Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό astam » Τρί 02 Ιουν, 2015 21:33

Και η S.I.M.E. ήξερα ότι είναι ο αντιπρόσωπος Ελλάδος αλλά μπαίνοντας στο site της lovato (http://www.lovatogas.com/php/eng/sales_network/) θα δείς ότι έχει 3 αντιπροσώπους στην Ελλάδα.
Επειδή λέει ότι είναι νέο σύστημα μάλλον θα αναφέρεται στο EASY FAST SMART LPG VERSION 2 (http://gashellas.gr/?page_id=2891) το οποίο έχει τα μπεκ KP και το φίλτρο με ενσωματωμένο αισθητήρα map, και πάλι όμως δε νομίζω τα KP να είναι τύπου injection αλλά αυτό ας το επιβεβαιώσει κάποιος εγκαταστάτης που δουλεύει τα lovato. Επίσης μπορείς να πάρεις και κάποιον απο τους εισαγωγείς να ρωτήσεις.
Τι τιμή σου είπε για το σύστημα?
Τελευταία επεξεργασία από astam και Τετ 03 Ιουν, 2015 00:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό pipagas » Τρί 02 Ιουν, 2015 23:35

Εγω παλι διαβαζοντας το παρακατω εντυπο, παρατηρω οτι οι ψεκαστες της Lovato σειρας KP, παραμενουν τυπου ηλεκτροβαλβιδας αλλα με μια μεγαλη διαφορα!
Οι νεοι αυτοι ψεκαστες εχουν μικροτερο μεγεθος, και ενα νεο ελατηριο επαναφορας κατα πολυ σκληροτερο, με το οποιο επιτυγχανουν χρονους ανοιγματος 4,5ms. Παρα πολυ καλος χρονος, αν αναλογιστει κανεις οτι μιλαμε για ηλεκτροβαλβιδα!! :thumbup:

http://lpg-installatie.blogspot.gr/2013/11/wijziging-injectoren-lovato-type-kp.html
Landirenzo Evo σε Ford Focus MK1 1400cc
Τοποθέτηση στις 219.400.
pipagas
 
Δημοσιευσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ, 2015 21:52

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 03 Ιουν, 2015 00:41

Alxnks έγραψε:Καλησπέρα! Λοιπον, update...ξαναπήρα σημερα και ρωτησα:
1). Επιμένει...όχι ηλεκτροβαλβίδες, είναι μπεκ τύπου βενζινης...είναι λέει νεο συστημα κι είναι όλα τα κομματια του σετ lovato (και τα μπεκ...μιας και Ρώτησα αν είναι μπαρακουντα ή χάνα).


Επιμενει φυσικα οπως καποιοι επιμενουν οτι καποια τουρκικα κιτ ειναι ιταλικα .. Τι σου φιανετε περιεργο ; Μπεκ τυπου βενζινης ειναι τα kehin hana baracuda τα siemens της vialle και icom.. .
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Δευτ 08 Ιουν, 2015 22:17

καταρχην να ευχαριστησω ολους οσους απαντησαν ως τωρα. δεν το αφησα το θεμα, συνεχισα το ψαξιμο μου λαμβανοντας υποψη και τις απαντησεις σας και τωρα ερχομαι να μιλησουμε με συγκεκριμενα συστηματα που πηρα προσφορες, μιας και το αρχικο συστημα για το οποιο ξεκινησα τη συζητηση μπηκε στον παγο.
εχουμε και λεμε λοιπον (απο το ακριβοτερο στο φθηνοτερο):

προσφορα 1)
συστημα BRC sequent 24, με μπεκ τυπου βενζινης (εχει οντως το συγκεκριμενο συστημα? κι αν ναι ποια?)
ο εγκαταστατης με διαβεβαιωσε οτι η μεταλλικη εισαγωγη που εχει το getz θα βγει για να τρυπηθει
τιμη: 1033+80 (ΚΤΕΟ)
αρκετα καλη διαδικασια αποπληρωμης με αρκετες ατοκες δοσεις στο συνολικο ποσο

προσφορα 2)
συστημα EuropeGas, με συνδεση σε OBD, μπεκ τυπου βενζινης Hana
ο εγκαταστατης με διαβεβαιωσε οτι η μεταλλικη εισαγωγη που εχει το getz θα βγει για να τρυπηθει
εγγυηση 5 χρονια ο εγκεφαλος και 2 χρονια το υπολοιπο συστημα
τιμή: 910+80 (KTEO)
αποπληρωμη: 300 προκαταβολη και τα υπολοιπα με την παραδοση του οχηματος

προσφορα 3)
συστημα Landirenzo Landi 1, μπεκ τυπου βενζινης (της Landirenzo?)
ο εγκαταστατης με διαβεβαιωσε οτι η μεταλλικη εισαγωγη που εχει το getz θα βγει για να τρυπηθει
εγγυηση 2 χρονια για το συστημα και 1 χρονο για τον κινητηρα αν παθει κατι λογω του υγραεριου
τιμη: 885+80 (ΚΤΕΟ)
πολυ καλη διαδικασια αποπληρωμης με πολλες ατοκες δοσεις στο συνολικο ποσο

προσφορα 4)
συστημα Emmegas, μπεκ τυπου βενζινη (της Landirenzo?)
ο εγκαταστατης με διαβεβαιωσε οτι η μεταλλικη εισαγωγη που εχει το getz θα βγει για να τρυπηθει
εγγυηση 2 χρονια για το συστημα και 1 χρονο για τον κινητηρα αν παθει κατι λογω του υγραεριου
τιμή: 800+80 (ΚΤΕΟ)
πολυ καλη διαδικασια αποπληρωμης με πολλες ατοκες δοσεις στο συνολικο ποσο

προσφορά 5)
συστημα ΑΕΒ 48 OBD king, μπεκ τυπου βενζινης Hana, με συνδεση OBD
ο εγκαταστατης μου ειπε οτι η μεταλλικη εισαγωγη που εχει το getz μπορει να τρυπηθει χωρις να βγει, με ειδικο εργαλειο, χωρις φοβο για ρινισματα
εγγυηση 2 χρονια ή 100.000 χλμ
τιμή: 780+80 (ΚΤΕΟ)
αποπληρωμη: 30% προκαταβολη και το υπολοιπο σε αρκετες ατοκες δοσεις

προσφορα 6)
συστημα ΑΕΒ 48 OBD alex, μπεκ τυπου βενζινης baracuda, με συνδεση OBD
ο εγκαταστατης μου ειπε οτι η μεταλλικη εισαγωγη που εχει το getz μπορει να τρυπηθει χωρις να βγει, με ειδικο εργαλειο, χωρις φοβο για ρινισματα
εγγυηση 2 χρονια ή 100.000 χλμ
τιμή: 730+80 (ΚΤΕΟ)
αποπληρωμη: 30% προκαταβολη και το υπολοιπο σε αρκετες ατοκες δοσεις

στην αρχη σκεφτομουν να μην βαλω τα των αποπληρωμων, αλλα μιας και στις μερες μας παιζει κι αυτο πολυ σημαντικο ρολο στην καθημερινοτητα μας και αρα θα παιξει καποιο ρολο και στην αποφαση της εγκαταστασης, ειπα να τα συμπεριλαβω τελικα.
ποια η αποψη σας λοιπον για τα συστηματα αυτα; κι αν υπαρχουν και υπαρχουν χρηστες τους ακομη καλυτερα!
για το θεμα εξαγωγη της πολλαπλης εισαγωγης η οχι, ειδικη στην περιπτωση της μεταλλικης....η αποψη σας; ποσο ασφαλες ειναι να μην βγει;

και μιας και ειμαι καπως ετσι :think: :? :crazy: για την αποφαση....ευχαριστω και παλι για την οποια βοηθεια! :D
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 08 Ιουν, 2015 23:49

Υπάρχει η δυνατότητα τρύπηματος χωρίς να βγει η εισαγωγή στον αέριο ψεκασμό και το επιτρέπει ο χώρος και χωρίς να πέσουν καθόλου ρινίσματα .. αν όμως η εισαγωγή βγει χρειάζεστε αλλαγή φλαντζας και όχι φλατζοκολες που κυκλοφορούν ευρέως .

Δεν γίνετε τι ίδιο στον υγρό όπου πρέπει να μετρηθεί ο η βεντάλια του ψεκασμού εκτός του αμάξιου με την πίεση της αντλίας ,
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 09 Ιουν, 2015 13:18

Προσωπηκα - οπως και εκανα - θα ζητουσα να βγει η πολλαπλή... ετσι ρε παιδι μου για ψυχολογικους λογους στο κατω κατω..
Κι εννοειται με καινουργια φλατζα. Αυτο το λυσιμο θα βοηθησει να δεις κι αλλα πραγματα πχ οταν λυθικε η δικη μου φανηκε ενα σωληνακι που περναει νερο στα μπεκ βενζινης να τα ζεσταινει σχεδο ετοιμο να τρυπησει. Το οποιο δεν θα φαινωταν με τιποτα υπο κανονικές συνθηκες.

Ενδιαφερον επισεις ακουγεται το 5 - 2 της εγγυησης...

Απο κει και περα δεν ειναι δα κι αυτοκινητο επιδοσεων να θελει το συπερ ντουπερ συστημα - σιγουρα θελει σουπερ ντουπερ εγκατασταστη να μη τα κανει σαλατα και μεινεις "......." :D :D :D

Αλλα δικα σου λεφτα δικο σου αμαξι δικη σου η αποφαση.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Τρί 09 Ιουν, 2015 14:41

fokion έγραψε:Προσωπηκα - οπως και εκανα - θα ζητουσα να βγει η πολλαπλή... ετσι ρε παιδι μου για ψυχολογικους λογους στο κατω κατω..
Κι εννοειται με καινουργια φλατζα. Αυτο το λυσιμο θα βοηθησει να δεις κι αλλα πραγματα πχ οταν λυθικε η δικη μου φανηκε ενα σωληνακι που περναει νερο στα μπεκ βενζινης να τα ζεσταινει σχεδο ετοιμο να τρυπησει. Το οποιο δεν θα φαινωταν με τιποτα υπο κανονικές συνθηκες.

Ενδιαφερον επισεις ακουγεται το 5 - 2 της εγγυησης...

Απο κει και περα δεν ειναι δα κι αυτοκινητο επιδοσεων να θελει το συπερ ντουπερ συστημα - σιγουρα θελει σουπερ ντουπερ εγκατασταστη να μη τα κανει σαλατα και μεινεις "......." :D :D :D

Αλλα δικα σου λεφτα δικο σου αμαξι δικη σου η αποφαση.


ναι συμφωνω, αλλωστε ειναι κατι που το συμβουλευουν σχεδον ολοι και ειναι κατι που θεωρησαν λογικο και που μου υποσχεθηκαν ολοι εκτος ενος εγκαταστατη, ειδικα για τη μεταλλικη εισαγωγη του getz επαναλαμβανω.
και μπορει πχ να εχει ιδιο κινητηρα με το accent, αλλα καμια σχεση οι χωροι του μηχανοστασιου του ενος και του αλλου, για παραδειγμα:
getz:
Εικόνα
Εικόνα

accent:
Εικόνα
Εικόνα

στο δευτερο λες οτι κανεις και μακροβουτι στο μηχανοστασιο, σε σχεση με το πρωτο.

και θα συμφωνησω με τον Qgas στα περι φλατζοκολλας, ουτε εγω θα ηθελα να μπει φλατζοκολλα αντι για κανονικη φλατζα...στην τελικη μιλαμε για ενα ανταλλακτικο κοστους 1.5 ευρω :)
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 09 Ιουν, 2015 14:48

το - οποιο - κοστος δεν ειναι η φλατζα αυτη καθαυτη.
Ειναι η "ωρα" που θα χαθει = χρεωθει απο το λυσε δεσε....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό Paradisos » Τρί 09 Ιουν, 2015 14:51

fokion έγραψε:Προσωπηκα - οπως και εκανα - θα ζητουσα να βγει η πολλαπλή... ετσι ρε παιδι μου για ψυχολογικους λογους στο κατω κατω..
Κι εννοειται με καινουργια φλατζα. Αυτο το λυσιμο θα βοηθησει να δεις κι αλλα πραγματα πχ οταν λυθικε η δικη μου φανηκε ενα σωληνακι που περναει νερο στα μπεκ βενζινης να τα ζεσταινει σχεδο ετοιμο να τρυπησει.


θα συμφωνήσω απόλυτα .. απλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

καλό είναι όταν παίρνεις προσφορά να ζητάς τα ίδια πράγματα για να τις συγκρίνεις μετά

και μια συμβουλή ...μην ξεχάσεις ολόκληρο το ποσό απόδειξη

Ένας γνωστός μου , ζήτησε να βγάλει φώτο την πολλαπλή όταν είχε βγει έξω...για να είναι σίγουρος !!!
Τελευταία επεξεργασία από Paradisos και Τρί 09 Ιουν, 2015 14:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Paradisos
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Τρί 28 Αύγ, 2012 12:33

Re: Υγραεριο για Hyundai Getz 1.3

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Τρί 09 Ιουν, 2015 14:55

fokion έγραψε:το - οποιο - κοστος δεν ειναι η φλατζα αυτη καθαυτη.
Ειναι η "ωρα" που θα χαθει = χρεωθει απο το λυσε δεσε....


το ξερω ;)
αλλα εγω πρεπει να κοιταξω το συμφερον το δικο μου και του αυτοκινητου μου, με μια σωστη εγκατασταση στο 100%


Paradisos έγραψε:
fokion έγραψε:Προσωπηκα - οπως και εκανα - θα ζητουσα να βγει η πολλαπλή... ετσι ρε παιδι μου για ψυχολογικους λογους στο κατω κατω..
Κι εννοειται με καινουργια φλατζα. Αυτο το λυσιμο θα βοηθησει να δεις κι αλλα πραγματα πχ οταν λυθικε η δικη μου φανηκε ενα σωληνακι που περναει νερο στα μπεκ βενζινης να τα ζεσταινει σχεδο ετοιμο να τρυπησει.


θα συμφωνήσω απόλυτα .. απλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

καλό είναι όταν παίρνεις προσφορά να ζητάς τα ίδια πράγματα για να τις συγκρίνεις μετά

Ένας γνωστός μου , ζήτησε να βγάλει φώτο την πολλαπλή όταν είχε βγει έξω...για να είναι σίγουρος !!!


ε ναι, απο τη στιγμη που δεν θα ειμαι παρων...αν κι ισως να ειμαι, εχω το χουι να καθομαι να επιτηρω σερβις κτλ, οποτε γιατι οχι και την εγκατασταση υγραεριου, θα θελω φωτογραφιες :)
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Hyundai

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες