Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

lpg σε vitara 1.6 1999 3d help ποιο να βαλω

lpg σε vitara 1.6 1999 3d help ποιο να βαλω

Δημοσίευσηαπό pennas » Παρ 20 Απρ, 2012 10:29

καλημερα στο φορουμ
ειναι το πρωτο μου ποστ και ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι πιστευω οτι θα με βοηθησετε να βρω αυτο που πρεπει και οχι αυτο που μου λενε να βαλω το καθε συνεργειο
απο αεριο δεν ξερω σχεδον τιποτα απο γνωστους που εχουν βαλει σε jimny η σε αλλες μαρκες αυτοκινητων ο καθενας λεει οτι το δικο του ειναι και το καλυτερο
αρκετοι εχουν βαλει bartolini αυτοι με τα jimny και δεν εχουν πραγματικα κανενα προβλημα
αλλοι με stag αλλοι με tartarini και αλλοι με brc και omvl
εγω παλι χωρις να ξερω εχω την εντυπωση οτι τα brc ειναι τα καλυτερα μαλλον απο τα ιταλικα και οτι εχουν καλυτερη χαρτογραφηση γιαυτο ειναι και απο τα ποιο ακριβα
το ζητημα ειναι αν μπορειτε να με βοηθησεται να διαλεξω το καλυτερο για το δικο μου αμαξι το ποιο αξιοπιστο και αν γινεται να ειναι και σχετικα προσιτο
τονιζω οτι δεν κανω πανω απο 10000χιλ το χρονο με το αμαξι αλλα τα χιλ ειναι πολη κυνηγι ψαρεμα και γενικος ειναι το μονο αμαξι που εχω
εχει 120χιλ πραγματικα χιλ και αν και ειναι παλιο μοντελο ειναι σε πολυ καλη κατασταση ειμαι επαρχια Σερρες και θα ηθελα αν μου πρωτεινεται και συνεργειο εκτος απο μαρκα να ειναι εδω στους
γυρω νομους
οι τιμες που εχω βρει ειναι
bartolini 1050 me kteo και υγρο στο ρεζερβουαρ χωρις φπα
stag 950 χωρις φπα και κτεο και υγρο ρεζερβουαρ
brc 1100 με φπα θεσ/νικη
omvl 1100 χωρις φπα
northitali η καπως ετσι 850 χωρις φπα
pennas
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ, 2012 09:50

Re: lpg σε vitara 1.6 1999 3d help ποιο να βαλω

Δημοσίευσηαπό gakost » Παρ 20 Απρ, 2012 13:52

Ο κινητήρας σου είναι απλός μηχανολογικά και όλα τα κιτ θα δουλέψουν. Το BRC plug and drive (δεν είμαι σίγουρος για το πιο μικρό μοντέλο sequent 24) έχει το πλεονέκτημα ότι υπάρχει χαρτογράφηση του εγκεφάλου για αρκετούς κινητήρες κατευθείαν από το εργοστάσιο οπότε αν υπάρχει για το αυτοκίνητο σου έχεις μια έξτρα σιγουριά. Πάντως έχει χιλιοειπωθεί αλλά μάλλον είναι η σημαντικότερη συμβουλή: Διάλεξε τον μάστορα , η επιλογή είναι εξίσου σημαντική με το Κιτ. Μπορεί να βάλέις το πιο ακριβό και να έχεις προβλήματα και το πιο φθηνό και να ξεχάσεις πως λένε τον μάστορα. Όσον αφορά το ΚΤΕΟ προσωπική μου άποψη να αποφύγεις να το πάρεις έτοιμο περασμένο γιατί πολλές φορές το χαρτί έρχεται στο συνεργείο με το "παιδί" και ο έλεγχος γίνετε με τηλεδιάσκεψη. Δεν είναι καλύτερα να το πας εσύ και να το ελέγξουν κανονικά και να ξέρεις σίγουρα τι γίνετε; Τέλος άλλοι παράγοντες που πρέπει να σκεφτείς την σειρά σπουδαιότητας βάλτην εσύ όπως νομίζεις:

1) Χρονική διάρκεια εγγύησης
2)Συχνότητα και κόστος service του συστήματος.
3)Αν υπάρχει κόστος και πόσο είναι της δήλωσης καλής λειτουργίας που χρειάζεσαι κάθε 2 χρόνια για να περνάς από το ΚΤΕΟ.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: lpg σε vitara 1.6 1999 3d help ποιο να βαλω

Δημοσίευσηαπό Mhtsos7 » Σάβ 23 Ιουν, 2012 21:30

ΠΑΙΔΙΑ, ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΣΕ VITARA '96 1.6 TURBO...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΛΛΑ ΚΛΙΝΩ ΠΡΟΣ SUZUKI ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ....ΛΟΓΩ ΤΟΥ TURBO ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ VITARA TO TITI PAROYSIAZOYN??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


mod: Δε γράφουμε με κεφαλαία.
Mhtsos7
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 23 Ιουν, 2012 21:20

Re: lpg σε vitara 1.6 1999 3d help ποιο να βαλω

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 23 Ιουν, 2012 22:10

Mhtsos7 έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ, ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΣΕ VITARA '96 1.6 TURBO...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΛΛΑ ΚΛΙΝΩ ΠΡΟΣ SUZUKI ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ....ΛΟΓΩ ΤΟΥ TURBO ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ VITARA TO TITI PAROYSIAZOYN??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

σε απλα ατμοσφαιρικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα με πολλα απο τα κιτ της αγορας. τωρα σε μετατροπη σε turbo τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: lpg σε vitara 1.6 1999 3d help ποιο να βαλω

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Σάβ 23 Ιουν, 2012 22:24

Ψάξε στην prins και λοιπές εταιρίες την λίστα με τους προβληματικους κινητηρες, αν δεν είναι μέσα βρίσκεις κάποιον καλό εγκαταστατη και το περνάς.. Απλώς ο πνεύμονας ονομαστικά πρέπει να είναι για +50αλογα από τον κινητήρα περίπου

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: lpg σε vitara 1.6 1999 3d help ποιο να βαλω

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 23 Ιουν, 2012 23:30

Από όσο ξέρω το συγκεκριμμένο Vitara δεν είναι turbo, βασικά δεν έχει φορέσει κανένα Vitara turbo. Ο φωκίων ως ..... τετρακίνητος ίσως ξέρει σίγουρα
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: lpg σε vitara 1.6 1999 3d help ποιο να βαλω

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 24 Ιουν, 2012 09:05

:)
οντως, κανενα βιταρα δεν ηταν εκ κατασκευης τουρμπο ειτε 1600 ειτε 2λιτρο ειτε 2,5

ομως εχω υποψη μου κανα δυο 1600αρια που τουρμπιστικαν...

και ΔΕΝ ξερω τι ειδος αεριου θα μπορουσε να μπει καθοτι μετατροπή πανω στη μετατροπη...
και το κυριωτερο... απο "ποιον"....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14


Επιστροφή στο Suzuki

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης