Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό Insider40 » Πέμ 15 Δεκ, 2011 22:45

Καλησπέρα,
Είμαι κάτοχος ενός Skoda Octavia 5 1.4 tsi και σκεφτομε πολύ σοβαρά να κάνω εγκατάσταση υγραερίου. Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις και παρακαλώ για τις απόψεις σας. Όσοι έχουν και εγκατάσταση στο ίδιο αυτοκίνητο (εάν υπάρχουν) θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη τους.

• Υπάρχουν προβλήματα εγκατάστασης και λειτουργιάς στον συγκεκριμένο κινητήρα? Η viamar μου απάντησε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά θα ήθελα να ακούσω περισσότερες απόψεις.
• Άκουσα επίσης ότι μετά την εγκατάσταση θα δω περίπου 40 με 50% μείωση στα έξοδα για την κατανάλωση μου, αληθεύει τελικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Insider40
 
Δημοσιευσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ 15 Δεκ, 2011 22:34

Re: Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό tommygun » Παρ 16 Δεκ, 2011 00:17

Insider40 έγραψε:Καλησπέρα,
Είμαι κάτοχος ενός Skoda Octavia 5 1.4 tsi και σκεφτομε πολύ σοβαρά να κάνω εγκατάσταση υγραερίου. Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις και παρακαλώ για τις απόψεις σας. Όσοι έχουν και εγκατάσταση στο ίδιο αυτοκίνητο (εάν υπάρχουν) θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη τους.

• Υπάρχουν προβλήματα εγκατάστασης και λειτουργιάς στον συγκεκριμένο κινητήρα? Η viamar μου απάντησε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά θα ήθελα να ακούσω περισσότερες απόψεις.
• Άκουσα επίσης ότι μετά την εγκατάσταση θα δω περίπου 40 με 50% μείωση στα έξοδα για την κατανάλωση μου, αληθεύει τελικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


στο 2ο, 40% ειναι το max και θα κανεις και παρτυ αν το πιανεις.
καλυτερα υπολογισε 30-40% για να εισαι μεσα.
Καθολου ασχημο ποσοστο κατα τηγνωμη μου, αν το ελεγαν απο την αρχη ετσι δε θα κακοφαινοταν σε κανεναν, αλλα οταν κοροιδευουν με το 50% μετα το 35 σου φαινεται λιγο.
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 16 Δεκ, 2011 00:20

tommygun έγραψε:
στο 2ο, 40% ειναι το max και θα κανεις και παρτυ αν το πιανεις.
καλυτερα υπολογισε 30-40% για να εισαι μεσα.

Στα αμεσου ψεκασμου ειναι σιγουρα 40% και πανω.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 16 Δεκ, 2011 00:42

Έφερε η σκοντα - via gas σύστημα για αυτο ; Γιατι δεν είχε πριν απο λίγο καιρό δες εδω http://www.lpgforum.gr/viewtopic.php?f=5&t=727&sid=3d08189fbf7ef3f5553b3535c0a2f6ad. αν ο κινητήρας σου υπάρχει στη λίστα της prins για τα direct injection το οποίο είναι σύστημα αποκλειστικά για κάθε τύπο tsi fsi κτλ, αν υπάρχει να ξέρεις ότι είναι ίσως απο τα καλύτερα ... Τώρα την omvl της viagas δεν μπορώ μα σου πω πολλά για τον αμεσσο ψεκασμο αν έχουν βάλει έστω και ένα !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό Insider40 » Παρ 16 Δεκ, 2011 14:31

Απ' ότι είδα υπάρχει στην λίστα που λες, αρα ειμαι οκ? (υποθετικά μιλάμε).
Να βάλω και ενα τρίτο θεματάκι?
* Τελικά η μεταπωλητική αξία μειώνετε? Θα πουληθεί καλα ένα τέτοιο αυτοκίνητο με τέτοια μετατρωπή ή θα είμαι αναγκασμένος να το κρατήσω μια ζωή?
Insider40
 
Δημοσιευσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ 15 Δεκ, 2011 22:34

Re: Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 16 Δεκ, 2011 20:19

Insider40 έγραψε:Απ' ότι είδα υπάρχει στην λίστα που λες, αρα ειμαι οκ? (υποθετικά μιλάμε).
Να βάλω και ενα τρίτο θεματάκι?
* Τελικά η μεταπωλητική αξία μειώνετε? Θα πουληθεί καλα ένα τέτοιο αυτοκίνητο με τέτοια μετατρωπή ή θα είμαι αναγκασμένος να το κρατήσω μια ζωή?



τα συστηματα της prins εχουν δοκιμαστει για πολλες χιλιαδες χιλιομετρα πριν βγουν στην αγορα και ειναι dedicated δηλαδη κομμενα και ραμμενα για καθε αμαξι και καθε κωδικο κινητηρα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 16 Δεκ, 2011 22:35

Insider40 έγραψε:Καλησπέρα,
Είμαι κάτοχος ενός Skoda Octavia 5 1.4 tsi και σκεφτομε πολύ σοβαρά να κάνω εγκατάσταση υγραερίου. Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις και παρακαλώ για τις απόψεις σας. Όσοι έχουν και εγκατάσταση στο ίδιο αυτοκίνητο (εάν υπάρχουν) θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη τους.


Θα σου πρότεινα να δεις συστήματα υγρού ψεκασμού μόνο και μάλιστα όσα εξασφαλίζουν οτι το αυτοκίνητό σου θα είναι προδιαγραφών Euro5 και μετά τη μετατροπή.
Η Vialle διαθέτει τέτοιο μελετημένο σύστημα ειδικά για το αυτοκίνητό σου κι αν θυμάμαι καλά από ένα δελτίο τύπου καλύπτει και τις προδιαγραφές Euro6 από τώρα!
Επιπλέον, στο εξωτερικό, παρέχει τη δυνατότητα επέκτασης της εγγύησης μέχρι και 4 χρόνια (επομένως εμπιστεύεται πλήρως το συγκεκριμένο κινητήρα).
Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις εκτός απο τους 2-3 εγκαταστάτες που είναι εξουσιοδοτημένοι για εγκαταστάσεις συστημάτων Vialle και στη θυγατρική της Kosmocar, που ασχολείται με την υγραεριοκίνηση. Η συγκεκριμένη εταιρεία εξυπηρετεί όλες τις μάρκες του group VAG, έχει συνάψει κάποιο πρόγραμμα με την κεντρική αντιπροσωπεία της Vialle στην Ελλάδα και προσφέρει εκτός από ευνοϊκούς όρους χρηματοδότησης, επιπλέον εγγύηση 1 έτους στον κινητήρα.

Με βάση τα παραπάνω, η εγκατάσταση ενός ποιοτικού συστήματος υγραεριοκίνησης σε αυτοκίνητο με κινητήρα άμεσου ψεκασμού, επιβάλλεται και σίγουρα προσθέτει στη μεταπωλητική του αξία!
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό kolokas » Παρ 16 Δεκ, 2011 22:53

καλα ετσι που ειναι η κατασταση τιποτα δεν προσθετει στη μεταπωλητικη αξια....
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό dathens » Σάβ 17 Δεκ, 2011 00:01

συμφωνω με αυτα τα αμαξια θα μεινουμε για τα επομενα 10 χρονια οτι και να κανουμε δεν προκειτε να προσθεσει στην αξια του αμαξιου απλα παλευοντας με τους ανικητους να γλυτωσουμε κανενα φραγκο ξερετε οτι στην ολλανδια γερμανια αν βαλεις υγραεριο αλλαζουν οι ρυποι και τα ευρω του αμαξιου σου μετα απο το περασμα στα ΚΤΕΟ ? σε πιο ανικητο μηχανολογικο να το πεις αυτο για να κατεβασεις τους ρυπους και να μειωσεις τα τελη κυκλοφοριας ? σε κανενα

τωρα το επιβαλλετε φιλε μου με τα 2500- 2600 που ζητα η κοσμοκαρ σουμπαρου κτλ ή ο βρεττος στις εποχες που ζουμε δυσκολο αν αφησουν και την μετατροπη απο βενζινα σε πετρελαιο που επιτρεπετε σε αλλες χωρες μας βλεπω να αλλουζουμε μηχανες
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Εγκάτασταση Υγραερίου σε Skoda Octavia 5 1.4 tsi

Δημοσίευσηαπό Insider40 » Σάβ 17 Δεκ, 2011 09:48

dti έγραψε:
Insider40 έγραψε:Καλησπέρα,
Είμαι κάτοχος ενός Skoda Octavia 5 1.4 tsi και σκεφτομε πολύ σοβαρά να κάνω εγκατάσταση υγραερίου. Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις και παρακαλώ για τις απόψεις σας. Όσοι έχουν και εγκατάσταση στο ίδιο αυτοκίνητο (εάν υπάρχουν) θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη τους.


Θα σου πρότεινα να δεις συστήματα υγρού ψεκασμού μόνο και μάλιστα όσα εξασφαλίζουν οτι το αυτοκίνητό σου θα είναι προδιαγραφών Euro5 και μετά τη μετατροπή.
Η Vialle διαθέτει τέτοιο μελετημένο σύστημα ειδικά για το αυτοκίνητό σου κι αν θυμάμαι καλά από ένα δελτίο τύπου καλύπτει και τις προδιαγραφές Euro6 από τώρα!
Επιπλέον, στο εξωτερικό, παρέχει τη δυνατότητα επέκτασης της εγγύησης μέχρι και 4 χρόνια (επομένως εμπιστεύεται πλήρως το συγκεκριμένο κινητήρα).
Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις εκτός απο τους 2-3 εγκαταστάτες που είναι εξουσιοδοτημένοι για εγκαταστάσεις συστημάτων Vialle και στη θυγατρική της Kosmocar, που ασχολείται με την υγραεριοκίνηση. Η συγκεκριμένη εταιρεία εξυπηρετεί όλες τις μάρκες του group VAG, έχει συνάψει κάποιο πρόγραμμα με την κεντρική αντιπροσωπεία της Vialle στην Ελλάδα και προσφέρει εκτός από ευνοϊκούς όρους χρηματοδότησης, επιπλέον εγγύηση 1 έτους στον κινητήρα.

Με βάση τα παραπάνω, η εγκατάσταση ενός ποιοτικού συστήματος υγραεριοκίνησης σε αυτοκίνητο με κινητήρα άμεσου ψεκασμού, επιβάλλεται και σίγουρα προσθέτει στη μεταπωλητική του αξία!


Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, με βοήθησαν πολύ. Δυστυχώς επειδή είμαι από επαρχία η πιο κοντινή πολη είναι η Θεσσαλονίκη οπότε θα πάρω σήμερα να μάθω πληροφορίες για τον ΜΑΝΔΥΛΑ που είναι επίσημος αντιπρόσωπος της Kosmocar στην Θεσσαλονίκη (έτσι έμαθα από το site της Cosmocar).
Υπάρχει κάποιος που να έχει πληροφορίες για εγκατάσταση της Vialle (υγρού ψεκασμού euro 5) στην Θεσσαλονίκη? Κάποιον καλό αντιπρόσωπο. Από την στιγμή που είμαι έτοιμος να δώσω κάποια χρήματα φαντάζομαι ότι το καλύτερο είναι αφού διαλέξω το καλύτερο σύστημα να γίνει και σωστή εγκατάσταση.
Insider40
 
Δημοσιευσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ 15 Δεκ, 2011 22:34

Επόμενο

Επιστροφή στο Skoda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες