Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Opelgas7 » Παρ 05 Ιουν, 2020 16:17

Καλησπέρα, έχω τεράστιο πρόβλημα με το εργοστασιακό υγραέριο της lanzirenzo σε Opel corsa D(2012) εισαγωγής από Ιταλία. Όταν το πήρα, πριν από 6 μήνες όλα δούλευαν καλά, ξαφνικά μετά από περίπου 400 χλμ, το αμάξι άρχισε να κάνει κοψίματα και να είναι αδύνατη η οδήγηση με υγραέριο. Μπαίνει κανονικά σε αέριο αλλά δεν ρεταρει μετά από 3 χλμ ας πούμε. Στη βενζίνη όλα καλά. Το κουφό είναι ότι πριν τα κάνει αυτά μου ανάβει το λαμπακι antispin, μετά το λαμπακι του κινητήρα και ανά περιόδους και το λαμπακι service οπότε το γυρνώ αμέσως σε βενζίνη καθώς νιώθω ότι πάει να σβήσει το αμάξι. Αρχικά μου είπαν ότι μπορεί Ναναι από κακή ποιότητα αερίου. Στην πορεία διαβάζοντας στο συνεργείο για βλάβες με αναμμένο το λαμπακι check engine, κατάλαβαν ότι ήθελε αλλαγή πολλαπλασιαστη. Βάλαμε έναν καινούριο Hugo και κάνει τα ίδια. Μπουζί κλπ έχουν αλλαχτεί όλα στο πολύ πρόσφατο service οπότε δεν είναι από εκεί σύμφωνα με το μηχανικό. Μου είπαν επίσης ότι δεν μπορούν σε εξουσιοδοτημενο service της landirenzo στη Λάρισα να διαβάσουν τον εγκέφαλο του αερίου καθώς είναι κλειδωμένο απ τ εργοστάσιο και πρέπει να πάω Θεσσαλονίκη μπας και το ξαναρυθμισουν. Όπως καταλαβαίνετε έχω απελπιστεί η υπόθεση τραβάει 3 μήνες ήδη. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ
Opelgas7
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν, 2020 16:06

Re: Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 05 Ιουν, 2020 18:51

Opelgas7 έγραψε:Καλησπέρα, έχω τεράστιο πρόβλημα με το εργοστασιακό υγραέριο της lanzirenzo σε Opel corsa D(2012) εισαγωγής από Ιταλία. Όταν το πήρα, πριν από 6 μήνες όλα δούλευαν καλά, ξαφνικά μετά από περίπου 400 χλμ, το αμάξι άρχισε να κάνει κοψίματα και να είναι αδύνατη η οδήγηση με υγραέριο. Μπαίνει κανονικά σε αέριο αλλά δεν ρεταρει μετά από 3 χλμ ας πούμε. Στη βενζίνη όλα καλά. Το κουφό είναι ότι πριν τα κάνει αυτά μου ανάβει το λαμπακι antispin, μετά το λαμπακι του κινητήρα και ανά περιόδους και το λαμπακι service οπότε το γυρνώ αμέσως σε βενζίνη καθώς νιώθω ότι πάει να σβήσει το αμάξι. Αρχικά μου είπαν ότι μπορεί Ναναι από κακή ποιότητα αερίου. Στην πορεία διαβάζοντας στο συνεργείο για βλάβες με αναμμένο το λαμπακι check engine, κατάλαβαν ότι ήθελε αλλαγή πολλαπλασιαστη. Βάλαμε έναν καινούριο Hugo και κάνει τα ίδια. Μπουζί κλπ έχουν αλλαχτεί όλα στο πολύ πρόσφατο service οπότε δεν είναι από εκεί σύμφωνα με το μηχανικό. Μου είπαν επίσης ότι δεν μπορούν σε εξουσιοδοτημενο service της landirenzo στη Λάρισα να διαβάσουν τον εγκέφαλο του αερίου καθώς είναι κλειδωμένο απ τ εργοστάσιο και πρέπει να πάω Θεσσαλονίκη μπας και το ξαναρυθμισουν. Όπως καταλαβαίνετε έχω απελπιστεί η υπόθεση τραβάει 3 μήνες ήδη. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ


Δυστυχως το εχω διαβασει πολλές φορές . Οσοι αποφάσισαν και πήραν εισαγωγής με υγραεριο έχουν πρόβλημα τόσο στη τεχνική υποστήριξη (ανεξάρτητα της μάρκας ) αλλά και ότι το σύστημα είναι ήδη δουλεμενο .
Ο επίσημος αντιπρόσωπος δεν μπορεί να συνδεθεί απομακρυσμένα στο συνεργείο της Λάρισας;



Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Opelgas7 » Παρ 05 Ιουν, 2020 19:02

Δυστυχώς όχι. Και υποτίθεται είναι ο καλύτερος στην πόλη. Αυτός μου πε για Θεσσαλονίκη. Εντομεταξυ με το νέο πολλαπλασιαστη παίζει να υπάρχει θέμα και στην βενζίνη? Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά νιώθω ότι δεν πάει το αυτοκίνητο όσο καλά πήγαινε πριν. Κ επειδή έχω διαβάσει άπειρα και έχω μπερδευτεί, υπάρχει περίπτωση για όλα τ παραπάνω να φταίνε τα μπεκ? Αφού απόκλείσαμε μπουζί και πολλαπλασιαστη. Ξαναλέω το σέρβις έγινε με το που το πήρα και από τότε έκανα μόλις 1500 χλμ.
Opelgas7
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν, 2020 16:06

Re: Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 05 Ιουν, 2020 19:25

Opelgas7 έγραψε:Δυστυχώς όχι. Και υποτίθεται είναι ο καλύτερος στην πόλη. Αυτός μου πε για Θεσσαλονίκη. Εντομεταξυ με το νέο πολλαπλασιαστη παίζει να υπάρχει θέμα και στην βενζίνη? Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά νιώθω ότι δεν πάει το αυτοκίνητο όσο καλά πήγαινε πριν. Κ επειδή έχω διαβάσει άπειρα και έχω μπερδευτεί, υπάρχει περίπτωση για όλα τ παραπάνω να φταίνε τα μπεκ? Αφού απόκλείσαμε μπουζί και πολλαπλασιαστη. Ξαναλέω το σέρβις έγινε με το που το πήρα και από τότε έκανα μόλις 1500 χλμ.
Εάν έχεις υποψία για τα μπεκ του συστήματος. Δούλεψε το βενζίνη 2-3 ημέρες μόνο , και κλείσει τη παροχή πίσω από τη μπουκάλα και παρακολούθησε το
Επίσης εάν έχει μαφ αισθητήρα κοίταξε και αυτό . Υπάρχουν στο εμπόριο ειδικά σπρέι που τα καθαρίζουν.
Γενικά όμως το υγραέριο απαιτεί καλό ρεύμα στο αμαξι

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Opelgas7 » Παρ 05 Ιουν, 2020 20:14

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όποιος άλλος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια θέματα είναι ευπρόσδεκτος να μας διαφωτίσει.
Opelgas7
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν, 2020 16:06

Re: Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Κυρ 07 Ιουν, 2020 11:21

Κοιταξε το συστημα ναι μεν ειναι εργοστασιακο αλλα ειναι ενα κοινο συστημα οπως τα υπολοιπα απλα το εκαναν εργοστασιακη τοποθετηση με δεικτη καυσιμου στο ταμπλω, αυτο που ισως συμβαινει ειναι προβλημα επικοινωνιας του εγκεφαλου υγραεριου, να εχουν κλειδωσει τον εγκεφαλο με pin, να ειναι φθαρμενος ο πνευμονας υγραεριου και τα μπεκ απο τα πολλα χρονια-χιλιομετρα και να ειναι δουλεμενο. Αυτο που θα ηταν ιδεατο ειναι η αντικατασταση του εμπρος συστηματος εγκεφαλο-πνευμονα-μπεκ με καινουρια και εχεις ησυχο το κεφαλι σου.
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 436
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Opelgas7 » Δευτ 08 Ιουν, 2020 03:41

Ευχαριστώ για την απάντηση, μα πως να προχωρήσει κανεις σε αντικατάσταση όλων αυτων(τα οποία φαντάζομαι θα χουν κ ένα ευκαταφρονητο κόστος) αν δεν είναι σίγουρος από που προέρχεται η βλάβη? Το θέμα είναι πως γίνεται να ξεκλειδωθεί ένα εργοστασιακό σύστημα υγραεριου καθώς χωρίς αυτό δύσκολα του βάζουν χέρι οι μηχανικοί.
Opelgas7
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 05 Ιουν, 2020 16:06

Re: Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 08 Ιουν, 2020 04:01

Opelgas7 έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση, μα πως να προχωρήσει κανεις σε αντικατάσταση όλων αυτων(τα οποία φαντάζομαι θα χουν κ ένα ευκαταφρονητο κόστος) αν δεν είναι σίγουρος από που προέρχεται η βλάβη? Το θέμα είναι πως γίνεται να ξεκλειδωθεί ένα εργοστασιακό σύστημα υγραεριου καθώς χωρίς αυτό δύσκολα του βάζουν χέρι οι μηχανικοί.
Αυτό εσύ θα το αποφασισεις.
Παράγοντας είναι και πότε λήγει η δεξαμενή σου , είναι χαραγμένη η ημερομηνία παραγωγής. Εάν χρειάζεσαι δεξαμενή σε 1 χρόνο τότε αναδιαμορφώνεται το κοστολογιο.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Landirenzo σε Opel corsa 2012 προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Dim13 » Δευτ 15 Νοέμ, 2021 14:08

File kalispera,mipws vrikes kapoia akri sto sugkekrimeno provlima kathws antipetwpizw to idio kiegw?
Dim13
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 15 Νοέμ, 2021 13:54


Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες





cron