Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό Daidalos » Κυρ 12 Μάιος, 2019 18:20

gkazakias έγραψε:
labros έγραψε:
Daidalos έγραψε:Μπορει καποιος να μου πει με απλα λογια τι ειναι το OBD και γιατι ειναι καλο να υπαρχει;


Το OBD είναι μια θύρα που έχουν όλα τα αυτοκίνητα από το 2001 και μετά. Σε αυτά τη θύρα συνδέονται τα διαγνωστικά που έχουν τα συνεργεία για την ανάγνωση βλαβών. Αν ένα σύστημα υγραεριοκίνησης μπορεί να συνδεθεί μόνιμα σε αυτή τη θύρα πλεονεκτεί από αυτά που δεν μπορούν γιατί μπορεί να έχει συνεχόμενη παρακολούθηση των παραμέτρων του εργοστασιακού εγκεφάλου του αυτοκινήτου και να συνεργάζεται καλύτερα με αυτόν. Πχ παρακολουθεί τις τιμές του Λ.
Όχι μόνο παρακολουθεί, αλλά και αυτοδιορθωνει το μίγμα συνεχώς. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχει γίνει τέλεια εγκατάσταση και μια καλή βασική πρώτη ρύθμιση στο δρόμο από τον εγκαταστατη.
Πολλοί εγκαταστάτες θα σου πουν δεν χρειάζεται να συνδεθεί obd στο υγραέριο , πρώτον γιατί βαριουνται να κόβουν ράβουν καλώδια, και δεύτερον γιατί το αμάξι τσουλαει μια χαρα και χωρίς αυτο.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτο το "κοβουν ραβουν καλωδια" λιγο με αγχωνει αλλα μαλλον θα σας ακουσω.
Διαβασα οτι η landirenzo ειναι πιο συμβατη με το οχημα μου. Αληθευει;
Daidalos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 05 Μάιος, 2019 10:20

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 12 Μάιος, 2019 21:44

Daidalos έγραψε:
gkazakias έγραψε:
labros έγραψε:
Daidalos έγραψε:Μπορει καποιος να μου πει με απλα λογια τι ειναι το OBD και γιατι ειναι καλο να υπαρχει;


Το OBD είναι μια θύρα που έχουν όλα τα αυτοκίνητα από το 2001 και μετά. Σε αυτά τη θύρα συνδέονται τα διαγνωστικά που έχουν τα συνεργεία για την ανάγνωση βλαβών. Αν ένα σύστημα υγραεριοκίνησης μπορεί να συνδεθεί μόνιμα σε αυτή τη θύρα πλεονεκτεί από αυτά που δεν μπορούν γιατί μπορεί να έχει συνεχόμενη παρακολούθηση των παραμέτρων του εργοστασιακού εγκεφάλου του αυτοκινήτου και να συνεργάζεται καλύτερα με αυτόν. Πχ παρακολουθεί τις τιμές του Λ.
Όχι μόνο παρακολουθεί, αλλά και αυτοδιορθωνει το μίγμα συνεχώς. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχει γίνει τέλεια εγκατάσταση και μια καλή βασική πρώτη ρύθμιση στο δρόμο από τον εγκαταστατη.
Πολλοί εγκαταστάτες θα σου πουν δεν χρειάζεται να συνδεθεί obd στο υγραέριο , πρώτον γιατί βαριουνται να κόβουν ράβουν καλώδια, και δεύτερον γιατί το αμάξι τσουλαει μια χαρα και χωρίς αυτο.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτο το "κοβουν ραβουν καλωδια" λιγο με αγχωνει αλλα μαλλον θα σας ακουσω.
Διαβασα οτι η landirenzo ειναι πιο συμβατη με το οχημα μου. Αληθευει;


Οποιοδήποτε σύστημα βάλεις επώνυμο ( EuropeGas , Omvl ,Lovato , Stag , Landirenzo ,εάν ρυθμιστεί σωστά και με σωστή εγκατάσταση δεν θα έχεις πρόβλημα.
Εννοείται με obd υποστήριξη.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1432
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Daihatsu

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης