Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατάσταση σε Seat Leon mk2

Εγκατάσταση σε Seat Leon mk2

Δημοσίευσηαπό navis » Τετ 20 Νοέμ, 2013 18:29

Συγχαρητήρια για το forum. Έχω λιώσει στο διάβασμα την τελευταία εβδομάδα που αποφάσισα να γίνω υγραεριοκίνητος. Τελικά η άγνοια είναι ευτυχία. Λοιπόν στο θέμα. ΑΜΑΞΙ: seat leon mk2, 1595 cc, mpi 8v, μοντέλο 2006,κωδικός κινητήρα bse.
Πρίν ξεκινήσω τις βόλτες από τους εγκαταστάτες είχα μια τάση πρός brc sequent 24 ή plug&drive. Τώρα έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ:
1ος: Βάζει romano, brc, europegas. Πρότεινε europegas με μπέκ hana στα 850. Το brc λέει είναι και ακριβότερο και αχρείαστο για το αμάξι μου. Είναι 3 χρόνια στο χώρο. Δεν έχει ξανατοποθετήσει σε 1.6 mpi. Τον ρώτησα αν έχει εγχειρίδιο εγκατάστασης του κινητήρα της brc και μου λέει δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, αν κ το είδα αναρτημένο στο forum. Δεν προτείνει ούτε λαδιέρα, ούτε ψεκασμό βενζίνης. ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΣΑ: Ευγενικός, καλός στα λόγια, με ξένισε αυτό με το εγχειρίδιο, δεν έχει ξαναβάλει σε mpi, λίγο καιρό στο χώρο, δεν έχω δεί αμάξι του, κάποιο που έφτιαχνε εκεινη την ώρα φαινόταν πολύ προσεγμένη δουλειά.
2ος: Έφαγε άκυρο από τώρα. Με ανοιχτό το καπό του αυτοκινήτου, μου λέει κατευθείαν για υγρού ψεκασμου μιας και το αμάξι μου είναι fsi. Δεν ήξερε οτι δεν υπάρχει seat fsi. Δεν είδε οτι είναι 8v και όταν τον διόρθωσα επέμενε. :wtf:
3ος: Βάζει lovato. Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Είπε μόνος του οτι πρόκειται για ένα καλό σύστημα και οτι υπάρχουν και καλύτερα, αλλά στο δικό μου το lovato θα δουλέψει μια χαρά(ούτε turbo, ούτε κάποια ιδιαιτερότητα). Είναι 14 χρόνια στο χώρο. Έχω δεί αυτοκίνητά του(hyundai i30 1.4 με 11000κμ χωρίς καθόλου προβλήματα και προσεγμένη τοποθέτηση). Ζητάει 850 για όλα(κτεο κλπ), για το easy fast νομίζω.
ΑΠΟΡΙΕΣ/ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ:
1) Γιατί ο πρώτος λέει οτι το brc p&d δεν προσφέρει κάτι παραπάνω?
2) Τα μπέκ τύπου ηλεκροβαλβίδας υστερούν τόσο πολύ? Δεν επαρκούν για το δικό μου αμάξι?
3)Αν δεν είχα ενδοιασμούς για το σύστημα θα διάλεγα τον 3ο. Εσείς τι λέτε?
4)Να κατέβω Αθήνα και να πάω σε κάποιο μεγάλο κατάστημα(τσοπελογιάννης, lpgas, qgas, θεοδώρου κ.λ.π.)?
5)Έχει νόημα το σκάλωμά μου με brc, prins και γενικά τις κορυφαίες εταιρείες ή και με lovato μια χαρά θα είμαι?

Ευχαριστώ, συγγνώμη για το σεντόνι.
Τελευταία επεξεργασία από navis και Τετ 20 Νοέμ, 2013 19:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
navis
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 19 Νοέμ, 2013 02:39

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ!

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 20 Νοέμ, 2013 18:48

και με το lovato μια χαρα θα δουλεψει οπως δουλευουν απροβληματιστα πολλες χιλιαδες αυτοκινητα πολυ πιο απαιτητικα απο το δικο σου, τα μπεκ hanna ειναι απο τα κορυφαια μπεκ για υγραεριο αλλα και τα ηλεκτροβαλβιδας εξοπλησανε πολλες γενιες αυτοκινητων (και οταν δεν υπηρχαν τα μπεκ τυπου βενζινης και σημερα ακομα) χωρις προβλημα.
οσο πιο εξελιγμενο συστημα βαλεις στο αυτοκινητο σου θα κερδισεις σε οικονομια καταναλωσης που μπορει να φτασει ή και να ξεπερασει κατα λιγο το 2-3%.
επελεξε πρωτα εγκαταστατη και μετα συστημα, εχουμε δει μετρια συστηματα να δουλευουν μια χαρα σε δυσκολα αυτοκινητα και κορυφαια να μην δουλευουν σωστα σε μετριας δυσκολιας αυτοκινητα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ!

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 20 Νοέμ, 2013 18:48

navis έγραψε:ΑΠΟΡΙΕΣ/ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ:
1) Γιατί ο πρώτος λέει οτι το brc p&d δεν προσφέρει κάτι παραπάνω?
2) Τα μπέκ τύπου ηλεκροβαλβίδας υστερούν τόσο πολύ? Δεν επαρκούν για το δικό μου αμάξι?
3)Αν δεν είχα ενδοιασμούς για το σύστημα θα διάλεγα τον 2ο. Εσείς τι λέτε?
4)Να κατέβω Αθήνα και να πάω σε κάποιο μεγάλο κατάστημα(τσοπελογιάννης, lpgas, qgas, θεοδώρου κ.λ.π.)?
5)Έχει νόημα το σκάλωμά μου με brc, prins και γενικά τις κορυφαίες εταιρείες ή και με lovato μια χαρά θα είμαι?

Ευχαριστώ, συγγνώμη για το σεντόνι.


Πολύ σωστές οι απορίες σου, τις αντιμετωπίζουμε καθημερινά και είναι μέρος της τρέλας που σου πουλά ο καθένας εκεί έξω.
Τις απαντώ μια μια
1) Σου είπε το BRC δεν προσφέρει κάτι παραπάνω γιατί απλά βάζει άλλο σύστημα, αυτό τον βολεύει και από αυτό έχει μεγαλύτερο κέρδος
2) Τα μπεκ τύπου βενζίνης με το οποίο εξοπλίζεται το BRC Seq24, είναι κορυφαίας απόδοσης και σου εξασφαλίζουν χαμηλή κατανάλωση, αποδόσεις ίδιες με τη βενζίνη και πάνω από όλα αξιοπιστία στο χρόνο. Αυτοκίνητα μας ήδη έχουν διανύσει πάνω από 150.000χλμ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα
3) Εννοείς τον τρίτο?
4) Πρέπει να κάνεις την επιλογή σου με βάση την εμπειρία του εγκαταστάτη και φυσικά την ποιότητα των συστημάτων που τοποθετεί. Και το Jumbo τα πουλά όλα 0,99 αλλά είναι μια χρήσης, δεν θα ήθελες το ίδιο και για τον κινητήρα σου, πίστεψε με.
5) Ότι πληρώνεις παίρνεις, ισχύει και στην υγραεριοκίνηση. http://lpgas.gr/el/blog/57-oti-plironis ... eriokinisi
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Εγκατάσταση σε Seat Leon mk2

Δημοσίευσηαπό navis » Τετ 20 Νοέμ, 2013 19:01

Ναι τον 3ο εννοώ. Όσον αφορά τον πρώτο: το περίεργο είναι οτι ενώ πρότεινε το europegas, στο μαγαζί του έχει τεράστια ταμπέλα που λέει: "ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ- ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ BRC'' και στο site του τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν τοποθετημένα συστήματα brc. O 3ος μου διευκρίνισε επίσης οτι θα βγάλει την πολλαπλη για τρύπημα και δεν έχει κανένα πρόβλημα να είμαι μπροστά. Τέλος να ρωτήσω αν το αμάξι μου είναι σε black list(νομίζω οτι η prins έχει το audi 1.6 με κωδ. κινητήρα ίδιο με τον δικό μου).
navis
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 19 Νοέμ, 2013 02:39

Re: Εγκατάσταση σε Seat Leon mk2

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 20 Νοέμ, 2013 19:19

Τότε είτε είναι διχασμένη προσωπικότητα είτε χρωστάει στον προμηθευτή BRC και αναγκάστηκα προμηθεύεται από αλλού συστήματα! :lol:
Δεν έχουμε ποτέ ακούσει για προβλήματα με βαλβίδες στους συγκεκριμένους κινητήρες, παρά μόνο από λάθος τοποθετήσεις και ρυθμίσεις. Στην Black list της BRC δεν είναι πάντως.
Ειδικά με ενεργοποιημένη την αυτολίπανση δεν θα αντιμετωπίσεις ποτέ πρόβλημα.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025


Επιστροφή στο Seat

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης





cron