Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

υγραεριο σε sirion 2, 1.3 16v 2008

υγραεριο σε sirion 2, 1.3 16v 2008

Δημοσίευσηαπό blackfox77 » Τετ 05 Δεκ, 2012 23:14

καλησπερα απο Ολλανδια,εγινα προσφατα κατοχος ενος daihatsu sirion2 1.3 2008μοντελο μεταχειρισμενο (33.000χλμ) ειμαι σε δηλυμα να του περασω εγκατασταση υγραεριου.το ερωτημα μου ειναι το εξης :πηγα σε τεχνικο ολλανδο μου εδωσε προσφορα +-2000ευρω για vialle.Εχω ακουσει οτι τα toyota παρουσιαζουν καποια ευπαθεια στις βαλβιδες με το υγραεριο,και σκεφτομενος οτι η daihatsu ειναι θυγατρικη (δεν ειμαι 100%σιγουρος) της toyota με εβαλε σε σκεψεις.γνωριζει καποιος επι του θεματος να βοηθησει?

ευχαριστω εκ των προτερων λαμπρος
blackfox77
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος, 2012 20:36

Re: υγραεριο σε sirion 2, 1.3 16v 2008

Δημοσίευσηαπό GEIAnnis » Παρ 15 Μάιος, 2020 11:46

blackfox77 έγραψε:καλησπερα απο Ολλανδια,εγινα προσφατα κατοχος ενος daihatsu sirion2 1.3 2008μοντελο μεταχειρισμενο (33.000χλμ) ειμαι σε δηλυμα να του περασω εγκατασταση υγραεριου.το ερωτημα μου ειναι το εξης :πηγα σε τεχνικο ολλανδο μου εδωσε προσφορα +-2000ευρω για vialle.Εχω ακουσει οτι τα toyota παρουσιαζουν καποια ευπαθεια στις βαλβιδες με το υγραεριο,και σκεφτομενος οτι η daihatsu ειναι θυγατρικη (δεν ειμαι 100%σιγουρος) της toyota με εβαλε σε σκεψεις.γνωριζει καποιος επι του θεματος να βοηθησει?

ευχαριστω εκ των προτερων λαμπρος


(((εγώ δυστυχώς τώρα έμαθα για την ύπαρξη του forum. πολύ καλό!)))

ναι συμπατριώτη η daihatsu είναι θυγατρική της ΤΟΥΟΤΑ όπως & η LEXUS
το αμάξωμα/σασί είναι ολόιδιο με το SUBARU justy το 1000cc. αναφέρομαι στο 1300 & 1500
το 1000άρι είναι ολόιδιο με το justy σε όλα
δυστυχώς πλέον σταμάτησαν τα DAIHATSU στην Ευρώπη & υπάρχουν μόνο ανταλλακτικά
από κινητήρα έχεις άφθονες επιλογές, στο αμάξωμα όχι πολλές

ο κινητήρας στα 1000αρια είναι ολόιδιος με το ΤΟΥΟΤΑ passo (Ιαπωνία), με το ΤΟΥΟΤΑ aygo, το CITROEN c1, peugeot 107.
στο 1300 αν δεν κάνω λάθος είναι ίδιος με κινητήρα yaris της ίδιας εποχής

καλύτερη λύση θεωρώ τελικώς την BRC αν κι έμενα με είχαν πείσει για το ROMANO ιταλικο πιο δεύτερο αλλά καλό
δεν έχω μείνει ποτέ δεν με έχει αφήσει δηλαδή ούτε είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα
όμως χτυπάει λίγο άρα προφανώς ισχύει αυτό που είπες να <βαλβιδίζει> να το πω έτσι
όμως σίγουρα δεν χαλάει αν γίνει σοβαρή εγκατάσταση από γνώστη & εξοικονομείς πολλά αν το χρησιμοποιείς για πολλά χιλιόμετρα. αν όχι δεν αξίζει η εγκατάσταση LPG
ειδικά φέτος με την πτώση των καυσίμων λόγω Ρώσων~Αράβων πανδημίας κλπ
αξίζει λίγο καλύτερα η βενζίνη που είναι της μάνας του
σε ταξίδια όταν περνας τα 120~130km/h δεν αξίζει το LPG γιατί το ρουφάει (το πίνει) γρήγορα
εσύ βέβαια έχεις το 1300 που είναι 16V οπότε μπορεί να μην ισχύει το ίδιο με αυτό που σου γράφω

δεν ξέρω αν τελικά έβαλες το VIALLE, ποιοτικό είναι αλλά πανάκριβο για εγκατάσταση σε τέτοιο αυτοκίνητο μάλλον δεν αξίζει
αφού & με οικονομικότερα brand κάνεις τη δουλειά σου!
GEIAnnis
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 15 Μάιος, 2020 11:34


Επιστροφή στο Daihatsu

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες





cron