Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με κύλινδρο εν όψει

Re: Πρόβλημα με κύλινδρο εν όψει

Δημοσίευσηαπό drspiros » Δευτ 27 Μάιος, 2019 14:01

Ναι, το έβγαλε στο δρόμο χωρίς να του το ζητήσω εγώ.
Ευχαριστώ.
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Πρόβλημα με κύλινδρο εν όψει

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 27 Μάιος, 2019 16:31

drspiros έγραψε:Επανέρχομαι για να σας εκθέσω τα περαιτέρω.

Φοβούμενος μεγαλύτερη ζημιά, το πήγα στον Λιάπη, έβγαλε καπάκι, το έστειλε για ρεκτιφιέ και ρύθμισε λίγο παραπάνω τα διάκενα ώστε να έχω μεγαλύτερα περιθώρια σε μελλοντική ζημιά. Κόστος 500 ευρώ.

Εν αντιθέσει με τον εγκαταστάτη, ο Λιάπης ήταν κάθετος στην χρήση παράλληλων ψεκασμών, ενώ με συμβούλεψε να προσθέσω και λιπαντικό τύπου Tunap/Protec.

Ακολούθως πήγα στον εγκαταστάτη μου για το προγραμματισμένο service του LPG. Ο ίδιος επέμενε σθεναρά ότι η χρήση παράλληλου ψεκασμού δεν θα μου προσφέρει απολύτως τίποτα από την στιγμή που έχω μπεκ Hana. Ωστόσο βλέποντας την επιμονή μου, απόρροια της τόσο πρώιμης ζημιάς, υποχώρησε και τους ενεργοποίησε τόσο μετά από κάποιες στροφές όσο και στο φορτίο. Παράλληλα, πρόσθεσα και Protec.

Με συμβούλεψε πάντως μετά από ένα χρόνο να ξαναελέγξω συμπίεση γιατί του φάνηκε πολύ περίεργο το όλο σκηνικό (και μένα ομολογουμένως).
Απαράδεκτος που δεν λέει να καταλάβει την χρησιμότητα του εμπλουτισμου βεζνινης. Και τελείως άσχετο με το θέμα του εμπλουτισμου ότι φοραει μπεκ hana. Ημαρτον.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρόβλημα με κύλινδρο εν όψει

Δημοσίευσηαπό cmax » Τετ 29 Μάιος, 2019 08:09

Νομιζω οτι η αναφορα για την απαραιτητη χρηση ψεκασμων βενζινης γινετε χωρις να υπαρχουν οι απαραιτητες γνωσεις, αλλα απλα καποιες φιμες. Προσωπικα εχω ford 1,6 με 120.000 χλμ με υγραεριο χωρις καθολου ψεκασμο βενζινης σε κανενα φασμα στροφων και χωρις λαδιερα, και ακομη δεν εχω χρειαστει ρυθμιση βαλβιδων. Αρα το προβλημα του παραπανω χρηστη δεν ειναι αυτο και βρισκετε καπου αλλου.
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Re: Πρόβλημα με κύλινδρο εν όψει

Δημοσίευσηαπό drspiros » Τετ 29 Μάιος, 2019 11:42

Αυτό το "κάπου αλλού" όμως είναι το ζητούμενο. Ούτε εγώ είμαι σίγουρος ότι οι παράλληλοι ψεκασμοί είναι η λύση, αλλά έχοντας δοκιμάσει την μία μέθοδο πρέπει να δω και την άλλη, ώστε να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα.
Τι σύστημα φοράς;
Τι κινητήρα έχεις; Κάποια Focus έχουν Zetec, κάποια Duratec.
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Πρόβλημα με κύλινδρο εν όψει

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 29 Μάιος, 2019 12:15

drspiros έγραψε:Αυτό το "κάπου αλλού" όμως είναι το ζητούμενο. Ούτε εγώ είμαι σίγουρος ότι οι παράλληλοι ψεκασμοί είναι η λύση, αλλά έχοντας δοκιμάσει την μία μέθοδο πρέπει να δω και την άλλη, ώστε να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα.
Τι σύστημα φοράς;
Τι κινητήρα έχεις; Κάποια Focus έχουν Zetec, κάποια Duratec.


Λύση δεν ειναι αν πχ καποια μοτερ εχουν σοβαρο θεμα με βαλβιδες πχ 1.6-1.8 zetec και στη βενζίνη χωρίς υγραέριο αυτό που πετυχαίνει ο ταυτόχρονος ψεκασμός χωρις να χρειαζετε τεραστεια ποσοτητα είναι η γρηγορότερη ανάφλεξη της βενζίνης που συμπαρασύρει και το υγραέριο όπως και τα πρόσθετα στοιχεία που περιέχει
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρόβλημα με κύλινδρο εν όψει

Δημοσίευσηαπό cmax » Τετ 29 Μάιος, 2019 22:27

drspiros έγραψε:Αυτό το "κάπου αλλού" όμως είναι το ζητούμενο. Ούτε εγώ είμαι σίγουρος ότι οι παράλληλοι ψεκασμοί είναι η λύση, αλλά έχοντας δοκιμάσει την μία μέθοδο πρέπει να δω και την άλλη, ώστε να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα.
Τι σύστημα φοράς;
Τι κινητήρα έχεις; Κάποια Focus έχουν Zetec, κάποια Duratec.


Εχω τον 1.6 vct me ta 115 αλογα, οποτε Duratec. Αν εχεις zetec δε μπορω να βοηθησω, αλλα για τον duratec ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει θεμα.
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες





cron