Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εταιρια.

PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εταιρια.

Δημοσίευσηαπό tsotsoros » Σάβ 05 Μαρ, 2016 15:16

γεια σας ! εχω πασσατ FSI 1.600 BLF κινητηρα ... εχω δει και μιλησει με καποια ονοματα εγκαταστατων να μου πουν για το κιτ που δεινει η LANDIRENZO KAI H AEB ...ολα καλα μου τα λενε με τις εγγυησεις που δινουν σε χρονια και χιλιομετρα για κινητηρα και κιτ αλλα και καποιον αλλον εγκαταστατη με εγγυηση μονο στο κιτ και οχι σε κινητηρα σε τυχον δισλειτουργια του κιτ . ποιο κιτ βαλατε και δουλευει αψογα , ποσα χλμ κανατε με αυτο , τι ποσοστο οφελους εχετε και γενικα τι να προσεξω οπως π.χ. αν τους πω οτι θελω ιδιωτικο συμφωνητικο αν στα χιλιομετρα η τα χρονια που υποσχοντε προξενιση ζημια στον κινητηρα θα μου τον αποζημιωσουν οπως και τα χρηματα που κοστισε το κιτ και τα διαφορα που θα τρυπησουν ... ειμαι ισως λιγο ψειρας πειτε το υπερβολικος θελω να εχω εγγυησεις για κατι τοσο ζωτικο για το αυτοκινητο ...ακουω γνωμες σας απο ολους ιδιωτες και επαγγελματιες ... ευχαριστω για τις απαντησεις σας για τον προβληματισμο μου που με καιει χρονια ... !!!
tsotsoros
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 05 Μαρ, 2016 13:42

Re: PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εται

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 05 Μαρ, 2016 21:56

Οποιος σου δωσεις εγγυηση για τον κινητηρα θα ειναι ψεμα για να σε παρει για πελατη. Αν το αμαξι σου χτυπησει βαλβιδες τοτε στην γνωματευση θα βγαλουν οτι φταιει κατι αλλο εκτος απο το κιτ. Κανεις δεν δινει πραγματικες εγγυησεις στον κινητηρα.
Εγγυηση καθαρη εχεις αποκλειστικα και μονο στο κιτ. Πχ αν χαλασουν μερη του κιτ οπως τα μπεκ, ο πνευνονας, ο εγκεφαλος, κτλ τοτε ισχυει η κανονικη εγγυηση του κιτ.

Αν δεν παρεις και συ προσωπικα το ρισκο της μετατροπης μην την κανεις. Κανεις μα κανεις δεν σε καλυπτει πληρως και για τιποτα.
Οι πιθανοτητες να παθεις κατι ειναι ελαχιστες αν το βαλεις σε καλο μαστορα.

Επισης φορας εναν προβληματικο κινητηρα εκ κατασκευης στο θεμα επικαθησεων στην εισαγωγη. Εισαι ενημερος για αυτο?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εται

Δημοσίευσηαπό tsotsoros » Σάβ 05 Μαρ, 2016 23:54

αυτο καταλαβα και γω οτι κατι παιζει με την εγγυηση απο πλευρας μοτερ . Οι μεγαλες εταιριες εχουν και καλους νομικους απο πισω για την φροντιδα τους ... ναι το ξερω για τα καλα και τα κακα του fsi με τις επικαθησεις στις εισαγωγης και καποια αλλα ... θα περιμενω να μου γραψουν οι εγκαταστατες τι προτεινουν και καποιος θα εβαλε εδω μεσα σε 1.6 fsi του group VW να μας πει εντυπωσεις και που το εβαλε ...
tsotsoros
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 05 Μαρ, 2016 13:42

Re: PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εται

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 06 Μαρ, 2016 11:36

Τίποτα δεν θα πάθει αυτο το μοτερ


http://qgas.gr/μετατροπές-lpg/item/111-vw-passat-fsi-aeb

Blf 2012 σήμερα 50 χιλ χιλιόμετρα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εται

Δημοσίευσηαπό tsotsoros » Κυρ 06 Μαρ, 2016 17:18

Θα περασω να πουμε απο κοντα QGAS σε λιγες μερες και αν γινεται να δω και το πασσατ του πελατη σου στο χωρο του να μην τον τραβολογαμε . Καποιος ιδιωτης που να φοραει υγραεριο σε BLF κινητηρα ????
tsotsoros
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 05 Μαρ, 2016 13:42

Re: PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εται

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 06 Μαρ, 2016 19:21

Φίλε όπως σου τα είπαν είναι τα πράγματα . Το πλεονεκτηματα της Landirenzo, πέρα απο την ποιότητα που σαφέστατα υπερεχει της AEB, είναι ότι ο εγκέφαλος της Landirenzo έρχεται προγραμματισμένος απο το εργοστασιο για το όχημα σου. Φυσικα αυτο το κάνει και πιο ακριβο όμως. Διαλέγεις και παίρνεις.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εται

Δημοσίευσηαπό tsotsoros » Δευτ 07 Μαρ, 2016 02:30

Ευχαριστω tripas ! Υπαρχει καπου συγκριτικο landirenzo και AEB ?τα χρηματα ειναι ιδια σχεδον ...
tsotsoros
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 05 Μαρ, 2016 13:42

Re: PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εται

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 07 Μαρ, 2016 10:03

η AEB ειναι θυγατρικη της landirenzo, τι συγκριτικο ζητας?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εται

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Δευτ 07 Μαρ, 2016 20:33

Στα όσα σωστά αναφέρθηκαν, να προσθέσω ότι ο μοναδικός (νομίζω) εγκαταστάτης που δίνει 15ετή εγγύηση στον κινητήρα (από την ημερομηνία κατασκευής του αυτοκινήτου βέβαια), έχει και 700 ευρώ απαλλαγή (δλδ τα πρώτα 700 της επισκευής είναι δικά σου).

Landi Renzo εδώ με ~20.000 km σε 9 μήνες, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: PASSAT 1.6 FSI BLF . LANDIRENZO η AEB η καποια αλλη εται

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 07 Μαρ, 2016 20:37

Φίλε tsotsoros για να είμαι ειλικρινής και Lovato μπορεί να βάλεις στο όχημα σου κινητήρας 1.6 BLF
http://www.lovatogas.com/public/141014-141704-direct_injection-schedule-scheda-iniezione-diretta-flyer-en-it-pdf.pdf

Τώρα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι Landirenzo και ΑΕΒ έχουν παρόμοια τιμή.
Ο πνευμονας και τα μπεκ της Landirenzo είναι ποιο ποιοτικά από τα μπεκ της ΑΕΒ καθως πνεύμονα δεν βγάζει.
Τέλος η σειρα ποιότητας συνολικα του συστήματος είναι Landirenzo - Lovato - AEB.
O ηλιας μπορεί να σου δώσει περισσοτερες πληροφορίες για το Lovato
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Επόμενο

Επιστροφή στο Volkswagen

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες