Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BRC plug and drive ή vialle si

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

BRC plug and drive ή vialle si

Δημοσίευσηαπό Agathos » Τρί 07 Σεπ, 2021 22:13

Γεια σε όλους. Τον επόμενο μήνα λόγω νέας δουλειάς, θα κάνω καθημερινά περισσότερα από 100 χιλιόμετρα. Το αυτοκίνητο μου είναι fiat bravo tjet με 150 άλογα. Αναγκαστικά λόγω αποστάσεων θα βάλω υγραέριο, να το πουλήσω και να πάρω diesel δεν παίζει διότι εκτός ότι δεν υπάρχει ρευστό, το bravo μου το αγαπάω και μάλιστα σκεφτόμουν για stage 1. Έψαξα στο internet και είμαι μεταξύ 2 συστημάτων.Το brc plug drive και το υγρού ψεκασμού vialle si. To brc είναι νομίζω πιο διαδεδομένο αλλά το vialle έχει το θεωρητικό πλεονέκτημα του υγρού ψεκασμού και της θεωρητικής πάντα μεγαλύτερης προστασίας των βαλβίδων. Τι λέτε να κάνω? Ευπρόσδεκτες οι απόψεις σας.
Agathos
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 07 Σεπ, 2021 21:43

Re: brc plug and drive ή vialle si

Δημοσίευσηαπό Lefterisgt » Δευτ 27 Σεπ, 2021 07:25

Καλημέρα. Και εγώ στο ίδιο δίλημμα βρίσκομαι...
Lefterisgt
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 24 Μάιος, 2020 08:55

Re: brc plug and drive ή vialle si

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τρί 26 Οκτ, 2021 21:32

BRC
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: brc plug and drive ή vialle si

Δημοσίευσηαπό aggelooos2000 » Παρ 17 Δεκ, 2021 19:55

Αν και καθυστερημένα ελπίζω να βοηθήσω εσένα η όποιον έχει αντίστοιχα διλήμματα. Κάποια στιγμή αναγκάστηκα να βάλω και εγώ υγραέριο στο αυτοκίνητό μου γιατί δεν ήθελα να το αλλάξω. Έβαλα λοιπόν vialle γιατί δεν είχα και πολλές εναλλακτικές λόγο άμεσου ψεκασμού (tsi). Εσύ δεν έχεις αυτόν τον περιορισμό. Δυστυχώς αυτά που δεν λένε οι εγκαταστάτες είναι τα προβλήματα που ενδέχεται να έχεις με τέτοια συστήματα. Είναι ευπαθή στις αντλίες υγραερίου και τα ανταλλακτικά πανάκριβα. Χρειάστηκε δύο φορές αλλαγή αντλίας υγραερίου με κόστος 600 ευρώ τη φορά. Στη 10ετία η δεξαμενή που πρέπει να αλλαχτεί έχει άλλα τόσα και αυτά είναι μόνο τα προβλήματα του κιτ. Δεν υπολογίζουμε ενδεχόμενες βλάβες από κακή εγκατάσταση στο μοτέρ σου. Τέλος οι εγκαταστάτες για vialle είναι μετρημένοι στα δάχτυλα και αυτοί που πραγματικά γνωρίζουν το άθλημα ακόμη πιο λίγοι. Με λίγα λόγια, είτε καλός, είτε όχι, δεν θα έχεις εναλλακτική για να πας αλλού.Για να μη σε κουράζω αλλό, για 140000 χλμ που το κράτησα μου στοίχισε 4100 ευρώ για εγκατάσταση και βλάβες και πειράματα επειδή δεν ήξεραν. Αγανάκτησα και το ξήλωσα. Βάλε brc, τα fiat είναι εύκολα με το αέριο και δε θα έχεις όλα τα παραπάνω.
aggelooos2000
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ, 2014 23:59


Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες