Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο σε SEAT ibiza 1.4 75hp 2005

Re: Υγραέριο σε SEAT ibiza 1.4 75hp 2005

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 26 Μάιος, 2013 12:07

hlias έγραψε:το καθε εξαρτημα γραφει και την μαρκα του πανω του, εγκεφαλος, πνευμονας, μπεκιερα κ.τ.λ. αν νομιζεις οτι ο εγκαταστατης σου παει να σε κοροιδεψει τοτε φιλε μου ή βρες εναν ανθρωπο που κερδιζει την εμπιστοσυνη σου ή μην βαλεις καθολου υγραεριο.


Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη συμβουλή. :clap:

Μην ξεχνάς ότι με το υγραέριο θα αποκτήσεις μια συνεργασία για τον εγκαταστάτη που θα επιλέξεις. Θα πηγαίνεις σίγουρα για να αλλάξεις φίλτρα ανά όσα χιλιόμετρα θα σου πει, κάθε 2 χρόνια να πάρεις την βεβαίωση για το ΚΤΕΟ και πιθανός κάποιες φορές στην αρχή της εγκαταστασης για να βελτιστοποιηθεί η λειτουργία ή να διορθωθούν αν υπάρχουν κάποιες μικροατέλειες. Επίσης αν κάποια στιγμή αντιμετωπίσεις πρόβλημα εκεί θα απευθυνθείς, ακόμη και αν είναι κάτι μηχανικό του αυτοκινήτου σου μιας και στους υγραεριοκίνητους ασυναίσθητα νομίζεις ότι φταίει το υγραέριο μόλις κάτι δεν πάει καλά με το αυτοκίνητο. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι δεν θα είναι και η καλύτερη σχέση.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Υγραέριο σε SEAT ibiza 1.4 75hp 2005

Δημοσίευσηαπό giorgos3924 » Κυρ 26 Μάιος, 2013 12:42

Βρήκα κι εγώ άνθρωπο που κέρδισε την εμπιστοσύνη μου και τί κατάλαβα;
Πήγα για αλλαγή φίλτρου υγραερίου και καταλάθος μου έβγαλε το βύσμα του πολλαπλασιαστή.
Το αυτοκίνητο άρχισε να βήχει όλη την ώρα.
Πήγα και του λέω έτσι κ έτσι, μου λέει δεν έχει καμια σχέση το φίλτρο. Σωστά λέω, αλλά δεν ρίχνω ευθύνη στο φίλτρο. Λέω απλά πως
το πρόβλημά μου άρχισε με το που βγήκα απ το συνεργείο σου. Άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε, μια ματια δεν βλάπτει.
Και επίσης αν είχε όντως κάτι θα έβγαζε και μεροκάματο. Πράγμα που όπως φάνηκε δεν ήθελε.
Μου άλλαξε 4 μπουζάκια με την 3η επίσκεψη (μεταχειρισμένα φυσικά, ευτυχώς). Αφού το πρόβλημα επέμενε δεν κοίταξε τίποτα άλλο, μου είπε χωρίς 2η σκέψη "πήγαινε στον μηχανικό σου"!

Κατα τ' άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο gakost.
Hyundai Accent 2005 1.3 - BRC Sequent 24
giorgos3924
 
Δημοσιευσεις: 304
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ, 2012 02:48

Re: Υγραέριο σε SEAT ibiza 1.4 75hp 2005

Δημοσίευσηαπό DIMI60 » Τετ 29 Μάιος, 2013 17:46

Αν υπάρχουν φίλοι που να έχουν βάλει υγραέριο στο ίδιο αυτοκίνητο ας γράψουν ποιο βάλανε σε ποιον εγκαταστάτη και τις εντυπώσεις τους. :ymtongue: :((
DIMI60
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Παρ 24 Μάιος, 2013 07:44

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Seat

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες