Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Atos prime 1.0

Atos prime 1.0

Δημοσίευσηαπό atosprime1000 » Τετ 02 Σεπ, 2015 21:04

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός atos prime 1000 '01 MY και είμαι σε αναζήτηση συστήματος για το εν λόγω αυτοκίνητο. Σημαντικοί παράγοντες στην επιλογή συστήματος είναι α)το κόστος να μην υπερβεί τα 750ε + φπα, β)το σύστημα να ψεκάζει οπωσδήποτε και βενζίνα χωρίς να χρειάζεται να γίνει χειροκίνητα από εμένα γ)να μην μπλεχτώ με made in trexagyreve συστήματα, ασχέτως που βρίσκονται τα κεντρικά της εταιρίας.

Με αυτά στο μυαλό και ένα πρόχειρο ψάξιμο, τηλέφωνα κλπ, έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά την επιλογή της landirenzo με κόστος στα 720ε + φπα και εγκαταστάτη τον Καλογρίτσα στα Γλυκά Νερά. Ο ίδιος ήταν ευγενικός και πρόθυμος να απαντήσει στις ερωτήσεις μου, σε όσες τέλος πάντων ήρθαν εκείνη την ώρα πρόχειρες. Μου πρότεινε - εναλλακτικά - ένα σύστημα της emmegas, αν το λέω σωστά, η οποία είναι όπως μου είπε θυγατρική της landirenzo. Πρακτικά τα συστήματα είναι ίδια με μόνη διαφορά τον πνεύμονα και ένα κόστος κατά 70ε λιγότερα στο σύστημα.

Παρακαλούνται όσοι γνωρίζουν κάτι για την μάρκα καθώς και το κατάστημα να καταθέσουν την άποψη τους. Δεκτές και άλλες προτάσεις αρκεί να πληρούν τις προαναφερθείσες προδιαγραφές ;)
atosprime1000
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 02 Σεπ, 2015 20:31

Re: atos prime 1.0

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 02 Σεπ, 2015 23:39

Εχουμε ενα ιδιο εξυπηρετησης πελατων με ΑΕΒ ψεκασμο βενζινης obd κτλ
Του 2002
ΜΕ 120.000 χιλ 60.000 υγραεριο

Το κακο οτι καιει πολυ βενζινη σαν αμαξι οποτε το υγραεριο ειναι μονοδρομος
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: atos prime 1.0

Δημοσίευσηαπό atosprime1000 » Πέμ 03 Σεπ, 2015 16:48

Qgas έγραψε:Εχουμε ενα ιδιο εξυπηρετησης πελατων με ΑΕΒ ψεκασμο βενζινης obd κτλ
Του 2002
ΜΕ 120.000 χιλ 60.000 υγραεριο

Το κακο οτι καιει πολυ βενζινη σαν αμαξι οποτε το υγραεριο ειναι μονοδρομος


Αν επιτρέπεται, πόσο σας καίει το atos στην λειτουργία με βενζίνη; Το δικό μου μετρημένο από εμένα πολλές φορές καταναλώνει μικτό εδω μέσα (δλδ μποτιλιαρισμα, σπίτι - δουλειά, ψώνια, καφέδες αλλά και κίνηση στην λεωφόρο Κηφισού πιο χαλαρές ώρες, ώστε να μπορείς να πατήσεις για λίγο κοντά στην τελικη του) , είναι στα 7, 0 λίτρα / 100 χλμ. Αυτό στην περίπτωση με ολα τα χλμ σε καθαρά αστικό περιβάλλον.

Σε ταξίδι για μπάνιο μέχρι το Πηλι της Β. Ευβοίας, με ταχύτητες 80 εως 100 χλμ, πέφτει στα 6λιτρα / 100 χλμ.
Σε ταξίδι μέχρι την Κόρινθο πέφτει ακόμα πιο κάτω, πολύ πιο εύκολη αυτή η διαδρομή, δεν περιλαμβάνει ανηφόρες τύπου Β. Ευβοίας...
atosprime1000
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 02 Σεπ, 2015 20:31

Re: Atos prime 1.0

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 03 Σεπ, 2015 18:50

λιγα σου καιει εμας κανα λιτρο παραπανω ειναι βεβαια πολυ ταλαιπωρημενο αλλα σκυλι γιατι το καβαλανε καθε καρυδιας καρυδι οδηγος
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Atos prime 1.0

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 05 Σεπ, 2015 17:25

Πριν από αρκετά χρόνια η εμπειρία μου από το (π)atos λέει ότι στην πόλη με ac 9/100 τα έφτανε άνετα αν δεν πρόσεχες. Εθνική σε ταχύτητες ~130 στο όριο δλδ πήγαινες και 10/100, αν το ζόρισες για παραπάνω (που ήδη πετούσε δεν πατούσε) ακόμη παραπάνω. Αν θυμάμαι καλά το prime πρέπει να είναι από τα τελευταία μοντέλα εγώ μιλάω για τα πρώτα δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Για μέσα στην πολη πάντως μια χαρά και από διαστάσεις και η αίσθηση ευρυχωρίας που σου έδινε και πολύ ευέλικτο, απλά έκαιγε το άτιμο.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Atos prime 1.0

Δημοσίευσηαπό atosprime1000 » Σάβ 05 Σεπ, 2015 18:47

gakost έγραψε:Πριν από αρκετά χρόνια η εμπειρία μου από το (π)atos λέει ότι στην πόλη με ac 9/100 τα έφτανε άνετα αν δεν πρόσεχες. Εθνική σε ταχύτητες ~130 στο όριο δλδ πήγαινες και 10/100, αν το ζόρισες για παραπάνω (που ήδη πετούσε δεν πατούσε) ακόμη παραπάνω. Αν θυμάμαι καλά το prime πρέπει να είναι από τα τελευταία μοντέλα εγώ μιλάω για τα πρώτα δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Για μέσα στην πολη πάντως μια χαρά και από διαστάσεις και η αίσθηση ευρυχωρίας που σου έδινε και πολύ ευέλικτο, απλά έκαιγε το άτιμο.


Εγω το προσέχω στην οδήγηση. Δεν παω αργά, απλά αποφεύγω τις άσκοπες γκαζιες. Αν μάθεις να το "ακούς", δλδ που ροπιαζει και τραβάει, μιας και στροφόμετρο δεν υπάρχει, καίει αέρα! Ούτε πατάω το γκάζι και περιμένω να γέμισει π.χ την 4η ενω 1 δευτερόλεπτο πριν απλά πήγαινε ρολαριστο με 40 χλμ... Το a/c όντως είναι θέμα μιας κυριολεκτικά δεν πάει βήμα ο Γάτος. Ευτυχώς δεν μένω κέντρο, οπότε δεν αντιμετωπίζω βάρβαρα μποτιλιαρισματα. Η λύση στις "απογειώσεις" του γάτου ακούει στο ονομα KYB EXCEL G. Με αυτά μέχρι που το χαίρεσαι σε κάποιες στροφουλες, τηρουμένων των αναλογιών πάντα. Ψηλό, κοντό και με ακόμα πιο κοντό μεταξόνιο οριοθετούν τις γραμμές του. Το συγκεκριμένο έχει αγοραστεί 1ο χέρι και ο προηγούμενος είχε ρίξει λεφτά πανω, μιας και τον μαδουσαν κανονικά σε συνεργείο hyundai-kia των Δυτικών προαστίων. Όταν το πήρα, ενα μήνα πριν είχε αλλάξει δίσκο πλατό, καθαρισμό μπεκ, αλλαγή τσιμουχες βαλβιδων, αλλαγή σε φλατζες στροφαλου και πολλά πολλα αλλα. Μηχανικά είναι ΑΡΙΣΤΟ και είναι πραγματικά ατρακαριστο.
Απλά με το υγραέριο στη μισή τιμή δεν μπορείς παρά να το ψάχνεις το θέμα.
atosprime1000
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 02 Σεπ, 2015 20:31

Re: Atos prime 1.0

Δημοσίευσηαπό dolomites » Πέμ 01 Δεκ, 2016 12:05

atosprime1000 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός atos prime 1000 '01 MY και είμαι σε αναζήτηση συστήματος για το εν λόγω αυτοκίνητο. Σημαντικοί παράγοντες στην επιλογή συστήματος είναι α)το κόστος να μην υπερβεί τα 750ε + φπα, β)το σύστημα να ψεκάζει οπωσδήποτε και βενζίνα χωρίς να χρειάζεται να γίνει χειροκίνητα από εμένα γ)να μην μπλεχτώ με made in trexagyreve συστήματα, ασχέτως που βρίσκονται τα κεντρικά της εταιρίας.

Με αυτά στο μυαλό και ένα πρόχειρο ψάξιμο, τηλέφωνα κλπ, έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά την επιλογή της landirenzo με κόστος στα 720ε + φπα και εγκαταστάτη τον Καλογρίτσα στα Γλυκά Νερά. Ο ίδιος ήταν ευγενικός και πρόθυμος να απαντήσει στις ερωτήσεις μου, σε όσες τέλος πάντων ήρθαν εκείνη την ώρα πρόχειρες. Μου πρότεινε - εναλλακτικά - ένα σύστημα της emmegas, αν το λέω σωστά, η οποία είναι όπως μου είπε θυγατρική της landirenzo. Πρακτικά τα συστήματα είναι ίδια με μόνη διαφορά τον πνεύμονα και ένα κόστος κατά 70ε λιγότερα στο σύστημα.

Παρακαλούνται όσοι γνωρίζουν κάτι για την μάρκα καθώς και το κατάστημα να καταθέσουν την άποψη τους. Δεκτές και άλλες προτάσεις αρκεί να πληρούν τις προαναφερθείσες προδιαγραφές ;)


Καλησπέρα και από εμένα.
Έχω εδω και 1 μήνα το ίδιο αυτοκίνητο.
Χρήση κυρίως πόλη Θεσσαλονίκη. Αλλά καίει γμτ!
Κάπου στα 8l/100km!!!
και έχω καλομάθει με πετρέλαιο στο άλλο αμάξι αλλά και εμπειρία παλαιότερα panda με υγραέριο.
Έχει 155000χλμ καλά συντηρημένο και σκέφτομαι αν αξίζει να βάλω υγραέριο.
Υπολογίζω στα 12000χμ το χρόνο οπότε μάλλον αξίζει η εγκατάταση.
Βέβαια ψάχνω για οικονομική εγκατάσταση.

- φίλε "atosprime1000" τι έκανες τελικά;;;

- κάποιος καλός εγκαταστάτης Θεσσαλονίκη; στον Θεοδώρου ανατολικά που κάνει και προσφορά
http://www.tassostheodorou.com/ έχει κάποιος εμπειρία;

Ευχαριστώ
dolomites
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 02 Μαρ, 2012 13:14


Επιστροφή στο Hyundai

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες