Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό Nikos7167 » Τρί 06 Ιαν, 2015 13:27

Είμαι κάτοχος ενός Subaru Impreza 1.6 του 2005 ατμοσφαιρικό, το αγόρασα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση, με της φορολογίες και με τα καύσιμα στα ύψη αποφάσισα να κάνω κάποιες εκπτώσεις στην ζωή μου και να ξεφύγω από τα 3λιτρα και τα 2λυτρα και φυσικά την οικονομία καυσίμου, γι αυτό και αγόρασα 1600 κυβικά,
πρώτη μου μέριμνα ήταν πριν ακόμα φτάσω στο σπίτι να του βάλω ένα σύστημα υγραερίου Lovato, να μιλήσουμε λοιπόν για τους προβληματισμούς μου…
Δεν το γνώρισα καθόλου σχεδόν με βενζίνη αφού όπως προανέφερα του έβαλα κατευθείαν Υγραέριο, γενικά το αυτοκίνητο είναι ψοφιμάκι, δεν βλέπω διάφορες όμως τεράστιες στης αλλαγές μεταξύ υγραερίου και βενζίνης..
Ο εγκαταστάτης που μου το τοποθέτησε έχει αποδημήσει εις κύριο και έψαξα σε κάποιους άλλους να μου λύσουν κάποιες απορίες μου…
Το αυτοκίνητο κατά εμέ καίει αρκετή βενζίνα, αυτήν την απορία πήγα να μου λύσουν και όχι δεν μου την έλυσαν άλλα με προβλημάτισαν χειρότερα…
Υπ όψιν πως το αυτοκίνητο δουλεύει άψογα και με υγραέριο και με βενζίνα, απλά είναι λίγο απρόθυμο λόγο βάρους τετρακίνησης και μικρής ιπποδύναμης, κατά τα άλλα το αυτοκίνητο είναι χάρμα οφθαλμού στο ταξίδι και στην άνεση που σου προσφέρει…
Πήγα τουλάχιστον σε πέντε διαφορετικούς και οι πέντε μου έλεγαν ότι ήθελαν, μάλιστα ο ένας μου το έβγαλε άχρηστο τελείως και μάλιστα μου είπε ότι όλα θέλουν πέταμα και ξανά εγκατάσταση, μάλιστα για να μου κάνει αυτήν την δουλειά την μετέφρασε στα γύρω 600 ευρώ, ε όχι ρε φίλε τι θα κάνεις δηλαδή?? Χρυσάφη και πλατίνα θα του περάσεις??
Ρωτώ κάποιον άλλον, ρε φίλε γιατί έχω την εντύπωση πως μου καίει παραπάνω βενζίνα?? Το έβαλε στον εγκέφαλο με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά, μόλις το είδε τραβαγε τα μαλλιά του λες και τον χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα… τρόμαξα!!! Τι έγινε ρε φίλε?? Εσύ μου λέει καις περισσότερη βενζίνα από ότι υγραέριο….. γιατί ρε φίλε του απαντώ?? Γιατί μου λέει πάνω από της 2700 στροφές σταματούν τα μπεκ να ψεκάζουν αέριο και ψεκάζει μόνο βενζίνα, για να στο προγραμματίσω να δουλέψει σωστά 100 ευρώ….!!!!
Ρε παιδιά δεν είμαι καρμίρης αλλά δεν είμαι και μαλάκας….. έχω αλλάξει ισα με 30 αυτοκίνητα στην ζωή μου,
Πάω σε άλλον αυτόν τον είδα κάπως καλύτερο, πραγματικά μου είπε πως στης 2700 στροφές ψεκάζει βενζίνα αλλά για μόλις 0.5μιλισεκοντ, μόνο και μόνο για την λίπανση του κινητήρα, αυτός μου είπε πως καλό θα ήταν να του έβαζα μια λαδιερα, ανάθεμα και αν ξέρω τι είναι η λαδιερα και τη δουλειά κάνει…???
Κάποιος άλλος μου είπε και το βλέπω κάπως σωστό είναι, να ανεβάσεις αντί να σου ψεκάζει αυτά τα 0.5 μιλισεκοντ στις 2700 στροφές να τα ψεκάζει στις 3500 χιλιάδες στροφές γιατί το αυτοκίνητο είναι ιδιαίτερα βαρύ και δουλεύει συνέχεια στο φάσμα τον 2700 στροφών… θα δεις μου είπε αρκετή βελτίωση στο θέμα βενζίνας…. Μου είπε επίσης πως δεν είναι απαραίτητη η λαδιερα αφού ψεκάζει καύσιμο σε κάποιες στροφές…
Τι να πω?? Φυσικά όσους επισκέφτηκα με το ανάλογο αντίτιμο πάντα…>!!!!!
Και ρωτώ, όποιος από εσάς δεν βαρέθηκε να διαβάσει όλο αυτό, έχει καμιά ιδέα??
Περί λαδιερας?? Περί κατανάλωση καυσίμου?? Περί ανέβασμα των στροφών στης 3500 στροφές??
Εσείς με τα υγραέριο αυτοκίνητα πόση βενζίνα καταναλώνεται?? Εγώ περίπου για 500 χιλιόμετρα καίω γύρω στα 15 ευρώ βενζίνα……
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την υπομονή σας και σε όποιους το διάβασαν…..>!!!!!!
Nikos7167
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 24 Οκτ, 2014 13:35

Re: Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τρί 06 Ιαν, 2015 15:54

Φίλε μου αν το πας του σκοτωμου φυσικά και θα καίει βενζίνη.... Το έχω δει και στο δικό μου, όταν πάω χαλαρά δεν καει σχεδόν καθόλου βενζίνη, ενώ όταν το πιεζω και έχει φορτία θα κάψει βενζίνη! Να σου το ρυθμίσεων να ψεκαζει βενζίνη κυρίως με τα φορτία του κινητήρα και σε στροφές γύρω από 3000 και πάνω!

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό gxalk1970 » Τρί 06 Ιαν, 2015 20:23

φίλε αστο όπως είναι, μια χαρα είσαι. Τα subaru έχουν ευαίσθητες βαλβίδες, και καιγοντας λίγο βενζίνη παραπάνω, επιμηκύνεις την ζωή του κινητήρα σου. Μην πειράζεις τίποτα αν ολα τα άλλα είναι εντάξει. Εγώ να φανταστείς το γυρνάω μονο σε βενζίνα τώρα που χει πέσει και η τιμή συχνά πυκνά.
gxalk1970
 
Δημοσιευσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 03 Μαρ, 2011 22:36

Re: Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό Nikos7167 » Τρί 06 Ιαν, 2015 21:21

Ευχαριστώ για την αμεσότητα σας,
Δηλαδή φίλοι μου να ανεβάσω λίγο της στροφές γύρω στης 3500
από της 2700 ώστε να μην είναι συνέχεια μέσα στην κλίμακα στροφών που ψεκάζει βενζίνα??
Δεν πιστεύω να τα πάρω στο χέρι??
Nikos7167
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 24 Οκτ, 2014 13:35

Re: Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό Nikos7167 » Τρί 06 Ιαν, 2015 21:22

Τίποτα κατα νού για λαδιέρες??
Nikos7167
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 24 Οκτ, 2014 13:35

Re: Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό Nikos7167 » Τετ 07 Ιαν, 2015 15:04

Nikos7167 έγραψε:Είμαι κάτοχος ενός Subaru Impreza 1.6 του 2005 ατμοσφαιρικό, το αγόρασα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση, με της φορολογίες και με τα καύσιμα στα ύψη αποφάσισα να κάνω κάποιες εκπτώσεις στην ζωή μου και να ξεφύγω από τα 3λιτρα και τα 2λυτρα και φυσικά την οικονομία καυσίμου, γι αυτό και αγόρασα 1600 κυβικά,
πρώτη μου μέριμνα ήταν πριν ακόμα φτάσω στο σπίτι να του βάλω ένα σύστημα υγραερίου Lovato, να μιλήσουμε λοιπόν για τους προβληματισμούς μου…
Δεν το γνώρισα καθόλου σχεδόν με βενζίνη αφού όπως προανέφερα του έβαλα κατευθείαν Υγραέριο, γενικά το αυτοκίνητο είναι ψοφιμάκι, δεν βλέπω διάφορες όμως τεράστιες στης αλλαγές μεταξύ υγραερίου και βενζίνης..
Ο εγκαταστάτης που μου το τοποθέτησε έχει αποδημήσει εις κύριο και έψαξα σε κάποιους άλλους να μου λύσουν κάποιες απορίες μου…
Το αυτοκίνητο κατά εμέ καίει αρκετή βενζίνα, αυτήν την απορία πήγα να μου λύσουν και όχι δεν μου την έλυσαν άλλα με προβλημάτισαν χειρότερα…
Υπ όψιν πως το αυτοκίνητο δουλεύει άψογα και με υγραέριο και με βενζίνα, απλά είναι λίγο απρόθυμο λόγο βάρους τετρακίνησης και μικρής ιπποδύναμης, κατά τα άλλα το αυτοκίνητο είναι χάρμα οφθαλμού στο ταξίδι και στην άνεση που σου προσφέρει…
Πήγα τουλάχιστον σε πέντε διαφορετικούς και οι πέντε μου έλεγαν ότι ήθελαν, μάλιστα ο ένας μου το έβγαλε άχρηστο τελείως και μάλιστα μου είπε ότι όλα θέλουν πέταμα και ξανά εγκατάσταση, μάλιστα για να μου κάνει αυτήν την δουλειά την μετέφρασε στα γύρω 600 ευρώ, ε όχι ρε φίλε τι θα κάνεις δηλαδή?? Χρυσάφη και πλατίνα θα του περάσεις??
Ρωτώ κάποιον άλλον, ρε φίλε γιατί έχω την εντύπωση πως μου καίει παραπάνω βενζίνα?? Το έβαλε στον εγκέφαλο με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά, μόλις το είδε τραβαγε τα μαλλιά του λες και τον χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα… τρόμαξα!!! Τι έγινε ρε φίλε?? Εσύ μου λέει καις περισσότερη βενζίνα από ότι υγραέριο….. γιατί ρε φίλε του απαντώ?? Γιατί μου λέει πάνω από της 2700 στροφές σταματούν τα μπεκ να ψεκάζουν αέριο και ψεκάζει μόνο βενζίνα, για να στο προγραμματίσω να δουλέψει σωστά 100 ευρώ….!!!!
Ρε παιδιά δεν είμαι καρμίρης αλλά δεν είμαι και μαλάκας….. έχω αλλάξει ισα με 30 αυτοκίνητα στην ζωή μου,
Πάω σε άλλον αυτόν τον είδα κάπως καλύτερο, πραγματικά μου είπε πως στης 2700 στροφές ψεκάζει βενζίνα αλλά για μόλις 0.5μιλισεκοντ, μόνο και μόνο για την λίπανση του κινητήρα, αυτός μου είπε πως καλό θα ήταν να του έβαζα μια λαδιερα, ανάθεμα και αν ξέρω τι είναι η λαδιερα και τη δουλειά κάνει…???
Κάποιος άλλος μου είπε και το βλέπω κάπως σωστό είναι, να ανεβάσεις αντί να σου ψεκάζει αυτά τα 0.5 μιλισεκοντ στις 2700 στροφές να τα ψεκάζει στις 3500 χιλιάδες στροφές γιατί το αυτοκίνητο είναι ιδιαίτερα βαρύ και δουλεύει συνέχεια στο φάσμα τον 2700 στροφών… θα δεις μου είπε αρκετή βελτίωση στο θέμα βενζίνας…. Μου είπε επίσης πως δεν είναι απαραίτητη η λαδιερα αφού ψεκάζει καύσιμο σε κάποιες στροφές…
Τι να πω?? Φυσικά όσους επισκέφτηκα με το ανάλογο αντίτιμο πάντα…>!!!!!
Και ρωτώ, όποιος από εσάς δεν βαρέθηκε να διαβάσει όλο αυτό, έχει καμιά ιδέα??
Περί λαδιερας?? Περί κατανάλωση καυσίμου?? Περί ανέβασμα των στροφών στης 3500 στροφές??
Εσείς με τα υγραέριο αυτοκίνητα πόση βενζίνα καταναλώνεται?? Εγώ περίπου για 500 χιλιόμετρα καίω γύρω στα 15 ευρώ βενζίνα……
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την υπομονή σας και σε όποιους το διάβασαν…..>!!!!!!
Nikos7167
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 24 Οκτ, 2014 13:35

Re: Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τετ 07 Ιαν, 2015 15:29

Nikos7167 έγραψε:Τίποτα κατα νού για λαδιέρες??

Μια επωνυμη και καλά ρυθμισμενη λαδιερα με επώνυμο "λιπαντικο" μόνο καλό κάνει... με το ανάλογο κόστος!

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τετ 07 Ιαν, 2015 19:05

Nikos7167 έγραψε:Τίποτα κατα νού για λαδιέρες??


Αν αποφασίσεις για λαδιέρα, περιττή κατά τη γνώμη μου εφόσον έχεις ψεκασμό βενζίνης, μόνο η ηλεκτρονική αξίζει. Είναι βέβαια αρκετή ακριβή. Με την απλή λαδιέρα υποπίεσης (της JLM πχ) θα πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να ελέγχεις τη ροή της, γιατί έχει την τάση να σταματάει να στάζει. Εγώ να φανταστείς μετά από κάποιους μήνες τη ξήλωσα.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τετ 07 Ιαν, 2015 19:25

Την Jlm έχω από την αρχή και δεν ξερυθμιζεται... Χρησιμοποιώ μόνο το Jlm valve saver fluid! Μήπως αλλάζεις το "λαδι" που βάζεις; Γι δεν έχουν όλα την ίδια πυκνότητα με αποτέλεσμα να έχεις αυξομειωσεις στην ροή! Σε εμένα τουλάχιστον η ροή μεταβάλλεται μόνο ανάλογα με την θερμοκρασία... Σε κρύο έχω 6-7 στ. /λεπτό και σε ζέστη max 10 στ. /λεπτό! Υγ. Το παξιμαδι το σφιγγεις ενώ κρατάς σταθερή την βίδα.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Subaru Impreza 1.6 LOVATO.. Κατανάλωση βενζίνας....!!!!

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τετ 07 Ιαν, 2015 19:56

Το λάδι της JLM χρησιμοποιούσα και γω. Ρύθμιζα από τη βίδα και έσφιγγα το παξιμάδι. Το ίδιο και τρεις γνωστοί μου. Κάθε εβδομάδα, άντε 10 μέρες, ήθελε πάλι ρύθμισμα. Και οι τρεις την ξηλώσαμε και ησυχάσαμε.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Επόμενο

Επιστροφή στο Subaru

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες





cron