Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel Astra H αδυναμία εκκίνησης

Opel Astra H αδυναμία εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό adamch » Δευτ 05 Μαρ, 2018 01:36

Καλησπέρα σας. Έχω στην κατοχή μου ένα Opel Astra H Τwintop (MY 2007) με κινητήρα Z18XER. Το αμάξι έχει συνολικά 163000χλμ., ενώ στα 85000χλμ πριν 6χρόνια τοποθετήθηκε υγραέριο. Σήμερα σε προσπάθεια μου να εκκινήσω το αυτοκίνητο αυτό δεν έπαιρνε μπροστά. Σημειωτέον γύριζε η μίζα, χωρίς να δίνει συμπτώματα τελειωμένης μπαταρίας. Το αμάξι δεν πήρε μπροστά ούτε όταν συνδέθηκε η μπαταρία σε εξωτερική μπαταρία από τον τεχνικό της οδικής βοήθειας. Ως πιθανότερη βλάβη μου είπε ότι είναι η αντλία βενζίνης (το αμάξι δεν πήρε μπροστά ούτε όταν χτυπήσε εξωτερικά την αντλία)- προσπαθήσαμε ανεπιτυχώς να βάλουμε το αυτοκίνητο μπροστά με αέριο. Γενικά φρόντιζα να υπάρχει πάντα βενζίνη στο ρεζερβουάρ >50% της χωρητικότητας του. Ωστόσο, τους τελευταίους μήνες κατά τον ανεφοδιασμό με βενζίνη έσκαγε η μάνικα κάθε 2-3 λίτρα βενζίνης ακόμα και με μισοάδειο ρεζερβουάρ, με αποτέλεσμα να πρέπει να γίνεται σταδιακά ο ανεφοδιασμός από τον υπάλληλο του πρατηρίου (αναθυμιάσεις από την πολυκαιρισμένη βενζίνη;).
Ποιά είναι η γνώμη σας για την ενδεχόμενη βλάβη; Σε περίπτωση που διαπιστωθεί από το συνεργείο ότι πρόκειται για αντλία βενζίνης ποια μάρκα προτείνετε (γνωρίζει κανείς παθών τα σχετικά κόστη ανταλλακτικού/ εργασίας;).
adamch
 
Δημοσιευσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος, 2012 16:51

Re: Opel Astra H αδυναμία εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 05 Μαρ, 2018 11:04

Aν πας σρην αντιπροσωπια ετοιμάσου για κουρεμα με ψιλη. Το καλυτερο να αγόρασεις εσυ μια και να πας σε συνεργειο να στην περασει. Οι αντλιες εχουν γυρω στα 150-200€ αναλογα και για τα εργατικα κανα 30-40€ να παρει, εξαρταται βεβαια και απο τη δυσκολια που υπαρχει για το βγαλε βαλε. Για μαρκα κοιτα για μανισια , δεν εννοω οπελ, αλλα του κατασκευαστη. Ισως να ειναι bosch , μην πας στη πιο φτηνη λυση. Επειδη τα 200€ δεν βρισκονται ευκολα το συνεργειο θα πρεπει να σιγουρευει οτι το θεμα ειναι απο την αντλία και οχι απο κατι αλλο.
Δες και για μεταχειρισμενη στο 1/3 - 1/2 της τιμης θα σου βγει. Εκτος των μαγαζιων με μεταχειρισμενα μπορεις να δεις και σε επιχειρησεις ανακυκλωσης αυτοκινητων , εγω σε τετοια βρηκα οταν εψαχνα για μενα. Με γκουγκλαρισμα θα
βρεις, επισης αν θες καινουρια κοιτα μεσω ιντερνετομαγαζα πιο φτηνα θα σου βγει απο οτι σε φυσικα καταστηματα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Opel Astra H αδυναμία εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 05 Μαρ, 2018 11:45

Καλημέρα , στο Honda μετά απο 80.000χλμ με υγραέριο και 400.000 συνολικά με άφησε η αντλία βενζίνης.
Ευτυχώς με άφησε κοντά απο το σπίτι.
Παίρνω τηλέφωνο Σαρακάκη για αντλία βενζίνης , εάν θες το πιστεύει 320 ευρώ και αναμονή 20 ημέρες.
Βγάζω αυτήν που είχα που ήταν μάρκας Denso, πάω σε μαγαζί με ανταλλακτικά και παίρνω της Valeo με 120 ευρώ.
Φίλτρο καυσίμου αλλάζεις πιο συχνά ή το έχει το δικό σου μέσα στήν αντλία;
Πάντως στο 2ο αμάξι Corsa C (Ζ12ΧΕ) που δέν ηταν υγραέριο κιόλας 2 φορές με είχε αφήσει από αντλία μέχρι τις 280.000 που το κράτησα.
Της Bosch που είχα βάλει 90 ευρώ μου κόστιζε.
Βρές το κωδικό της και πήγαινε μαζί με το αρ.πλαισίου και αγόρασε μια εμπορίου.
Θα γλιτώσεις το καπέλο της αντιπροσωπείας.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Opel Astra H αδυναμία εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό adamch » Δευτ 05 Μαρ, 2018 19:39

Πήγα το αυτοκίνητο σήμερα στο συνεργείο. Με ένα τεστ που έκανε ρίχνοντας βενζίνη στον κινητήρα (αφαιρώντας τον αγωγό πάνω στον οποίο είναι συνδεμένος ο maf) το αμάξι πήρε μπροστά, οπότε η διάγνωση του είναι χαλασμένη αντλία βενζίνης. Οι τιμές που έχω βρει στο internet για καινούργια αντλία της Bosch διαφέρουν πολύ από τις τιμές που μου έδωσε ρωτώντας σε καταστήματα με ανταλλακτικά που συνεργάζεται. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιον από τους 2 παρακάτω κωδικούς να παραγγείλω.
https://www.todos.gr/bosch-monada-paroc ... 0580314082
https://www.todos.gr/bosch-monada-paroc ... 0580314195
Επίσης, με βάση τα συμπτώματα που του είπα ότι είχε το αμάξι κατά τον ανεφοδιασμό με βενζίνη (η αντλία σκάει ανά περίπου 3λ, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να παίζει συνέχεια με την μάνικα ο υπάλληλος του πρατηρίου), μου είπε ότι θα πρέπει να βγάλουμε το ρεζερβουάρ για καθαρισμό.
meletis μάλλον το φίλτρο είναι εντός της αντλίας γιατί στα σέρβις δεν μου είπαν ποτέ για αλλαγή του φίλτρου.
adamch
 
Δημοσιευσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος, 2012 16:51

Re: Opel Astra H αδυναμία εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 05 Μαρ, 2018 20:32

adamch έγραψε:Πήγα το αυτοκίνητο σήμερα στο συνεργείο. Με ένα τεστ που έκανε ρίχνοντας βενζίνη στον κινητήρα (αφαιρώντας τον αγωγό πάνω στον οποίο είναι συνδεμένος ο maf) το αμάξι πήρε μπροστά, οπότε η διάγνωση του είναι χαλασμένη αντλία βενζίνης. Οι τιμές που έχω βρει στο internet για καινούργια αντλία της Bosch διαφέρουν πολύ από τις τιμές που μου έδωσε ρωτώντας σε καταστήματα με ανταλλακτικά που συνεργάζεται. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιον από τους 2 παρακάτω κωδικούς να παραγγείλω.
https://www.todos.gr/bosch-monada-paroc ... 0580314082
https://www.todos.gr/bosch-monada-paroc ... 0580314195
Επίσης, με βάση τα συμπτώματα που του είπα ότι είχε το αμάξι κατά τον ανεφοδιασμό με βενζίνη (η αντλία σκάει ανά περίπου 3λ, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να παίζει συνέχεια με την μάνικα ο υπάλληλος του πρατηρίου), μου είπε ότι θα πρέπει να βγάλουμε το ρεζερβουάρ για καθαρισμό.
meletis μάλλον το φίλτρο είναι εντός της αντλίας γιατί στα σέρβις δεν μου είπαν ποτέ για αλλαγή του φίλτρου.
Συμφωνω να κανεις σωστη δουλεια εξ αρχης. Να κατεβει και να πλυθει το ρεζερβουαρ.
Αυτη που εχεις τωρα επανω δε γραφει κωδικο;
Να βασεις εφαρμογης σε εμποριου;

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Opel Astra H αδυναμία εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 06 Μαρ, 2018 15:49

Τελικά τι έκανες βρηκες λύση;

Στάλθηκε από το ME173X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Opel Astra H αδυναμία εκκίνησης

Δημοσίευσηαπό adamch » Τετ 07 Μαρ, 2018 00:15

Αύριο το πρωί θα παραλάβω την αντλία από το site που την παρήγγειλα και θα πάω για την αλλαγή!! Ας ελπίσουμε να μην είναι τίποτα άλλο....
adamch
 
Δημοσιευσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος, 2012 16:51


Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες