Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατάσταση υγραερίου σε i10 1.2 2010

Εγκατάσταση υγραερίου σε i10 1.2 2010

Δημοσίευσηαπό giannisgeorg » Κυρ 30 Σεπ, 2018 16:45

Καλησπέρα σας. Τελευταια ειμαι σε αναζητηση συνεργειου και συστηματος υγραεριου για τ αμαξι μου, ενα i10 1.2 2010. Mετά απο καποιο ψαξιμο ειμαι μεταξυ 2. Ενος εξουσιοδοτημενου συνεργειου Χιουνται στου Ρεντη που κανει εγκαταστασεις υγραεριου της Lovato και ενος εγκαταστατη συστηματων αεριου στο Περιστερι, εκει για ΑΕΒ. Διαφορα στην τιμη μικρη. 760 ο ενας, 800 ο δευτερος.
Επειδη ειμαι παντελως ασχετος με τα συστηματα αεριου, δεν εχω ασχοληθει ποτέ στη ζωη μου, καθε ιδεα, προταση, προτροπη, συμβουλη θα μου ηταν πολυ χρησιμη. Ποιον να διαλεξω, τι συστημα να βαλω, τι να προσεξω κ.α.
Το αυτοκινητο το εχω αγορασει μεταχειρισμενο εδω και περιπου 2μιση χρονια απο μαντρά. Εκτιμω πως τα αληθινα του χλμ του ειναι περισσοτερα απ οσα λεει τωρα το κοντερ τα οποια ειναι 120.000χλμ περιπου. Κανω περιπου 23-25.000χλμ καθε χρονο, κυριως εντος Αττικης και ταξιδια εκτος καθε Χριστουγεννα-Πασχα-καλοκαιρι. Καταναλωση βενζινης εχω απο 5.5-7λ/100χλμ αναλογα τη χρηση και το φορτιο. Λαδι δε μου καιει σταγονα και γενικα εχει βγει πολυ απροβληματιστο αυτοκινητο.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
giannisgeorg
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ, 2018 16:10

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε i10 1.2 2010

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 03 Οκτ, 2018 01:46

giannisgeorg έγραψε:Καλησπέρα σας. Τελευταια ειμαι σε αναζητηση συνεργειου και συστηματος υγραεριου για τ αμαξι μου, ενα i10 1.2 2010. Mετά απο καποιο ψαξιμο ειμαι μεταξυ 2. Ενος εξουσιοδοτημενου συνεργειου Χιουνται στου Ρεντη που κανει εγκαταστασεις υγραεριου της Lovato και ενος εγκαταστατη συστηματων αεριου στο Περιστερι, εκει για ΑΕΒ. Διαφορα στην τιμη μικρη. 760 ο ενας, 800 ο δευτερος.
Επειδη ειμαι παντελως ασχετος με τα συστηματα αεριου, δεν εχω ασχοληθει ποτέ στη ζωη μου, καθε ιδεα, προταση, προτροπη, συμβουλη θα μου ηταν πολυ χρησιμη. Ποιον να διαλεξω, τι συστημα να βαλω, τι να προσεξω κ.α.
Το αυτοκινητο το εχω αγορασει μεταχειρισμενο εδω και περιπου 2μιση χρονια απο μαντρά. Εκτιμω πως τα αληθινα του χλμ του ειναι περισσοτερα απ οσα λεει τωρα το κοντερ τα οποια ειναι 120.000χλμ περιπου. Κανω περιπου 23-25.000χλμ καθε χρονο, κυριως εντος Αττικης και ταξιδια εκτος καθε Χριστουγεννα-Πασχα-καλοκαιρι. Καταναλωση βενζινης εχω απο 5.5-7λ/100χλμ αναλογα τη χρηση και το φορτιο. Λαδι δε μου καιει σταγονα και γενικα εχει βγει πολυ απροβληματιστο αυτοκινητο.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
Πριν βάλεις υγραέριο , να κάνεις ένα έλεγχο εάν έχει κάποιο σφάλμα ή οτιδήποτε πρόβλημα εάν υπάρχει να λυθεί από πριν.
Τώρα για συστήματα θα ακούσεις από τον καθένα διαφορετική γνώμη.
Εγώ έβαλα Lovato πριν 2 χρόνια , εάν έβαζα σήμερα θα έβαζα κάποιο πολωνικό (Stag ή EuropeGas) με μπεκ βενζίνης.
Επιπλέον να μάθεις τι είδους βαλβίδες διαθέτει ο κινητήρας.
Το αμάξι εάν γίνει σωστή εγκατάσταση ρύθμιση θα πρέπει να κινείται όπως με τη βενζίνη.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε i10 1.2 2010

Δημοσίευσηαπό giannisgeorg » Παρ 05 Οκτ, 2018 18:52

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το αυτοκινητο ειναι μια χαρα, δεν εχει απολυτως κανενα σφαλμα. Οι βαλβιδες του ειναι αυτορυθμιζομενες, υδραυλικές. Ο εγκαταστατης στο Περιστερι μου προτεινε και Πολωνικο συστημα στα 900 ευρω. Και το Πολωνικο και το Ιταλικο ειναι με μπεκ Hana. Απλά εγω δεν θελω να ξεπερασω το ταβανι των 800ευρω γι αυτο και κλινω πιο πολυ στο Ιταλικο συστημα. Πριν προχωρησω στην εγκατασταση θα αλλαξω και προληπτικά μπουζι και μπουζοκαλωδια ωστε να ειμαι οσο γινεται σωστοτερος με ρευματα, οχι οτι εχω καποιο προβλημα ως τωρα με αυτα βεβαια.
giannisgeorg
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ, 2018 16:10

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε i10 1.2 2010

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 06 Οκτ, 2018 00:14

giannisgeorg έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση. Το αυτοκινητο ειναι μια χαρα, δεν εχει απολυτως κανενα σφαλμα. Οι βαλβιδες του ειναι αυτορυθμιζομενες, υδραυλικές. Ο εγκαταστατης στο Περιστερι μου προτεινε και Πολωνικο συστημα στα 900 ευρω. Και το Πολωνικο και το Ιταλικο ειναι με μπεκ Hana. Απλά εγω δεν θελω να ξεπερασω το ταβανι των 800ευρω γι αυτο και κλινω πιο πολυ στο Ιταλικο συστημα. Πριν προχωρησω στην εγκατασταση θα αλλαξω και προληπτικά μπουζι και μπουζοκαλωδια ωστε να ειμαι οσο γινεται σωστοτερος με ρευματα, οχι οτι εχω καποιο προβλημα ως τωρα με αυτα βεβαια.


Κατ εμε ΑΕΒ με Hanna και europe gas με Hanna έχουν την ίδια τιμή .. κάτω από το ταβάνι σου
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594


Επιστροφή στο Hyundai

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες