Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Phlom » Τρί 02 Ιαν, 2018 23:44

"Το σύστημα που έχεις έχει αεκετες δυνατοτητες.Θα αλλάξω και εγώ το Lovato , με το δικό σου , ακριβως το ίδιο θα βάλω"- εννοεις STAG QBOX PLUS ή του συναδελφου;


Ξέχασα να σημειώσω ότι έχω κάνει σχεδόν 80.000-90.000 χλμ με υγραέριο, αλλά επειδη το οδηγω και σε βενζινη αρκετές φορές, δεν μέτρησα πόσα χλμ έκανα μόνο με βενζινη.
Έτσι και αλλιώς από την τελευταία ρύθμιση που κάναμε, με μικτό ψεκασμο βενζίνης και υγραέριο, η συμπεριφορά του αυτοκινήτου άλλαξε 180 μοιρες.
Ο μηχανικός μου ειπε ότι αν ψεκάζει και βενζινη δεν χρειαζετε κανένα πρόσθετο, αλλά μόνο τα σέρβις (αλλαγή φίλτρων και έλεγχο) και έλεγχο βαλβίδων κάθε 20.000χλμ. Εσείς πόσο πληρώσατε για αυτή την δουλεια; Έμενα μου ειπε 80Ε και αν χρειάζεται και άλλη φλάντζα, αυξάνεται η τιμή...
Phlom
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ, 2015 23:41

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 03 Ιαν, 2018 00:05

Phlom έγραψε:"Το σύστημα που έχεις έχει αεκετες δυνατοτητες.Θα αλλάξω και εγώ το Lovato , με το δικό σου , ακριβως το ίδιο θα βάλω"- εννοεις STAG QBOX PLUS ή του συναδελφου;


Ξέχασα να σημειώσω ότι έχω κάνει σχεδόν 80.000-90.000 χλμ με υγραέριο, αλλά επειδη το οδηγω και σε βενζινη αρκετές φορές, δεν μέτρησα πόσα χλμ έκανα μόνο με βενζινη.
Έτσι και αλλιώς από την τελευταία ρύθμιση που κάναμε, με μικτό ψεκασμο βενζίνης και υγραέριο, η συμπεριφορά του αυτοκινήτου άλλαξε 180 μοιρες.
Ο μηχανικός μου ειπε ότι αν ψεκάζει και βενζινη δεν χρειαζετε κανένα πρόσθετο, αλλά μόνο τα σέρβις (αλλαγή φίλτρων και έλεγχο) και έλεγχο βαλβίδων κάθε 20.000χλμ. Εσείς πόσο πληρώσατε για αυτή την δουλεια; Έμενα μου ειπε 80Ε και αν χρειάζεται και άλλη φλάντζα, αυξάνεται η τιμή...
Εννοω το Stag Q boχ. Μου ειχε παρουσιασει καποια προβληματα το Lovato. Αλλα καθησα και το εφτιαξα και θα το παρακολουθησω.
Για ρυθμιση βαλβιδων οι τιμες κυμαινονται 30-40€
Και για τα φιλτρα του συστηματος υγραεριου και για τα 2 πληρωνω 30 ευρω μαζι με εργασια και ελεγχος του αυτοκινητου στο δρομο.
Το καθε συστημα διαφερει στις τιμες ανταλλακτικων καθως και ο τυπος κινητηρα.
Στο προγραμμα επικοινωνιας του υγραεριου εχει χρονομετρα και γραφει τις ωρες χρησης υγραεριου και βενζινης.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Yannisvl » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 10:39

Καλημέρα σε όλους!
Κάτοχος του insignia 1.6T και γνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητες του κινητήρα δεν είχα τολμήσει να προχωρήσω σε εγκατάσταση συστήματος υγραεριοκίνησης πρίν 4-5 χρόνια που είχα ασχοληθεί για λίγο.
Βλέποντας πριν λίγες μέρες το φόρουμ διάβασα αρκετά θέματα, βρήκα και αυτό για το μοντέλο μου και αναρωτιέμαι αν είναι ωριμότερες τώρα οι συνθήκες και υπάρχει μεγαλύτερη εμπειρία σε εγκαταστάτες ώστε να προχωρήσω.
Απ΄ότι κατάλαβα το σημαντικότερο είναι να γνωρίζει ο τεχνικός το αυτοκίνητο ώστε να ρυθμίσει σωστά το σύστημα υγραεριοκίνησης και όχι απλά να το εγκαταστήσει.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή που να ρωτήσω;
Είμαι στην Αθήνα.
Yannisvl
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ, 2019 09:37

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 14:10

Yannisvl έγραψε:Καλημέρα σε όλους!
Κάτοχος του insignia 1.6T και γνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητες του κινητήρα δεν είχα τολμήσει να προχωρήσω σε εγκατάσταση συστήματος υγραεριοκίνησης πρίν 4-5 χρόνια που είχα ασχοληθεί για λίγο.
Βλέποντας πριν λίγες μέρες το φόρουμ διάβασα αρκετά θέματα, βρήκα και αυτό για το μοντέλο μου και αναρωτιέμαι αν είναι ωριμότερες τώρα οι συνθήκες και υπάρχει μεγαλύτερη εμπειρία σε εγκαταστάτες ώστε να προχωρήσω.
Απ΄ότι κατάλαβα το σημαντικότερο είναι να γνωρίζει ο τεχνικός το αυτοκίνητο ώστε να ρυθμίσει σωστά το σύστημα υγραεριοκίνησης και όχι απλά να το εγκαταστήσει.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι ή που να ρωτήσω;
Είμαι στην Αθήνα.


Να σου προτείνει κάποιος συνεργείο είναι υποκειμενικό.
Πρέπει να πας μια βόλτα και εσύ ο ίδιος.
Με σωστή ρύθμιση του Κιτ και λίπανση είτε με ηλεκτρονική διαχείριση λαδιερας ανά κύλινδρο ή παράλληλη χρήση βενζίνης δεν θα έχεις θέμα.
Σε ποια περιοχή της Αθήνας σε βολεύει;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 23:39

Prins vsi 2.0 και valve care !! Δοκιμασμένο σε 1.6 και 1.8 τούρμπο πολακις
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Yannisvl » Τρί 16 Ιούλ, 2019 10:15

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μένω Νέο Ηράκλειο και κοντά μου είναι γνωστή εταιρία του χώρου.
Το σημαντικότερο είναι να γίνει σωστή δουλειά γιατί μέχρι τώρα το αυτοκίνητο δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.
Yannisvl
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ, 2019 09:37

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες