειρισμένο, μοντέλο του '12), έχω να σας κάνω μια ερώτηση.

Στον έλεγχό του αλλά και το test drive που πραγματοποίησα με μηχανικό, διαπίστωσα ένα λίγο "άγριο" θόρυβο της μηχανής όταν πατιέται το γκάζι. Πιο τραχύ και δυνατό από το συνηθισμένο κατά τη γνώμη μου.
Κατά τον έλεγχο δεν βρέθηκε τίποτα το περίεργο και ο μηχανικός (δικός μου) με διαβεβαιωσε οτι το αμάξι είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ότι ο θόρυβος πιθανότατα οφείλεται στις βαλβίδες οι οποίες είναι λίγο πιο "λάσκα" για να μη δημιουργείται πρόβλημα από το υγραέριο.

Αυτό μες προβλημάτισε. Ισχύει κάτι τέτοιο? Πρέπει να ανέχομαι πιο θορυβώδη κινητήρα για χάρη του αερίου? Παρακαλώ τα φώτα σας γιατι ενω μου αρεσει πολυ το αμαξι προβληματιστηκα πριν προβω στην αγορα του.

Σημείωση ότι ο μηχανικός ειναι απο νέα εταιρια που δραστηριοποιειται στην -υποτιθεται- αμεροληπτη αξιολογηση μεταχειρισμενων αυτοκινητων.
shakespeare
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 01 Ιουν, 2015 18:55

Re: Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό pipagas » Τρί 02 Ιουν, 2015 13:38

Αλλο και τουτο παλι.... Τ' ακους Ηλια? Εμενα κατα τον ελεγχο γιατι δεν μου τις αφησες λιγο ποιο λασκα!!!!! :mrgreen:

Περα απο την πλακα τωρα, εγω θα σου προτεινα να παρεις το αυτοκινητο, και να το πας για ελεγχο σε δικο σου τεχνιτη η στην αντιπροσωπια.
Και κατι πολυ σημαντικο κατ' εμε! Να πληρωσεις να σου ανοιξουν καπακι για ελεγχο διακενων βαλβιδων, εφοσον προκειτε για αυτοκινητο το οποιο εχει ηδη μετατραπει σε υγραεριοκινητο!

Υπαρχει μεταξυ αλλων και ο Ηλιας εδω μεσα, στην περιοχη της Νικαιας αν σε εξυπηρετει. ;)
Landirenzo Evo σε Ford Focus MK1 1400cc
Τοποθέτηση στις 219.400.
pipagas
 
Δημοσιευσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ, 2015 21:52

Re: Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 02 Ιουν, 2015 15:24

pipagas έγραψε:Αλλο και τουτο παλι.... Τ' ακους Ηλια? Εμενα κατα τον ελεγχο γιατι δεν μου τις αφησες λιγο ποιο λασκα!!!!! :mrgreen:

Περα απο την πλακα τωρα, εγω θα σου προτεινα να παρεις το αυτοκινητο, και να το πας για ελεγχο σε δικο σου τεχνιτη η στην αντιπροσωπια.
Και κατι πολυ σημαντικο κατ' εμε! Να πληρωσεις να σου ανοιξουν καπακι για ελεγχο διακενων βαλβιδων, εφοσον προκειτε για αυτοκινητο το οποιο εχει ηδη μετατραπει σε υγραεριοκινητο!

Υπαρχει μεταξυ αλλων και ο Ηλιας εδω μεσα, στην περιοχη της Νικαιας αν σε εξυπηρετει. ;)




τα μεγαλυτερα διακενα βαρανε μονο στο υγραεριο και οχι στη βενζινη?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τρί 02 Ιουν, 2015 15:46

ετσι δουλευει ο κινητηρας, το παιρνεις και το ανεχεσαι η ψαχνεις για αλλο
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 02 Ιουν, 2015 17:07

Την ίδια άποψη με τον Ηλία έχω ακούσει και απο άλλον μηχανικό (εκτός αν καταλαβαίνω λάθος αυτό που λέει ο Ηλίας). Πρέπει τα διάκενα να είναι πιο ανοιχτά σε αμάξια που έχουν κάνει μετατροπή σε υγραέριο?
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 02 Ιουν, 2015 17:52

viallesi έγραψε:Την ίδια άποψη με τον Ηλία έχω ακούσει και απο άλλον μηχανικό (εκτός αν καταλαβαίνω λάθος αυτό που λέει ο Ηλίας). Πρέπει τα διάκενα να είναι πιο ανοιχτά σε αμάξια που έχουν κάνει μετατροπή σε υγραέριο?





οχι ακριβως, απλα ο κατασκευαστης δινει (παραδειγμα αυτο) 20-35 το διακενο, τοτε καλο θα ειναι οταν τις ρυθμισουμε να τις κανουμε 35.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό pipagas » Τρί 02 Ιουν, 2015 19:02

hlias έγραψε:
pipagas έγραψε:Αλλο και τουτο παλι.... Τ' ακους Ηλια? Εμενα κατα τον ελεγχο γιατι δεν μου τις αφησες λιγο ποιο λασκα!!!!! :mrgreen:

Περα απο την πλακα τωρα, εγω θα σου προτεινα να παρεις το αυτοκινητο, και να το πας για ελεγχο σε δικο σου τεχνιτη η στην αντιπροσωπια.
Και κατι πολυ σημαντικο κατ' εμε! Να πληρωσεις να σου ανοιξουν καπακι για ελεγχο διακενων βαλβιδων, εφοσον προκειτε για αυτοκινητο το οποιο εχει ηδη μετατραπει σε υγραεριοκινητο!

Υπαρχει μεταξυ αλλων και ο Ηλιας εδω μεσα, στην περιοχη της Νικαιας αν σε εξυπηρετει. ;)




τα μεγαλυτερα διακενα βαρανε μονο στο υγραεριο και οχι στη βενζινη?


Μαλλον δεν καταλαβες οτι αστειευτικα, παροτι το γραφω στην επομενη παραγραφο! ;) Στο δικο μου δεν "βαραει" τιποτα!
Landirenzo Evo σε Ford Focus MK1 1400cc
Τοποθέτηση στις 219.400.
pipagas
 
Δημοσιευσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ, 2015 21:52

Re: Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 02 Ιουν, 2015 19:20

pipagas έγραψε:
hlias έγραψε:
pipagas έγραψε:Αλλο και τουτο παλι.... Τ' ακους Ηλια? Εμενα κατα τον ελεγχο γιατι δεν μου τις αφησες λιγο ποιο λασκα!!!!! :mrgreen:

Περα απο την πλακα τωρα, εγω θα σου προτεινα να παρεις το αυτοκινητο, και να το πας για ελεγχο σε δικο σου τεχνιτη η στην αντιπροσωπια.
Και κατι πολυ σημαντικο κατ' εμε! Να πληρωσεις να σου ανοιξουν καπακι για ελεγχο διακενων βαλβιδων, εφοσον προκειτε για αυτοκινητο το οποιο εχει ηδη μετατραπει σε υγραεριοκινητο!

Υπαρχει μεταξυ αλλων και ο Ηλιας εδω μεσα, στην περιοχη της Νικαιας αν σε εξυπηρετει. ;)




τα μεγαλυτερα διακενα βαρανε μονο στο υγραεριο και οχι στη βενζινη?


Μαλλον δεν καταλαβες οτι αστειευτικα, παροτι το γραφω στην επομενη παραγραφο! ;) Στο δικο μου δεν "βαραει" τιποτα!





το καταλαβα σενιορ, η απαντηση δεν ηταν για εσενα ;)
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 02 Ιουν, 2015 20:27

hlias έγραψε:
viallesi έγραψε:Την ίδια άποψη με τον Ηλία έχω ακούσει και απο άλλον μηχανικό (εκτός αν καταλαβαίνω λάθος αυτό που λέει ο Ηλίας). Πρέπει τα διάκενα να είναι πιο ανοιχτά σε αμάξια που έχουν κάνει μετατροπή σε υγραέριο?





οχι ακριβως, απλα ο κατασκευαστης δινει (παραδειγμα αυτο) 20-35 το διακενο, τοτε καλο θα ειναι οταν τις ρυθμισουμε να τις κανουμε 35.


Αυτό έχω καταλάβει. Ότι τις ρυθμίζεις στο μέγιστο ανοιχτό επιτρεπτό όριο για προστασία (μιας και περιμένουμε να κλείσουν). Αν είχαμε όμως μόνο βενζίνη θα το ρυθμίζαμε κάπου στην μέση? Σωστό?
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Skoda Fabia 1.2 TSI αέριο-θόρυβος?

Δημοσίευσηαπό astam » Τρί 02 Ιουν, 2015 21:58

Τίς ρυθμίζουμε στο μέγιστο επιτρεπτό όριο ή απο τι στιγμή που κατά τον έλεγχο βρεθούν μεσα στα επιτρεπτά όρια δε τις πειράζουμε καθόλου γιατί το να ρυθμιστούν οι βαλβίδες στα περισότερα αυτοκίνητα σημαίνει και μεγάλο κόστος?
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Επόμενο

Επιστροφή στο Skoda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες