Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραεριοκινηση σε mercedes 190

Υγραεριοκινηση σε mercedes 190

Δημοσίευσηαπό giannis54 » Δευτ 11 Αύγ, 2014 15:53

Καλησπερα σε ολους ....παιδια για mercedes 190e με το συστημα τζετρονικ??μονοτρονικ?ασυζητητη σας συνιστω με 1000 εναν τεχνικο στο μενιδι εργαζεται σε συνεργειο αεριοκινησης τον Αντωνη!τι να σας λεω με εσωσε ο ανθρωπος πριν μια βδομαδα που πηγα και μου το επιδιωρθωσε τραβιεμε εδω και 2 χρονια απο την μερα που εβαλα το αεριο μαρκας λοβατο δεν κρατησε ουτε μια φορα ρελαντι.,μου εκανε μια φορα μια εκρηξη δυνατη στη μηχανη εμεινα στο δρομο με πηρε η οδικη βοηθεια το πηγα στο συνεργειο μου το ειχαν 3 μερες μεσα το αυτοκινητο για να βρουνε τι εχει τελικα μου ειπαν το επιδιορθωσαν και οτι το προβλημα ηταν οτι ηθελε και ενα ειδικο ηλεκτρονικο συστημα μου το εβαλαν(+180 ευρω)και το αμαξι τα ιδια,,,και χειροτερα θα ελεγα πηγα σε εναν αλλον μαστορα κατι σκαλισε κατω απο τον παπα(δεν καταλαβα τι ) διορθωθηκα για μια μερα μετα παλι τα ιδια ψαχνοντας στο ιντερνετ επεσα στο car οπου ειχε ο μαστορας αγγελια για το συγκεκριμενα αυτοκινητα(τον ειχα τελευταια μου επιλογη μετα θα το ξηλωνα)ο ανθρωπος με εσωσε δεν εχω να πω τπτ αλλο εδω και μια βδομαδα δεν εχει κανει η μερσεντες κιχ! :D μου εξηγησε τα παντα γυρω απο το συστημα και γενικα το χει που λενε πολυ με τα καρμπυρατερ και τα παλια αυτοκινητα σας τον συστηνω με 1000 μιλαμε δεν φανταζεστε τι τραβηξα 2 χρονια ...θα εχω να το λεω και δημοσια φιλαρακο Αντωνη σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!!!! :thumbup:
giannis54
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 11 Αύγ, 2014 11:41

Re: Υγραεριοκινηση σε mercedes 190

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 12 Αύγ, 2014 01:53

Καλά κόψε λίγο υπαρχουν 2 κιτ για τα kjetronik ενα με μιξερ και ενα με μπεκ .. Οτι πληρώσεις παίρνεις .. Με μπεκ δουλευει σαν injection αλλα ειναι ψηλό ακριβο με μιξερ θελει σωστη ρύθμιση αερα καυσιμου ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υγραεριοκινηση σε mercedes 190

Δημοσίευσηαπό giwrgos199 » Τρί 27 Ιαν, 2015 00:12

Εχω και εγω ενα 190 1.8 και θελω να το κανω υγραεριο. Απλα εχω ακουσει πολλα προβληματα με το ρελαντι η το τραβηγμα του, επειδη χρησιμοποιηται συστημα για καρμπυρατερ.
Εσυ φιλε qgas για ποια συστηματα αναφερεσε με μπεκ;
Τα μονα που εχω βρει ειναι με βηματικο μοτερ που εχουν κ συνδεση σε αισθητηρα λαμδα.
giwrgos199
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 27 Ιαν, 2015 00:03

Re: Υγραεριοκινηση σε mercedes 190

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 27 Ιαν, 2015 00:47

Εινσι ενα συστημα που δεν υπαρχει εδω ευρεως αλλα στην ιταλια κατα κορον , το πλεονεκτημα εινσι οτι εχει ειδικο λογισμικο για μοτερ με καρπυρατερ μονου ψεκαμσου και kjetronic

Ερχετε με παραγγελια και εχει λιγο τσιμπιμενο κοστος αλλα εινσι εξαιρετικο το βαζουμε στα land rover defender τα 8 κυλινδρα που εχουν γνει ανακατασκευη

Θα μου επιτρεψεις να μην σου πω το ονομα για λογους ανταγωνισμου ... Θελει σημα απο πεταλουδα λαμδα και ρευμα και τα υπολοπα τα κανει ολα μονο του .. Εχει μπεκ ανα κυλινδρο και βγαινει σε 4-6-8 κυλινδρους

Αν και στο 190 εμεις και με τα μιξερ δεν ειχαμε ποτε προβλημα !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υγραεριοκινηση σε mercedes 190

Δημοσίευσηαπό apandioras » Σάβ 14 Φεβ, 2015 10:20

Φιλοι μου καλημερα σε ολους σας παντα υγεια ευχομαι και καλη δυναμη,ονομαζομαι Αντωνης Παντιωρας ειμαι τεχνικος αυτοκινητων απο πολυ μικρη ηλικια και τεχνικος υγραεριοκινησης λιγο πριν το 2011(που ξεσπασε εδω η μοδα)ειμαι ο ανθρωπος που αναφερει ο giannis 54 αναγκαζομαι να γραψω στο φορουμ(τα φορουμ ειναι κατι που δεν χρησιμοποιω γτ γραφονται πολλες ανακριβιες και παραπληροφορηση)για το συγκεκριμενο ζητημα ειναι κατι που το γνωριζω καλυτερα απο τον καθενα(επιτρεψτε μου χωρις να φανει εγωιστικο και χωρις να αμφισβιτησω τα λεγομενα της qgas που ειναι ενα απο τα λιγα ενημερωμενα συνεργεια στον χωρο της αεριοκινησης και γνωριζει πολυ καλα την σωστη εγκατασταση και την σωτη επιλογη των μπεκ απο δουλειες τους που εχω δει)Για να μην παρεξηγηθω μεσω του γραπτου λογου κατι το οποιο ειναι συνιθισμενο διευκρινιζω οτι ο τροπος με τον οποιο γραφω δεν κανω τον εξυπνο απλα διευκρινιζω καποιες αληθειες τις οποιες πρεπει να γνωριζουν οι ιδιοκτητες των k και ke-jetronic.Εχω αγανακτησει απο τις ερωτησεις τις οποιες μου κανουν στο τηλεφωνο και απο αυτα που ακουω πους σας μιλω ειληκρινα εχω φτασει σε σημειο παραλιγο να βρισω και ανθρωπο χωρις να φταιει(δεν φανταζεστε το τι ακουω)Ενημερωνω λοιπον τους ιδιοκτητες τετοιων αυτοκινητων οτι μπαινει κανονικοτατα συστημα υγραεριοκινησης στα αυτοκινητα τους...υπαρχει λεπτομερεια ομως στην εγκατασταση σημαντικοτατη την οποια δεν την γνωριζουν ολοι αυτοι οι οποιοι σας λενε οτι δεν μπαινει υγραεριο σε αυτους τους κινητηρες και βρισκουν καποιες δικαιολογιες σαν αυτη του φιλου μου giorgos199.Τα προβληματα ολα αυτα που παρουσιαζονται φιλε γιωργο ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΥΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗΣ ΤΥΠΟΥ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ)ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗΣ.Το ιδιο ακριβως προβλημα(αν εξομοιοθει κατα λιγο η παρουσιαστει ως διαφορετικο)θα υπαξει και με συστημα υγραεριοκινησης πολλαπλου ψεκασμου στο οποιο κατεφυγαν ολοι να επιχηρησουν να τοποθετουν γιατι ετσι πιστευαν οτι θα δουλεψει!Το βηματικο μοτερ ρελαντι που αναφερει ο φιλος μας γιωργος το lamda control ειναι για αυτοκινητα μονου ψεκασμου(και πολλαπλου που καποιοι εβαλαν συστημα αλλα καρμπυρατερ)και μπαινει προεραιτικα και αμα θες δεν παει πακετο ως κιτ και δεν πρεπει να μπαινει ειναι παντελως ακυρος ο ρολος του(το γιατι δεν θελω να το αναφερω γιατι θα προβω σε τεχνικες λεπτομερειες και θα ανοιξω προφανως τα ματια καποιων)στα ke jetronic...στα κ ξετρονιψ θες δεν θες δεν μπαινει γιατι δεν εχουν ουτε αισθητηρα παιταλουδας ουτε λαμδαη 190 που γινεται λογως φοραει ke ψεκασμο και ειναι ιδιεταιρα επιρεπης στα συμπτωματα που αναφερεις φιλε γιωργο καθως και οι 6 κυλινδρες (103 μοτερ)σε αυτες που παιζει να την σκαπουλαρει ο εγκαταστατης ειναι η w124(200-230 κλπ για διαφορους τεχνικους λογους παλι)θα του ρθει ο πελατης θα του ρθρι θα του ξαναρθει ....παιζει και να το σωσει με διαφορες αλχημειες χωρις να σημαινει ομως αυτο οτι το αμαξι ειναι σωστο.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟς 124 ο κουμπαρος μου 190ε(201)την οποια την αγορασε ετοιμη με υγραεριο και την πουλαγαν διοτι ειχε προβληματα τα οποια φυσικα λυθηκαν.Τελος για να μην κατανταω κουραστικος στην διαθεση σας ειναι κατοπιν δικης τους πρωτοβουλιας απο ικανοποιηση και ευχαριστηση τηλεφωνα πελατων οι οποιοι καταταλαιπωρηθηκαν οσο δεν φανταζεστε και λυσαμε το προβλημα το οποιο επαναλαμβανω δεν ειναι προβλημα ...ειναι αγνοια και ο καθενας σα δινει μια απαντηση του τυπου δεν μαπαινει υγραεριο σε αυτο το αυτοκινητο το λενε γιατι δεν ξερουν το τι φταει και τι πρεπει να κανουν για να σταματησουν ολα αυτα τα οποια οποια συμβαινουν στο αυτοκινητο και απορουν μεταξυ τους και κοιταζει ο ενας μαστορας τον αλλον με βλεμα αμηχανιας λεγοντας ο ενας στον αλλον τι συμβαινει ρε μα.....κα???τι θελει????(οσοι επιχγρησαν και πολλες φορες να βαλουν και διαβαζουν συτη την δημοσιεςση ειμαι μεσα στο μυαλο τους)Τελος σας ευχαριστω ολους σας δεν θα ξανασχοληθω με το θεμα αυτο δεν θα απαντησω σε οποιαδηποτε δημοσια ερωτηση θα ηθελα να ενημερωσω κλεινοντας τους αγανακτισμενους ιδιοκτητες οι οποιοι αναγκατηκαν να το ξηλωσουν εαν εχουν στην κατοχη τους τα πραγματα να ερθουν να τους το ποθετησουμε σωστα και οπως ακριβως πρεπει να ειναι μια εγκατασταση σε ενα τετοιο αυτοκινητο ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ!!!!Σας ευχαριστω για τον πολυτιμο χρονο σας την αφοσιωση σας και κατανοηση να ειστε ολοι καλα φιλοι μου!!!
apandioras
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 14 Φεβ, 2015 09:16

Re: Υγραεριοκινηση σε mercedes 190

Δημοσίευσηαπό george7009 » Σάβ 14 Φεβ, 2015 18:22

Αντωνη εγω εχω ενα w123 με κινητηρα 104.980 . Μπαινει χωρις να εχω προβληματα ?
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Υγραεριοκινηση σε mercedes 190

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 14 Φεβ, 2015 18:36

Πραγματικα δασκαλος ο κυρ αντωνης με κλειστα μιατια στο αντικειμενο δεν υπαρχει αλλος ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594


Επιστροφή στο Mercedes

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες