Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο σε Ford Focus

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό panagiotis32 » Παρ 22 Αύγ, 2014 19:07

καλησπερα παιδια εχω ενα ford focus 2008 1,4 με landi renzo omega με 42600χιλ και με 4500χιλ με υγραεριο και αλλαξα κιολας αντλια νερου.θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να ειναι απο το υγραεριο η ζημια??το συνεργειο λεει ειναι φυσιολογικη φθορα λογο 6ετιας. γνωριζει κανεις αν το συγκεκριμενο μοντελο αν φοραει καδενα????η ιμαντα χρονισμου???αν ξερει καποιος σιγουρα ομως και καθε ποσα χρονια η ποσα χιλιομετρα θελει αλλαγη????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
panagiotis32
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 19 Μαρ, 2014 10:51

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό drspiros » Πέμ 02 Ιουν, 2016 02:42

Παιδιά, μια συμβουλή: έχω καταλήξει μετά από (πάρα) πολύ ψάξιμο στο ΕG. Η οδήγησή μου είναι θα έλεγα ολίγον συντηρητική, με το στροφόμετρο να μην ξεπερνάει σχεδόν ποτέ τις 4.000 στροφές (σπάνια πάει μέχρι τις 5). Να προτιμήσω τον παλαιότερο και δοκιμασμένο εγκέφαλο OBD CAN χωρίς ψεκασμό ή τον πιο πρόσφατο Avance32 που προσφέρει και ψεκασμούς βενζίνης; (100 ευρώ ακριβότερος). Λαδιέρα φυσικά δε θα μπει.
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό anikologr » Πέμ 02 Ιουν, 2016 07:18

drspiros έγραψε:Παιδιά, μια συμβουλή: έχω καταλήξει μετά από (πάρα) πολύ ψάξιμο στο ΕG. Η οδήγησή μου είναι θα έλεγα ολίγον συντηρητική, με το στροφόμετρο να μην ξεπερνάει σχεδόν ποτέ τις 4.000 στροφές (σπάνια πάει μέχρι τις 5). Να προτιμήσω τον παλαιότερο και δοκιμασμένο εγκέφαλο OBD CAN χωρίς ψεκασμό ή τον πιο πρόσφατο Avance32 που προσφέρει και ψεκασμούς βενζίνης; (100 ευρώ ακριβότερος). Λαδιέρα φυσικά δε θα μπει.

Φυσικά τον νεότερο...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 02 Ιουν, 2016 11:27

Απο τους κορυφαίους ο avance32. Σε ποιο μάστορα θα το βάλεις?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό drspiros » Πέμ 02 Ιουν, 2016 19:54

gkazakias έγραψε:Απο τους κορυφαίους ο avance32. Σε ποιο μάστορα θα το βάλεις?

Πιθανότατα στο Ζεμπίλα (Καλαμάτα, γιατί εκεί μένω τελευταία) του οποίου έχω δει δουλειά σε συναδέλφους (άψογος στη ρύθμιση, στην καλωδίωση, τις εξηγήσεις, την επικοινωνία) και για τον οποίο κατάλαβα μιλώντας του ότι έχει στενότατη συνεργασία και επικοινωνία με τον εισαγωγέα στην Ηλιούπολη.
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 03 Ιουν, 2016 00:07

drspiros έγραψε:
gkazakias έγραψε:Απο τους κορυφαίους ο avance32. Σε ποιο μάστορα θα το βάλεις?

Πιθανότατα στο Ζεμπίλα (Καλαμάτα, γιατί εκεί μένω τελευταία) του οποίου έχω δει δουλειά σε συναδέλφους (άψογος στη ρύθμιση, στην καλωδίωση, τις εξηγήσεις, την επικοινωνία) και για τον οποίο κατάλαβα μιλώντας του ότι έχει στενότατη συνεργασία και επικοινωνία με τον εισαγωγέα στην Ηλιούπολη.

Προχωρά με αυτό το συστημα, μη το σκέφτεσαι καν. Για τον εγκατάστατη δεν έχω γνώμη, μονο απο Αθήνα ξέρω.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό nikosfil » Παρ 03 Ιουν, 2016 10:29

Καλημέρα,

Έχω ένα Ford Focus του 2011 του έβαλα υγραέριο στα 60.000 χμ και έχω φτάσει τα 106.000. μου έχει κάψει 3 φορές αντλία βενζίνης μάλιστα την τελευταία 3 βδομάδες απο την αντικατάστασή της. μέχρι να καεί η πρώτη συνήθως έβαζα 20 euro βενζίνη και ξαναέβαζα όταν θα άναβε το λαμπάκι και άντεξε 1μιση χρόνο. με την δεύτερη αντλία δεν άφηνα την βενζίνη να πέσει κάτω από το 1/4 και άντεξε 8 μήνες. τώρα στην τρίτη το γέμιζα από 3/4 μέχρι την μέση και άντεξε 3 βδομάδες. Τελικά ποια είναι η ιδανική ποσότητα βενζίνης στο ρεζερβουάρ για να αντέξει η αντλία;
αν θυμάμαι καλά το σύστημα που μου έχουν βάλει είναι με ψεκασμό βενζίνης. στο φορουμ διαβάζω ότι αν το σύστημα είναι με ψεκασμό δε χρειάζεται λαδιέρα. Εμένα ο εγκαταστάτης γιατί μου έβαλε;;;
nikosfil
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν, 2016 10:17

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 03 Ιουν, 2016 12:09

nikosfil έγραψε:Καλημέρα,

Έχω ένα Ford Focus του 2011 του έβαλα υγραέριο στα 60.000 χμ και έχω φτάσει τα 106.000. μου έχει κάψει 3 φορές αντλία βενζίνης μάλιστα την τελευταία 3 βδομάδες απο την αντικατάστασή της. μέχρι να καεί η πρώτη συνήθως έβαζα 20 euro βενζίνη και ξαναέβαζα όταν θα άναβε το λαμπάκι και άντεξε 1μιση χρόνο. με την δεύτερη αντλία δεν άφηνα την βενζίνη να πέσει κάτω από το 1/4 και άντεξε 8 μήνες. τώρα στην τρίτη το γέμιζα από 3/4 μέχρι την μέση και άντεξε 3 βδομάδες. Τελικά ποια είναι η ιδανική ποσότητα βενζίνης στο ρεζερβουάρ για να αντέξει η αντλία;
αν θυμάμαι καλά το σύστημα που μου έχουν βάλει είναι με ψεκασμό βενζίνης. στο φορουμ διαβάζω ότι αν το σύστημα είναι με ψεκασμό δε χρειάζεται λαδιέρα. Εμένα ο εγκαταστάτης γιατί μου έβαλε;;;

Προφανώς και δεν ευθύνεται η ποσότητα της βενζίνης ειδικά για την τελευταία αντλία..

Γενικά όσο Περισσότερο τόσο καλύτερα...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 03 Ιουν, 2016 17:52

Ψεκασμό στις πόσες στροφές ; αν πχ ηταν ρυθμισμένο να ψεκάζει απο τις 4000 και εσύ πηγαίνεις με 3-3500 στροφές δεν θα ψεκαζε ποτε. Επίσης οι νέες αντλίες που εβαλες τι ηταν μεταχειρισμενες, ιμμιτασιον γνήσιες; επίσης έχουν και κάποιο χρονο εγγύηση. Οντως δεν χρειαζεται λαδιερα αν εχεις ψεκασμο ίσως σου έβαλε λόγω οτι γενικά τα Φορντ έχουν ευαίσθητο κινητήρα.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Υγραέριο σε Ford Focus

Δημοσίευσηαπό nikosfil » Πέμ 09 Ιουν, 2016 15:01

tedd έγραψε:Ψεκασμό στις πόσες στροφές ; αν πχ ηταν ρυθμισμένο να ψεκάζει απο τις 4000 και εσύ πηγαίνεις με 3-3500 στροφές δεν θα ψεκαζε ποτε. Επίσης οι νέες αντλίες που εβαλες τι ηταν μεταχειρισμενες, ιμμιτασιον γνήσιες; επίσης έχουν και κάποιο χρονο εγγύηση. Οντως δεν χρειαζεται λαδιερα αν εχεις ψεκασμο ίσως σου έβαλε λόγω οτι γενικά τα Φορντ έχουν ευαίσθητο κινητήρα.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δε το γνωρίζω να σου πω την αλήθεια. αλλά δεν ανεβάζω πολύ στροφές γιατί κινούμε κυρίως παραλιακή και πηγαίνω το πολύ με 100 και 5η.
ήταν ιμμιτασιον και οι 2, η πρώτη bosch , για την δεύτερη δε θυμάμαι.
Τελικά την τρίτη φορά την βγάλανε την αντλία και την δοκιμάσανε στον παγκο και δουλεψε. την ξαναβάλανε στο αυτοκίνητο και πάλι δούλεψε κανονικά. είχε πάρει κανα σκουπίδι? είχε φύγει κάποια φίσα? δε ξέρω. τώρα δουλεύει κανονικά.
το θέμα είναι να μη μου ξανασυμβεί. αν είναι ότι γλυτώνω από γκάζι να τα πληρώνω σε αντλίες δεν έχει νόημα καλύτερα ή να το βγάλω ή να δουλεύω το αυτοκίνητο μόνο βενζίνη.
Αν έχει κάποιος το ίδιο αυτοκίνητο, έχει κάνει αρκετά χμ χωρίς να του βγάλει πρόβλημα θά θελα να μάθω πληροφορίες για να αποφύγω μελλοντικό πρόβλημα.
nikosfil
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν, 2016 10:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες