Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό Daidalos » Κυρ 05 Μάιος, 2019 10:36

Καλημερα σε ολους.
Εχω το Terios 2, 1500 cc του 2009 με 73000 χλμ.
Σκεφτομαι να βαλω υγραεριου υγρου ψεκασμου και θα ηθελα τις αποψεις για το ποιο να διαλεξω.
Επισης θα ηθελα και τις αποψεις σας για τα ακολουθα:
1) ποσο αληθευει η ρηση περι μη απαιτησης για αντικατασταση φιλτρων κλπ;
2) ποια μπεκ να διαλεξω;
3) απο οσα διαβασα εδω υπαρχει ενα θεμα με θορυβο. Αυτο συμβαινει ακομα και εαν βαλω την δεξαμενη οριζοντια;
Ευχαριστω.
Daidalos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 05 Μάιος, 2019 10:20

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 05 Μάιος, 2019 11:19

Επιλογές ΕΧΕΙΣ μια την εξης vialle θέλει καλό παταρωμα για να μην ακούς την τρόμπα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 05 Μάιος, 2019 14:32

Πας να μπλεξεις με ακριβό Κιτ με αντλίες , ακριβά ανταλλακτικά, χωρίς λόγο, ίσως αυτά να λειτουργούν καλύτερα στα άμεσου ψεκασμού. . Βάλε ένα καλό αερίου ψεκασμού με obd ,σε σωστό μάστορα και θα πάθεις πλάκα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό Daidalos » Τετ 08 Μάιος, 2019 20:02

gkazakias έγραψε:Πας να μπλεξεις με ακριβό Κιτ με αντλίες , ακριβά ανταλλακτικά, χωρίς λόγο, ίσως αυτά να λειτουργούν καλύτερα στα άμεσου ψεκασμού. . Βάλε ένα καλό αερίου ψεκασμού με obd ,σε σωστό μάστορα και θα πάθεις πλάκα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κοίτα, μου είπαν ότι η τεχνολογία υγρού ψεκασμού αποτελεί μικρότερο ρίσκο για φθορά των βαλβίδων. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που το προτιμώ. Είναι λάθος αυτό?
Δηλ. εσύ ποιο αέριου ψεκασμού θα μου πρότεινες?
Daidalos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 05 Μάιος, 2019 10:20

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 08 Μάιος, 2019 20:05

Daidalos έγραψε:
gkazakias έγραψε:Πας να μπλεξεις με ακριβό Κιτ με αντλίες , ακριβά ανταλλακτικά, χωρίς λόγο, ίσως αυτά να λειτουργούν καλύτερα στα άμεσου ψεκασμού. . Βάλε ένα καλό αερίου ψεκασμού με obd ,σε σωστό μάστορα και θα πάθεις πλάκα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κοίτα, μου είπαν ότι η τεχνολογία υγρού ψεκασμού αποτελεί μικρότερο ρίσκο για φθορά των βαλβίδων. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που το προτιμώ. Είναι λάθος αυτό?
Δηλ. εσύ ποιο αέριου ψεκασμού θα μου πρότεινες?
Όχι καμιά σχέση για την προστασία των βαλβίδων. Θα έβαζα prins , brc, omvl, landirenzo, lovato, europegas. Πολύ αξιόλογα Κιτ , τα οποία με έναν σωστό εγκαταστατη έχεις ξεχάσει ότι φοράς αεριο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό mikepapas » Σάβ 11 Μάιος, 2019 13:27

το Terios 2, 1500 cc εχει OBD σύνδεση;
mikepapas
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 02 Μαρ, 2019 17:44

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό Candyman » Σάβ 11 Μάιος, 2019 14:18

mikepapas έγραψε:το Terios 2, 1500 cc εχει OBD σύνδεση;


Όλα τα αυτοκίνητα από το 2000-2001 περίπου και μετά, έχουν υποχρεωτικά OBD βύσμα.
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό Daidalos » Κυρ 12 Μάιος, 2019 09:45

Μπορει καποιος να μου πει με απλα λογια τι ειναι το OBD και γιατι ειναι καλο να υπαρχει;
Daidalos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 05 Μάιος, 2019 10:20

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 12 Μάιος, 2019 10:42

Daidalos έγραψε:Μπορει καποιος να μου πει με απλα λογια τι ειναι το OBD και γιατι ειναι καλο να υπαρχει;


Το OBD είναι μια θύρα που έχουν όλα τα αυτοκίνητα από το 2001 και μετά. Σε αυτά τη θύρα συνδέονται τα διαγνωστικά που έχουν τα συνεργεία για την ανάγνωση βλαβών. Αν ένα σύστημα υγραεριοκίνησης μπορεί να συνδεθεί μόνιμα σε αυτή τη θύρα πλεονεκτεί από αυτά που δεν μπορούν γιατί μπορεί να έχει συνεχόμενη παρακολούθηση των παραμέτρων του εργοστασιακού εγκεφάλου του αυτοκινήτου και να συνεργάζεται καλύτερα με αυτόν. Πχ παρακολουθεί τις τιμές του Λ.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Προτιμητεο συστημα υγρου ψεκασμου για Terios 2?

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 12 Μάιος, 2019 12:39

labros έγραψε:
Daidalos έγραψε:Μπορει καποιος να μου πει με απλα λογια τι ειναι το OBD και γιατι ειναι καλο να υπαρχει;


Το OBD είναι μια θύρα που έχουν όλα τα αυτοκίνητα από το 2001 και μετά. Σε αυτά τη θύρα συνδέονται τα διαγνωστικά που έχουν τα συνεργεία για την ανάγνωση βλαβών. Αν ένα σύστημα υγραεριοκίνησης μπορεί να συνδεθεί μόνιμα σε αυτή τη θύρα πλεονεκτεί από αυτά που δεν μπορούν γιατί μπορεί να έχει συνεχόμενη παρακολούθηση των παραμέτρων του εργοστασιακού εγκεφάλου του αυτοκινήτου και να συνεργάζεται καλύτερα με αυτόν. Πχ παρακολουθεί τις τιμές του Λ.
Όχι μόνο παρακολουθεί, αλλά και αυτοδιορθωνει το μίγμα συνεχώς. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχει γίνει τέλεια εγκατάσταση και μια καλή βασική πρώτη ρύθμιση στο δρόμο από τον εγκαταστατη.
Πολλοί εγκαταστάτες θα σου πουν δεν χρειάζεται να συνδεθεί obd στο υγραέριο , πρώτον γιατί βαριουνται να κόβουν ράβουν καλώδια, και δεύτερον γιατί το αμάξι τσουλαει μια χαρα και χωρίς αυτο.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Daihatsu

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες