Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό cjvirus » Πέμ 14 Ιουν, 2012 22:29

sakisTHES έγραψε:...Το ντεπόζιτο μου είναι 45 λίτρα καθαρά.

Ε ναι για πόλη και 45άρι μια χαρά είσαι.
cjvirus
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 04 Ιουν, 2012 09:05

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό trelogolfakias » Τρί 13 Ιαν, 2015 23:04

brc εχω σε hyundai accent 1.3 2005 απροβληματιστο 850 ευρω συν το κτεο.
trelogolfakias
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Δευτ 18 Φεβ, 2013 09:39

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό kkalamat » Τρί 05 Νοέμ, 2019 09:44

trelogolfakias έγραψε:brc εχω σε hyundai accent 1.3 2005 απροβληματιστο 850 ευρω συν το κτεο.



εχω συστημα landi renzo σε μοντελο 2007 με εγκατασταση στην αντιπροσωπεια. 1300 ευρω πριν 7 χρονια.

για 6 χρονια και 120.000 χλμ δουλευε απροβληματιστα οταν καποια στιγμη αναψε check engine και την επομενη μερα με αφησε στον δρομο βγαζοντας καπνους και καιγοντας ολοκληρωτικα τον κινητηρα.
1) νοθευμενο αεριο?
2) τα φτυσε ο κινητηρας?
3) κατι αλλο?

δεν θα το μαθω ποτε. με 1300 ευρω , οσα μου στοιχησε τοτε η εγκατασταση, εβαλα αλλον μεταχειρισμενο κινητηρα καθως και ολα τα παρελκομενα και αλλαξα και πνευμονα, μπεκ υγραεριου. ολα καλα και παλι εδω και 1 χρονο εκτος απο το γνωστο θεμα που εχουν οι περισσοτεροι με το σβησιμο του αυτοκινητου οταν αναβω κλιματισμο. ΠΡΙΝ δεν μου το εκανε!!!
kkalamat
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ, 2019 10:52

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 05 Νοέμ, 2019 10:07

kkalamat έγραψε:
trelogolfakias έγραψε:brc εχω σε hyundai accent 1.3 2005 απροβληματιστο 850 ευρω συν το κτεο.



εχω συστημα landi renzo σε μοντελο 2007 με εγκατασταση στην αντιπροσωπεια. 1300 ευρω πριν 7 χρονια.

για 6 χρονια και 120.000 χλμ δουλευε απροβληματιστα οταν καποια στιγμη αναψε check engine και την επομενη μερα με αφησε στον δρομο βγαζοντας καπνους και καιγοντας ολοκληρωτικα τον κινητηρα.
1) νοθευμενο αεριο?
2) τα φτυσε ο κινητηρας?
3) κατι αλλο?

δεν θα το μαθω ποτε. με 1300 ευρω , οσα μου στοιχησε τοτε η εγκατασταση, εβαλα αλλον μεταχειρισμενο κινητηρα καθως και ολα τα παρελκομενα και αλλαξα και πνευμονα, μπεκ υγραεριου. ολα καλα και παλι εδω και 1 χρονο εκτος απο το γνωστο θεμα που εχουν οι περισσοτεροι με το σβησιμο του αυτοκινητου οταν αναβω κλιματισμο. ΠΡΙΝ δεν μου το εκανε!!!
Σου ανέβασε θερμοκρασία μήπως ;
Για το σβήσιμο , ξεκινά με καθάρισμα της πεταλούδας γκαζιού και δες το χάρτη του υγραεριου εν κινήσει.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό johng » Τρί 05 Νοέμ, 2019 10:26

Το check engine τι κωδικό είχε δείξει?


kkalamat έγραψε:
trelogolfakias έγραψε:brc εχω σε hyundai accent 1.3 2005 απροβληματιστο 850 ευρω συν το κτεο.



εχω συστημα landi renzo σε μοντελο 2007 με εγκατασταση στην αντιπροσωπεια. 1300 ευρω πριν 7 χρονια.

για 6 χρονια και 120.000 χλμ δουλευε απροβληματιστα οταν καποια στιγμη αναψε check engine και την επομενη μερα με αφησε στον δρομο βγαζοντας καπνους και καιγοντας ολοκληρωτικα τον κινητηρα.
1) νοθευμενο αεριο?
2) τα φτυσε ο κινητηρας?
3) κατι αλλο?

δεν θα το μαθω ποτε. με 1300 ευρω , οσα μου στοιχησε τοτε η εγκατασταση, εβαλα αλλον μεταχειρισμενο κινητηρα καθως και ολα τα παρελκομενα και αλλαξα και πνευμονα, μπεκ υγραεριου. ολα καλα και παλι εδω και 1 χρονο εκτος απο το γνωστο θεμα που εχουν οι περισσοτεροι με το σβησιμο του αυτοκινητου οταν αναβω κλιματισμο. ΠΡΙΝ δεν μου το εκανε!!!
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό kkalamat » Τετ 06 Νοέμ, 2019 12:17

[quote="johng"]Το check engine τι κωδικό είχε δείξει?

Ναι μου ειχε ανεβασει θερμοκρασια.....

δυστυχως δεν προλαβα να το παω σε συνεργειο να το δω. κινουμουνα τις τελευταιες 24 ωρες μονο με100αρα βενζινη και οταν πηρε φωτια δοκιμασα να κινηθω ξανα με υγραεριο.
Ξεχασα να πω οτι μεσα σε αυτον τον χρονο με αλλαγμενο κινητηρα αλλαξα και τρομπα βενζινης μια φορα που με αφησε παλι στον δρομο και γενικα εχει πλεον αλλη συμπεριφορα τωρα με το υγραεριο. Μου σβηνει με κλιματισμο π.χ. οταν παταω συμπλεκτη για να σταματησω.
Με τον αρχικο μου κινητηρα για 6 χρονια και 120.000 χλμ δεν μου εκανε το παραμικρο. Και ειχα 215.000 χλμ συνολικα. Ειχα ΜΙΑ μεγαλη ζημια και καλη!!!!!!

Εχω καθαρισει πεταλουδα γκαζιου και εχω ρυθμισει το ρελαντι. Συμπληρωσα και φρεον στον κλιματισμο. Ξανα τα ιδια.

Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. Σε 2 χρονια πρεπει να αλλαξω και δεξαμενη για να περασω ΚΤΕΟ ΜΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟς.

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα η να το δωσω το αμαξι σε κανενα χρονο η να το κρατησω και οσο παει.

Κριμα γιατι ξερω οτι ειναι τοσο αξιοπιστο το αμαξι χωρις υγραεριο που θα με εβγαζε μπορει και 400.000 χλμ.
kkalamat
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ, 2019 10:52

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 06 Νοέμ, 2019 12:59

kkalamat έγραψε:
johng έγραψε:Το check engine τι κωδικό είχε δείξει?

Ναι μου ειχε ανεβασει θερμοκρασια.....

δυστυχως δεν προλαβα να το παω σε συνεργειο να το δω. κινουμουνα τις τελευταιες 24 ωρες μονο με100αρα βενζινη και οταν πηρε φωτια δοκιμασα να κινηθω ξανα με υγραεριο.
Ξεχασα να πω οτι μεσα σε αυτον τον χρονο με αλλαγμενο κινητηρα αλλαξα και τρομπα βενζινης μια φορα που με αφησε παλι στον δρομο και γενικα εχει πλεον αλλη συμπεριφορα τωρα με το υγραεριο. Μου σβηνει με κλιματισμο π.χ. οταν παταω συμπλεκτη για να σταματησω.
Με τον αρχικο μου κινητηρα για 6 χρονια και 120.000 χλμ δεν μου εκανε το παραμικρο. Και ειχα 215.000 χλμ συνολικα. Ειχα ΜΙΑ μεγαλη ζημια και καλη!!!!!!

Εχω καθαρισει πεταλουδα γκαζιου και εχω ρυθμισει το ρελαντι. Συμπληρωσα και φρεον στον κλιματισμο. Ξανα τα ιδια.

Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. Σε 2 χρονια πρεπει να αλλαξω και δεξαμενη για να περασω ΚΤΕΟ ΜΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟς.

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα η να το δωσω το αμαξι σε κανενα χρονο η να το κρατησω και οσο παει.

Κριμα γιατι ξερω οτι ειναι τοσο αξιοπιστο το αμαξι χωρις υγραεριο που θα με εβγαζε μπορει και 400.000 χλμ.
Το πιο πιθανό το πρόβλημα να υπάρχει και στη βενζίνη αλλά δεν το αντιλαμβάνεσαι λόγω διαφορετικής στοιχειομετριας.
Ξεκινά με το διαγνωστικό , να μάθεις τι κωδικό έχει .
Μετά δες τα μπουζί σου και το φίλτρο αέρα , πάρε μια συμπίεση στο μοτέρ σου και δες και το χάρτη υγραεριου σου.
Σύγκρινε τα fuel trims στη βενζίνη και μετά από 100 χιλιομετρα στο υγραεριο.
Το αμάξι στη βενζίνη σβήνει στο ρελαντί ;


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό kkalamat » Παρ 08 Νοέμ, 2019 11:25

Ξεκινά με το διαγνωστικό , να μάθεις τι κωδικό έχει .
Μετά δες τα μπουζί σου και το φίλτρο αέρα , πάρε μια συμπίεση στο μοτέρ σου και δες και το χάρτη υγραεριου σου.
Σύγκρινε τα fuel trims στη βενζίνη και μετά από 100 χιλιομετρα στο υγραεριο.
Το αμάξι στη βενζίνη σβήνει στο ρελαντί ;



To αμαξι μου με την καταναλωση βενζινης δεν εχει θεμα κανενα πλεον. Το αμαξι μου σβηνει οταν εχω αναμενο κλιματισμο, τρεχω π.χ. με 80 χλμ., καιω υγραεριο και παταω συμπλεκτη παρατεταμενα για να σταματησω π.χ στα φαναρια η στα διοδια (ΜΟΝΟ με αυτην την συνθηκη).
Με βενζινη δεν σβηνει οταν παταω συμπλεκτη ποτε. Επισης στην αλλαγη ταχυτητας δεν σβηνει ποτε ουτε με αεριο ουτε με βενζινη.
Επισης στο ρελαντι δεν μου σβηνει ποτε ουτε με υγραεριο ουτε με βενζινη.

ΜΟΝΟ οταν εχω αναμενο κλιματισμο, τρεχω π.χ. με 80 χλμ., καιω υγραεριο και παταω συμπλεκτη παρατεταμενα για να σταματησω!!!!
Μουζι αλλαξα πριν 10.000 χλμ.
Εχω παει σε ηλεκτρολογο, εχω βαλει διαγνωστικο και μου ειπε να καθαρισω πεταλουδα γκαζιου αφου συμπληρωσα και φρεον.
Τα εκανα και παλι τα ιδια.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει θεμα το αεριο με τον κλιματισμο.
kkalamat
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ, 2019 10:52

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 08 Νοέμ, 2019 12:02

kkalamat έγραψε:Ξεκινά με το διαγνωστικό , να μάθεις τι κωδικό έχει .
Μετά δες τα μπουζί σου και το φίλτρο αέρα , πάρε μια συμπίεση στο μοτέρ σου και δες και το χάρτη υγραεριου σου.
Σύγκρινε τα fuel trims στη βενζίνη και μετά από 100 χιλιομετρα στο υγραεριο.
Το αμάξι στη βενζίνη σβήνει στο ρελαντί ;



To αμαξι μου με την καταναλωση βενζινης δεν εχει θεμα κανενα πλεον. Το αμαξι μου σβηνει οταν εχω αναμενο κλιματισμο, τρεχω π.χ. με 80 χλμ., καιω υγραεριο και παταω συμπλεκτη παρατεταμενα για να σταματησω π.χ στα φαναρια η στα διοδια (ΜΟΝΟ με αυτην την συνθηκη).
Με βενζινη δεν σβηνει οταν παταω συμπλεκτη ποτε. Επισης στην αλλαγη ταχυτητας δεν σβηνει ποτε ουτε με αεριο ουτε με βενζινη.
Επισης στο ρελαντι δεν μου σβηνει ποτε ουτε με υγραεριο ουτε με βενζινη.

ΜΟΝΟ οταν εχω αναμενο κλιματισμο, τρεχω π.χ. με 80 χλμ., καιω υγραεριο και παταω συμπλεκτη παρατεταμενα για να σταματησω!!!!
Μουζι αλλαξα πριν 10.000 χλμ.
Εχω παει σε ηλεκτρολογο, εχω βαλει διαγνωστικο και μου ειπε να καθαρισω πεταλουδα γκαζιου αφου συμπληρωσα και φρεον.
Τα εκανα και παλι τα ιδια.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει θεμα το αεριο με τον κλιματισμο.
Θέλει σωστή ρύθμιση το υγραέριο , με το επιπλέον φορτίο του A/C.
Ίδιο θέμα είχα και εγώ με το αρχικό εγκατάστατη.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Υγραεριοκίνηση σε Hyundai accent

Δημοσίευσηαπό kkalamat » Δευτ 11 Νοέμ, 2019 13:26

σωστή ρύθμιση το υγραέριο , με το επιπλέον φορτίο του A/C.
Ίδιο θέμα είχα και εγώ με το αρχικό εγκατάστατη.

Θα το κοιταξω. ευχαριστω.
kkalamat
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ, 2019 10:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Hyundai

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες