Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BRC sequent 24 vs Romano

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Re: Brc sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Πέμ 29 Μάιος, 2014 23:02

Αντικειμενικά, χλωμό έως αδύνατο να έχεις συνολική κατανάλωση LPG + GAS λιγότερο από ότι είχες πριν την εγκατάσταση και να μην υπάρχει θέμα με τα μίγματα. Εικάζω ότι έχεις μετρήσει λάθος τη κατανάλωση βενζίνης, αν όχι δες τα μίγματα.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Brc sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό pfso » Πέμ 29 Μάιος, 2014 23:39

και όμως το έχω μετρήσει σε πέντε γεμίσματα και θεωρω οτι το μετρώ σωστά. Στον εγκαταστατη που το είπα οταν πήγα για τον τυπικό έλεγχο τον 1000 χλμ. μου ειπε οτι ειναι νέας τεχνολογίας που υποστηρίζει και euro6; και μου λέει δεν χαίρεσαι που φυσικα :lol: και κάτι του στιλ οτι πληρώνεις παίρνεις και γι αυτο είναι λίγο ποιο ακριβώς. πάντως εγώ έχω το πρώτο lpg που καίει ελαφρώς λιγότερα από την βενζίνη :shock: (η οι βενζιναδες μου είναι μεγάλοι απατεώνες)
pfso
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ, 2014 22:43

Re: Brc sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 29 Μάιος, 2014 23:58

pfso έγραψε:Τελικά ψήστικα και έβαλα το romano. Πρώτες εντυπώσεις μετά από περίπου 2000 χλμ (Λάρισα- Τρίκαλα κάθε μέρα): όλα μια χαρά ούτε check αναμμένα ούτε τίποτα περίεργο κρίμα που δεν είχα βάλει 3 χρόνια πριν! (είχα ψιλοτρομοκρατηθη διαβάζοντας!). Κατανάλωση χαμηλότερη από την βενζίνη ! (μήπως είναι φτωχό το μείγμα;) με βενζίνη είχα 7,3-7,5 (corsa 1.2) ενώ με το υγραέριο 6,5-6,7 και 0,3-0,4 βενζίνη (είναι ρυθμισμένο να ψεκάζει πάντα 2 % και πάνω από της 3000 στροφές 5%) Τελικά είχε δίκιο ο εγκαταστάτης που μου έλεγε ότι με το romano η το Brc την διάφορα στην τιμή τους από τα lovato kai landirenzo θα την καλύψω αμέσως λόγο ότι είναι ποιο ποιοτικά συστήματα. Και με τιμή υγραερίου 0,778 και βενζίνης 1.63 η οικονομία ξεπερνά το 55%.
Το μόνο ενδοιασμό που έχω είναι αν πρέπει να βάλω λαδιερα ο εγκαταστάτης μου λέει ότι μόνο ο παράλληλος ψεκασμός αρκεί και αυτός δεν βάζει καθόλου λαδιερεσ, αλλά γιατί είχα ακούσει ότι τα opel δεν είναι και τα καλύτερα, θέλω να βάλω. Υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποια άλλη ζημιά η λαδιερα;
Επίσης αν βάλω την flashlube που βρίσκω εδώ μπορώ αργότερα να χρησιμοποιώ το λάδι της JLM;




ειχες βαλει σε αυτοκινητο σου καποια απο τα lovato ή landirenzo και μπορεις να κρινεις την διαφορα τους?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Brc sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 30 Μάιος, 2014 00:28

pfso έγραψε:και όμως το έχω μετρήσει σε πέντε γεμίσματα και θεωρω οτι το μετρώ σωστά. Στον εγκαταστατη που το είπα οταν πήγα για τον τυπικό έλεγχο τον 1000 χλμ. μου ειπε οτι ειναι νέας τεχνολογίας που υποστηρίζει και euro6; και μου λέει δεν χαίρεσαι που φυσικα :lol: και κάτι του στιλ οτι πληρώνεις παίρνεις και γι αυτο είναι λίγο ποιο ακριβώς. πάντως εγώ έχω το πρώτο lpg που καίει ελαφρώς λιγότερα από την βενζίνη :shock: (η οι βενζιναδες μου είναι μεγάλοι απατεώνες)



Euro 6 μονο ο υγρος ψεκασμος μπορει να υποστηρίξει ., εξου και ολοι πανε εκει .. Prins vialle BRC .. ΑΠΟ παπαρολογιες βρέχει συχνα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Brc sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό pfso » Παρ 30 Μάιος, 2014 00:48

hlias έγραψε:

ειχες βαλει σε αυτοκινητο σου καποια απο τα lovato ή landirenzo και μπορεις να κρινεις την διαφορα τους?


οχι δεν εχω βάλει αλλα ειναι τα ποιο διαδεδομένα συστήματα που εχουν όλοι οι γνωστοί μου .. και όπως ειπα ο εγκαταστατης μου για να με πείσει να βάλω romano η brc που έβαζε αυτος με 100-200 € παραπάνω μου είπε σαν επιχείρημα οτι ειναι ποιο ποιοτικά (αν δεν πενεψεις το σπίτι σου...) και οτι καίνε λιγότερα (που δικαιώθηκε μέχρι στιγμής γιατι συνήθως τα lpg καίνε 10-20% παραπάνω.
pfso
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ, 2014 22:43

Re: Brc sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό pfso » Παρ 30 Μάιος, 2014 00:57

Qgas έγραψε:
pfso έγραψε:και όμως το έχω μετρήσει σε πέντε γεμίσματα και θεωρω οτι το μετρώ σωστά. Στον εγκαταστατη που το είπα οταν πήγα για τον τυπικό έλεγχο τον 1000 χλμ. μου ειπε οτι ειναι νέας τεχνολογίας που υποστηρίζει και euro6; και μου λέει δεν χαίρεσαι που φυσικα :lol: και κάτι του στιλ οτι πληρώνεις παίρνεις και γι αυτο είναι λίγο ποιο ακριβώς. πάντως εγώ έχω το πρώτο lpg που καίει ελαφρώς λιγότερα από την βενζίνη :shock: (η οι βενζιναδες μου είναι μεγάλοι απατεώνες)



Euro 6 μονο ο υγρος ψεκασμος μπορει να υποστηρίξει ., εξου και ολοι πανε εκει .. Prins vialle BRC .. ΑΠΟ παπαρολογιες βρέχει συχνα


κοιτα , δεν ξερω αν μπορεί να κάνει κατι παραπανω ενα συστημα που μπορει να υποστηριξει euro 6 σε ενα αυτοκινητο euro 5(χλωμο) ,όπως μου ειπε ο εγκαταστατης αλλα το romano συμφωνα και το site υποστηρίζει ...
http://www.romanoautogas.eu/index.php/e ... view/86/69

Στην ερώτηση περι λαδιερας τι λες;
pfso
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ, 2014 22:43

Re: Brc sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 30 Μάιος, 2014 02:30

Δεν χρειάζεται λαδιερα αν εχει ρυθμίσει σωστα τους ψεκασμους της βενζινης ., ..εινσι συμπαθητικό κιτ αυτο και δουλευει πολυ καλα ..
Τελευταία επεξεργασία από Qgas και Παρ 30 Μάιος, 2014 02:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Brc sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Παρ 30 Μάιος, 2014 02:30

pfso έγραψε:...για να με πείσει να βάλω romano η brc που έβαζε αυτος με 100-200 € παραπάνω μου είπε σαν επιχείρημα οτι ειναι ποιο ποιοτικά (αν δεν πενεψεις το σπίτι σου...) και οτι καίνε λιγότερα (που δικαιώθηκε μέχρι στιγμής γιατι συνήθως τα lpg καίνε 10-20% παραπάνω...

Για κάποιο λόγο καίνε τόσο παραπάνω και όχι επειδή είναι κατώτερα συστήματα. Αν είσαι 100% βέβαιος για τις μετρήσεις σου στις καταναλώσεις που αναφέρεις, καλό είναι να πας να σου διορθώσει τα μίγματα γιατί οι καταναλώσεις που γράφεις υποδηλώνουν φτωχά μίγματα. Κρίμα είναι για το αμάξι δηλαδή, είναι και στις λίστες με τα ευαίσθητα. Από θέμα φυσικής να το δεις και μόνο δε στέκει δηλαδή, ότι σύστημα και να είναι.
Επειδή δε σου έχει ανάψει λαμπάκι σε τόσα χιλιόμετρα, υποθέτω ότι τα μίγματα είναι οκ και είμαι 99% σίγουρος ότι έχεις κάνει λάθος μετρήσεις και στο επόμενο πλήρες γέμισμα βενζίνης, αν κρατάς αναλυτικό ιστορικό, θα δεις τις πραγματικές καταναλώσεις.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: BRC sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό rover214 » Παρ 30 Μάιος, 2014 14:08

Για τι χρονολογία αυτοκίνητο μιλάμε pfso? Τι χρονιάς μοντέλο είναι?

Αν είναι το τελευταίο μοντέλο corsa (2007+) μου φαίνεται περίεργη η κατανάλωση σου σε βενζίνη (αρκετά υψηλή για διαδρομή εκτός πόλης που αναφέρεις) και όχι η κατανάλωση στο υγραέριο.
Φίλος με αυτό το αυτοκίνητο (corsa 1,2 του 2008) εκτός πόλης καίει πολύ λιγότερο από τα 7+ που αναφέρεις και ο αδερφός μου που έχει το corsa opc καίει 6,5 - 7 στο ταξίδι με 120-130 και ανοίγματα συχνά πυκνά για προσπεράσεις (μετρημένο άπειρες φορές).
Rover 214Si, Lovato Easy Fast χωρίς λαδιέρα
rover214
 
Δημοσιευσεις: 141
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ, 2013 01:32

Re: BRC sequent 24 vs Romano

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Παρ 30 Μάιος, 2014 16:51

Φιλέ σόρυ αλλά αν θες ποιότητα και αξιοπιστία πρώτα κοιτάς BRC, Landi Renzo και έπονται οι LOVATO (θυγατρική της Landi Renzo) και ROMANO, αλλά ίσως ο εγκαταστάτης σου είχε μεγαλύτερα "κίνητρα" για να σε πείσει να το επιλέξεις για το ποιοτικότερο....εκτός αν η OPEL που στα εργοστασικά LPG βάζει Landi Renzo δεν ξέρει τι της γίνεται!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες